Son Kararı Veriyorum

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
O sarı xrs bence de dünyanın en berbat bisikleti ama xrs030 un kırmızı beyazını iyi buluyorum. :D

• Beğen
Tepkiler: Berke
Scudo

Oğuzhan Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.795
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Felt
http://i.imgur.com/5eNRIjR.jpg

Benimkinin tek fotoğrafı poz vermeyi sevmiyor. :p Orjinalinden farklı olarak gidon boğazını kısalttım 100mm beyaz yine ritchey boğaz taktım. Jantlar 105 göbeklere toplama. Bunları satıp fulcrum quattro alacağım yakın zamanda.

• Beğen

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Oğuzhan YAVUZ

Bir sorum var Sram sistemlerinde şu vites arttırma azaltma işini tek bir kol görüyor ya ona alışmak zaman alıyor mu yoksa kolay bir sistem mi?

Ömer KARAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.688
İsim
Ömer KARAN
Bisiklet
Bisan
@Berke Kazankaya

Valla o işe kısa sürede alışırsın diyenlerde var ama uzun zamandır kullanıp bir türlü alışamadım diyenlerde var. Uzun zamandır sram kullanan adamlar ben bile hata yapabiliyorum diyor ve aslında hataya çok açık bir sistem. Mesela shimano yada compagnolo kollar hata yapmaya sram kadar elverişli değil. Ama ben kişisel bir şey olduğunu düşünüyorum. Olmuyor zor alışamıyorsun diyen var ama alışan nasıl alışıyor o zaman? Ben çok fazla kullanamadım sram biraz deneyimim oldu sadece. Ama uzun zaman compagnolo ve shimano kullandığım için baya yadırgamıştım.

Ahmet Onur Çakmak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.562
@Berke Kazankaya

Her sisteme illaki alisirsin. Ben arkadasin sram force kollarini kullanirken cok zorlandim. Tam ileri itemedigin zaman vites istedigin hareketin tam tersini yapiyor. Yokus cikarken vites buyutmek isteyip yanlislikla kucultebilirsin. Bisikletin uzerinde afallamis bir sekilde bosa cevirorken bulabilirsin kendini. Hele bu ayaktayken basina gelince daha enteresan oluyor :) tecrubeyle sabit. Bence iki kolu olan dual control bi shimano daha cok kullanici dostu gibi. Sora ya da campylerdeki basparmak kontrolünü de sevmiyorum ben mesela.

• Beğen
Tepkiler: Silivrili ve Berke

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sram double tap tecrübesi olan varsa yazabilir.. :)

@Ömer KARAN

@Ahmet O

Şu videoda 4:30 dan sonrasında sistem anlatılıyor.
Ön vites de problem olmayacağını düşünüyorum, arka vitesi değiştirirken de sanki ne kadar basacağın belli veya kollar hissettiriyor gibi ne kadar basılacağını?

meseduzu

Forum Bağımlısı
Tepki
342
Bisiklet
b'Twin
bende şunu demek istiyorum. donanımı iyi olanı alıp sonra kadroyu değiştirmek bana göre saçma neden dersen kadroyu değiştirene kadar o donanımın aşınma sorunu olacak, yada aşınacak, yada kadroyu alana kadar donanımın miadını tamalayacak olursa ne yapacaksın. bu sefer komple değişime gitmek zorunda kalacaksın ama, kadron sağlam güzel vede hoşuna giden bir kadro olursa o kadroyla eskite bildiğin kadar donanım eskite bilirsin. yani benim anladığım kadarıyla donanım bu işin sarf maddesi. kimisi içinde fantazisi. gerçi donanımıda eskite bilmek için hakkını veren bir kullanıcı olmak lağzım. yada acemi çatır çutur kullanıcı olmak lağzım (bunada bozmak deniyor) bunlar kendi düşüncelerim. amacım tartışmak değil. düşüncelerim yanlışsa acemi bir bisiklet kullanıcı olarak sizlerden aydınlanmak, doğrusunu öğrenmek isterim. saygılar. bu arada ktm de kobra yılanı gibi bakıyor. sora sistemi bende kullanıyorum tek sıkıntım zincirin boncukları (pimlerin üstündeki dişliye oturan yüzükler ) çok ses çıkartıyor tesbih çeker gibi gerisi beni hiç şaşırtmıyor ne dersem yapıyor. yükde hiç vites değiştirmedim onun için yorum yapamam.

