Sokak köpeklerini neden toplamıyorlar?

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.

Punctum

Forum Demirbaşı
Tepki
1.301
İsim
Mehmet O.
7 ay önce yazmışım bunları bu başlıkta:

"Konunun hayvan sevgisi değil hayvan hakları olduğu defalarca yazıldı çizildi. Birinin hakkını korumak için nasıl o kişiyi ille de sevmeniz gerekmiyorsa bu da öyle. Sevmek, beslemek, evine götürmek falan, bunlar polemik. Tıpkı veganlık gibi hayvan hakları savunuculuğunun da felsefi ve etik bir arka planı, kuramsal zemini var. Bu yüzden okuyun diyoruz, temel metinler, uluslararası sözleşmeler, raporlar, projeler gösteriyoruz, zahmet edip araştırın, okuyun, fikirlerinizi gözden geçirin. Hisleriniz değil burada kriter, seversiniz sevmezsiniz o size kalmış, ama bu konu bir hak hukuk meselesi, hayvanlardan yana davrananlar ve onlara yapılan eziyete karşı duranlar da hayvan hakları savunucuları. Sever yerine sevici demek falan, bunlar çok sığ yaklaşımlar. Bu başlık altında çeşitli kaynaklar paylaşıldı ama okumamakta ısrar edip ağız dalaşına giriyorsunuz."

(link)
Ben de şöyle yanıt vermişim :)

(link)

• Beğen
Tepkiler: yenhesa
Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
“Hayvan Hakları Konusunda Göstermelik Adımlar Atılıyor”: Hayvan Hakları Yasama İzleme Delegasyonu’ndan Burak Özgüner ile Söyleşi
(link)

"Biz her şeyden önce hayvanlara kötü muamelenin suç kapsamına alınmasını ve ertelemesiz hapis cezasıyla cezalandırılmasını talep ediyoruz. İşkence, cinsel şiddet ve öldürmede alt limitin ertelemesiz 2 yıl 1 ay hapis cezası olmasını istiyoruz. (....) Hayvan da hakları olan, hisleri olan, canı yanan bir varlık. Canı yanan bir varlığa zarar verebilen, gözünü kırpmadan kesebilen insan toplumun içinde rahatça gezememeli. Ben çok cezalandırma yanlısı değilim ama Türkiye gibi ülkelerde toplum yapısı cezalandırma üzerinden şekilleniyor. Evet toplumsal bir dönüşüm gerekiyor ama bu failler sokaklarda kol gezdiği zaman hayvana yönelik şiddetin önünü alamıyoruz."

Berkk

Üye
Tepki
3
İsim
Berk Kilic
Bisiklet
Sedona
Oturduğum sokak ve altındaki sokakta toplam 100'den fazla köpek var, sürü halinde kavga ediyorlar ama sayılarının azaldığını sanmıyorum. 3 kez belediyeye şikayet ettim. İlk şikayette:
"Köpekler tespit edilmiş ama yakalanamamıştır, çalışmalar devam ediyor."
İkinci şikayette:
"1 adet köpek yakalanmıştır, çalışmalar devam ediyor. Yakalanan köpekler bir süre sahiplendirilemezse geri aynı yere bırakılacaktır."
Üçüncü şikayette de ikinci ile aynı mesajı yazmış kapatmışlar.

Belediyeden medet ummayın. Köpekler sabah erken saatlerde ve akşam karanlık çökünce ortaya çıkıyor, belediye ise sabah sekizte mesaiye başlayıp 10'a kadar kahvaltıydı börekti kahveydi geçirip akşam 4 deyince mesai bitimine hazırlanmaya başlıyorlar. O iş yaş yani.

Yapılaşma bu sorunu azaltacaktır, ama zaman alacaktır. Sokaklarda hayvanların barınabileceği, besleneceği, çiftleşeceği yer olmazsa zaten nüfus kontrolü sağlanmış olur. Yoksa böyle gecekondu mahalleleri değil 100, 1000 köpek bile barındırabilir.

