Strade Bianche 2019

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
GRAVEL YOLLARA HOŞGELDİNİZ

Strade Bianche'nin geçmişi, 2007 yılına değil de şöyle bir 80-90 sene öncesine dayansaydı; bu yarışın ismini 5 monument(anıtsal) klasik olarak anılan Milan San Remo,Ronde van Vlaanderen,Paris Roubaix,Liege Bastogne Liege ve İl Lombardia yarışlarının yanında anabilecektik.Zira bu yarış da en onlar kadar ilgi çekici ,karekteristik özellikleri olan ,kendine ait özel bir hayran kitlesi olan özel bir yarış.

Birçok yarış sever bahar aylarında ,Omloop,E3 Harelbeke,Ronde van Vlaanderen,Paris Roubaix gibi ''taşlı'' klasikleri izlemeye can atar.İyiki de menümüz sadece taşlı klasiklerden oluşmuyor.Tozlu,topraklı,çamurlu,çakıllı ''gravel'' yollar da biz yarış severlere güzel tatlar verebiliyor.Zaten bu ''gravel'' kavramı son yıllarda bisiklet endüstrisinde olduğu gibi yarışlarda da karşımıza bol bol çıkmaya başlıyor.Birçoğumuz Giro d'italia'daki Froome'un tartışmalı müthiş atağını yaptığı gravel sektörlerden oluşan Colle delle Finestre etabını hatırlıyoruzdur.Strade Bianche ise gravel yolların klasik bir yarış haline gelmeye başladığı, biz yarışseverler için konsantre bir zevk ; yarışçılar için ise toz,toprak,kan,ter ve göz yaşı vaaden yıpratıcı bir savaş olarak düşünebiliriz.
191082

Strade Bianche 2017 yılından beri World Tour statüsünde.İnanın statü filan önemli değil.Bu gravel yollardan Spartaküs gibi efsaneler geçti ve ismini 3 defa kazananlar arasına yazdırdı.

191083

Bu yarışın karekteristiği yani Strade Bianche'yi Strade Bianche yapan can alıcı özellik ''gravel yollar''.Ayrıca kısa, dik zorlu tırmanışlar ve yarışın sonundaki Siena'daki maximum %16 eğime ulaşan final tırmanışı

191084

191085

Gravel yol dediysek yarışın organizatörleri sadistliğin son safhasına ulaşmamışlar.Bu seneki rota 184 km den oluşurken gravel yolların uzunluğu yarışın 3 te birini yaklaşık 60 kmsini oluşturuyor.Bu bile yarışçıları yıpratmak için yeterli.Kısa ancak dik yokuşlar ise bu işin tuzu ,biberi.(creme de la creme).Bildiğiniz gibi çakıl yollar bisikletçiler tarafından üretilen wattların önemli bir bölümünü emiyor ve yıpratıcı özelliğini gösteriyor.Yine bu gravel yolların etkisiyle gravelli yokuşların zorluğu,asfalttan oluşan aynı derecedeki yokuşlara oranla çok daha fazla.Gravel yollar bisikletçilerden daha iyi bisiklet hakimiyeti de talep ediyor.Ayrıca Toscana Bölgesinde düzenlenen bu yarışta çıplak bölgelerden geçerken ki rüzgarlar da yıldırıcı ve yıpratıcı etkiye sahip.Allah kaçanlara yardım etsin ne diyelim.

Çıplak gravel araziden geçen bisikletçiler

191086

Yarışçılar sadece Gravel yollardaki ,toz,toprak,çakılla çamurla,rüzgarla,kısa dik yokuşlarla boğuşmakla kalmayacak aynı zaman da Siena2daki finişteki Piazza Del Campo yokuşunun paveli maximum yüzde 16 ya varan eğimiyle de cebeleşecekler.Geçen seneki Wout Van Aertin krampını hatırlarsınız.

