Sporcu Lisansında 2020 Değişikliği

Tepki
787
İsim
yakup
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Alptriatlon vize işlemleri için sağlık raporunu yenilemeyi istemiyorlar mı yani? benimde yenilemem lazım şimdi iyice kafam karıştı ankara için nereye kime sormak lazım bilginiz var mı? teşekkürler

Scudo

eyupozturk

Roadie
Tepki
316
İsim
EyoO
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
SPORCU LİSANSLARINDA VİZE İŞLEMLERİNDE SAĞLIK RAPORU ŞART DEĞİL. DOĞRU VE GÜNCEL BİLGİ VERMEK SUÇ İSE LÜTFEN HESABIMI SİLİN.

BİLGİ SAHİBİ OLMADAN, FİKİR SAHİBİ OLMAYIN, BİLMİYORSANIZ ÖĞRENİN. FORUMDA YETKİNİZ VAR DİYE LÜTFEN AHKAM KESMEYİN.

SPOR BAKANLIĞINI, Gençlik ve Spor il Müdürlüklerini ARAYIP SORUN !

Geçen hafta 3 farklı spor dalındaki Lisanslarımı SAĞLIK RAPORSUZ yeniledim.

SİZDEN ÖZÜR BEKLİYORUM !!

ben de 2 farklı kategorideki lisanslarımı yıllardır sağlık raporuile yeniliyorum. Burhan Felek Spor Müdürlüğünde. Hatta arkadaki dr dan rapor getirmeden yenilenmiyor.

cazci

Dört Mevsim Pedal...
Yönetici
Tepki
17.303
İsim
MEHMET CEM SAYGI
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Üslubu ile kendini ele veren bu küstah bir de özür bekliyor...
(link)

Alptriatlon

Aktif Üye
Tepki
745
Bisiklet
Cube
bu 2020' de mi uygulanmaya başlandı? yıllardır yenilerim, hepsinde doktor raporu istendi..
@Alptriatlon vize işlemleri için sağlık raporunu yenilemeyi istemiyorlar mı yani? benimde yenilemem lazım şimdi iyice kafam karıştı ankara için nereye kime sormak lazım bilginiz var mı? teşekkürler
ben de 2 farklı kategorideki lisanslarımı yıllardır sağlık raporuile yeniliyorum. Burhan Felek Spor Müdürlüğünde. Hatta arkadaki dr dan rapor getirmeden yenilenmiyor.
Yıllardır bende öyle yapıyordum, bu yıl Vize işlemlerinde Sağlık Raporu zorunlu değil, bir form imzalayıp bir fotoğraf ile hemen alınabiliyor.
İlk defa Lisans alacaklar için şartlar eskisi gibi. Fakat onlarda önce e-devletten Sporcu sağlık raporu bölümünü tıklamak zorundalar. Tüm sporcular koşturup duruyor. Lisans işlemleri için. Neyse ki Bakanlığı aradım ve öyle aldım.
(link)
Terbiyesizlik yapmayın haddinizi aşıyorsunuz. Dilerim hesabımı silmezsiniz de herkes sonucu görür !

ANKARA GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜ TEL: 0 312 309 21 00

BEN 3 Lisansımı Sağlık Raporsuz Yeniledim. TÜRKÇE Anlayamıyor musunuz ? !

Son düzenleme:

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Arkadaşlar maalesef ülkemizde bazı uygulamalar yasalarla sabit bir sistematiğe bağlı olsa dahi keyfi uygulamalar ve her gün değişen yeni bir yasa ile farklı prosedürlerle karşılaşabiliyoruz. Yazdığınız mesajlarda iyi niyetle kendi deneyimlerinizi paylaştığınızı görebiliyoruz ancak rica ediyorum, lütfen klavye başında olduğunuzu ve karşınızdaki kullanıcılar tarafından yanlış anlaşabileceğinizi unutmayınız. Birbirimizi kırmadan, tartışmayı kişiselleştirmeden ve daha arı bir dille doğru bilgiye ulaşmak ümidiyle, iyi forumlar diliyorum.

