STI Kol Bakım

Yağız Gökmen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.854
İsim
Yağız GÖKMEN
Bisiklet
Focus
Merhaba arkadaşlar ilk mekanik sorum :)

Bisikletin parçaları ne kadar temiz ise o kadar uzun süre kullanabiliyoruz bisikletin her

parçasını evde kendi imkanlarım ile temizliyorum ama fark ettim ki bugüne kadar elimi sürmediğim tek

bir parça var oda STİ kollar üzerindeki lastikleri çıkarıp baktığımda baya kirlenmiş yağlar simsiyah olmuş.

Temizlik için öneriler ne olabilir : wd-40 , wruth balata temizleyici vs. ve temizledikten sonraki asıl

önemli soru hangi tür yağ kullanmalıyız.

Umarım hepimizi için aydınlatıcı olur daha önce sti kollarına servis yapmış olanlar var ise tecrübelerini

bizimle paylaşırsa harika olur

• Beğen
Tepkiler: Ahmet.Uzun
Scudo

Yağız Gökmen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.854
İsim
Yağız GÖKMEN
Bisiklet
Focus
@Ebubekir merhaba Ebubekir :)

aynı video yu izledim bende amcamız aslında güzel bilgi veriyor hani herşeyin bir ince noktası olurya o yüzden birde foruma konu açtım bakalım buradan yapan varsa yazar mutlaka. önemli sonuçta sti kollar ,kadro , jant tan sonraki en maliyetli parçalardan biri :) beklemeye devam :)

Yağız Gökmen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.854
İsim
Yağız GÖKMEN
Bisiklet
Focus
@Ebubekir ahahhaha :D resim harika aynı kafadayız yağ olarak ne kullanmak lazım acaba sti larda

Uğur S.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.818
Bisiklet
Bianchi
@Yağız Gökmen 1 hafta olmadı o videodakinin aynısını yaptım. Hatta yaptığım işlemleri (link) yazdım.
Tıkır tıkır maşşallah :)

• Beğen
Tepkiler: Yağız Gökmen

Yağız Gökmen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.854
İsim
Yağız GÖKMEN
Bisiklet
Focus
@Uğur S.

Uğur Abi merhaba

şimdi okudum harika bu kadar denk gelir :) abi peki sonra yağ olarak ne kullandın

Uğur S.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.818
Bisiklet
Bianchi
Sprey zincir yağı kullandım.

mrdadash

Aktif Üye
Tepki
213
İsim
Dadaş
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar Sora sti kollara sahibim. Sağ kolun fren teli yağsız kaldı çok zor sıkılıyor ve sıkınca tel geri gerilmiyor kolda 1 2 cm boşluk kalıyor. aramalarıma rağmen bir video bulamadım ben bu kolu söküp nasıl teli yağlarım. bana bir yardımcı olun lütfen.

hakancaner

Üye
Tepki
47
İsim
Hakan Caner
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kolu sokmene gerek yok. Direk kabloyu cikarip yaglayabilirsin. Once arkadan teli frene baglayan vidayi acip kabloyu tamamen serbest birakman gerekiyor. Daha sonra fren kolunu fren yaparmis gibi cek ve cekili tut. Acan boalukta kablonun topuz seklinde kafasini orda zaten gorebiliyor olman lazim. Eger cekip cikartamiyorsan arkadan serbest birakmis oldugun teli yukari dogru ittirerek tekrar dene. Kolay gelsin.

mrdadash

Aktif Üye
Tepki
213
İsim
Dadaş
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kolu sokmene gerek yok. Direk kabloyu cikarip yaglayabilirsin. Once arkadan teli frene baglayan vidayi acip kabloyu tamamen serbest birakman gerekiyor. Daha sonra fren kolunu fren yaparmis gibi cek ve cekili tut. Acan boalukta kablonun topuz seklinde kafasini orda zaten gorebiliyor olman lazim. Eger cekip cikartamiyorsan arkadan serbest birakmis oldugun teli yukari dogru ittirerek tekrar dene. Kolay gelsin.
çok tşk ederım. birde fren teline gres yağı sürsem olur mu. yoksa zincir yağı yeterli mi?

Fırat Ç.

Forum Bağımlısı
Tepki
851
İsim
Fırat
@mrdadash fren teline gres yağı sürüp takın, yoksa fren kolu zamanla takılı kalabilir. Zincir yağını tavsiye etmem.

Tepki
6
İsim
Mehmet Ali D.
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhabalar. Sora set kullanmaktayım. Sol taraftaki sti kol elciği (lastik kauçuk kısım) sürekli kayıyor ve yerinden çıkıyor. Tur sırasında sti kol yukarı doğru kayıyor ve üstündeki şapka açılıyor. Ne yapmam gerekir bunu önlemek için? Teşekkürler.

Albatros_65

Daimi Üye
Tepki
304
İsim
Mert Can
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhaba arkadaşlar Tourney sti kollarda reach ayarı var mı?

Naor286

Üye
Tepki
5
İsim
ismail k
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
Merhaba, ilgili konu olduğu için buraya yazıyorum. Acaba sti fren kollarının kılıfları standart mıdır? Tiagra 4700 sete sahibim, sti kolların kılıfını değiştireceğim ama internette bulamadım. Başka modellerin kılıfları uyar mı acaba? Birde fiyat performans ürünü gidon bandı öneriniz var mıdır? Teşekkürler...

kyucel

Daimi Üye
Tepki
688
İsim
Kamuran YÜCEL
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sti kollarla ilgili bir sorum var; (konu kirliliği olmaması açısından buraya yazıyorum).
Geçen haftalarda uygun fiyata bulduğum Claris ST2400 (2x8) kol aldım. Sağ kolda 8 li index doğru çalışıyor ama sol kol ikili olmasına rağmen (kontrol ettim 2400. 2403 değil) sanki üçlü aynakol için yapılmış gibi. Yani tek harekette küçük dişliden büyük dişliye geçmiyor. Benzer bir kolla kıyaslama şansım da olmadığından arızalı mı bilemedim. Bu kollardan kullanan var mı, ekstra ayar filan var mı? Yardımcı olabilecek varsa sevinirim. Teşekkürler.