Sonbaharın tadını çıkaralım

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında specialagent tarafından paylaşıldı.

 1. specialagent

  specialagent Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  6 Eylül 2004
  Mesajlar:
  562
  Beğeniler:
  388
  Şehir:
  İSTANBUL
  Seviye:
  [​IMG]
  YEDİGÖLLER

  Bir gün yetmez

  Yedi küçük gölden oluşuyor. Hakim bitki örtüsü kayın ağaçları. Ayrıca meşe, gürgen, kızılağaç, karaçam, sarıçam, köknar, karaağaç, ıhlamur ve porsuk gibi değişik tür ağaçlar da görülüyor. Sonbaharda, dökülen yaprakların oluşturduğu görüntü inanılmaz. Gezi meraklıları yolunun uzunluğu nedeniyle buraya bir günden fazla vakit ayırmak gerektiğini söylüyor. Göllerin yakınında hiçbir tesis yok. Kalmak isterseniz tek seçeneğiniz çadır. Kaparkaya manzara seyir terası farklı renk ve dokuda eşsiz peyzaj güzellikleri sunuyor. Karaçam Tabiat Anıtı, çok sayıdaki doğal su kaynakları ve geyik üretme sahası bölgede gezilmesi tavsiye edilen yerler arasında. Bolu’nun kuzeyinde Zonguldak’ın güneyinde yer alıyor. Ankara-İstanbul karayolunun 152. km’sinden Yeniçağa’ya veya 190. km.’sinde Bolu’dan kuzeye ayrılan yollarla ulaşılıyor. Kışın Bolu-Yedigöller güzergahı kapalı. Ulaşım sadece Yeniçağa-Mengen-Yazıcık üzerinden yapılıyor.

  KÜRE DAĞLARI

  Yeşilin ve sarının tüm tonları

  Karadeniz’in dünyaca ünlü turizm bölgesi. Son yıllarda trekking ve eko turizmi sevenlerin uğrak yeri. Dünya Doğayı Koruma Vakfı’nın (WWF) katkıları ile 1988 yılından beri Avrupa ormanlarının korumada öncelikli alanları arasında. Sonbaharda yeşilin ve sarının tüm tonlarının iç içe geçtiği ormanlar muhteşem bir tablo haline dönüşüyor. Milli parkın içinde konaklama olanağı yok. En yakın yerleşim merkezlerini ve köylerdeki pansiyonları tercih etmeniz gerekiyor. Milli Park içinde kanyonlar, boğazlar, mağaralar ve düdenler var. Devrekani, Şehriban, Aydos, Ulus, Arıt çayları Karadeniz’e doğru yol alırken milli parkın içinden geçiyor. Sakarya, Düzce, Bolu, Gerede, Karabük yolu izlenerek gidilebilir. İstanbul- Pınarbaşı 407 kilometre. Yakın çevredeki il ve ilçelere düzenli olarak otobüs seferleri var. İstanbul Safranbolu üzerinden Pınarbaşı’na ulaşmak 6 saat, Azdavay’a ulaşmak 6,5 saat sürüyor. Bartın üzerinden İstanbul-Cide ise 6,5 saat. Ankara’dan Çankırı, Ilgaz, Kastamonu üzerinden Pınarbaşı’na ulaşılıyor. Ankara-Kastamonu arası 240 kilometre ve yol yaklaşık 3 saat sürüyor. İzmir-Kastamonu arası 820 kilometre.

  EDREMİT

  Van’ın Alanyası

  Van’a 18 km uzaklıkta. Çevresi salkım söğütler, telli kavaklarla çevrili. Sayısız çayın Van’a kavuştuğu güzergahta kurulmuş. Mehmet Yaşin’in deyimiyle mavi Van Gölü’nün kıyısında yeşil bir gerdanlık. Evler kavak, söğüt, karaağaç, dışbudak, ceviz, armut ağaçlarının arasında kaybolmuş. İlçeyi çevreleyen Urartular döneminden kalma 51 kilometre uzunluğundaki kanal, hálá sulama işlevini sürdürüyor. Birçok yabancı gezgin ve kent plancısı bu kanalı görmek için Edremit’e geliyor. Edremit Van Gölü sahil şeridinde kurulmuş, Van’ın en büyük mesire yeri. Kentin en ünlü yerli meyve bahçelerine sahip. Doğal güzelliklerinin yanında folklorik değerleriyle de ilgi çekici. Güne bölgeye özgü kahvaltı salonlarından birine girerek başlayın. Manda sütünden kaymak, otlu peynir gibi her yerde bulamayacağınız tatları deneyin.Van Gölü’nde günbatımı da gündoğumu da muhteşem oluyor. Van’dan yola çıkıp gölü dolaşarak 15 kilometre ilerlediğinizde Van’ın Alanyası lakaplı Edremit’e varılıyor.