Binaların olduğu bölgelerde daha az köpek var, fakat hayvansever arkadaşlar bilinçsizce "ayy yazıık" diyerek bunların çoğalmasına sebep oluyor. Oysa ki bu hayvanların yakalanıp kısırlaştırılması gerek. Öldürün demiyor kimse, sadece yakalayıp kısırlaştırma işini becerebilse belediye, problem kalmaz.

Bu da olmazsa, ekolojik denge var. İnsanlar bir süre sonra ipleri kendi eline alacaktır, son zamanlardaki köpek zehirleme haberlerinde gördüğümüz gibi. Bu noktaya varmamalı işler, devlet görevini yapmalı.
Insan irki kendi turu disindaki canlilarin yasam haklarini hice sayarak dogadaki dengeyi bozmaya devam edecek ve kendi neslini bitirecek

fandango

Üye
Tepki
218
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Brompton
Peki madem, ben de şunu sormak istiyorum. İnsanları rahatsız eden mahalle kabadayılarını, trafikte terör estiren hanzoları, büyükleriyle nasıl konuşması gerektiğini bilmeyen cebinde bıçakla çakıyla gezen sözüm ona "çocukları", maça diye savaşa giden, sokakları savaş alanına çeviren holiganları, evleniyor diye gece yarısı kornalarla sokakları talan eden, havaya ateş edip çoluğun çocuğun hayatına kasteden katilleri, her haltı bildiğini zanneden ve her konuda ahkam kesen köşe yazarlarını, dün söylediği ile bugün söylediği birbirini tutmayan politikacıları.....

tüm bu insan müsveddelerini neden toplamıyorlar? Siz gerçekten de köpeklerin bu insanlardan daha zararlı olduğunu mu düşünüyorsunuz?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Kuyruğunu patançlarının arasına sıkıştırmış zayıf ve aç köpekleri görüyorum sabah ve akşam kedi maması koyduğumuz yerde. İçim buruluyor. İnanın çok korkarım köpeklerden ama insan olarak utanıyorum. Verdiğimiz mamanın bir ortağı da o köpeklermiş meğerse. Ben sabahları yarim kilo mama koyarak vicdanımı rahatlatıyorum, kolaya kaçıyorum ama yeterli mi? Sanmıyorum. Sokak hayvanları için mama ve su istasyonları olabilse keşke. Belki bir zaman sonra olur. Hatta paralı olsun. Yolda dilenen dilenciye 1 lira vereceğine insan, 1 lira ile 1 canlının 1 gününü kurtarabilir.

Punctum

Forum Demirbaşı
Tepki
1.301
İsim
Mehmet O.
“Hayvan Hakları Konusunda Göstermelik Adımlar Atılıyor”: Hayvan Hakları Yasama İzleme Delegasyonu’ndan Burak Özgüner ile Söyleşi
(link)

"Biz her şeyden önce hayvanlara kötü muamelenin suç kapsamına alınmasını ve ertelemesiz hapis cezasıyla cezalandırılmasını talep ediyoruz. İşkence, cinsel şiddet ve öldürmede alt limitin ertelemesiz 2 yıl 1 ay hapis cezası olmasını istiyoruz. (....) Hayvan da hakları olan, hisleri olan, canı yanan bir varlık. Canı yanan bir varlığa zarar verebilen, gözünü kırpmadan kesebilen insan toplumun içinde rahatça gezememeli. Ben çok cezalandırma yanlısı değilim ama Türkiye gibi ülkelerde toplum yapısı cezalandırma üzerinden şekilleniyor. Evet toplumsal bir dönüşüm gerekiyor ama bu failler sokaklarda kol gezdiği zaman hayvana yönelik şiddetin önünü alamıyoruz."

"...Komisyon’un yaklaşımındaki bir sorun da hayvan hakları denince akıllarına daha çok kedi, köpek gibi sokak hayvanlarının gelmesi. En başından beri söylediğimiz kediyle köpekle, sığırın, koyunun herhangi bir farkının olmadığı, o yüzden işkence gibi suçları değerlendirirken tür ayrımına gidilmemesi gerektiği."...

