Tatil yeri - şekli önerisi

MossoM

Daimi Üye
Tepki
462
İsim
Cihan D.
Bisiklet
Mosso
Merhaba arkadaşlar, çalışmadığım için zaman sıkıntım yok başta onu söyleyim ama bütçe sıkıntım var haliyle..

Kışın hep havalar düzelsin Kapodokya’ya, Mardin’e giderim diyordum ama havalar düzeldi ikisini de yapamadım ancak Eskişehir’e gidebildim iki gün için. Kapodokya’dan vazgeçmemde artan balon fiyatları etkili oldu. Mardin’e de tek gitmeyi çok mantıklı bulmadım.
Yaz tatili içinse hep Ramazan’da giderim hem uygun olur hem de sakin diyordum ama onu da kaçırdım.

Bugün itibariyle uçak biletlerine baktığımda artış var baya keza araba kiralama fiyatlarında da. Otelleri düşünemiyorum bile koca sezon bayram ve seçim dolayısıyla iki aya sıkışmış durumda çalışmayan biri olarakta gözümü korkutuyor bu durum. Eylül gibi işe başlayacağımı varsayınca o zamana kadar bir deniz tatili yapmaya şartladım kendimi biraz.

Benim durumuma göre aklınıza gelen bir tatil önerisi varsa duymak istiyorum. Daha önce denenmiş olması daha makbuldür:) Bayram sonrası seçime kadar ki arayı gözüme kestirdim ben sakinlik açısından. Ama emin de değilim.

Bütçe: 2000
Yemek: Yemek aramam ton balığı açabilirim akşam yemeği için mesela
Erkek, 30
Tek başıma gideceğim
Süre: 4 gece - 7 gece
Pasaport: var
Ehliyet: B + A
İngilizce: ultegra
Bisikletim: Mosso 1821 MDM V ( Tatile çıkmayıp yükseltsem mi bisikleti :)

Başka önemli değişken var mı bilemedim aklıma geldikçe eklerim.
Geçen sene Bodrum’daydım ama o taraftaki önerilere de açığım :)
Bisikletim var ama tur ekipmanlarım yok onu da dahil edebileceğiniz tatil önerileri hoşuma gider ama yük olacaktır bana valiz taşıyacağım için.

Birisi çıkıp bu kadar dert edeceğine evinde otur diyebilir şimdi peşin söyleyeyim olmuyor öyle malesef :) Yeterince evde oturdum hem.

Scudo

specific

Forum Bağımlısı
Tepki
1.909
İsim
Harun
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kamp malzemeleri temin edilir, Kıbrıs’a uçak bileti bakılır, uygun zaman ve fiyat bulunup gidilir. Bisiklet kiralanır, istenilen deniz kıyısında kamp atılır.

Not: Pasaportla değil, kimlikle gidin.

MossoM

Daimi Üye
Tepki
462
İsim
Cihan D.
Bisiklet
Mosso
@Devenez ce que Tüm bunlar var var olmasına da deneyimim yok hiç çadır kurmuşluğum bile yok bi gece hazır kamp çadırında kaldım sadece. Sıfırdan kamp malzemeleri almam gerekicek e birde İzmir’de değilim ki usulca güneye ineyim :) İstanbul’dan çıkana kadar yerler beni keşke biri daha olsa aynı şartlarda ama işi bilen:D yaparım o zaman seve seve

@specific Hocam Kıbrıs’ta öyle böyle sıcak değil ki gece gündüz yanarım çadırda yanarım yolda yanarım. Motosiklette kiralayabilirim bu arada aslında gittiğim yerde bisiklet kiralayabilceğimi hiç düşünmemiştim. Bunun üzerinden de düşüneceğim bundan sonra. Mesela Fethiye’de bisiklet kiralama imkanım olursa rahat dolaşanilirim bölgeyi. Motorda kiralayabilirim ama onların fiyatı arabayla aynı diye biliyorum neredeyse.

specific

Forum Bağımlısı
Tepki
1.909
İsim
Harun
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@MossoM
Kıbrıs sıcak ama en azından kampçıyı rahatsız edecek hanzo olmaz etrafta. Denizin ve huzurun tadını çıkarırsınız.