  TATLAR YAYLASI

  Köroğlu Dağları’nın zirvesinde

  Bolu’da, 2 bin rakımlı Köroğlu Dağları’nın zirvesindeki Tatlar Yaylası, sonbaharda doğa tutkunlarının akınına uğruyor. Köy ürünlerini tadabilir, ormanda doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz. Bolu’ya 33 kilometre uzaklıkta. Kartalkaya’ya 6 km mesafede olması nedeniyle kış aylarında daha fazla ilgi görüyor. Sonbaharda daha çok doğa ve macera tutkunları gidiyor. Ankara’ya 203, İstanbul’a 274 kilometre uzaklıkta. İki konaklama tesisi var. Sarıalan Dağ Evi 6 oda ve 2 salondan, yeni yapılan Sarıalan Pansiyonu ise 4 oda ve 1 salondan oluşuyor. Erişte makarnası, tarhana çorbası, kaymaklı ekmek tatlısı, yoğurt, peynir, bal ve yumurta gibi köy ürünlerinin yanında kuzu çevirme ve mangal türlerinin tadına bakmanız tavsiye edilir. Ankara yönünden gelirken Bolu’ya 10 kilometre kala soldan Kartalkaya yoluna girin. 22 km. ilerledikten sonra Tatlar Yaylası’na ulaşıyorsunuz. D-100 Karayolu’nu takip ederek İstanbul’dan gidenler, Bolu kent merkezini 15 km. geçtikten sonra Kartalkaya yoluna girerek yaylaya ulaşabilir.

  GÜNDOĞMUŞ YAYLALARI

  Sedir ve ardıç ağaçlarıyla kaplı

  Antalya’nın Akseki ve Alanya ilçeleri arasında kalan Gündoğmuş Yaylaları’na yürüyüş yapmak ve doğayı kucaklamak isteyenler sonbaharda akın ediyor. Burada küçük ve büyük onlarca yayla var. Yedisi turizme yönelik olarak da hizmet veriyor. Sedir ve ardıç ağaçlarıyla kaplı Gündoğmuş Yaylaları, Toroslar’ın yüksek zirvelerinden Geyik Dağı eteklerinde yer alıyor. Gündoğmuş’un Antalya kent merkezine uzaklığı 140 kilometre. Yaylaların ilçe merkezinden uzaklıkları ise 30-40 kilometre arasında değişiyor. Sınırları içinde Colybrassus, Casae Gelefi ve Taşavur gibi antik kent yerleşimi kalıntıları bulunuyor. Konaklama tesisi yok.

  Gündoğmuş’a yaklaşık 35 km uzaklıktaki Baş Yayla, sedir ve ardıç ağaçlarıyla dikkati çekiyor. Çaltı Yaylası Gündoğmuş’un yaklaşık 35 km doğusunda. Soğuk suyu, karaçam, sedir ve ardıç ağaçları yaylanın özelliklerinden. Cündüre Yaylası ise Gündoğmuş’un 30 km doğusunda. İlçenin yüksek yaylalarından. Boğazoluk’ta kirazcılık yapılıyor. Eğrigöl Yaylası’na asfalt yolla ulaşmak mümkün. Güzel bir göl manzarası var. Belli başlı yaylalardan biri olan Gören de Gündoğmuş’a 40 km uzaklıkta. Cevizi ve soğuk suyu meşhur. Seyricek, Gündoğmuş’un en uzak ve en yüksek yaylalarından biri. Akdağ ile Geyik Dağı arasındaki düzlükte yer alıyor. Yakınında adı bilinmeyen bir antik kentin kalıntıları var.

  GALA GÖLÜ

  Trakya’nın incisi

  Edirne’nin Enez ilçesi sınırlarında yer alıyor. Enez merkeze 10 km. uzaklıkta. Toplu taşıma imkanı yok. Tuvalet, içme ve kullanma suyu yok. Masa ve mangal da bulunmuyor. Birinci dereceden sit alanı olan gölde 19 balık türü tutulabiliyor, kaz ve ördek avcılığı yapılıyor. Mehmet Yaşin, Enez’deki bu gölün Trakya Bölgesi’nde en beğendiği piknik alanı olduğunu söylüyor. Gala gölü, Büyük Gala (Çelik) ve Küçük Gala olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Büyük Gala geniş bir su sahasına sahip. Derinlik 70 cm.’yi geçmiyor. Küçük Gala başta saz ve kamış olmak üzere çok yoğun su üstü bitkileriyle tamamen kaplı. Zengin ve gür bitki örtüsü sonbaharda uzman ve amatör fotoğrafçıların akınına uğruyor. Eceabat-Keşan-Enez yolu izlenerek ulaşılabiliyor.
   

İlginizi Çekebilir

IMG_20160426_172107.jpg
Merhaba arkadaşlar , bugun istanbul tıp fakültesinde halk sağlığı dersime girdim. Dersin bir kısmında su depolamak icin kullanilan plastik kaplarin hangi maddeden yapildigini ve bunu nasil...
20170411_091317.jpg
Herkese merhaba ben Necmettin Ünlü. İzmir'de yaşıyorum ve üniversite ögrencisiyim. 21 yaşındayım. Her şey 19 yaşında 133 kiloya kadar çıkmamla başladı.Boyum 1.9m idi ama yine de kilo oldukça belli...
IMG_20150520_231856.jpg
Merhaba dostlar hemen her bisiklet süren selenin sert ve rahatsızlığından şikayet etmiştir ve çoğu kişi de belki utangaçlıktan belki rahat hissetmediğinden ya da maddi olarak pahalı olmasından...