spd fobisi yardım

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında evrenolb tarafından paylaşıldı.

 1. evrenolb

  evrenolb Aktif Üye

  Kayıt:
  4 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  106
  Beğeniler:
  71
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Arkadaşlar,

  Herhalde yanlız değilim ama bende de spd korkusu var. Herkes bir defa spd ile bin bir daha normal pedalla binmezsin diyorlar; tahmin ediyorum ama yine de karar vermekte zorlanıyorum.

  Sizden ricam 545, 424 ve 324 gibi hem spd hem normal ayakkabı ile kullanılması için yapılmış gibi görünen pedallar hakkında yorumlarınızı yazmanız; özellikle de normal ayakkabı ile kullanırken kilit mekanizması yükseklik yapmıyor mu?

  Yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  Bulent

  Not: Hafta sonları ormanda arkadaşlar ile amatörce biniyorum
   
 2. Emir Alaca

  Emir Alaca Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  16 Ocak 2006
  Mesajlar:
  846
  Beğeniler:
  472
  Şehir:
  İstanbul/Cerrahpaşa
  Seviye:
  Arkadaşlarınızın dediklerine katılıyorum.Spd kullanmakla normal pedal kullanmak arasıda çok fark var.Pedallara gelince bende m-520 var memnunum m-540(xt)daha da iyi ikisinden birini seçebilirsin fakat bu pedallar normal ayakkabı ile kullanıma uygun değil zaten spd pedal aldıktan sonra normal ayakkabı ile kullanmak istemesiniz.Baştan biraz düşebilirsiniz fakat daha sonra alışırsınız.
   
 3. betmo

  betmo Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  25 Ocak 2005
  Mesajlar:
  477
  Beğeniler:
  78
  Şehir:
  Eskişehir
  Seviye:
  spd ye alışırsan normal pedallı bisikletlere binemesin diye birşey yok. ama arasıra küçük kazalar oluyor. Mesela kaldırımdan çıkarken hemen hemen herkez arkayı hoplatır lastik kaldırıma çarpmasın diye. spd den sonra normal ayakabıya binildimi unutkanlıkta varsa lastik çok feci şelikde kaldırım taşına çarpabilir:D
   
 4. smhcnr

  smhcnr Aktif Üye

  Kayıt:
  14 Mart 2006
  Mesajlar:
  123
  Beğeniler:
  32
  Şehir:
  Maltepe/İstanbul
  Seviye:
  Merhaba,

  Spd'ye bu yaz geçtim. Herkes düşüldüğünü söylediği için başlarda çekindim fakat sonra alıştım. İlk 3 hafta düşmedim(1-2 tehlike dışında), fakat 4 hafta bir sabah çok uykulu olduğum halde kalkmıştım. Düz yolda çok yavaş giderken birden fren yapıp durdum ve ayaklarımı çıkaramadım. yana doğru devrildim ve iki elimin bileği de birkaç hafta bayağı fazla ağrıdı. Spd ile kaldırımdan çıkıp inmeye korktuğum için yaz ortalarında eski pedalları takıp deneyeyim dedim ve sadece bir kere eski pedallar ile kullanabildim. Nedense kendimi çok garip hissettim ve eve döner dönmez spd'leri geri taktım. Ogünden beri de çıkarmadan kullanıyorum.

  İnsan kısa sürede alışıyor merak etmeyin. Eldiven kullanıyorsanız düşünce de benim gibi uykulu değilseniz(ben torba gibi düştüm çünkü) bir sorun olmaz.
   
