süspansiyon bakımı

Scudo

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Her suspansiyon ureticisi, kendi urunu icin belirli bakim araliklari verir. Surus saati cinsinden ve amacina uygun olarak kullanildigi var sayilarak hesaplanmis bakim araliklaridir bunlar.

Amortisorun bakimindan kasit eger icinin acilmasi vs ise, isinin ehli ve mumkunse yetkili birisi tarafindan yapilmasinda fayda var. Amortisore koyulacak yag miktari, yagin ozelligi gibi bilgiler zaten uretici sayfalarindan alinabiliyor. Ama amortisor acilmisken, icindeki kecelerin de degismesinde yarar var.

Amortisor bakimi soyle yapilir, burasindan acilir gibi seyler soylemeyecegim cunku sahsen ben de bu isi bilen, tecrubeli birisi tarafindan yapilmasi taraftariyim. Malum bu aletler milimetrik bir duzen icerisinde, onlari rahatsiz etmek istemeyiz :).

(link)
(link)
(link)
(link)
(link) (Manitou)
(link)

Ilk aklima gelen uretici siteleri...

ZekiAlper

Forum Bağımlısı
Tepki
1.515
İsim
Antalya Downhill Özel Antrenör
Bisiklet
Specialized
(link) bu adresten Manitou ile ilgili bilgilere nasıl erişebiliriz? Siteye girdigimde bir arama motoru çıkıyor oraya gerekli kelimeleri giriyorum fakat bulamıyor neden ??

bachibouzouk

Daimi Üye
Tepki
191
@BMX_rider07

nedeni manitou nun bisiklet için ürettiği parçalarla ilgili olarak bir süredir (link) adresini kullanması. yani (link) artık manitou veya answer ile ilişkili bir site değil.

Haşim Okyay

Forum Bağımlısı
Tepki
4.407
@by tasiyici

İşin ehli, ustasına yaptırmakta her zaman fayda var. Sonra, kaş yaparken göz çıkarmak var ;)

Engin395

Üye
Tepki
54
Dağıttın gibi toplarsan birşey olmaz.BAkım derken neyi kastetiginde önemli arkadaşım .Şahsen ben suntour duro kullanıyorum.Maşanı temiz tutarsan bakıma pek ihtiyacı olmaz. haftada bir kere dış bacağın bileziklerini temizle birazda makine yağı damlat sana yeter .

nuriaktürk

Forum Bağımlısı
Tepki
1.394
bir soruda ben sorayım rochshoxamortisörün bakımını hangi magzalar yapıyor bilen varmı.

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Mesajimdaki adresi duzelttim, ama www.answerproducts.com'dan da siteye ulasabilirsiniz, ben "s"sini eksik yazmisim.

Nuri Abi bildigim kadariyla Istanbul'daki firmalardan Yesil, Kackar ve Velespit amortisor bakimi yapiyor.

matrixod

Forum Bağımlısı
Tepki
1.088
İsim
Ouz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Diğer
Hazır konusu açıkken bende soru sorayım.97 yılına ait Marzocchi XCR amortisörüm yağ kaçırıyor bu yüzden 2 senedir kullanamıyorum.İçinde yağ kalmadı keçeler berbat durumdadır heralde...
Fotodaki amortisörün bakımını yaptırabileceğim bir yer varmı???
(link)

sertacr88

Forum Bağımlısı
Tepki
355
xcm maşalar hakkında hiç bilgi yok sanırım. Acaba sebebi bozuldugunda at gitsin onunlamı uğraşcan anlamınamı geliyor? :))):D:D:D

Alperen

Aktif Üye
Tepki
148
Selamlar, O amortisörlerin kronik rahatsızlığıdır yağ kaçırmaları. Aslında zamanına göre çok ileri ve kaliteli amortisörlerdir çift taraflı havalı ve dereceli amortisörler. Onların iç ve dış contalarından bulmak gerek (zor), kalitelisi bulunmazsa yine aynı sorun devam ediyor. Birde amortisörün sızdırmaz metal aksamı zamanla ömrünü tamamladığı için yeni conta takılsada fayda etmiyebiliyor. Kısaca ne kadar tanıdığım Marzocchi XCR sahibi varsa yağ sorunu yaşamış. Sorun olmayan nadirdir.

• Beğen
Tepkiler: matrixod

matrixod

Forum Bağımlısı
Tepki
1.088
İsim
Ouz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Diğer
@Alperen

Cevap için teşekkürler umutlarımı yıktınız.Kilom fazla olmadığı için (65) sızdırmaz yataklar bozulmamıştır diye umuyorum.Bacakların ön kısımlarında bulunan ayar düğmelerinin oradan yağ sızdırıyıor.Şu anda bomboş.Bacakları içine girmiş durumda evde istirahatte (yada ölü[inşallah ölü değildir]).Bacakları dışarı çekiyorum bırakınca geri içeri çekiyor.
Uzun lafın uzun olmayanı bakım-tamir işlemini kime yaptırabilirim.

Alperen

Aktif Üye
Tepki
148
Hava kalmadığı için Bacaklar içeride duruyordur. Öndeki ayar yerleri rebaund ayar vidaları hidrolik akışını kontrol ederek süspansiyonun seri yada yavaş çalışmasını sağlıyor. Eğer oralardan yağ kaçırıyorsa süspansiyon sadece hızlı çalışacaktır. Tabi uzun müddet kullanımda yağsız çalıştığı için sorun yaşayabilirsin. Yağ kaçırması az ise zamanla tamamlayarak idare edebilirsin. Hava kaçırması aslında daha büyük problem eğer hava kaçırmıyorsa bir şekilde çalışır.

• Beğen
Tepkiler: matrixod

matrixod

Forum Bağımlısı
Tepki
1.088
İsim
Ouz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Diğer
İnşallah tamir ettirebilirim.Ortalama bakım ücreti ne kadar tutar...