Specialized RockHopper Expert Evo/ Cube 2015 LTD Pro/ Merida Big Nine 500

Tepki
4
İsim
ali
kararsızlık hakkaten çok kötüymüş, her geçen gün limiti de arttırmaya başladım kendi adıma endişeliyim..
bir kaç model belirledim fiyat performans açısından değerlendirebilir misiniz? kimisi 29'' kimisi 27.5'' şimdilik oraya takılmayın lütfen.. linkleri aşağıda veriyorum..

Specialized RockHopper Expert Evo 27.5" 1275 euro - 3550 TL
(link)

Cube 2015 LTD Pro 27.5" 1269 euro - 3525 TL
(link)

Merida Big Nine 500 (2014) indirimdeymiş 1100 dolar - 2850 TL
(link)

Cube 2015 Attention SL 27.5 1000 euro - 2780 TL
(link)

bir de 3000-3500 lira civarında sıfır donanımlardan bisiklet toplamak, hazır bisikletlerden daha iyi olabilir mi?

Scudo

MustafaNR

Daimi Üye
Tepki
78
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Donanıma Bakarak 2. Seçenek Olan LTD Pro Diyorum Zaten Hepsinin Kadro Kalitesi Belli.

• Beğen
Tepkiler: aliaslan3506
Tepki
4
İsim
ali
@MustafaNR

peki diğerleri arasındaki fiyat farkına göre değer mi sence? 700-750 lira gibi bir fark var sonucta

MustafaNR

Daimi Üye
Tepki
78
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Değer hocam,biraz belki indirim olabilir de.Diğer bisikletler de set karışık LTD Proda SLX Den Aşağıya bir şey yok o yüzden,maşası da daha iyi öbür modellere göre.

• Beğen

Tyler

Daimi Üye
Tepki
250
İsim
Eray I
Bisiklet
Merida
Cube 2015 LTD Pro 27.5"
3500TL'ye sıfır parçalardan böyle bir bisiklet malesef toplamak çok zor.

• Beğen
Tepki
4
İsim
ali
peki arkadaşlar Cube 2015 LTD Pro o fiyatı hakeder mi gerçekten? 3500 TL hiç de az bir para değil bence, bu fiyata iyi bir seçenek midir? yoksa araştırmaya devam mı etmeliyim?

Osman Yener

Forum Demirbaşı
Tepki
643
Bisiklet
Scott
Açıkcası hangisinin sizin için ideal olduğu bisikleti kullanım tarzınızla ilgili bir konu. Benim gibi bir hobi kullanıcısı iseniz cube attention sl fazlası ile işinizi görür. Ben rengini beğenmediğim için başka bir firmanın denk özellikte bir modelini aldım.

• Beğen

ersnpk

Daimi Üye
Tepki
516
İsim
Ersin
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Ghost
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Cube 2015 LTD Pro DİYORUM.üstündeki parçalara donanıma bakıcak olursan fiyatı çok diyemem açıkçası..pazarlık payıda olur mutlaka nakit alcaksan eğer

• Beğen

Anıl Erdoğan

Forum Carbonbaşı
Tepki
1.786
İsim
Anıl ERDOĞAN
Bisiklet
Cube
dostum bencede Cube 2015 LTD Pro 27.5 diğerlerinden daha iyi donanıma sahip benimde düşündüğüm ama fiyatı yüzünden vazgeçtiğim modeldir.
Keşke imkan olsada almanyadan GRAND CANYON AL SLX 7.9 Getirtebilsek 3100 civarlarında. full slx. Cube gibi frenler deore değil. harika bir bisiklet.

• Beğen

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Cube LTD Pro ağır basıyor. Ağır basıyor derken yanlış anlaşılmasın, en hafifi o aslında :D Sadece o fren setini Reba maşalı bir bisiklete yakıştıramadım. Maşa olsun, vites seti olsun, jant ve gidon/boğaz/sele kombinasyonları olsun ciddi oranda diğerlerini solluyor. Fiyatı da normal oluyor diğerlerine oranla. Böyle bir bisiklet toplamaya kalksanız ciddi zarar edersiniz.

@MustafaNR
Ön vites Deore, frenler de seri dışı :)

Tepki
4
İsim
ali
@MustafaNR @Eray I @Osman Yener @ERSN PK @Anıl Erdoğan @BF Okuru

arkadaşlar değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim, kafamda birşeyler şekillenmeye başladı ama hala yardımlarınıza ihtiyaım var..
bugün bir bisikletçiye gittim, fiyat performans olarak bana mosso 680 XC2 SLX modelini tavsiye etti, linki de aşağıda, fiyatı 2650 TL ama peşinde %10 indirim var dedi, pazarlıkla biraz daha aşağıya çekilebilir belki.. gönlüm sizlerin de dediği gibi cube LTD Pro dan yana ama malum onun da fiyatı 3500 TL civarı.. mosso ya baktığımda donanım olarak full SLX olması beni kendine çekti ama yine de sizlere sormak istediğim bazı şeyler var

(link)

