SPD performans

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında sebo tarafından paylaşıldı.

 1. sebo

  sebo Üye

  Kayıt:
  18 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  75
  Beğeniler:
  33
  Şehir:
  Trabzon
  Seviye:
  Bugün 30 km yaparak 0 dan 1200 metreye çıktım.Haliyle az da olsa zorlandığım anlar oldu.Pedallarım düz.SPD pedal kullanmış olsa idim performans artışım ne olurdu? %10,%20.....?
   
 2. Önder Tarım

  Önder Tarım Onursal Üye

  Kayıt:
  27 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  3.400
  Beğeniler:
  1.908
  Şehir:
  Bologna / İtalya
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Evet bunun sonucunu ben de merak ediyorum.Bir de yeni başlayanlar için bu tür tırmanışlarda düşük hızlarda seri bir şekilde spd yi ayağımızdan nasıl çıkarabiliriz?
   
 3. Berke ÖZTÜRKMEN

  Berke ÖZTÜRKMEN Onursal Üye

  Kayıt:
  23 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  1.906
  Beğeniler:
  317
  Şehir:
  İzmir
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  Performans artışınızı net olarak bir yüzde oranı ile açıklamak çok zor. Çünkü zaten bisiklete bindiğinizden ön üst bacak kaslarınız pedal çalışmasına alışkın. Ancak arka kaslar o kadar da değil. Ama bugün spd pedal kullanmış olsaydınız bence performans artışınız %10-25 gibi bir oranda olabilirdi.

  Önder spd pedalı ayağından hızlı veya yavaş farketmez, çıkartmanın birtek yolu var ; ayağını ya sağa yada sola çevireceksin. İki şekilde de kilitden kurtulur. Ama bunun hızı sana kalmış.

  Başka bir konuda da söylemiştim. Spd pedala geçen arkadaşlar, ayakkabınızı ilk kullanmaya başladığınızda lütfen kilit sertlik derecesini mümkün olduğunca yumuşak tutun. Alışınca daha sıkı hale getirirsiniz.
   
  sebo bunu beğendi.
 4. gurkankas

  gurkankas Onursal Üye

  Kayıt:
  20 Mart 2007
  Mesajlar:
  2.655
  Beğeniler:
  1.402
  Şehir:
  Balıkesir/Merkez
  Seviye:
  spd kullanımı perforamnsınızı en azından % 25 oranında arttırır diyebiliriz. hem yol bisikletinde hemde mtbde düz ve spd pedal kullandım gerçekten farkı hissediyorsunuz.düz yolda rüzgar olmadığı sürece hiç enerji harcamadan gidiyorsunuz ;)


  spdye başladığınızda arkadaşın dediği gibi sıkılık ayarı yumuşakta olsun fakat arazi sürüşüne çıkatığınızda pedala alışmış olsanızda ayarı çok sıkı yapmayın ani düşüşlerde bileğinizi burkabilirsiniz ;)
   

İlginizi Çekebilir

upload_2016-4-22_9-48-45.png
Bazen aklımızdan geçen "bu şekilde uygulansa faydası olur muydu?" türünden soruları bilim insanları zaten test ediyorlarmış. Dün Cycling Performance Tips Blog sitesinde bu konuyu görünce ilgimi...
upload_2016-4-29_9-18-27.png
Antrenmanları kayıt altına alıp bir program çerçevesinde performansınızı takip ediyorsanız, web üzerinden online hizmet veren analiz sitelerini mutlaka duymuş olmalısınız. Örneğin TrainingPeaks...
upload_2017-2-6_15-25-40.png
Bugüne kadar üzerinde hiç durmadığım bir konudan bahsedeceğim: Antrenman yoğunluğu dağılım modelleri (ingilizce kısaltması TID, yani Training Intensity Distribution). TID nedir, ne işe yarar...