• Beğen

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@meseduzu

Günde 2-3 saat spor amaçlı kullanacağım uzun turlarla işim yok o nedenle donanımın kolay kolay eskiyeceğini düşünmüyorum, acemi biride olmadığım için donanımı bozacağımı da düşünmüyorum yani şu durumda kadro değiştirmek biraz daha mantıklı geliyor bana yorumunuz için teşekkürler. :)

Ahmet Onur Çakmak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.562
@Berke Kazankaya
sen acemi kullanıcı değilsin. fakat o gördüğün kolun içinde o kadar çok mekanizma var ki. kablo gerginliği her viteste eşit olmuyor. yüksek viteslerde gerginlik azalırken, alt viteslerde kolu ittirmen zorlaşacak. bilmem anlatabildim mi :) kendine güveniyorsan neden olmasın? ama ben denediğimde beğenmedim. farkettiysen videoda kolu alttan kontrol ediyor. fakat ayağa kalktığında üstten tutacaksın o kolu. orta ya da işaret parmağına denk gelecek. aynı performansı göstermek zor olacak. deneme imkanın varsa dene derim. ben pek alışamadım.

• Beğen

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Ahmet O

Abi şu videoda 1:04'den sonrasını izle pek zor gözükmüyor şu tık sesi de yardımcı oluyor anlamak için aslında ama yarın yine de bakacağım bisikletçide.

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Herkese yorumları için teşekkür ediyorum.
Yarın büyük ihtimalle Carraro veya Salcano arasında seçim yapmış olacağım.

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Ahmet O

Abi %50 Carraro %50 Salcano şuan. Gittiğim zaman net kararı vericem sadece videoda sistemin o kadar karışık olmadığını göstermek istedim :)

• Beğen
Tepkiler: Ahmet Onur Çakmak

Ahmet Onur Çakmak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.562
@Berke Kazankaya

Sistem teorikte kolay, pratikte sikinti yasayabilecegin bi sistem. Ama sert ve seri gecisi var. Ayrica kol plastik oldugundan kirilcakmis gibi sanki. Dedigim gibi artisi ve eksisi mevcut. Alisirim dersen tiagradan ust 105den alt bi sistemin olur. Hizli calisir.

• Beğen

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Ahmet O

Abi Apex ile 105 aynı sanırım.
Şu iki modelde tek fark donanım ve fiyatlar aynı. Eğer Apex 105 den daha düşük bir sistem olsa daha ucuz olmaz mıydı?
(link)
(link)

Ahmet Onur Çakmak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.562
@Berke Kazankaya

grupset olarak satış fiyatında shimano 105 apexden 100$ daha pahalı. apex daha geniş tırmanış seçeneği sunduğu için 11-32 kaset, ve 3lü aynakol desteği ile cyclocross için iyi bir seçenek gibi. biraz daha sağlam bir ürün. ama 105e gelince; safkan yol bisikleti için grup arıyorsan seçeneğin 105 olmalı. sram-shimano karşılaştırması ise şöyle oluyor:

http://imgim.com/sram-vs-shimano.jpg

aynı fiyata bulduysan kaçırma 105 al derim :)

• Beğen

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Ahmet O

Gördüğün gibi fiyatları aynı ama abi Canyon ülkemizde satılmıyor ne yazık ki. Satılsa 1 dakika düşünmezdim zaten. :)

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Herkese selam, öğlen gittim Sirkeci'ye önce Salcano XRS 030 Apex'e karar vermiştim ancak kadro büyük geldi sonra onun yanındaki İleri Bisiklet'den Carraro CR 052 Race Tiagra modelini inceledim beğendim ve almış bulunmaktayım. :) Herkese değerli yorumları için teşekkürler ilk izlenim ve fotoğrafları yarın başka bir konuda paylaşacağım.

Yönetici abilerim bu konuyu kilitleyebilir ise sevinirim.

• Beğen
Tepkiler: Yakup Kohen

Hakan Acar

XRS 022
Tepki
84
Bisiklet
Salcano
Hayırlı olsun.
Bende bi kaç güne alıcağım inşallah.

• Beğen

Ömer KARAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.688
İsim
Ömer KARAN
Bisiklet
Bisan
Sonunda kararı verip aldın Berke yeni konuyu ve fotoğrafları bekliyoruz :)

• Beğen