SPD pedal kullanımı

Gökhan BİROL

Forum Demirbaşı
Tepki
794
İsim
Gökhan Birol
Bisiklet
Lapierre
Arkadaşlar, 20 senedir yol bisikleti kullanıyorum ama bu spd pedal olayından hep tırstım, genelde şehir içinde kullanıyorum, ne dersiniz, alışabilir miyim, kullanabilir miyim, yoksa kaldırıma, otobüse, taksiye yapışır mıyım, ayağı yere koymanın gerektirdiği durumlarda ayak pedaldan nasıl ayrılıyor? hep görüyorum, ama tırsıyorum, ama çok faydalı ve tasarruflu olduğunu da biliyorum. Ne yapsak, ne etsek, forumda çok yazılmış çizilmiş ama bir bilenden, birinci elden bir yardım, bir destek lütfen...

Scudo

lealtad

Forum Bağımlısı
Tepki
1.597
İsim
Hüseyin
Bisiklet
Diğer
Bikaç düşüş göze alınarak kullanılması gereken bi olay. Şehir içi için spd-sl değil de spd kullanırsanız daha iyi olur

MTE

Aktif Üye
Tepki
136
Bisiklet
Focus
hocam bu konuyla ilgili bir sürü yazı var forumda bilgi kirliliği oluyor :) forumda arama motoruna yaz spd diye çok yazı yazdık ettik :) bende ilk foruma SPD konusunda bilgi almak için girmiştim. Şöyle diyeyim sana 10 kez düştüm 1 tane ciddi kaza atlattım hepsi o konularda geçiyor ;) okuyabilirsin.

Gökhan BİROL

Forum Demirbaşı
Tepki
794
İsim
Gökhan Birol
Bisiklet
Lapierre
yahu arkadaşlar kızmayın, okudum hepsini, sadece kullanan biriyle direkt iletişime geçip birebir destek almak istedim hepsi bu.
bir arkadaş da 10 kere düştüğünü, bir kere de ciddi kaza atlattığını belirtmiş, 40 yaşındayım bir sefer bile bisikletten düşmedim şimdiye kadar, hız ve manevra konusunda da her türlü kuduzluğu yaptığım halde.

lan sevgili forum, tırsıyorum oğlum, ama bi yandan da spd pedal sexii geliyor işte, hepsi bu...:)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@M.Gökhan BİROL

Abi adamlar yazıyor downhill yapacam spd onerirmisiniz diye , arazide tehlikeli bu sexi şey, uçmak için bile oneriliyorken ! siz şehir içinde tecrubelerinizle sıkıntısız kullanırsınız ..

Gökhan BİROL

Forum Demirbaşı
Tepki
794
İsim
Gökhan Birol
Bisiklet
Lapierre
@fishman

tamam balıkadam, aldım gitti, şimdi de bi kardeşlik yap marka ve model öner bakalım pedal ve ayakkabıya, olsun bitsin, sona ersin bu ızdırap

• Beğen
Tepkiler: BF Okuru

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@M.Gökhan BİROL
Mtb kullandığım için Crankbrothers eggbeather ( en sexi ) kullanıyorum , ayakkabıda rock rider 7 kullanıyorum . yol bisikleti için farklı seçenekler var ..

• Beğen
Tepkiler: olcer

Sarper Tuncer

Forum Demirbaşı
Tepki
391
İsim
Sarper
Bisiklet
Mosso
@M.Gökhan BİROL abimin bu düşüncesine katılıyorum :D hem spt pedal/ayakkabı biraz pahalı olduğu için hem de içimde biraz korku olduğu için geçemiyorum/geçmiyorum.

• Beğen
Tepkiler: Gökhan BİROL

Fırat Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.370
Bisiklet
Focus
42 yaşında yol bisikletine başladım ve mağazadan kilitli pedallarla çıktığım gibi sürmeye başladım bu kadar büyütülecek birşey yok, ha daha sonra düşmedimmi düştüm ama klasik trafik ışığı düşüşüydü, etrafa rezil olmak dışında bir sorun olmadı yani:) yol bisikleti kilitli pedal olmadan sürülmez bir an önce alın derim ben

HikmetYılmaz

Forum Bağımlısı
Tepki
877
Bisiklet
KTM
36 yaşında bisiklete başladım, 37 yaşında kilitli pedal kullanmaya başladım. 2 senedir hiç düşmedim. 2-3 saat kadar sürdü tamamen alışmam.
Şu an işe gidip gelirken bile (Mecidiyeköy-Şişli-Taksim trafiğinde :) ) kullanıyorum.
Alışma işi tamamen size bağlı, kimisi alışamıyor, kimisi de bizim gibi hiçbir sorun yaşamıyor. Ancak deneyerek anlayabilirsiniz.
Not: Denemeden önce ben de çok korkuyordum, çıkarabilir miyim, düşersem ayağımı çözebilir miyim, devrilir miyim diye. Kullanınca korkacak bir şey olmadığını gördüm.