Alptriatlon

Aktif Üye
Tepki
745
Bisiklet
Cube
Arkadaşlar maalesef ülkemizde bazı uygulamalar yasalarla sabit bir sistematiğe bağlı olsa dahi keyfi uygulamalar ve her gün değişen yeni bir yasa ile farklı prosedürlerle karşılaşabiliyoruz. Yazdığınız mesajlarda iyi niyetle kendi deneyimlerinizi paylaştığınızı görebiliyoruz ancak rica ediyorum, lütfen klavye başında olduğunuzu ve karşınızdaki kullanıcılar tarafından yanlış anlaşabileceğinizi unutmayınız. Birbirimizi kırmadan, tartışmayı kişiselleştirmeden ve daha arı bir dille doğru bilgiye ulaşmak ümidiyle, iyi forumlar diliyorum.
Çok doğru söylüyorsunuz, ben lisanslarımı Sağlık Raporsuz yeniledim. Sonra gittim hafta sonu Antalya'da Uluslararası müsabakaya katılıp madalya aldım, kesinlikle karşı tarafa hakaret etmedim. Yemediğim laf kalmadı, ben bildiğimi, yaşadığımı saklamalı mıyım ? Forumdaki arkadaşlar öğrensin diye son durumu yazdım.
Benim hakkımda şahsıma yazdığı ifadeleri lütfen okuyun, size yazılsa ne yaparsınız ? Forumda yetkili olması, bunları yazma hakkı verir mi ?

Lisans konusu ayrı bir konu, fakat şahsıma söyledikleri için Özür Bekliyorum.

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Lisans Vize işlemlerinde, yeni yayımlanan yönergeye göre, sağlık raporu şartı aranmamakta. Net Bilgi.

PuncherZ

Puncher
Tepki
5.385
İsim
Ziya D. Bilgitoğlu
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Cipollini
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Az önce Eskişehir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünü aradım. Bisiklet lisansımı yenilemek istiyorum ne gerekiyor diye sordum. Eski lisansınızla gelip beyanname doldurmanız yeterli cevabı aldım. Sağlık raporu gereklimi diye sordum. Hayır gerekli değil cevabını aldım.

Alptriatlon

Aktif Üye
Tepki
745
Bisiklet
Cube
@Alptriatlon , konuya katkı yapmak için yazdıklarınız katkıdan çok subjektif yorumlar ve yanlış bilgilendirme içermektedir.
1- Sizin doktor olduğunuzu varsayarsak -ki iyi ki değilmişsiniz-takvim yaşına bakarak danışanlarınıza ayrımcılık yapma olasılığınız çok yüksekmiş..
2-Hekimler "Hipokrat Yemini" ni laf olsun diye etmezler. Her danışan özeldir, kayıtlı olan sağlık bilgileri dışında soy bilgileri, genetik özellikleri, spora başlama-sürdürme-devamlılık gibi kriterlere göre de bireysel farklılıkları olduğundan baktıkları kişilere dair peşin hükümlü olamazlar...
3-Forumda sizin babanızdan daha yaşlı üyelere saygısızlık edemezsiniz.Üstelik 2-3 kuşaktır sporla uğraşan bir aileden geliniyorsa bu yorumunuz hakaret kapsamına dahi alınabilir.
4-Belli ki yaşam tecrübenizin hamlık çağındasınız, kaç kere lisans çıkardığınızı bilemiyoruz ama bildiğimiz bir şey var:
SPORCU LİSANSLARI VE VİZELER İÇİN HER ZAMAN DOKTOR RAPORU İSTENİR VE İSTENECEKTİR...
Konuyu kirletmeyen, okuyanlarda kuşku oluşturmayan katkılarınızı bekliyoruz...
(link)
ÖZÜR BEKLİYORUM.

• Beğen
Tepkiler: Oxsy

cazci

Dört Mevsim Pedal...
Yönetici
Tepki
17.303
İsim
MEHMET CEM SAYGI
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Biraz önce (link) den

SİCİL LİSANS VE SPOR KULÜPLERİ BİRİMİ
TELEFON0216 651 50 56
ile görüştüm.Hiç bir durumda sağlık raporu olmadan ne yeni lisans çıkarıldığını ne de vize yapıldığını belirttiler.
Konunun açılma amacı olan" forumdaşların doğru ve geçerli bilgi alabilmesi" adına yazdıklarım kişisel deneyimlerin ötesinde mevcut işlem basamaklarını yansıtmaktadır.
Kişilerin muhatap oldukları kurum ya da kuruluşlardaki görevli kişilerin iş ve işlemlerde farklı uygulamaları tüm ülkeye genellenemeyeceği gibi doğru olduğu da savunulamaz, çünkü mevzuat belli. Hatta "Görevini kötüye kullanmak" kapsamına bile alınabilir.
Zaten bir mevzuat değişikliği olsa ilgili federasyon yazı ile uygulamada değişiklik yaptığını belirtir, o da yok....
Hal böyle iken kendi deneyimlerimizi salt doğru, yürürlükteki mevzuat basamaklarını uygulayıp sonuç alanları da yanıltıcı/yalancı konumuna düşürecek ithamlar içeren yazılar yazmayınız.
Konuyu kişisel hale getirip beklentiye girmeden iletilerdeki "nefret/ötekileştirme/ayrımcılık" kapsamına girebilecek ifadelerden kaçınmanızı öneririm...
Esen kalınız...

