Solda Çekiş Sistemi Olur mu?

mr.hyde

Üye
Tepki
16
başka bir konuya değinmek niyetindeyim...bir solak olarak ben bisikletimde aynakol ve aktarıcıları bisikletin sol kısmına almak istemekteyim ama bunu ne ben yapabilirim ne de bunu yapacak birisine rastladım...solak olmanın dez avantajı sağ ayağa daha az hakim olunduğundan bilek kemiklerinin ara sıra zincir ve zincir koruyucuya çarpması sonucu sıkıcı "acılar" yaşanabiliyor..bu durumda bisiklet sürerken bilinçaltınıza yerleştiğinden sürüş sırasında kasılmanıza ve bi parça keyfinizin kaçmasına neden oluyor...pantolon ve eşofman gibi uzun giysilerle bisikletinizi sürerken de paçalarınız genelde yağ oluyor...ve sonuçta pek çok konuda olduğu gibi "yaşasın solak hakları" ve de "kahrolsun egemen anlayış" diyorum...sağlıklı pedallar dileği ile...

Scudo

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Mr. Hyde, gönderdiğiniz mesajı diğer konu ile bir ilgisi olmadığı için yeni bir konu olarak buraya taşıdım.
Diğer yandan böyle bir çalışma henüz bende görmedim. Sanırım gelecekte hidrolik çekiş sistemleri sizin derdinize derman olabilir... :)

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.134
gerek teoride ve gerekse pratikte çekiş sisteminin sağda olmasından bir farkı yok..

elbette mümkün, ama var mı dersen ben de görmedim :(

Ercan Bayram

Forum Bağımlısı
Tepki
1.518
mr.hyde

bence bir spd pedal işini fazlasıyla görür çünkü zincire sürtme gibi bir şans yok...

spd daha dış kısımda ve belli süre sonra daha da çok zevk alıyorsunuz...

paçanın batması olayını da paça bantları ile çok rahat çözebilirsin... :)

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
solda çekiş sistemi olan bisikletler var fakat kadroların kulak kısımı ve diğer çekiş elemanlarını taşıyacak bağlantılar diğer tarafta yapılmış durumda...

mr.hyde

Üye
Tepki
16

evet..böyle bir şikayetim vardı..taşıdığın ve yayınladığın için saolasın..silinmiş sanmaktaydım, şimdi gördüm...bir solak takıntısı işte..aktif olan şeylerin solunuzda olamsını istersiniz...zira bir denge problemi yaşayabilirsiniz...bazen ciddi sıkıntılar yaratabiliyor...ben sadece arka frenimi sol kola kaydırarak bir değişikli yapabildim o kadar..ve bu da beni feci rahatlattı...bu arada arka freni sol kullanan italyan bisikletçilermiş onu da bir bisiklet ustası bisikletimi tamir ederken söylemişti...

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
:) Mr. Hyde yıllarca ben de arka frenimi solda kullandım, çünkü fren dozajını ayarlarken ön fren benim için daha önemliydi ve sağ elim daha hakimdi frenlere. Ama disk frene geçince hidrolik kabloları komik şekiller almasın diyerek solda arka frene geçmek zorunda kaldım.
Bu arada Cannondale'lere bakın derim, Lefty amortisörlü olanlara özellikle :). Buradan görebilirsiniz; (link) :)