 5. İsmail Ağıllı

  İsmail Ağıllı Onursal Üye

  Kayıt:
  5 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  1.707
  Beğeniler:
  930
  Şehir:
  Ürgüp, Kapadokya
  Seviye:
  spd pedal öncelikle çok yararlı en büyük katkısı ayağınızın birini iterken diğerini çekmenize yardımcı olur... Yani pedala her an güç uygularsınız... Bu da performansınızı arttırır. Düşmenin en büyük nedeni kiliti unutuyor olmanızdır.unututgunuz an yerdesiniz :)
   
 6. bedo

  bedo Bisikletkolik

  Kayıt:
  11 Ekim 2006
  Mesajlar:
  1.248
  Beğeniler:
  368
  Şehir:
  istanbul-yeşilköy alan: trial ve street
  Seviye:
  doğrusu ben spd pedalı sevmiyorum psikolojik olarak mı bilmiyorum ama kendimi kötü hissediyorum bir bir tanıdığım bisikletine bindim spd pedal vardı ayağımın hareketlerini çok kısıtlı hissediyordum yani bence en iyisi yine normal pedal zaten hareket tarzı kullandığım için spd pedal bize ama bu benim düşüncem eğer spd pedal kullanırsan tekniklerinide iyi öğrendiysen çok yararlı bir şey
   
 7. Emir Alaca

  Emir Alaca Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  16 Ocak 2006
  Mesajlar:
  846
  Beğeniler:
  472
  Şehir:
  İstanbul/Cerrahpaşa
  Seviye:
  Ben zaten normal pedallı bisikletlere binemezsin demedim binmek istemezsin dedim niye daha kötü olan bir sistemi kullanalım ki istedikden sonra yalın ayak da binebilirsin.Bu sadece isteğe bağlı ama genelde herkez iyi olanı kullanmak ister.
   
 8. #8
  evrenolb

  evrenolb Aktif Üye

  Kayıt:
  4 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  106
  Beğeniler:
  71
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Arkadaşlar,

  Yardımlarınız için teşekkürler, ancak sizden ricam özellikle spd/platform hibrid pedallar hakkında bilgilendirmeniz.

  Teşekkür ederim.
   
 9. Selim Çam

  Selim Çam Onursal Üye

  Kayıt:
  1 Kasım 2006
  Mesajlar:
  1.905
  Beğeniler:
  548
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Sorun olursa şehiriçi trafikte sorun oluyor. O da kurallara uymadığınız zamanlarda. Şerit ihlali yapıp otomobillerin arasından geçerken birden sıkışıkta kalırsanız ayağınızı hemencecik yere basmak yerine aracın üstüne devrilirsiniz. Kesinlikle kullanılmalı!
   
 10. obsolate

  obsolate Kıdemli Üye

  Kayıt:
  30 Haziran 2006
  Mesajlar:
  295
  Beğeniler:
  286
  Şehir:
  istanbul avrupa
  Seviye:
  bende PD-424 kullanıyorum, trafik sıkışıklığı falan gördüğümde kilitleri açıp normal halde kullanıyorum her ihtimale karşı. birde trafik içinde kırmızı ışıklarda falan yere basacağıma bekleyen araçlara tutunuyorum ve şoförlerle göz göze geliyorum. İlk bir hafta birçok kez düştüm fakat artık alıştım. nasıl "ben şimdi frene basacağım" diye düşünmüyorsan "ben şimdi pedalı çıkaracağım" diye düşünmeden çıkarıyosun refrex icabı.

  [​IMG]
   
 11. HaliliOzturk

  HaliliOzturk Yeni Üye

  Kayıt:
  3 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  0
  Beğeniler:
  9.884
  Aslında saydığınız pedallardan sadece 324 hibrit bir pedal. Diğerleri sadece SPD. Örneğin 424 bir freeride pedalı.
  Ama ben bu hibrit pedallara çok sıcak bakmıyorum. Çünkü kilitli pedal korkulması, çekinilmesi gerekmeyen, üstelik kullanımı da oldukça zevkli bir şey. Alışması kişiden kişiye değişmekle beraber genelde bir hafta sonrasında yavaş yavaş sertleştirmeye başlayabilirsiniz.
  Kilitli pedala geçmek istiyorsanız içiniz rahat olsun. Shimano'nun 520 pedallarını alırsanız mutlu mesut bir kilitli pedal kullanıcısı olursunuz.
  Aynı zamanda bu pedallar alışkanlık yaratır, platform pedallara karşı bir antipati sahibi de olabilirsiniz :D.
   