Son düzenleme:

PuncherZ

Puncher
Tepki
5.385
İsim
Ziya D. Bilgitoğlu
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Cipollini
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Vize işlemlerinde sağlık raporu istendiği hangi maddede yazıyor ben göremedim açıkçası.

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
Vize, Transfer İşlemleri ve İtiraz

Vize işlemleri

MADDE 11

(1) Sporcunun, ilgili sezonda spor dalı faaliyetlerine ve yarışmalara katılabilmesi için lisansını vize ettirmesi gerekir.
(2) Vize işlemleri, Bakanlık tarafından bilişim sistemi üzerinden yapılır.
(3) Vize şartları, ilgili federasyonun teklifi ve Bakanlığın onayıyla yürürlüğe giren talimat ile belirlenir. Talimatta;
a) Sezon tarihine,
b) Ücrete ilişkin hususlara,
c) Özel sağlık şartlarına, yer verilmesi zorunludur.

Transfer işlemleri

MADDE 12

(1) Sporcunun başka bir kulüp adına spor dalı faaliyetlerine veya yarışmalara katılabilmesi için transfer işlemi yapılması gerekir. Transfer işlemi, o spor dalında sporcu lisansı belgesinin yenilenmesi ile tamamlanır.
(2) Transfer işlemi, her spor dalı için Bakanlık tarafından bilişim sistemi aracılığıyla gerçekleştirilir.
(3) Transfere ilişkin kurallar, ilgili federasyonun teklifi ve Bakanlığın onayıyla yürürlüğe giren talimat ile belirlenir. Talimatta;
a) Lisans dönüşüm kurallarına,
b) Transfer sözleşmesi örneğine,
c) Kulübün muvafakatiyle transfer şartlarına,
ç) Kulübün muvafakati olmadan transfer şartlarına,
d) Eğitim ve öğretim ile ilgili transfer istisnalarına,
e) Bekleme süreleri ve yaş sınırlamalarına,
f) Transfer işlemlerine ilişkin ücretlere,
g) Kulübün spor dalı faaliyetinin sona ermesine,
ğ) Sezonda birden fazla transfer yapabilme şartlarına,
h) Geçici transfer şartlarına,
yer verilmesi zorunludur.

Üst liglerde vize ve transfer işlemleri

MADDE 13

(1) Teknik yeterliliklerini ve teşkilatlanmalarını sağladıkları tespit edilen federasyonlara, Bakanlık tarafından belirlenen üst liglerde yer alan sporcuların, vize ve transfer işlemlerini bir yıl süre ile yapma yetkisi, Bakan onayı ile verilebilir.
(2) Bu işlemler, Bakanlık bilişim sistemi üzerinden gerçekleştirilir.

İtirazlar

MADDE 14

(1) Lisans, vize ve transfer işlemleri ile ilgili itirazlar il müdürlüklerine yapılır. İtiraz dilekçesine, itiraz ücretinin yatırıldığını gösteren makbuz ile itiraza ilişkin diğer belgeler eklenir.
(2) İtirazlar, spor hizmetleri müdürü, ilgili şube müdürü, amatör spor kulüpleri federasyonu temsilcisi, ilgili personel ve ilgili spor dalı temsilcisinden oluşan komisyon tarafından incelenir ve itiraz tarihinden itibaren en geç yedi gün içerisinde kesin sonuca bağlanır. Komisyon, en az üç üyenin katılımıyla toplanır ve oy çokluğu ile karar alır. Oyların eşit olması halinde başkanın oyu doğrultusunda karar alınır.
(3) 13 üncü madde kapsamında yapılan vize ve transfer işlemlerine ilişkin itirazlar ise federasyonlara yapılır.

cazci

Dört Mevsim Pedal...
Yönetici
Tepki
17.303
İsim
MEHMET CEM SAYGI
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Vize işlemlerinde gerekli belgeler

1. Durum Bildirir Tek Hekim Sağlık Raporu

2. Bir tane resim.

3. Eski lisans.

4. Vize Formu
(link) indirebilirsiniz. (Kulüp sporcuları için kulüp tarafından onaylanmış)

(link)

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Vize işlemlerinde gerekli belgeler

1. Durum Bildirir Tek Hekim Sağlık Raporu

2. Bir tane resim.

3. Eski lisans.

4. Vize Formu
(link) indirebilirsiniz. (Kulüp sporcuları için kulüp tarafından onaylanmış)

(link)
Bu eski uygulama, Vize işlemleri maksadı ile, ilgili federasyon aksini belirtmediği sürece, sağlık raporu istenmiyor. Bunun yerine kişinin beyan vermesi yeterli. Bu uygulama Türkiye nin neresine giderseniz gidin bu şekilde.