Hapishanelerde yer olmaması konusunda ne diyorsunuz?

"Bu tür şeylere çözüm bulması gereken devlet. Sosyal devletse, çözüm bulmalı."...

..........................

Hayvan hakları savunucularına kalırsa, memleketteki bütün kasapları içeri kapatacaklar demek :)

E peki hapishanelerdeki yatak kapasitesi?

Ona da devlet çözüm bulsun arkadaş :)

Nasıl?

Hayvan barınaklarına nasıl çözüm buldularsa öyle. Önce içeri tıkacaklar, sonra kısırlaştırıp buldukları yere bırakacaklar...:)

Denemek lazım...:)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Punctum Fikirlerinizi gözden geçirip türcü nefretinizden arınacak yerde hâlâ abuk sabuk sorularla aklınızca dalga geçtiğinizi sanıyor, beni de ısrarla bu polemiğin içine çekmeye çalışıyorsunuz. Sizinle mütemadiyen ağız dalaşına girecek kadar ne vaktim var ne de tartışma adabından ve muhakeme becerisinden uzağım. Dilediğiniz kadar çırpının, dilediğiniz kadar abuklayın, anlamadığınız bilmediğiniz bir konuda nefret kusun, dünya sizin istediğiniz gibi değil, tüm canlıların adaletle yaşadığı bir dünya olacak. Öyle ya da böyle, olacak. Siz ve sizin gibiler nefretinizle hatırlanacak, bu canlıların ağzı dili olan insanlar ise gönüllerde taht kuracak.

Punctum

Forum Demirbaşı
Tepki
1.301
İsim
Mehmet O.
@Punctum Fikirlerinizi gözden geçirip türcü nefretinizden arınacak yerde hâlâ abuk sabuk sorularla aklınızca dalga geçtiğinizi sanıyor, beni de ısrarla bu polemiğin içine çekmeye çalışıyorsunuz. Sizinle mütemadiyen ağız dalaşına girecek kadar ne vaktim var ne de tartışma adabından ve muhakeme becerisinden uzağım. Dilediğiniz kadar çırpının, dilediğiniz kadar abuklayın, anlamadığınız bilmediğiniz bir konuda nefret kusun, dünya sizin istediğiniz gibi değil, tüm canlıların adaletle yaşadığı bir dünya olacak. Öyle ya da böyle, olacak. Siz ve sizin gibiler nefretinizle hatırlanacak, bu canlıların ağzı dili olan insanlar ise gönüllerde taht kuracak.
Bu ne fevrilik...? Entelektüel bir retorikten, nobran bir vasatlığa doğru evrilmişsiniz...hayırdır?

Paylaştığınız linklerin eleştiriden/yorumdan muaf olduğunu belirtirseniz, en az sizin kadar değerli olan zamanımı, sizin gibi şirret hayvan sevicilerin hayalperest argümanlarına yanıt vererek harcamama engel olmuş olursunuz...en azından bu nezaketi gösterin...

Daha önce de yazdım, bir daha yineleyeyim...

Burada mesele genel anlamda hayvan hakları değil, başlığın da konusu olduğu üzere SOKAK KÖPEKLERİ...çünkü sosyal yaşama kast eden en önemli problem bu.

Siz istediğiniz kadar hiç bir fikriniz olmayan insanları nefret dolu, türcü, hayvan düşmanı, ırkçı vs. şeklinde yaftalayın, paylaştığınız linkteki gibi melankolik önerilerle toplumun karşısına çıktığınız sürece çözümün değil, sorunun bir parçası olmaya devam edeceksiniz. Böylesine pratikte mümkün olmayan tekliflerle aslında sokak hayvanlarına yarardan çok zarar verdiğinizin farkında dahi değilsiniz.