 12. Turhan Evci

  Turhan Evci Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  13 Eylül 2004
  Mesajlar:
  621
  Beğeniler:
  330
  Şehir:
  Fenerbahce/Istanbul
  Seviye:
  Bulent

  Selam
  Ben spd pedal kullanmıyorum, bundan dolayı sorunuzun cevabı yerine tavsiyede bulunacağım.
  Spd pedala dönecekseniz, kemiklerinizin sağlığı için önceleri orman yerine düz yolu seçin ve mutlaka dirseklik kullanın.
  Çünkü Spd pedalın kilidinin sertlik ayarına alışıncaya kadar ve düşme aşamasında ayağı pedaldan direk ayırmakla, ayakla spd.nin kilidini açmak ikileminden düşen çok arkadaş oldu. :)
   
 13. Sercan

  Sercan Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  24 Haziran 2006
  Mesajlar:
  782
  Beğeniler:
  230
  Şehir:
  Istanbul/Küçükçekmece
  Seviye:

  Ya ben adamın birisinin arabasına dokundum, öyle bir baktı ki, ''saygılar abi'' deyip anında topukladım... Acaba sadece bana mı denk geliyor bu adamlar? :eek: Alt tarafı dokunduk aracına.:)

  (Konuyla alakasız yazdım, kusura bakmayın)
   
 14. Yetkin Şahin

  Yetkin Şahin Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  17 Nisan 2006
  Mesajlar:
  700
  Beğeniler:
  275
  Şehir:
  antalya
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  kesinlikle farklı spd pedallarla bisiklet sürmek.sanki arabanın beygir gücü artmış gibi oluyo ,itiş gücü artıyo.performans olarak olmazsa olmaz bence.
  alışmaya gelince de ,düşmem diyen yalan söyler:D
  alışmak kolay sadecepratik yapmak lazım.sorun şu sadece biraz alışınca ,spd leri düşünürek gidiyosunuz ,düşündüğünüz hazırlıklı olduğunuz sürece sorun yok.ama sorun ani durumlarda ortaya cıkıyo panik yapıp cıkmaya biliyo.ama ayaklar bi iki hafta içinde refleks olarak alışıyo.ben 3 defa düştüm yana durduğum yerde devrildim.cok önemli bi zarar görmedim.spd leri ilk kullanmaya başladığınızda biraz güvenlik önlemlerini artırırsanız tabi daha iyi olur kask eldiven dirseklik dizlik gibi herhangi bi aksiliğe karşı.
   
 15. nuriaktürk

  nuriaktürk Onursal Üye

  Kayıt:
  8 Şubat 2005
  Mesajlar:
  2.525
  Beğeniler:
  1.474
  Şehir:
  cappadocia ürgüp
  Seviye:
  bazen çıkması gerektiğinde çıkmaya biliyor.ben ilk düşdüğüm olay sol spd mi çıkardım ama sagı cıkartmadan sag ayagımın üstünde durmam gerekti sanırım ama çıkarmadıgım için aynen yerdeyim. ama bir alışırsan bırakamazsın kesinlikle tavsiye ederim.ama alıncada kalitelisini alırsan daha iyi edersin
   
 16. msconfig

  msconfig Bisikletkolik

  Kayıt:
  1 Kasım 2006
  Mesajlar:
  1.129
  Beğeniler:
  819
  Şehir:
  ist
  Seviye:
  ben spd yi aldigimdan beri yolda durmalarda, trafikte, gibi yani normal sartlarda hic dusmedim cok sukur, ve her seferindede spd yi unutuyorum ama spdni sert yapmazsan gercekten cokta korkmana gerek yok bunu hemen fark edersin,
  ben spd ile on kaldiriyorum, arazide kullaniyorum aniden durmam gereken yerlerde gidiyorum spd de yapilmamasi gereken seyler belkide, rahat durursan dusmezsin bukadar basit diye bunlari anlattim,
  he ben dusmedimmi dustum ama hep duragan haldeyken kendi kendime kasinip dustum genelde boyle oluyo benimkilerde :)

  hic fobin olmasin derim
  iki pedal cesidi demissin ikiside ayni sey sadece sert yapma ilk baslarda, rahat rahat kullan cokta memnun kalicagini garanti ederim ki eger cok haraket yapmiyorsan!
   