(link)

PuncherZ

Puncher
Tepki
5.385
İsim
Ziya D. Bilgitoğlu
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Cipollini
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Eskişehir GSB sitesinde böyle bir bilgi verilmiyor.
(link)

Ankara GSB sitesinde böyle bir bilgi verilmiyor.
(link)

Bursa GSB sitesinde böyle bir bilgi verilmiyor.
(link)

MADDE 11
(1) Sporcunun, ilgili sezonda spor dalı faaliyetlerine ve yarışmalara katılabilmesi için lisansını vize ettirmesi gerekir.
(2) Vize işlemleri, Bakanlık tarafından bilişim sistemi üzerinden yapılır.
(3) Vize şartları, ilgili federasyonun teklifi ve Bakanlığın onayıyla yürürlüğe giren talimat ile belirlenir. Talimatta;
a) Sezon tarihine,
b) Ücrete ilişkin hususlara,
c) Özel sağlık şartlarına, yer verilmesi zorunludur.

Bu durumda ilgili maddede "spor yapmaya ve yarışmalara katılmaya elverişliliğini sağlık raporu ile belgelemek" vb. bir madde olmadığından, bu İstanbul GSB bağlayan bir durum olabilir.

cazci

Dört Mevsim Pedal...
Yönetici
Tepki
17.303
İsim
MEHMET CEM SAYGI
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Telefon açıp sordum, uygulama anlattığım şekildedir. Merak eden arkadaşlar arayıp bilgi alabilirler.
Ayrıca Madde 11 c) Özel sağlık şartlarına, yer verilmesi zorunludur, demiş.
Demek ki federasyonların kendi özel sağlık şartları var ve olmaması zaten düşünülemez...
Benim anlamadığım şeyler şunlar:
-Sağlık raporu almadan vize alabilmek neyin göstergesidir?
-Bu şark kurnazlığından en çok kim zarar görebilir?
-Siz her yıl check-up yaptırıyor olmalısınız ki herkes de yapıyordur değil mi?
-Sporcunun zeki ve çevik olması yetmiyor genç arkadaşlar, etik ve ahlak da bu işin bir parçasıdır.

PuncherZ

Puncher
Tepki
5.385
İsim
Ziya D. Bilgitoğlu
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Cipollini
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Oradaki özel sağlık şartları paralimpik şartları. Belirtmek isterim.

Son maddede "Sporcunun zeki ve çevik olması yetmiyor genç arkadaşlar, etik ve ahlak da bu işin bir parçasıdır. " yazmışsınız yani sizin söylediğinizin aksini iddia edenleri etiksiz ve ahlaksız olmakla itham ediyorsunuz.

Bu üslupla sizi moderatör yapanı tebrik ediyorum.

Alptriatlon

Aktif Üye
Tepki
745
Bisiklet
Cube
@Alptriatlon , konuya katkı yapmak için yazdıklarınız katkıdan çok subjektif yorumlar ve yanlış bilgilendirme içermektedir.
1- Sizin doktor olduğunuzu varsayarsak -ki iyi ki değilmişsiniz-takvim yaşına bakarak danışanlarınıza ayrımcılık yapma olasılığınız çok yüksekmiş..
2-Hekimler "Hipokrat Yemini" ni laf olsun diye etmezler. Her danışan özeldir, kayıtlı olan sağlık bilgileri dışında soy bilgileri, genetik özellikleri, spora başlama-sürdürme-devamlılık gibi kriterlere göre de bireysel farklılıkları olduğundan baktıkları kişilere dair peşin hükümlü olamazlar...
3-Forumda sizin babanızdan daha yaşlı üyelere saygısızlık edemezsiniz.Üstelik 2-3 kuşaktır sporla uğraşan bir aileden geliniyorsa bu yorumunuz hakaret kapsamına dahi alınabilir.
4-Belli ki yaşam tecrübenizin hamlık çağındasınız, kaç kere lisans çıkardığınızı bilemiyoruz ama bildiğimiz bir şey var:
SPORCU LİSANSLARI VE VİZELER İÇİN HER ZAMAN DOKTOR RAPORU İSTENİR VE İSTENECEKTİR...
Konuyu kirletmeyen, okuyanlarda kuşku oluşturmayan katkılarınızı bekliyoruz...
(link)
Telefon açıp sordum, uygulama anlattığım şekildedir. Merak eden arkadaşlar arayıp bilgi alabilirler.
Ayrıca Madde 11 c) Özel sağlık şartlarına, yer verilmesi zorunludur, demiş.
Demek ki federasyonların kendi özel sağlık şartları var ve olmaması zaten düşünülemez...
Benim anlamadığım şeyler şunlar:
-Sağlık raporu almadan vize alabilmek neyin göstergesidir?
-Bu şark kurnazlığından en çok kim zarar görebilir?
-Siz her yıl check-up yaptırıyor olmalısınız ki herkes de yapıyordur değil mi?
-Sporcunun zeki ve çevik olması yetmiyor genç arkadaşlar, etik ve ahlak da bu işin bir parçasıdır.

