SPD performans

sebo

Üye
Tepki
39
Bugün 30 km yaparak 0 dan 1200 metreye çıktım.Haliyle az da olsa zorlandığım anlar oldu.Pedallarım düz.SPD pedal kullanmış olsa idim performans artışım ne olurdu? %10,%20.....?

Scudo

Önder Tarım

Forum Bağımlısı
Tepki
1.817
Bisiklet
Specialized
Evet bunun sonucunu ben de merak ediyorum.Bir de yeni başlayanlar için bu tür tırmanışlarda düşük hızlarda seri bir şekilde spd yi ayağımızdan nasıl çıkarabiliriz?

Berke ÖZTÜRKMEN

Forum Bağımlısı
Tepki
306
Bisiklet
Diğer
@sebo

Performans artışınızı net olarak bir yüzde oranı ile açıklamak çok zor. Çünkü zaten bisiklete bindiğinizden ön üst bacak kaslarınız pedal çalışmasına alışkın. Ancak arka kaslar o kadar da değil. Ama bugün spd pedal kullanmış olsaydınız bence performans artışınız %10-25 gibi bir oranda olabilirdi.

@Önder Tarım

Önder spd pedalı ayağından hızlı veya yavaş farketmez, çıkartmanın birtek yolu var ; ayağını ya sağa yada sola çevireceksin. İki şekilde de kilitden kurtulur. Ama bunun hızı sana kalmış.

Başka bir konuda da söylemiştim. Spd pedala geçen arkadaşlar, ayakkabınızı ilk kullanmaya başladığınızda lütfen kilit sertlik derecesini mümkün olduğunca yumuşak tutun. Alışınca daha sıkı hale getirirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: sebo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
spd kullanımı perforamnsınızı en azından % 25 oranında arttırır diyebiliriz. hem yol bisikletinde hemde mtbde düz ve spd pedal kullandım gerçekten farkı hissediyorsunuz.düz yolda rüzgar olmadığı sürece hiç enerji harcamadan gidiyorsunuz ;)

spdye başladığınızda arkadaşın dediği gibi sıkılık ayarı yumuşakta olsun fakat arazi sürüşüne çıkatığınızda pedala alışmış olsanızda ayarı çok sıkı yapmayın ani düşüşlerde bileğinizi burkabilirsiniz ;)