Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Suluk, Sele ve Bagaj almak istiyorum.

ThePoorWanderer

Aktif Üye
Tepki
88
Arkadaş merhaba,

Tecrübelerinize dayanarak sizden yardım isteyeceğim. Bisikletim Bianchi Aspid. Bugün yaklaşık 100 km yaptım bisikletimle ve böylelikle de bazı eksikliklerim olduğu ortaya çıktı. Şöyle ki;

1) Öncelikle kaliteli bir suluğa ihtiyacım var. 1 lt civarı olmasını istiyorum. Fiyatı 30 YTL'ye kadar olabilir. Genellikle bisiklete yazın bindiğimizden dolayı içine soğuk bir sıvı koyduğumuz zaman, onu soğuk olarak muhafaza etme gibi bir özelliği olursa güzel olur. Suluğu (link)taşıyorum. Dolayısıyla, tutturmak için herhangi bir aparata ihtiyacım yok. Tabii ki, hafif olması da bir artı değerdir bizler için. Normalde, bir tane plastik suluğum var ama içine soğuk birşey koyduğum zaman kısa zamanda ısınıyor ve de plastik olduğundan dolayı kokuyor.

2) Bir tane sele almak istiyorum. Mevcut seleme (link)gel cover geçirmeme rağmen yine de tam olarak rahat edemedim. Uzun süre kalkmadan rahat olarak oturabilmem mümkün olsun, hafif olursa da güzel olur. Artı, mevcut (link)ımı da tavsiye edeceğiniz selede kullanabilir miyim (uyar mı yani) veya kullanmama gerek olur mu sizce? Bir daha hatırlatayım, konforlu olması çok önemli benim için. Yani üzerine uzun süre oturduğumuz aman bir yerlerimiz ağırmasın veya daha az ağırsın :) Fiyatı 50 YTL'ye kadar olabilir.

3) Bir de bir tane bagaj almak istiyorum. Diktörtgen şeklinde bagaj boyu kadar bir çantam var. Bunu, bagajın üzerine lastik ile sabitleyeceğim. Mevcut bagajım demirden :( . Aliminyum gibi hafif malzemeden olması iyi olur. Mesela, (link)tavsiye eder misiniz? Üzerine biraz yük bindiği zaman bir sorun çıkartır mı? Veya daha kullanışlı olduğunu düşündüğünüz bir bagaj var mı? Fiyatı 25YTL'ye kadar olabilir.

4) Kilitli MTB Pedal almak istiyorum. Kilitli Pedal, mevcut bisikletime (Bianchi Aspid) uyar mı? Kilitli Pedal için 100 YTL'ye kadar verebilirim. Belki tavsiyeleriniz için bilmenizde yarar olur: genelde bayır çıkıyorum.
--
Fiyatları kabaca yazdım. Yazdığım fiyatların biraz üzerinde de olabilir, tabi ki, o fiyata değeceğini düşünüyorsanız. Tekrar hatırlatayım bisikletim Bianchi Aspid. Genelde bayır çıkıyorum ve inerken bisiklet çok sallanıyor. Belki tavsiyelerinizi verirken size kolaylık sağlar diye yazdım bunları.
Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

Scudo

Selam..
Valla bu aksesuralara para vermeden önce bisikleti ya da kadrosunu değiştirme işlerine girmeni tavsiye ederim.. Konuya yakın arkadaşlar da eminim aynı şeyi yazacaktır..Şimdi bu nerden çıktı demeni anlarım ama gerçek bu..

Seneye askere gideceğim. Askerden gelene kadar mevcut bisikletimi kullanacağım. Askerden sonra ise yeni bisiklet almayı planlamaktayım. Bu süreye kadar mevcut bisikletimle idare etmek istiyorum.
Yorumunuz için teşekkür ederim.

