Tandem tavsiye eder misiniz?

Scudo

qqaazz

Üye
Tepki
2
@Hasan Çağri

hiç bisiklete binmeyi bilmeyen biriyle tandem bisiklete binerken,bilmeyen kişi bisiklete binmeyi öğrenebilir mi yoka sadece binmiş olmak için mi biner?Tekerleme gibi oldu.

Tepki
1
Bisiklet
Raleigh-USA
Merhabalar Efendim...tandem Bisiklete Yaklaşık 6-7 Saatkadar Falan Bindim. Bisiklet Eşle Birlikte Gezme Konusunda Gerçekten Son Derece Harika (eşinizle Gezme Bakımında) 28 Jant Oluşu Ve Ince Teker Olunca Son Derece Az Yoruluyorsunuz..ancak öndeki Ile Arkadaki Kişinin Uyumu çok önemli Sağa Ve Sola Dönüşlerde Arkadakinin Pedal çevirmeyi Bırakması Gerekli Yoksa Dönüşlerde Zorluk Yaşanıyor. Onun Dışında Ben Son Derece Memnun Kaldım.. Ama Eşli Olarak Binileceğinden Kaliteli Iyi Bir Tandem Bisiklete Binmekte Yarar Var... Bende 1 Tane 28 Jant Bianchi Gerçek Italyan Tandem Var Dilerseniz Bir Inceleyin Niyetiniz Varsa Satmayı Düşünüyorum...fotoğraflarını Mail Adresinize Gönderebilirim. Sahibinden.com Sitesinde Balıkesir De Ilanı Mevcut...saygılar Sunuyorum Iyi Pedallar Efendim..):) :)

gezzgin

Üye
Tepki
5
Bisiklet
Scott
Mesut Bey,

tandem olayını ne yaptınız, aldınız mı, almadınız mı, heves devam ediyor mu?
Ona göre yeni bir tandem kullanıcısı olarak deneyimimi sizinle paylaşabilirim?

HikmetYılmaz

Forum Bağımlısı
Tepki
877
Bisiklet
KTM
Siz paylaşın, ben de eşimli binmek için bir tandem düşünüyorum, hatta Sedona tandem hoşuma gitti (ki sizdeki de bu galiba).
ÖZellikle eşimin bisiklet sürmeyi bilmediğini gözönüne alırsak beraber binmek zor olur mu? Ona göre alacağım.

gezzgin

Üye
Tepki
5
Bisiklet
Scott
Aslında ben Mesut Bey'e hitaben bu mesajı yazarken nasıl olduysa diğer sayfaları görmemiştim, ikinci sayfada Gökhan Bey çok güzel yazmış.

Bizim tandem alma niyetimiz de geneldeki sebebe çok yakın, benim uzun yol tecrübeme karşılık eşimin sadece bisiklete binebiliyor olması, onun dışında bisiklet kullanma tecrübesi yok denecek kadar az. Dolayısıyla uzun zamandır bir tandem almayı düşünüyorduk, ama hep ertelendi, bu sene artık buna dur dedik ve aldık. İyi ki de almışız, keşke ertelemeseymişiz de çok önceden alsaymışız. Malum Türkiye'de tandem seçeneği fazla değil, onlarda da nerdeyse sadece marka seçebiliyorsunuz, model veya renk gibi seçenekler hayal :) Bizimkisi Sedona tandem. Tandem taşıma başlığına koyduğum fotografta da görüldüğü üzere standart boydaki bir Doblo'da arka koltukları katlamak ve ön tekerleği sökmek taşımak için yeterli oluyor. Eğer sitede filan değilseniz, koyabileceğiniz düz ayak, korunaklı bir yer yok ise park ciddi sorun. Çünkü asansöre filan girmiyor. Biz, benim çalıştığım iş yerine bırakıyoruz. İş yeri Maltepe'de ve sahile çok yakın, dolayısıyla araba veya banliyö trenle gidip Maltepe'den binmeye başlıyoruz.

