SPD pedal, dakika bir gol bir

Murtega

Daimi Üye
Tepki
519
İsim
Murat B.
Bisiklet
b'Twin
@Gurkan Ortamevzi

Gecmis olsun. :)

SPD pedal kullanmadigim icin böyle bir olay basima gelmedi -kullansam basima gelmesi kacinilmaz- ama burada coachsurfing yaparken tanistigim birinin basindan benzer bir olay gecmis. (Buralardaysa, selamlar :) ) Anlattiginda bayagi gülmüstük:

Oglu ile evin bahcesinde SPD pedal alistirmasi yapiyorlar. Ufaklik, pedalin kilidini acamayip yana devriliyor. Ayagini pedaldan kurtaramayinca babasina sesleniyor. O da oglunun yanina pedalliyor cocugu bisikletten kurtarmak icin fakat pedal hala kitliyken durunca, o da oglunun yanina devriliyor. :D

Cok dur-kalk yapilan yerlerde kullanmadan önce iyice alistirma yapip kullanimi refleks haline getirmek sart.

Scudo

Formicasmind

Aktif Üye
Tepki
64
Bisiklet
Cannondale
Arkadaşlar yazılanları okudum bir çoğunuzun denediği gibi bende deminden beri spd pedal ve ayakkabıyı evin içinde deniyorum lakin ayakkabı pedala takılı kaldı ve daha önce böyle bir tecrübem olmadığı için spd pedala ne şekilde alışacağımı düşünmekteyim birde ayakkabıyı ne şekilde pedaldan çıkartacağım?

Derken biraz kurcalama ile olayı çözdüm sanırım ayakkabıyı çıkarttım. Yavaş yavaş anlıyorum sanki mantığını.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
ayakkabının topuğunu sağ ayakkabı için sağa sol ayakkabı için sola doğru döndüreceksin eğer çok sertse daha zor çıkar...

Tepki
39
Bisiklet
Dahon
sanırım bende bu evreden geçeceğim . SPD - ayakkabı aldım yakında takıcam ....

Formicasmind

Aktif Üye
Tepki
64
Bisiklet
Cannondale
Komik olacak ama yazılanları okuduktan sonra yatağa yaslanıp sol ayakkabı ile deneme yaptım 2. denemede olayı çözdüm sol dış tarafa doğru bir hamle ile çıkıyor lakin pedallar ve ayakkabılar yeni olduğu için biraz zor çıkıyor anladığım kadarıyla arkada bir gevşetme ayarı mevcut sanırım oradan biraz gevşetmek gerekecek diye düşünmekteyim.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
2 yada 3 milimetre civarı alyan anahtar ile yapabiliyorsun benim kullandığım modelde

meseduzu

Forum Bağımlısı
Tepki
342
Bisiklet
b'Twin
birde spd ye alışdıkdan sonrası var. havalar soguk oldugu için ayaklarım üşüyordu ayakkabı kılıfımda yokdu hala yok. bende normal pedal takayım normal ayakkabı giyeyim dedim. takdım ve evden işe gidicem çekmeye alıştıkya ayak boş pedal arkadan geliyor her neyse dedim, özel çabayla onu idare ettim sonra topkapıda matbacıların oradayım trafik sıkışdı ve kaldırıma çıkıp kaçmak istedim ön tekeri kaldırdım kaldırıma koydum sonra zıplayarak arka tekeri çıkartıcam zıpladım ama sadece ben zıpladım bisiklet orada kaldı. sonrası hayalarda bir kadro acısıyla dura kaldım. Eve gelince spd pedallarımı geri taktım ve bundan sonra Allah beni spd pedallarımdan ayırmasın.

meseduzu

Forum Bağımlısı
Tepki
342
Bisiklet
b'Twin
Adi ustunde speed pocket down :)

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
@meseduzu

:) O da iyiymiş ya. Ama gerçekten de öyle, ayaklar havaya kalkıyor normal pedalda.

ygtdkc

Forum Demirbaşı
Tepki
259
Bisiklet
Mosso
Ben acemilik sürecinde hiç düşmemiştim ta ki arkadaşım bana eşşek şakası yapana kadar. Önümde bilerek aniden durunca olanlar oldu tabi :). Yaklaşık 2 3 sn debelendiğimi hatırlıyorum ve ağır çekim misali devrildim. İnsan o an düşünemiyor ayakları yukarı çekmeye çalışıyor :)

Formicasmind

Aktif Üye
Tepki
64
Bisiklet
Cannondale
Dün ilk dışarıda denemem sonucunda yine aynı güzergah da (Maltepe-Kadıköy, Kadıköy-Maltepe) 3 farklı noktada armut gibi yere kapaklandım ama ilk deneme için bence 3 sefer düşmek kötü olmasa gerek yavaş yavaş alışacağım. Gerçi pedalla ayakkabı gerçekten oturmasının yanı sıra gücü direk aktarıyor onu fark ettim.

Formicasmind

Aktif Üye
Tepki
64
Bisiklet
Cannondale
Arkadaşlar bu SPD pedalla ilgili olarak pedalın kitlenen tarafını değil aksi tarafını çevirip ayakkabıdaki aparatıda aynen pedala kitler gibi oturtmanız durumunda normal kullanım olanağı sağladığını keşfettim dün akşam ki sürüşümde yani bunun tesadüfen yapılmış bir şey olduğunu sanmıyorum bu arada pedalımın marka ve modeli Shimano 105. Diğer marka ve modellerde de bu şekilde bir olanak var mı?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bir tarafı kilit,diğer tarafı platform olan pedallar mevcut . 105 pedallar bunun için üretilmemiştir evet kulanılabilir ama asıl amacı bu değildir.

Tepki
14
Bisiklet
Sedona
Ben de spd pedalla geçtiğimde ağır çekim yana kapaklandım, hem de bisikletçi mağzasının önünde :)
Pedalın sertlik ayarı var, tavsiyem en gevşeğin 1-2 kademe üstünde kullanman, böylece ayak daha rahat çıkıyor

• Beğen
Tepkiler: Tahir Keskin
Tepki
9
Bisiklet
Kron
1 golde benden arkadaşlar ilk kullanmaya başladığınızda kilitli pedal kullandığınızı unutmayın yeter :)

mahmut krt

Aktif Üye
Tepki
64
evet vurdu gol oldu ben düşme kafilesine katılanlardanım kazalarım kırmızı ışık yokuşta kalkış önümdekinin kararsız duruşu :)

Melih Çolak

Cyclist ♥
Tepki
3.073
Bisiklet
Scott
bende alıcam kısa süre içinde.gidonada not yazıcam spd pedalı unutma !! diye :D rezil olmak ve sakatlanmak istemiyorum :)

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Ben de dün SPD pedalın azizliğine uğrayacaktım ama düşme şeklinde değil..
Işıkta durdum, yeşil yandığında ayağımı kilitledim zannettim ama kilitlememişim.
Ayağımı çektim sertçe. Dizimle ağzıma vuracaktım neredeyse..