Madem askerlik bitimi gibi bir tarih koydunuz kendinize, o zaman bisiklet değişikliğini atlayıp malzemelere dönüyorum :). Tabi daha kaliteli bir bisikletle yarı yarıya daha az enerji harcayacaksınız belki de, yine de aklınızın bir köşesinde bulunsun.
1-) 1 lt.lik hem de termos özellikle suluk ben hiç görmedim :(. Gözümden de kaçmış olabilir tabi ki... Bir ara Polisport marka suluklar vardı 500 ml.lik ve de termoslu. 480 ml gibi bir hacme sahiplerdi. Kaliteli ürünlerdi, düşünülebilir. Ancak madem sırt çantası taşıyorsunuz. Size "Camel Bag" denen ürünlerden tavsiye ederim. Bu bir sırt çantası, askılarının çantaya bağlandıkları yerlerde açıklar var, sırtınızda duran su haznesinin hortumu buradan çıkıp omzunuzun üzerinden aşağı sarkıyor. Böylelikle su içmek için durmak, çantanızı çıkartmak zorunda kalmıyorsunuz. Üstelik kapasitesi 2 lt. kadar olanlar var. Dışarı çıkan hortumun içindeki su güneşten ısınıyor, ancak çantanın içindeki su soğuk kalıyor ;). Biraz pahalı bir çözüm olabilir ancak bana göre en sağlıklı ve pratik çözüm ve uzun ömürlü bir çözüm... Ben de bu ürünlerden birini kullanıyorum Salomon'un X A PRO 150 modeli, Türkiye'de bulunabilirliği hakkında bilgim yok ancak başka marka/model onlarca ürün var. örnek olması için bir resim ekliyorum...
http://www.wiggle.co.uk/images/salomon%20xa%20pro%20pack%20vest%20150.jpg

2-) Rahatlık için bir sele bakıyorsanız biraz daha bütçenizi artırabilirsiniz. Yine belirli bir marka model söylemeyeceğim ancak kendini ispatlamış (Sele Velo, Selle İtalia vs) gibi bir markayı tercih edin. Ben de Sele Velo'nun 180 gr.lık karbon selesi var. Görüntüsü işkence tahtalarını anımsatıyor :D. Görüntüsünde rahatlıktan eser yok, ancak o kadar iyi dizayn edilmiş ki konforu gayet tatmin edici. Tabi bu biraz yarış amaçlı bir sele, daha konforlu bir model seçebilirsiniz. Önemli olan kaliteli bir markaya ait olması diye düşünüyorum. Selenin jelli olması da tabi ki önemli bir rahatlık unsuru ancak ilk önce gelen konfor unsuru, selenin tasarımıdır. Aklınızda olsun...

3-)Bisiklette bagaj hiç kullanmadım, ancak linkini verdiğiniz bagaj kaliteli duruyor. Özellikle montaj yerleri iyi tasarlanmış. Daha detaylı bilgiyi Delta Bisiklet'ten alın derim. Zira sizin ihtiyaçlarınıza uygun olmayan bir bagaj ise bunu açıkça söyleyeceklerinden şüphem yok.

4-)Kilitli pedal bisikletinize uyar, yeter ki sağ-sol pedalın farklı dişlerde olduğunu hesaba katıp ona göre montaj yapın. Shimano'nun giriş seviyesindeki modellerine ve Wellgo'nun kilitli pedallarına bakılabilir. Hem kaliteli hem de uygun fiyatlı ürünler. Ancak ayakkabıya da bir bütçe ayırmayı unutmayın, öyle ki en ucuz bisiklet ayakkabısı yaklaşık 60-65 euro kadar.
Pedalı ilk başta en yumuşak ayarda kullanın, daha sonra her gün bir tık sertleştirin. En serte kadar almanıza gerek yok ama en azından bir hafta kadar bu sertleştirme işlemini yapın. Kullanım klavuzunda nasıl yapılacağı ile ilgili detaylı bilgiyi zaten bulabilirsiniz :).

selam,

Zaman ayırıp, ayrıntılı cevaplar verdiğiniz için teşekkür ederim. Siparişimi görüşleriniz şekillendirecektir.

Kendim için şöyle söyleyebilirim; bu forumda gerek sizin gerek de diğer arkadaşların yazdıkları bilgilerin hiçbiri boşuna gitmiyor. Mesela, bu forumda, faydalı bulduğum bilgileri Word'e kaydediyorum. :)

Tekrar teşekkürler.