• Beğen

five

Part time turcu
Tepki
3.958
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhaba,

Ben de aynı düşüncelerle spd'ye (trekking bisikleti kullanıyorum turlarda ve mtb spd kullanıyorum) uzak duruyordum. Sonra bir cesaret bir yüzünde platform kullanarak başladım. Fazlaca şehir içinde kullanmıyorum ama kullanırken de hep tetikteyim. :) Ama ben yapıyorsam siz de yapabilirsiniz. :)
Şu an uzun yolda çok rahat olmamı sağlıyor bisiklet üzerinde.

Selamlar
five

• Beğen

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisiklet
Sedona
Spd ye bende arkadaşın bisikletinde deneme imkanım oldu akabinde bende geçtim spd ye bi kere duştum sonrasında hiç duşuş yaşamadım. Şunada yeni yol bisikleti aldım. Spdsiz bi kere kullandım yeminle hiç keyif ve performans vermedi. Hemen spdleri taktım bi kere alıştıgınızda bir daha bırakamazsınız

• Beğen

Gökhan BİROL

Forum Demirbaşı
Tepki
794
İsim
Gökhan Birol
Bisiklet
Lapierre
Beyler çok sağolun, yardımlarınızı esirgemediniz, hepinize çok teşekkür ederim.

herkese mutlu mesut, kazasız belasız, az rampalı, bol inişli hayırlı pedallar dilerim :hhhhhh:

SEL PER

Forum Demirbaşı
Tepki
792
İsim
Selçuk
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ben de geçmek konusunda kararsızlardanım SPD nin neyi kolaylaştırdığına dair teknik bilgi verebilecek kimse var mı?.

Atacan

Daimi Üye
Tepki
385
Bisiklet
Giant
yol bisikletini günlük ulaşım için kullanıyorum, işe gidiş, trafik dur kalk, bakkal market alışverişi vs.vs. Bu kapsamda tur modelleri üzerinden gittim, dezavantajı yol serisi kadar sert değil ama karşılığında günlük olarak da kullanabiliyorum ve at nalı gibi ses çıkartmıyor. Pedal'da da kısa bir yere gidiyorsam düz tarafını kullanıyorum, çift tarafın dezavantajı da birazcık ağırlık.

1 ay kadar oldu bu seti alalı, henüz düşmedim ama düşeyazdım bisiklet yolundaki bir yaya yüzünden. Tabii o sırada topuğu kenara çekerek standart çıkartmak olamadı, refleks ile ayağımı çekince pedaldan çıktı ve düşmedim. Yani sert çekince de çıkıyor bu meret.

Pedal olarak

(link)

Ayakkabı olarak

(link)

ozgur908

Forum Bağımlısı
Tepki
999
ayak tabanınız pedala her zaman ideal noktadan temas ettiği için eklem sağlığı açısından daha iyidir, performansınızı ve hakimiyetinizi arttırır. sarsıntılar ya da yüksek kadans yüzünden ayağınız pedaldan kurtulmaz. yeri geldiğinde aşağıda kalan ayağınızla pedalı yukarı çekerek ek güç uygulayabilirsiniz. bisikleti daha kolay hoplatmanızı sağlar. alışkanlık yapar ve başlamadan önce yarattığı tedirginliğin aksine güven verir.

• Beğen
Tepkiler: evrenozbilen

Atacan

Daimi Üye
Tepki
385
Bisiklet
Giant
@SEL PER

teknik olmaz ama normal pedalda aynakola sadece aşağı bastırırken güç uygulamış oluyorsunuz. spd'de yukarı çekerkende güç veriliyor, böylece biraz daha performans işte

SEL PER

Forum Demirbaşı
Tepki
792
İsim
Selçuk
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Atacan Bey teşekkür ederim.
Benim anlamaya çalıştığım şey şu. Bisiklet sürerken performansı iki faktör etkiliyor. İlki kondüsyon yani kalp akciğer sistemin ne kadar verimli çalışıyor? ikincisi de kas gücün . SPD pedal kas gücü için kolaylık sağlıyor olabilir ama deneyimleri olanlar kondüsyon açısından rahatlama yaratıp yaratmadığını paylaşabilir mi? Örneğin çok dik bir tırmanışta kas gücümüz yetmiyorsa işe yarar ama kondisyonumuz yetmiyorsa faydası varmı ?

Samet Arslan

Forum Bağımlısı
Tepki
299
Bisiklet
b'Twin
@lealtad Trafikte neden SPD-SL değil de SPD önerdin? Oysa bana SPD-SL daha basitmiş gibi geliyordu :)