Endüstriyel hayvancılığa toptan karşı çıkıp, bu sektörde çalışanları hapse tıkmaya çalışacağınıza, dünyadaki modern teknolojilerle bu sektörün nasıl daha insancıl bir hale sokulacağı önerisini getirin, hep beraber kafa yoralım,

Sokaklardaki hayvanları yemek artıklarına muhtaç edip, onları kötü niyetli insanların insafına bırakacağınıza, gelişmiş ülkelerdeki örneklerin iyi yönlerini ülkemize nasıl adapte ederiz seçeneğini sunun, el birliği ile çalışalım,

Belediye çalışanlarının üzerine yürüyüp, tırnaklarınızı geçireceğinize, hayvan barınaklarını nasıl daha iyiye taşırız projelerinizi sunun, topyekün arkanızda duralım...

Ama siz ve sizin gibiler, ütopik argümanlarınızla bu sorunun sürekli kulak arkası edilerek çözümün uzamasına neden oluyorsunuz,

Yunuslar, doğal yaşam, hayvanat bahçeleri, kobay hayvanlar, faytonlar, keyfi avcılık, vs. bunların hepsinde normal düşünen bir insan olarak hayvanların yanında yer alıyorum tabii ki... bunun için sizden icazet almamıza gerek olmadığı halde...

Ama işte sorun bunun ötesindeki sokak hayvanları. Daha da indirgenmiş hali SOKAK KÖPEKLERİ. Çünkü sosyal yaşamımızı kuşlar, ayılar, eşekler, orangutanlar, develer, vs. tehdit etmiyor.

Bunu defalarca yazmamıza rağmen, konuyu sürekli ajite ederek ve insanların acıma duygusunu sömürerek meseleyi GENEL HAYVAN HAKLARINA getirmeyi marifet sayıyorsunuz. Bir de verdiğiniz linkteki söyleşide olduğu gibi gerçekleri çarpıtıp, işinize gelmeyen konuları birkaç dizeyle geçiştiriyorsunuz...

Kim nefret dolu, bence biraz daha düşünün...hala o yeteneğiniz baki ise...

• Beğen
Tepkiler: krank ve Yorgun

Burzumm16

Üye
Tepki
0
İsim
İsmail
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Klasik
Hayvanları toplamak nedir ya zaten yaşam alanı bırakmadık hayvanlara.İse yaramz insanları toplamak lazım.Turlarda saldıran köpekler için elektro şok aleti tavsiye ederim sesinden dolayı yaklasamiyorlar.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Hayvanlar bir dostunu daha kaybetti. Hayvan hakları savunucusu ve vicdani retçi Burak Özgüner birkaç gün önce kalp krizi sonucu aramızdan ayrıldı. Kaos GL dergisinin Bellek konulu son sayısında yayımlanan yazısıyla onu uğurlamış olayım kendi adıma. Fikirlerin ve eylemlerinle bize yol gösterdin, kendimizle yüzleşmemize katkıda bulundun, seni asla unutmayacağız Burak.

(link)

"Hiçbir belleksizleşme, bir diğerinden daha değersiz değil. Önemli olan, bence, arada bir hiyerarşik ilişki kurmamak..."

Adil ÜNALDI

Antagonist
Tepki
9.585
İsim
José
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Hayvanlar bir dostunu daha kaybetti. Hayvan hakları savunucusu ve vicdani retçi Burak Özgüner birkaç gün önce kalp krizi sonucu aramızdan ayrıldı. Kaos GL dergisinin Bellek konulu son sayısında yayımlanan yazısıyla onu uğurlamış olayım kendi adıma. Fikirlerin ve eylemlerinle bize yol gösterdin, kendimizle yüzleşmemize katkıda bulundun, seni asla unutmayacağız Burak.

(link)

"Hiçbir belleksizleşme, bir diğerinden daha değersiz değil. Önemli olan, bence, arada bir hiyerarşik ilişki kurmamak..."
Hayvanlar ile alakalı bir başlık altında ekstradan şahsın vicdani retçi olduğunu belirtmen...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Burak Özgüner'in ölüm haberlerinin nerdeyse tamamında onun vicdani retçiliği de vurgulanır. Aktivist kimliğini oluşturan iki ana unsurdan biridir.