• Beğen
Tepkiler: furkanbr ve MossoM

ozips

Aktif Üye
Tepki
309
İsim
özalp
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
izmir'e, Antalya'ya, Çanakkale'ye otobüsler çalışıyor. 100 tl desen 300 tlyede kamp malzemesi toparlasan. Kalan paraylada Çanakkaleden Antalyaya kesmezse mersine tüm kıyı şeridini gezersin. son 100 TL'yi ayır dönüş parası önemli ;)
Çadır nasıl kurulur onuda kullanma kılavuzundan bakarak ilk evde kurarsın.
Kampçılığıda uygulamalı olarak yolda öğrenirsin. ;):):harika:
Hiç motorlu araçlara bakma YOL AÇIK YOLA ÇIK ...

mcb

Daimi Üye
Tepki
762
İsim
Murat
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Cyclocross
bence senin için en mantıklısı gurme şaraplar seviyorsan Tekirdağ üzerinden Gelibolu'ya kadarki şarap rotası olur. İlk gün çıkıp Marmara Ereğlisi ya da Yeniçiftlik'e kadar gidersin. Oralarda bir deniz yapar, pansiyonda duş falan alır, dinlenirsin. İkinci gün Tekirdağ'a gider ve şarap yoluna başlarsın. Önce Tekirdağ'da Barbare, sonra Kumbağ. Kumbağ'da da kalsan bir gece, hem deniz hem eğlence olur. Fiyatlar da çok ucuz. Oradan Uçmakdere'ye gidersin hem çok fazla tırmanış, harika bir manzara ve doğa (Marmara Bölgesi'nde bulabileceğin en keyifli ve zor yollardan biridir) ve hem de yol da güzel asfalt, sıkıntı çekmezsin. Kamp yerleri, pansiyonlar vs. de var. Hatta yapmayı biliyorsan paragliding (yamaç paraşütü) yaparsın. Oradan Hoşköy-Şarköy rotasında Melen, Doluca, Kutman, Kayra, Chateau Kalpak, İğde Bağları'nı görürsün. Oradan da Gelibolu'daki Gali'ye kadar hem içer, hem eğlenir hem de doğanın tadını çıkarırsın. Her yer yazlık olduğu için denize de girersin, pansiyon da bulursun ucuza, hem de yol seni çok yormaz. Bir sıkıntın olsa her yerde bisikletçi bulabilirsin vs. vs. Devam etmek istersen gitmişken bir de şehitlikleri gezersin, Anzak Koyu'nda denizin tadını çıkarır otobüse atlar dönersin.

Gurkan S.

Bayağı Üye
Tepki
319
İsim
Gürkan
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Çadır kurmak çok zor bir mesele değil. Tek kişi olduğunuz için decathlon'da satılan 2 kişilik çadır her türlü işinizi görür. 1 adet mat ve uyku tulumu ile konaklayamayacağınız yer yok.
Kamp hayatı candır, kendi kendine yetebildiğinin, çok fazla eşyanın aslında hiiiç ama hiç gerekli olmadığının tadını almaktır, doğadır, kuş sesleridir, yeşilliktir. En önemlisi denizdir deniz. :)

MossoM

Daimi Üye
Tepki
462
İsim
Cihan D.
Bisiklet
Mosso
@ozips aklıma yattı bu baya baya, zor kısmı otobüse bisikleti koymak galiba koyduklarında da inince çalışır vaziyette bulabilmek ama beni güzel bir rotaya ulaştırabilecek seçenek bu olabilir. 300 e kamp mazemesi toplasam bile çok ekstrası çıkabilir arkaya takıcağım bagaj ve üzerine koycağım heybe de 300 tutabilir :) ama değer tabi ki

image.jpg @Gurkan S. Yıllar önce bu yoga matı almıştım işimi görürmü yoksa çok mu yer kaplar. Bi de bu konaklamalarda bisikletimi çalıp, çadıra uyutucu bişey sıkıp çadırıma kadar almazlar inşallah:D

Gurkan S.

Bayağı Üye
Tepki
319
İsim
Gürkan
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
İlk defa kamp yapacaksanız gözden uzak yerlerde yapmayın, bir şey olacağından değilde sizim içiniz rahat etsin :)
Benzinlik, çamlıklar ve camping alanları bu iş için uygun. Baktınız 1-2 çadır gördünüz hemen kurulun oraya.
Ayrıca bu matı kullanabilirsiniz bence, ekstra masraf yapmaya gerek yok.

