Sram arka göbek shimano ruble uyumu

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
vidalı rubleden kurtulmak istediğim için arka göbeği değiştirmek istiyorum ancak göbek ararken baya kafam karıştı.
7 li sistemi terketmek istemiyorum bu yüzden cs-hg41 de kalıcam ama buna uyumlu göbek ne seçeceğime karar veremedim.

açık sistem ve kapalı sistem(rulmanlı) göbekler arasında kaldım. shimano bildiğim kadarıyla açık göbek yapıyor ki bakımıda yapılabilsin ancak sızdırmazlık konusunda daha gerideler rulmanlılardan diye okudum sağda solda. araziyle işim yok bu yüzden sızdırmazlığına güvenip rulmanlı göbek seçeyim dedim. karşıma sram mth 306 çıktı.

(link)

genel olarak sram ve shimano birbiriyle uyumlu diye biliyorum ancak bu göbeğe hg41 i takabilirmiyim merak ediyorum. bir yerde bu göbeğin 8 ve üzeri dişlilerle uyumlu olduğunu gördüm ancak mtbtr de 8-9 uyumlu göbeklere 7 li kaset takılabiliyor deniyordu.

ne diyorsunuz olur mu bu iş :)

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
yok mu yahu bilgisi olan ?
yabancı sitelerde bu parça için 7s with spacer yazıyordu. bu spacer nasıl birşey her bisikletçide bulunur mu acep ?

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
Dostum vidalı göbekten kurtulmak istiyorsunda elindeki ruble yine vidalı olacak göbeğe takamazsın..7'li rubleyi En Son Erdoğanlardan almıştık...Daha Türkiye'de nerde bulursun bilmem.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
hg41 var 11-28 7 li kaset ruble. doğa bisiklette var.
o olmazsa sram pg730 var 7 li kaset.

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
O Zaman Shimano Göbek Al derim.Sramın iç yapısını bilmiyorum,Shimano ucuz srama göre bozulsa bile ucuz shimano göbek alıp içini değiştirebilirsin.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
shimano rulmanlı değil açık tip diye kullanmak istemiyorum. rulmanlı almak daha mantıklı geliyor bana kapalı sistem bakım derdi yok.

UtkuSener

Forum Demirbaşı
Tepki
678
Bisiklet
Trek
resimdeki göbek biraz yüksek hazneli gibi görünüyor mevcut tellerin sıkıntı çıkartabilir. kaş yapayım derken tel boyundan göz çıkartma :D

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@UtkuSener
tellerin değişmesini göze aldım :) ucuz tellerle değişecek ama değişecek.

Gurkan Ortamevzi

Aktif Üye
Tepki
168
Bisiklet
Trek
Fiyat performans açısından bakarsan shimano fh m 525 i öneriyorum 9lu. Sorun çıkartmaz kolay kolay bu göbeklerde. Su falanda girmiyor merak etme. Rulmanlı alacaksan iyi para vermen lazım, Çin malı Rulmanlı bi göbege ben para vermezdim. Tabi nasıl bir bisiklete takacağını da merak ettim açıkcası, rulmanlı göbek takacaksan kadron karbon veya pahalı üst düzey birşey herhalde. Ama 7li var diyorsun üstünde. Anlamadım

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Gurkan Ortamevzi

sram göbeğin rulmanlı olduğunu düşünüyordum ben. eğer değilse zaten farketmez tabi ki shimano kullanırım. bakım gerektirmemesi cezbetmişti beni. sram inde göbeklerin açılacak yerinin kapalı olduğunu görünce ben rulmanlı sandım. bu konuda cahilim biraz.

bisikletim imzamda yazan en giriş seviyesi denecek model mtb.

Gurkan Ortamevzi

Aktif Üye
Tepki
168
Bisiklet
Trek
Geniş göbeğe 7li ruble takmak istiyorum demişsin, eski bir rubleden çıkardığın dişlilerin arasında olan speacerlardan en buyuk dişin arkasına bir kaç tane koyarak yapabilirsin.

Giriş seviyesi bir mtbye böyle masraflar yapmaya bence gerek yok çok fark olmayacak. Göbeğin bozulduysa bence 7li vidalı göbekle değiştir. Veya direk arka teker satın al. Vidalı göbekli tekerler teker toplamaktan daha ucuza gelecektir. Tabi kendin toplamayacaksan

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Gurkan Ortamevzi

düz maşaya geçmek gibi bir planım var. düz maşadan sonra ağırlık avantajımı daha aktif kullanmak istiyorum. 14-28 oran yerine 11-28 daha mantıklı geliyor o yüzde vidalıdan kurtulmak istiyorum.

8v ye geçmek istemiyorum attırıcı kol masrafı çıkmasın diye. üstelik bulduğum 7v rublelerde 8v lerin çoğundan hafif(230gr).

Gurkan Ortamevzi

Aktif Üye
Tepki
168
Bisiklet
Trek
O halde dediğim gibi Fh 525 alabilirsin, ileriyide düşünerek belki 9lu yaparsın ilerde. 7li rubleni koymadan 2-3 tane speacer koy araya. Bu arada büyük ihtimalle tekeri toplarken Jant tellerinde değişecek uzunlukları aynı olmayacak.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Gurkan Ortamevzi
50 liradan fazla ayıramam bana shimano da aceranın yolları görünüyor ancak.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
tekrar hortlatıyorum ama ...
(link)

linkteki jant için ne diyorsunuz? btwin pek kaliteli bi intiba bırakmıyor gözümde ama hazır örülü shimano ve sram 7-8-9 uyumlu jant. jant çemberi almayıp göbek ve tel alıp ördürsem ona aynı paraya denk geliyor. ne dersiniz alınır mı?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Rm30 arka göbek aldım 7 uyumlu yazıyordu fakat 8s yaziyordu gelen gobegin uzerinde. Gec farkettik. Çıkma bi hareketli dişli alıp rublenin arkasına taktık spacer niyetine :)