"Hayvan Hakları Savunucusu ve Vicdani Retçi Burak Özgüner"

Google arama kutusuna bu ibareyi girin, sonuç sayısına bakın.

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.817
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear

sosyal medyadaki linç kurbanlarında bugün. adam soruyor ''bu hayvanları öldürmemem için bir sebep söyleyin''... bana göre haklı.

bu köpeklerin o sokaktan geçen küçük bir çocuğu parçalamayacağının garantisini kim verebilir? bu senenin başlarında Kayseri'de bir çocuk köpek saldırısında hayatını kaybetmişti mesela. böyle şeyler mi olması lazım illa ki?

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.966
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bana bu herifi öldürmemem için bir neden söyleyin?
Bu herifin masum bir çocuğun ırzına geçip öldürmeyeceğinin garantisini kim verebilir ki?Bu senenin başında Kayseride değil bu ülkede hergün olabilen bir şey mesela .böyle bir şey olması mı lazım illa ki?

Kusuruma bakmayın ama böyle düz mantık olamaz sayın @can_celik

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Hayvan öldürmenin suç sayılacağı günler yakındır. O gün geldiğinde ne böyle videolar çekebilecek, ne buralarda paylaşabilecek, ne de "bana göre haklı" diyebileceksiniz. Suçu övmek, suça teşvik de suçtur.

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.966
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@bisikletgundemi
Yeni hayvan hakları yasasından umutlu musunuz?Derinlemesine incelediğinizi bildiğimden sizin fikirleriniz değerli.

• Beğen
Tepkiler: Gökay Akçay

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.817
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@bisikletgundemi gece ıssız bir yerden geçtiğinde 2 köpek üstüne son sürat koşup bileğinde ıslak dişlerini hissettiğinde ''çocuklar biz sizin için kanun çıkarttık şimdi bu yaptığınız oluyo mu hiç, çok ayıp... lütfen bırakır mısın beni ısırmayı'' dersin tamam mı kardeşim.

''niye ortalıkta başı boş köpek var'' diyen yok, ama bu potansiyel insan yaralayıcısı/katili köpekleri öldürmekten bahsedince, ''seni hayvan düşmanı''. güzel mantık.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@bisikletgundemi
Yeni hayvan hakları yasasından umutlu musunuz?Derinlemesine incelediğinizi bildiğimden sizin fikirleriniz değerli.
Çok sorunları olacak yine. Bakış açısında bir değişiklik olmayacak esasında. Detaylarına girmek uzun sürer, çok madde var konuşacak. Ama hayvana şiddetin kabahat olmaktan çıkarılıp suç kapsamına alınması ve idari para cezasıyla değil bir cinayet işlenmişçesine cezalandırılacak olması önemli bir adımdır. Şurada bu türden mesajlar yazmaya cesaret edemeyecekler bu insanlar, bu bile çok önemli.

Adil ÜNALDI

Antagonist
Tepki
9.585
İsim
José
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@bisikletgundemi gece ıssız bir yerden geçtiğinde 2 köpek üstüne son sürat koşup bileğinde ıslak dişlerini hissettiğinde ''çocuklar biz sizin için kanun çıkarttık şimdi bu yaptığınız oluyo mu hiç, çok ayıp... lütfen bırakır mısın beni ısırmayı'' dersin tamam mı kardeşim.

''niye ortalıkta başı boş köpek var'' diyen yok, ama bu potansiyel insan yaralayıcısı/katili köpekleri öldürmekten bahsedince, ''seni hayvan düşmanı''. güzel mantık.
Bu kadar önem veriyorsun al evine bak desen ortalıkta kimseyi bulamazsın. Ama gerçekten dışarıdan fevkaladenin fevkinde entelektüel ve duyarlı gözüküyorlar. Şimdi kesin biri çıkar benim evimde kuş var kedi var köpek var diye. Ya kardeşim var da problem ettiğimiz senin cicikuş değil. Gece yarısı karanlık sokakta zarar vermek amaçlı saldıran köpek. Al o çılgını evine bak. Sana birşey diyen mi var? Hem cicikuş'a arkadaş olur.

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.