:) Bizler de bu forumda yazdıklarımızın hiç birinin boşa gitmediğini bilincindeyiz. Öyle ki, sizin işinize yaramasa, yarın öbür gün gelen yeni üyelerimiz, zamanla oluşan bu arşivden çokça faydalanabilecekler. Hem ne demişler; Söz uçar yazı kalır :). Şimdiden hayırlı olsun diyorum alacaklarınız için...

ilk önce şunu söylemek istiyorum sizin için tercih olarak en iyisi Halil in de söylediği gibi camelbacktir... O çanta haricinde yesilbisiklette source marka çantalarda var onlarda gayet kaliteli ayrıca su hortumun etrafındaki koruma sayesinde çantanın dışında kalan hortum kısmındaki suda ısınmıyour ve çantanın içindeki su keseside bakteri üretmyen koku yapmayan cinsten..

ikinci olarak o tip bagajlar genelde 10kg a kadar yük taşıyorlar ve sele borusuna ekstra yük bindiriyorlar bu sebeple iyi bir sele borusuna ihtiyacın olacaktır onun yerine aşağıdanda sabitlenen büyük bagajlardan alabilirsin onlarında alu olup çok sağlamları mevcut...

ayrıca sele olarakte yeşil bisikletten geçenlerde 10€ ya jelli ve gayette rahat hatta Forumda kron Xc4000 bisiklet toplayan Ercan arkadaşımızın bisikletinin üstündede var konforu hakkında onada sorabilirsin...

ayrıca sele ve camelback hariç (çünkü onları yeni bisikletindede kullanabilirsin) arka bagaj için yeni bisikletine kadar idare et derim ben...

• Beğen
Tepkiler: ThePoorWanderer
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Konuyla direkt ilgisi yok ama aklıma takıldı, bir de sizlerden fikir alayım. Uzun yola gittiğiniz zaman ağırlıkların çoğunu sırtınızdaki çantaya mı yoksa bagaja mı yüklüyorsunuz? Ben önceleri bagaj kullanmıyordum ve tüm yükü sırtımdaki çantada taşıyordum. Şimdi idareten bir bagajım var; ağır yükleri ona, hafif olanları da sırt çantamda taşımaya başladım. Dün yaklaşık 100 km yol yaptım. Özellikle bayır tırmanırken sanki bisiklet arkaya doğru gidiyormuş gibi geldi. Belki bagajımın demirden olmasından da kaynaklanıyordur.
Siz yük dağıtımını nasıl yapıyorsunuz?
Tekrar teşekkür ederim.

Olabildiğince az yük taşıyorum. Sırtımda taşımak kıvraklığımı artırıyor, bagajda taşımak da daha az terletiyor, sırtımın ağrımamasını sağlıyor. Açıkçası ben keyfime göre tercih ediyorum. Bu yüzden de çooook uzun zamandır bagaj kullanmıyorum, hatta 1-2 kez en çok kullanmışımdır. Bisikletin o kıvraklığını kaybetmesi hoşuma gitmiyor.

Resim için teşekkür ederim.
Yalnız, resimden çıkartamadım, bagajınız aşağıya sabitleniyor mu, yoksa sadece sele borusuna mı takılıyor?

evet katılıyorum. arkada agırlıkla beraber bir cukurdan kaçtığımızda ve ayakta atağa kalktığımızda sorun oluyor. ani manevrada, çukurdan kaçıp akabinde aksi yöne hareket ettigimizde bisiklet kendini toplayamıyor.:rolleyes: bu yüzden gidona daha sıkı sarılmak gerekiyor.

Sadece sele borusuna bağlı. Hafta sonunda resimdeki gibi yüklü vaziyette 100 km ye yakın yol yaptık, hiçbir sorun çıkartmadı. Yalnız belirtmek istediğim bir nokta var, bu çanta ve bagaj takım olarak alındı, bagajın direnci bu çantanın alabileceği yüke göre yapılmıştır diye düşünüyorum.

Zefal Abyss. 2 Lt su kapasiteli sırt çantası kullanıyorum.Kalitesiz Plastik kokusu bi türlü gitmedi.Su içmekten kaçar oldum belkide bu yüzden. Zefal gibi bir marka, nasıl böyle adii plastik kullanır anlamıyorum ?

Back