sorun mu acaba?

tarzinovic

Üye
Kayıt
30 Eylül 2004
Mesaj
6
Tepki
0
Şehir
istanbul
bisikletimde sadece önde süspansiyon var.düz yolda giderken ve tümseklerden inerken normal.fakat bir tümseğe yada kaldırıma önü kaldırıp çıktığım zaman ön çataldan tak diye ses geliyor.bu normal mi?yoksa sorun mu var acaba ?bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler.
 
Scudo

Gürsel A.

Forum Bağımlısı
Kayıt
10 Eylül 2004
Mesaj
1.387
Tepki
2.153
Şehir
İstanbul
Selam..
Keşke amortisörün modelini yazsaydın.. Bu bazı amortisörlere göre normal olabilir.Önünü kaldırdıktan sonra mı , kaldırıma vurduğu anda mı ses geliyor? Veya düz yerde ön tekeri havalandırınca da mı ses geliyor? Yani amortisör aniden boşaldığı zaman mı?

Ya da furş yatağında gevşeklik olabilir. Bu durumda sadece ön freni sıktığınız zaman furş yatağından tak veya tık sesi geliyorsa veya /ve de bir parmağınızla furş yatağının sabit ve oynar parçasına aynı anda dokunduğunuzda, oynar yatak kıpırdıyorsa furş yatağında boşluk var demektir... Boşluk ayarla alınabilir. Ama eğer yatak eskidiyse veya bilyalarda sorun varsa yatağın ya iyi bir bakıma veya da değişmeseine gerek vardır..

Arkadaşlar lütfen sorularımızı daha detaylı yazalım.. İşimiz böylece çabuklaşacaktır... Tek mailde cevaplamak yerine 2 ya da 3 mailde sonuca ulaşıyoruz..

Selamlar..
Gürsel

 

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Kayıt
6 Eylül 2004
Mesaj
164.844
Tepki
789
bendede böyle bi sorun var.t1k diye ses geliyo.
yatakta bosluk var galiba.göbek vidasini s1ktigim halde yinede oluyo.
genelde bi yerden uçtugumda oluyo.yani sertçe yere düsünce.fren yaptigimda falan bisey yok.
çözüm nedir sizce??çatal1m1 degistirsem acaba?
 

Murat CER

Forum Bağımlısı
Kayıt
11 Ekim 2004
Mesaj
2.047
Tepki
1.134
sorun çataldan olabileceği gibi furş sisteminden de (gidondan inip maşaya bağlanan borunun kadro da çalışmasını sağlayan bilya-rulman sistemi) kaynaklanabilir.

sanırım sorunun doğru noktasını bulmak için bisikletin ön frenini sıkıp yani ön tekeri sabitleyip, bisikleti hafifçe öne ittirip geri çekerek oynak noktayı bulmak olacaktır.yani furş takımımı yoksa maşada bi yerde bi boşluk yada aksaklık var!!?
 

Önder Özdoğan

Forum Bağımlısı
Kayıt
25 Mayıs 2005
Mesaj
2.276
Tepki
1.167

Bu sorun bendede olmustuu...yataklardan olacagını zannetmıyorum cunku,
anlatıma gore normalken bırsey yok sadece on kaldırıp kaldırıma cıkarken v.s tak dıye ses yapıyor...bu ses maşadan gelir bırden hamle yaparsanız yukarıya dogru maşanın normal boşluğundan yapar esneme payı normal ses yapacaktır maşanız zoom sa :) yapması normaldır. kilitli ıse bır deneyın ses yapmayacaktır..
Ama her ıhtımali gözden geçirmek lazım...saygılarımızla ;)