Yazıklar olsun.
Sabahtan beri şahsıma etmediği hakaret kalmayan sözde Moderatör @cazci hesabını şiddetle kınıyorum.

Geçen hafta Ankara'da yasal yollardan Sağlık Raporsuz Triatlon, Yüzme ve Bisiklet lisanslarımı yeniledim.
Sonra pazar günü Antalya'ya uçtum, Uluslararası Masterlar Yüzme yarışlarına katıldım ve madalyalar aldım. "Lisansım kare kodlu ve gerçek."

Bir insan,tanımadığı bir insan için;
"Belli ki yaşam tecrübenizin hamlık çağındasınız"
"Küstah" vs. gibi ifadeleri nasıl kullanabilir ?
Şimdi ise daha ileri giderek etik ve ahlaksızlıkla itham ediyor.
Kişilerin Ahlakına laf etmek kimsenin haddi değildir, herkes haddini bilsin terbiyesini takınsın.
Burada yazılanları okuyan Ailemiz ve dostlarımız var.

Yazılanlardan ben utandım. Şahsıma yapılan bu gereksiz hakaretler karşısında, forumda daha fazla bulunmamın bir anlamı kalmamıştır.
Yönetim tarafından bu sayfada tarafıma gerekli özür dilenmezse, forumda bu son mesajımdır.
Konular ve fikirler tartışılabilir, fakat kişinin şahsına ve ahlakına hakaret asla kabul edilemez. Bu hırs, düşmanlık nedir ?

Hepinize hayatta başarılar dilerim.
Saygılarımla

Son düzenleme:

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
Eski yönetmelik "Vize işlemleri için sağlık izin belgesi ve eski lisansının il müdürlüğüne verilmesi gerekmektedir. " diyordu, 2019 Aralık ayında çıkartılan yeni yönetmelik "Vize şartları, ilgili federasyonun teklifi ve Bakanlığın onayıyla yürürlüğe giren talimat ile belirlenir." diyor. Yani eskiden Briç Federasyonu da Boks Federasyonu da aynı mevzuata bağlıydı, şimdi federasyonlar lisans işlemleri için kendi kurallarını kendi belirleyecek.

Bildiğim kadarıyla, Bisiklet Federasyonu henüz sporcu lisans talimatını yayınlamadı. Dolayısıyla mevzuatta boşluk var, farklı yerlerdeki farklı memurlar farklı işler yapabiliyorlar. Bunun için niye böyle kavga çıkartıldı anlamış değilim...

Tepki
71
İsim
Bibisiklet
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Daha iki gün önce ilk kez lisans aldım, aile hekimim direk e rapor hazırladı, zaten tanıyordu. Hatta normalde hastaneye sevk ederiz falan da dedi. Gençlik spor il müdürlüğünde sorunsuz lisansı aldım. Tam çıkarken vize yaptırmaya gelenler oldu, vize için sağlık raporu gerekmediğini duydum. Emin olmak için sordum seneye bu lisans ve fotoğrafla gelin rapora gerek yok dediler.

TeamO2.cc

TeamO2.cc
Tepki
10.623
İsim
TeamO2.cc----Strava----
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Alptriatlon merhaba size şu soruyu sormak istiyorum.Diyelim ki 2018 de aldığınız sporcu lisansınızı , 2019 da ki
vize işlemini 1 yıl erteleyip 2020 de sağlık raporsuz vize işlemi yaptırabiliyor musunuz ? Şuan benim durum böyle.
Saygılar...