1- mossonun kadrosu 7005 alaşım, 7005 alaşım 6061'den daha mı iyidir?
2- mosso kadrolar nerede yapılıyor, mossonun kadroları iyi midir?
3- suntour SF13-epicon-X2-DS-RL-R-Lite maşası var, bu maşa hakkındaki görüşleriniz nedir?
4- adamın dediği gibi bu mossonun her parçası SLX midir? SLX için düşük kalan kısımları hangileridir? lastik ve jantları için kötü yorumlar okudum.
5- bir de bu modelin geçen yıl ki versiyonu olan ELITE SLX modeli varmış, onun hakkında bilgileriniz var mı?

tahminime göre pazarlıkla mosso 680 xc2 slx 2300 liraya falan inebilir.. cube LTD pro da pazarlıkla belki 3200-3300 olabilir gibime geliyor ama izmirde cube nerede satılıyor bilmiyorum, internetten de baktım ama izmirde cube satan bir yer göremedim, gördüklerimde de 1 yada 2 model vardı. izmirde cube satılan bir yer biliyor musunuz?

sonuç olarak sizlerden bu iki bisikleti kıyaslamanızı rica edicem.. cube biraz bütçemi zorlayacak ama uzun vadede sorunsuz kullanacaksam ve modifikasyon ya da başka açılardan bana avantaj sağlayacaksa tercih edebilirim.. ama yok mosso da beni uzun yıllar sorunsuz götürür diyorsanız neden daha fazla para vereyim, sonuçta 1000 TL gibi bir fark var. sizlerin görüşü nedir siz hangisini tercih ederdiniz?

• Beğen
Tepkiler: Anıl Erdoğan

Osman Yener

Forum Demirbaşı
Tepki
643
Bisiklet
Scott
@aliaslan3506
Ben sana mosso'yu tavsiye edebilirim. Jantı kötü diyenlere sadece gülüyorum. Örneğin burada herkesin önerdiği cube'un jantlarıyla aynı göbeği kullanıp yine cube'un yaptığı gibi kendi tel ve çemberini kullanarak jantı imal etmiş. Diğer donanımın full slx olması diğer firmalarda bu fiyata bulamıyacağınız bir özellik. Maşasıda fena bir maşa değil, bence güzel. Benim açımdan eksileri ise çin malı lastikleri(ben bunlarlada sorun yaşamadım) ve 26" ebadlı tekerleri. Ben sırf 27.5 teker ebadı hedeflediğim için bu modelden almadım.
Son bir sene içerisinde salcano,scott,mosso ve ghost kullanıp marka takıntısının gereksiz olduğuna inanan biri olarak mossoyu kesinlikle öneririm.

• Beğen

Tyler

Daimi Üye
Tepki
250
İsim
Eray I
Bisiklet
Merida
26inch bu sene sadece mosso, bianchi gibi firmalar üst model çıkardı, seneye onlar da 26'' yüksek model çıkarmayacağını düşünüyorum. standartların 27.5'a gittiği bir dönemde dikkat etmek lazım

• Beğen

Anıl Erdoğan

Forum Carbonbaşı
Tepki
1.786
İsim
Anıl ERDOĞAN
Bisiklet
Cube
@aliaslan3506 Mosso 681 xc slx konusunu ben de açmıştım; (link)

Bisiklet özellik yönünde bu fiyata neredeyse rakipsiz...
Full slx donanıma sahip bir tek Jant ve lastiği değiştirdin mi tadından yenmez. İzmir'de bana nakitte 2400TL ye bırakmışlardı.
Alacaktım ama Almanya'dan akrabalar yazın geleceğini öğrenince canyon düşünmeye başladım. Getirip getiremeyeceği meçhul ama sonuçta yaza kadar beklerim diye 681xc slx modelini askıya aldım.
Bu arada 680 ile 681 arasında kadro farkı var. 681 16-18-20, 680 ise 18-20 kadrolara sahip.
681 in arka frenler yatay şekilde takılı , 680 ise dikey. (Yatay , dikey de anlatım yanlışlığı olabilir)

• Beğen

Osman Yener

Forum Demirbaşı
Tepki
643
Bisiklet
Scott
@Anıl Erdoğan

Anıl bey, yanlış anlamayın ama mossonun jantını neden değiştirmek gerekiyor? Birde hangi jantı ne gibi pozitif özellikleri nedeniyle önerirsiniz?

Bu kısım direkt bir şahsa değil ama forumda birileri bilip bilmeden iki kelime ediyor ondan sonra bu doğru olan bilgiymiş gibi özellikle genç kesim tarafından her başlık altına tekrarlanıp duruyor. Sorsan söylediğinin nedeni ne diye, cevap yok. Arkadaşın biri dağ bisikleti alacağım diye seçenekler sunuyor. Hemen altına biri duymuş bir yerden yazıyor rr 8.3 al. Bedeni yok diyorsun iki mesaj sonra başkası bence rr 8.3 çok iyi kesin onu al diyor. Arkadaşın başkası yazıyor bütçem max. 2000, öteki biraz zorla şu marka 3000'e şu var. Hangisini denedin, ne gibi dezavantaj gördün, hangi donanımın ne etkisi var sorsan hemen xt slx'den iyi deore altusu döver yaz babam yaz. Arkadaşlar okuyun bilgi sahibi olun ondan sonra deneyimleyin öyle yorum yapın. Kulaktan dolma bilgilerle insanları yönlendirmeyin. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayın.