Piaza Del Campo yokuşu
191087

Wout van Aert'ın krampı
191089

Daha yağmurdan bahsetmedik bile.Açıkçası yağmur yağacak mı bilmiyorum.Ama ben yine de yağmur duasına çıktım bile.(Bir yarışsever maximum bu kadar sadist ve psikopat olabilir herhalde)
Geçen seneki yarış yağmur altında geçilmişti ve epik bir hal almıştı
191091

191092

Gördüğünüz gibi yarış takviminin en spectakular fotoğraflarını burada göreceğiz
191093

130 km ile geçilecek olan zorlu Monte Sante Marie tırmanışı ile havai fişekler atılmaya başlanabilir.2018 deki yarışta Valverde Reyiz yokuşların bol olduğu bu bölümde atak yaparak şansını denemiş,Romain Bardet ve Wout Van Aert tarafından nötralize edilmişti.TiesJ Benoot ise sondan ikici geçilen gravel sektörde yokuşları kombine ederek kaçış yapmış ve yarış kazanmıştı.

Favoriler:

Strade BiancHe birçok yarışçı tipine uyan bir yarış.Bu modern klasikte birçok favori bulunacak.Hem yokuşçular,hem puncheurlar hem de klasik spesiyalistleri aynı anda olağan şüpheli konumunda.Bu çok sık olan bir durum değildir.Bunda gravel yolların ve yokuşların birarada bulunmasının etkisi var.

Daha bir kaç gün önce Omloop yarı Flaman klasiğini kazanan Zydenek Stybar, şüpheliler arasında.Bildiğiniz gibi Stybar cyclocross kökenli bir klasikçi ve Wout Van AerT gibi cylocrosscular için bu yarış çok uygun.

Sienadaki final yokuşu % 16 lık maximum eğimi ile Alejandro Valverde,Tim Wellens,Diego Ulissi, Tiesj Benoot,Kwiatkowski,Alaphilippe gibi puncheurlara da çok ama çok uygun.

Zaman karşısı iyi ve yokuş çıkabilen klasikçiler de birşeyler yapabilir.
Burası İtalyan toprakları ve tutkunun ve Messinalının yeri.İl Lambordiayaya selam çakabilir.

* Zdenek Stybar, Tim Wellens
**** Greg Van Avermaet, Gianni Moscon, Alejandro Valverde
*** Tiesj Benoot, Wout van Aert,
** Julian Alaphilippe, Bauke Mollema, Jakob Fuglsang
* Vincenzo Nibali, Geraint Thomas

191096

Son 3 km
191097

Bu şölen 9 Mart Cumartesi günü saat 12:45 ten itibaren Eurosport'ta

Son düzenleme:
Scudo

asibol

Daimi Üye
Tepki
496
İsim
war_ALL
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
191109

Bu grafiğe göre yarış yerel saatle 10:45'de başlayıp 4 saat 45 dakika sürecek.
Yani TSİ ile 12:45'de başlayıp, 17:30'da sona ermesi bekleniyor.
Doğru mudur? Teyit eder misiniz. Ctesi günü ona göre plan program yapalım.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
cumartesi soğuk meşrubatlar eşliğinde izleyeceğim yarışı . çoluk çocuğu da anasıgillere yollayacağım :)

asibol

Daimi Üye
Tepki
496
İsim
war_ALL
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@asibol

Valverde'nin 2050 ye kadar yarışacağını gözönünde bulundurursak, Valverde Reyiz birgün CVsine bu yarışı ekleyecektir.
Ne yalan söyleyeyim üzüldüm olmamasına.Tour of Flanders'e katılacakmış ama çok da reyize uyan bir yarış değil.Gerçi geçen sene Dwars door Vlaanderen'de 11.olup her daim öngörülemez ve taşlı klasiklerde bile rekabetçi olabileceğinî göstermişti.

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@asibol

Puncheurların kralı Valverde Reyiz hasta ise akıllara puncheurların veliaht prensi Julian Alaphilippe geliyor.
Alaphilippe'nin takımı The Wolfpack(kurt sürüsü), Cumartesi günü çok sağlam bir kadro ile geliyor.

Deceuninck – Quick Step
Julian Alaphilippe, Zdenek Stybar, Yves Lampaert, Eros Capecchi, Dries Devenyns, Pieter Serry, Petr Vakoc

191134

Quick Step geçen seneki kaldığı yerden devam ediyor:krktm:

Stybar, Omloop Het Nieuwsblad'ı
Bob Jungels, Kuurne Brussel Kuurne'yi
Florian Senechal,Le Samyn'i
alınca kurt sürüsü Alaphilippe veya Zdenek Stybar ile Strade Bianche'yi sallayabilir.Alaphilippe'nin tek handikapı ilk defa katılıyor olması

Özcan

Forum Bağımlısı
Tepki
6.862
İsim
Özcan
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Specialized
Sagan katılacak mı acaba? CV'sine böylesi bir galibiyeti eklemeyi hayal eder mi acep?