MossoM

Daimi Üye
Tepki
462
İsim
Cihan D.
Bisiklet
Mosso
@mcb Hocam aklıma şöyle yattı çok bi hazırlık yapmam gerekmiyor bu rota ve konaklama şeklinde. Hatta bir süre sonra otobüs kullanıp izmire bile geçebilirim bu rota üzerindeyken. Ancak kalacak yerlere ödeyeceğim parayla kamp malzemeleri toplasam daha mı iyi olur gelecek içinde bunu düşünüyorum. Tüm fikirler sonucunda bir karar vereceğim umarım. Güzel fikirleriniz insanı harekete geçmeye teşvik ediyor hemen. Herkese çok teşekkür ediyorum.

mcb

Daimi Üye
Tepki
762
İsim
Murat
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Cyclocross
@MossoM

Yani ilk kez çıktığın ve tek başına olacağın için daha garanti rota olarak gördüm bu rotayı. Yolların asfaltı da özellikle önemli. Ne kadar temiz o kadar az sorun sonuçta. Bir de Kumbağ-Uçmakdere arası muhteşem bir yol, hem antrenman hem gezinti olarak. Etrafta çokça kamp alanı da var, yine kamp malzemesi alıp aynı rotada çadır da atabilirsin. Çokça günübirlikçi de çadırlarıyla geldiği için güvenlik sorunu da olmuyor.

MossoM

Daimi Üye
Tepki
462
İsim
Cihan D.
Bisiklet
Mosso
@mcb Duş ve giydiklerimi yıkama konusunda çekincelerim var. Bi de kamp yapmaya karar verdiğim noktada yanımda su yoksa nolcak mesela bunları düşündükçe çıldırıyorum :okyrm:

mcb

Daimi Üye
Tepki
762
İsim
Murat
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Cyclocross
@MossoM

o zaman duşu ve hatta çamaşır makinesi olan kamping alanlarının olduğu yerleri tercih etmen lazım. Ya da ucuz pansiyonlu rotaları. Ege ve Akdeniz bir tık daha pahalıdır Marmara ve Karadeniz'e göre. Ya da diğer bir seçenek olarak warmshowers, couchsurfing gibi sitelerden tanıştığın insanların evinde de kalabilirsin. Bedava duş, kıyafet yıkama ve mutfak kullanabilme olanağı. Önce kalacağın yerleri netleştirir sonra çıkarsın tura :) Ancak bence en önemlisi gideceğin yerleri kafanda bir oluştur, gerçekten gitmek, görmek istediğin yerler olsun, sonrası zaten gelecektir.

• Beğen
Tepkiler: mrth

MossoM

Daimi Üye
Tepki
462
İsim
Cihan D.
Bisiklet
Mosso
@mcb Edirne’de bakir plajlar var diye duymuştum yıllar önce, Enez tarafıda var o tarafa yönelsem kıyıdan mı ayrılmış olurum? Sizin çizdiğiniz rotada deniz hep solumda kalcak şekilde devam ediliyor o kısmı hoşuma gitti baya:)

ozips

Aktif Üye
Tepki
309
İsim
özalp
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@MossoM arka bagaj ve heybe yi sahibinden ikinci el bakabilirsin. Hatta herşeyi ikinci el bakabilirsin.
Bisikletinde ön tekeri çıkartıyorsun sadece hidrolik frense balataların araya bir karton parçası koyuyorsun otobüsün yan duvarına dik olarak koyuyorsun. kancalı lastiklerlede sabitledin mi bu iş tamam.

MossoM

Daimi Üye
Tepki
462
İsim
Cihan D.
Bisiklet
Mosso
@ozips Kancalı lastik otobüstemi oluyor? Valla çok pis gaza geldim kamp videoları izliyorum yapabilirim diye düşünüyorum:) bisiklet arkası için nasıl bir heybe ve taşıma sistemi olmalı biliyor musunuz?

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

CeRKeZ

Kağnı Arabası
Tepki
1.188
İsim
Yunus Emre Cebe
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Mesajları takipteyim, hazır şu sıralar işsizim aklıma yatarsa belki bende bir yerlere uçabilirim. En kötü otobüse binmeyi öğrenmek lazım :D

sadi imren

Bursa Tur Komitesi | B.T.K
Tepki
5.442
İsim
Sadi İMREN
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
(link)

Tur yapmak için insanın içinde istek olmalı şu yazıyı okuduktan sonra sonra otobüs, çadır, heybe, su, duş, çamaşır olayları bize engel olmamalı diye düşünüyorum :)