Anıl Erdoğan

Forum Carbonbaşı
Tepki
1.786
İsim
Anıl ERDOĞAN
Bisiklet
Cube
@Osman Yener ,Osman bey kulaktan doğma bilgilerle forumlara asla birşey yazmam yazmadımda.:)
Mosso kullanıp da jantından şikayetçi olan forumda çok kişi var,aratınca yeterli bilgide var. (hadi bunlar atıyor...) forum harici tanıdığım herkes aynı yorumu yapıyor.
Darbelerde akor ayarının hemen kaçtığını, lastiklerin fren ve tutunma performansının kötü olduğunu birçok kullanıcıdan direk konuşma esnasında duydum.
Hatta samimi bir bisikletçinin bunlardan çıkan lastikleri 20 tlye bile satamadığını söylemişliği var.

Evet ben kullanmadım. Zaten kullandım da demedim, ama birşeyi almadan önce 6 ay deli gibi araştırırım ki aldığımda sürpriz yaşamayayım diye.
Annemlerin bozulan televizyonun bile 8 ay araştıran ve bu dönemde televizyon izleyemedikleri için kendi tvmi vermişliğim var. Araştırma delisiyimdir...
Yani araştırmadan ne birşey alırım nede bir tek cümle kurarım.

Forumdaki konularda haklısınız. Benim konumda da 8,3 önerilmişti, sordum hiç biryerde yoktu. Bunu öğrendikten sonra 8,3 ile ilgili tüm konulara bisikletin olmadığını zaten belirttim. Hatta konumda deoreli bisiklet tavsiye edenlerin çokluğuna bozulmuştum da. Mossonun kadrosu kötü diyen mi ararsınız, 800 daha ver şunu al diyenmi, ön attırıcıda altusun yettiğinimi (Kime Göre Neye Göre) vs vs vs....

Maalesef Türkiyedeki çoğu formun kaderi bu. Allahtan bisikletforum biraz daha iyi diyebilirim.

Başka forumlarda editörlük yapmışlığım da var. (Artık bıraktık) Orda da hep aynı sorunlar , hep marka fan boyluğu malesef var burda da maalesef var...

Jant önerisi şuan için yapamam. Çünkü detaylı bir araştırmaya girmedim. F/p odaklı bir jant şuan için bilmiyorum.

Osman Yener

Forum Demirbaşı
Tepki
643
Bisiklet
Scott
@Anıl Erdoğan
Mossonun jant sorununu forumda arayıp bakacağım ama dediğim gibi kullanıcısı olmayanların yorumlarının benim gözümde pek bir değeri yok. Ben bir yıla yakın mosso 2670 deore modelini hemen hemen hep arazide kullandım. Hiç jant akordu yaptırmadım ki bu bisikletle kardeşim ciddi bir kaza yapıp jant direkt yanal darbe aldı bu zaman içinde. Lastiklerinin markasız olduğunu ve çok iyi olmadığını bende ifade ettim. Ama genel kullanımda bir sıkıntı yaşamadım ki hiç patlak sorunumda olmadı. Eski salcanomdaki continental'de patlaktan gına gelmişti. Belki en büyük dezavantajı ağır olması olabilir.
IMG_20150111_182703.jpg IMG_20141230_204908.jpg

Ben 27,5" teker setli bir bisiklet almasaydım ve 26" bisiklet arıyor olsaydım alacağım bisiklet 681xc slx olurdu.

• Beğen
Tepkiler: Anıl Erdoğan

Onur Ali İmren

Forum Bağımlısı
Tepki
870
Bisiklet
Kron
7005 diğerleirne göre daha esnemez ve hafif.

Full slx bir bisiklet mosso. Jant teli ve çemberi beğenmez iseniz 200-300 liraya çok güzel şeyler var. kendiniz ördürebilirsiniz.

Bence rahat bir şekilde alınabilir mosso.

Tepki
4
İsim
ali
yorum yapan herkese çok teşekkür ederim.. önümüzdeki aya kadar daha iyi bir alternatif bulamaz ya da tekrar kafam karışmazsa galiba alacağım bisiklet Mosso 681 xc slx olacak..

@Osman Yener hocam sen bana 27.5 önermiştin, ben de 29 düşündüğümü söylemiştim ama halt etmişim biraz :D bisikletçiye gittiğimde önce 29 denedim çok büyük geldi, sonra 27.5 denedim o da biraz büyük gibiydi pek rahat edemedim, en sonunda 26 denedim o tam oldu.. 29 luk teker şöyle iyi böyle avantajlı gibi yorumları okuyup da 1.70 lik boyla çok gaza gelmemek gerekiyormuş :D