• Beğen
Tepkiler: hamlet2006

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Özcan

Sagan'ın bu sene 3 ana hedefi var:Milan San Remo,Ronde van Vlaanderen, Paris Roubaix.Bir de bu sene profili değişecek olan Liege Bastogne Liege.(Burada da şansını deneyecek)Anlayacağın megastarımızın hedefi derdi tasası monument klasikler.
Omloop gibi yarı klasiklere de girmedi Strade Bianche'ye de girmeyecek.

Şu anda İspanya Sierra Nevada'da yüksek irtifa kampı yapıyormuş.Bıyıklı arkadaşı gökkuşağı renkleri olmasa tanıyamayacaktım:D
191137

a.valverde

El Imbatido
Tepki
2.570
@hamlet2006 Ustad, hos geldiniz , gozumuz yollardaydi :) Bugun bir haber okudum , Valverde bu yarista , saglik nedeniyle olamayacak diye ancak , yukarida , @asibol dostumuz belirtmis ve ben de ayni gorusteyim , sanki biraz etap ile ilgili bir durum bu hastalik haberi. Diger taraftan da , Alaphilippe 'e gun dogdu diye dusunuyorum ben de ?

Sefa01

Daimi Üye
Tepki
190
Bisiklet
Pinarello
Eurosport'u nasıl nereden izleyebilirim ? Eurosport player üyeliği almayı düşünüyorum. Türkçe var mı ?

Tepki
27
İsim
Ziya Ömer Güray
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Tivibu kullanıyorum 1 aydır. Tivibu go mobil uygulaması ile izleniyor.

Sefa01

Daimi Üye
Tepki
190
Bisiklet
Pinarello
Seçenekler Tvibu?, Eurosport Player ? Digitürk play ? sanırım. Tvibuyu araştırıyorum

Online platformlardan üyelik alacağım. TV'num yok.

• Beğen
Tepkiler: NEJdet Yılmaz

asibol

Daimi Üye
Tepki
496
İsim
war_ALL
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@ippon

Aman dostlar yağmur yağmasın. Yeterince kırıcı bir yarış zaten bir de yağmur yağarsa sezonun başında alimallah bir sürü adam kaybederiz.
Açıkçası yağmur çoğu zaman yarışları zevkli yapsa da ben biraz merhametliyim.
2017 TDF'da Valverde yağmurlu bir Düsseldorf hem de TT etabında kaza yaparak sezonu kapatmıştı. O aklıma geldi.

Bu arada size üzücü bi191173r haberim var. Yarış saati Siena günlük güneşlik. :)
191173191173

• Beğen
Tepkiler: hamlet2006

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Gravel yollar, 184 km lik yarışın üçte birlik bölümünü (60 km civarı) oluşturacak.Yarışçılar, sektör sektör gravel yolları geçecekleri kilometreleri kokpitlerine yazacaklar.
191178

Semih Cavdar

Forum Bağımlısı
Tepki
7.015
İsim
Semih
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@hamlet2006 Trans Anatolia hazırlanacağın için bu sene yarışları izlemeyeceğini söylemiştin. Seni içeriği eksiksiz kendine has tarif edilemez güzel anlatımın ile yeni bir konuda tekrardan görmek harika. Forumda yarış takip eden ve paylaşım yapan birçok değerli arkadaş mevcut ancak kusura bakmasınlar kimsenin yarış için yazdıkları seninki kadar heyecanlı ve dikkat çekici olmuyor. Antremanlarından fırsat kaldıkça klasik sezonundaki diğer yarışlar içinde değerli görüş ve yorumlarını bizlerden eksik etmemeni temenni ederim.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@hamlet2006
üstad birçok okuyucu gibi ben de merak içerisindeyim .bu gravel yollar için takımlar bisiklet şeçimlerini nasıl yapıyorlar ? endurance kadroyla mı , aero kadroyla mı yoksa melez bir tür kadroyla mı yarışacaklar? lastik ölçüleri , tercihleri hangi yönde olacak ? hangi oran aynakolu tercih edecekler? bunun gibi konularda değerli yorumlarını bekliyor olacağız.Kramon_StradeBianche2018_0838.jpg