 17. bachibouzouk

  bachibouzouk Kıdemli Üye

  Kayıt:
  13 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  395
  Beğeniler:
  205
  Şehir:
  ankara- konutkent
  Seviye:
  uzun süre 424 kullandim, dış kafes pedalı hibrid pedallar gibi spd siz ayakkabılar ile kullanmanıza da imkan veriyor fakat internette araştırma yaparsanız sizin de gorebileceğiniz uzere plastik dış kafes oldukca dayanıksız, cok cabuk (kolay) kırılıyor, ayrica çamur temizlemesi felaket, adeta bir çamur mıknatısı gibi
   
 18. Özgür Tunalı

  Özgür Tunalı Bisikletkolik

  Kayıt:
  26 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  1.220
  Beğeniler:
  716
  Şehir:
  Bahçelievler, İstanbul
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Neredeyse 10 senedir SPD kullanıyorum.Pdm636 kullanıyorum.xc tip spd kullanmadım hiç.DH FR takılıyorum.Kafesli pedalı tercih ederim bu yüzden.Ama pedala uyumlu bir ayakkabı ile.Normal düz tabanlı spor bir ayakkabı ile pek kullanışlı değil bu pedallar.Çıkıntıdan ötürü kayıyor.
  Ben hiç kilitli pedal yüzünden düşmedim.ilk aldığımda dahi bi sorun yaşamadım.İlk başda temkinli bi şekilde kullandım,ayarlarını kolayca açılabilecek gibi ayarladım.Alışana kadar bisikleti sürmeden bir yere elimle yaslanarak takıp takıp çıkardım sertlik ayarını yapdım.Bikaç kısa tur ve denemeden sonrada iyice alıştım.Neden illaki kilitli pedal yüzünden düşesinizki bir düşme muhabbetidir gidiyor anlamıyorum yaa.Ayağı dışa doğru çevirceksiniz işde.Önünüze birşey çıkınca frene basmayı nasıl unutmuyorsanız buda böyle birşey işde.Düşerken ayaklar dışa doğru ufak bi açı yapıyor zaten buda iyi ayarlı bi spdnin açılması için yeterli.Ayrıca ayarını sonuna kadar sıkarsanız tabiki düşerken açılmaz.Açılsada ayak bilekleriniz zorlanma burkulma zedelenme gibi bi duruma maruz kalabilir.Onun için bu ayara dikkat etmek gerek.Alışınca refleks olarak her durumda kilit açılıyor zaten.İster trafikde, ister virajlarda slayt atarken vs vs. Kullanım tarzına göre seçilmeli birde pedal dediğin.Dj,Fr kullanım tarzlarında platform pedallar daha iyi sonuç verebiliyor örneğin.
   

İlginizi Çekebilir

upload_2016-4-22_9-48-45.png
Bazen aklımızdan geçen "bu şekilde uygulansa faydası olur muydu?" türünden soruları bilim insanları zaten test ediyorlarmış. Dün Cycling Performance Tips Blog sitesinde bu konuyu görünce ilgimi...
upload_2015-9-22_17-4-3.png
Fast After 50'de Joe Friel kiraz suyunun iyi bir uyku için faydalı olduğunu, çünkü kiraz suyunun uyku sırasında melatonin üretimini arttırdığını yazıyor. Tabii iyi uyku da şiddet antrenmanları...
image.jpg
1 haftalık çalışma sonrası roller Yaptım. Profil demirler, akıllı Alman rulman yatakları ve rulmanlar, rulmanlı merdaneler ve gerginleştirilmiş makine zinciri ile Bayır tadında Sürüş zorluğu :)...