Eşinizle birlikte bisiklete biniyor olmak çok keyifli. Hemen arkamda ve sürekli konuşabiliyoruz. İlk denememiz dahil hiç bir sorun yaşamadık. İlk hareket için eşim seleye oturup ayaklarını pedala koyuyor, ben hareketi veriyorum. Dururken de aynı şekilde yapıyoruz; frenleme yapıp duruyoruz ben ayaklarımı yere koyduktan sonra eşim iniyor (Bisiklet tecrübesi olan bir arkadaşımla aynı anda pedal basarak hareket edip binmeyi denedik zor toparladık). Yolda kasis veya çukura geldiğimizde ben eşime "kasis" diyorum, o da benimle birlikte seleden hafifçe kalkıyor. Bu şekilde ani sarsıntıları da çözmüş olduk. Uygun vites ile yokuşta aynı şekilde kalkış hiç sorun olmuyor. Hatta geçen haftasonu pazar günü Göztepe parkının orada toplanan "bisiklet yoluna sahip çık" grubuyla birlikte trafikte kullandık. Özellikle Kadıköy'den Moda'ya giderken yokuşta trafik yoğunluğundan dolayı sıkça durup yeniden hareket etmemiz gerekti, tahminimden çok çok kolay oldu. Şimdilik haftasonları bir gün biniyoruz. O da genelde Maltepe'den başlayıp Pendik'teki sahil bisiklet yolu sonuna kadar gidip, sonrasında sahil yolundan Dalyan'a gelip tekrar Maltepe ofisimizde son buluyor. Ancak bunu Pazar günleri yapıyorduk, sahildeki mangal işgali nedeniyle cumartesileri yapmaya karar verdik. Bu arada benim yaşım 49 boyum 173 cm, eşim de 46 yaşında ve 165 cm boyda. Eşimin hayatı boyunca bisiklete binmesi toplam 5 km bile yok iken, ilk deneme günümüzde 30 km yol yaptık. Bir sonraki haftasonu pazar günü 40 km, ondan sonraki pazar 45 ve bu hafta sonu 50 km yol yaptık.

Bisikletle ilgili olarak ise şunu söyleyebilirim, tekni olarak fiyatı kadar, çok beklentiye girmemek gerekiyor. Vitesler bir şekilde geçiyor, ama disk fren, özellikle arka çok başarılı değil. Ama kadro gerçekten hafif ve boyutu bize uygun. Tabi ön kadro özellikle amortisörden dolayı biraz yüksek, ama ciddi engel değil. Aslında yazacak söylenecek çok şey vardır ama, şu an iş yerimde buna daha fazla zaman ayıramayacağım. Ama aklıma geldikçe ve fırsat bulunca yazarım.

HikmetYılmaz

Forum Bağımlısı
Tepki
877
Bisiklet
KTM
Cevap için teşekkür ederim. Keşke kiralama imkanı olsa da almadan bir deneyebilsek buralarda. Nerede saklayacağız tabi o da ayrı bir sorun. Dışarıda bıraksan bırakılmaz, eve çıkarsan 4. kat :)

gezzgin

Üye
Tepki
5
Bisiklet
Scott
Sirkeci'de Atek Bike var ((link)), biz tandemi oradan almıştık. Oradan günübirlik veya saatlik tandem bisiklet kiralayabilirsiniz. Atek Bike'dan İshak Bey ile görüşebilirsiniz, yardımcı olur.

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
@gezzgin

Selam, İki sene önce tandem aldım. Yaklaşık bir sene kadar eşim ve çocuklarımla bindim. Ancak tandemde iki kişinin performansı ve tarzı da önemli olduğu için bu iş bir ekip işi. Daha sonra tandemi elden çıkardım.
Bu topikte cevap yazan tüm değerli üyelere teşekkürler ve selamlar. :)

• Beğen
Tepkiler: Engin er.