Soğuk Hava Ve Yaylı Maşa ?

Mustafa Şükrü Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
812
Bisiklet
Giant
Kullandığım maşa yaylı rs. dart3. Bu aralar hava soğukluğundan dolayı fazla pedallıyamıyorum. Sadece geceleri spor salonuna gidiyorum. Bu akşam da hava soğuktu ben sporumu yaparken bisikletim dışarda bir buçuk saat kadar kilitli kaldı. Bindiğimde maşamda ciddi bir hissiszlik hissettim. Ayağımdaki hava tabanlı ayakkabılardan mı böyle hissettimde diye düşündüm, indim baktım gerçekten hissislik vardı, sertleşmişti sanki. Şimdi bisikletimi eve çıkartıp temizledim, evin sıcaklığını yiyince kendine geldi maşa :(. Bu durum canımı sıktı sizlere bir danışayım dedim. Yaylı maşaların genelinde böye kronik bir sorun varmıdır acaba ?

Scudo

onurcan tokuş

Daimi Üye
Tepki
242
Bisiklet
Scott
Yaylı maşaların çoğu soğuk havalar da ya isteksiz çalışıyorlar ya da tamamen donuyorlar.Yaşadığım yer olan Sivas'ta sıfıra yakın ve sıfırın altında ki dereceler de istekli çalışan veya donmayan yaylı maşa görmedim:D İstisnalar olabilir tabi ki .Sorun olacağını zannetmiyorum.

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Aynı olay XCM'de de var. Sertlik ayarıyla oynayarak çözmeye çalışıyorum kışa girerken. Yaylılar hakkında "soğukta sertleşirler" şeklinde bir genelleme var diye biliyorum bu konuda.

Mustafa Volkan Koca

Forum Bağımlısı
Tepki
513
içindeki yağın soğuktan dolayı sertleşmesinden kaynaklanıyor ben izmirde yaşıyorum burada bile durum böyleyken sizin durum baya normal diye düşünüyorum

Harun.

Yaşam boyu bisikletçi
Tepki
908
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bende de alt seviye (Suntour M2025) maşa var yazları daha hareketli oluyor.

Barış BİRLİK

Forum Bağımlısı
Tepki
290
İsim
Barış Birlik
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Trek
Aynı şey zoomlar içinde geçerli şu anki eskişehir soğunda donuyordu , havalı epicon modeliyle değiştirdim havalıda böyle bir problem yok :)

Mustafa Şükrü Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
812
Bisiklet
Giant
Herkeze teşekkürler,anlaşılan yaylı maşalar soğuk havalarda çuvallıyor, en iyi çözüm havalı mayaşa geçmek sanırım :).

@Sertaç EKİCİ

Buda mantıklı bir çözüm ama daha önce hiç maşa açmışlığım yok, elimde kalmasın sonra :) .

barhan

Daimi Üye
Tepki
626
Bisiklet
Diğer
Bende Erzurumda rock shox dart3 (yaylı) maşa kullanırken donuyordu.Rock shox reba sl (havalı) e geçince donma olmadı -18 derecede bile tam performans veriyordu.

observer

Forum Bağımlısı
Tepki
581
Bisiklet
Salcano
maşanın şeklini alcak şeklinde 2 tane opşet vb şey bulun.için sıcak-ılık su koyun.bi süre dayanabilir :D bir nevi serum kalıcı değil ama

Özgür Tunalı

Forum Bağımlısı
Tepki
600
Bisiklet
Specialized
Maşanın havalı yada yaylı olması ile ilgisi yok, içindeki yağın sıcaklık kullanım aralığıyla ve kalitesiyle ilgili doğrudan.Avalance cup adında bir yarış var dünyanın en uzun Dh yarışı.Fransada gerçekleşiyor.2,5 saat kadar sürüyor kar buz içinde.Orda kullanılan maşaların çoğu yaylı ve yağlı sistemlerden ibaret. Orda maşalar donsa yarışın bir nedeni olmazdı sanırım.Motorex yağlarının sitesinde maşa yağları kısmında şöyle yazıyor 'Optimum damping at all temperatures' tüm hava sıcaklıklarında kullanılır.Haa ben karşılaşmadım her mevsimde binmeme rağmen ama çok eksi derecelerde soğukta belki yağ biraz donuklaşabilir veya 40+ derecelerde aşırı sıcaklıklarda daha akışkanlaşabilir o durumda da rebound ve preload denen ayarlar var kaliteli maşalarda,daha kaliteli yağlar kullanarak bu sorunu çözebilirsiniz.

Raven_35

Forum Bağımlısı
Tepki
1.898
@mustafa şükrü yıldırım

Yaylı maşaların iç sistemi basittir.Biraz ilginiz varsa sökme ve montaj yapılabilirsiniz.Dış bacakları sökmek kolay; alttan iki tane alyanı sökün ve dış bacakları çekin,çıkarın.Maşanın rulman yataklarını temizledikten sonra beyaz gresi basın.Maşayı montajlayın ve bir iki kez maşayı çalıştırın,bitti.

Mustafa Şükrü Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
812
Bisiklet
Giant
@Sertaç EKİCİ

Denemek istiyorum aslında herşeyin bir ilki var sonuçta :). Altta 1 tane alyan var hocam diğeri rebound için, açıktaki tek alyanı açıp dış bacakları çeksem çıkar mı acaba? :rolleyes:

Raven_35

Forum Bağımlısı
Tepki
1.898
@mustafa şükrü yıldırım

O tek alyanı açacaksınız bir de tepme kulpunu çekirip çıkardıktan sonra onun da altındaki alyen vidayı sökeceksiniz.Yani sağda ve solda olmak üzere iki alyen vidayı sökün.Ondan sonra doş bacakları çekip çıkarın.

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
@Özgür Tunalı

Rebound ayarını biliyorum da bu preload ayarı ne işe yarıyor acaba?

Özgür Tunalı

Forum Bağımlısı
Tepki
600
Bisiklet
Specialized
@Serden Us

Preload da yay sertliği ayarı.Aslında olmazsa olmazlardan.Hatta bazı maşalarda hem air preload hemde coil preload var.(daha hassas ayar için havada kullanılıyor)

• Beğen
Tepkiler: S26

Bülent Onutkan

Forum Bağımlısı
Tepki
943
Bu konuda bende bırseyler eklemek ıstyorum,uzun yıllar rockshox psylo race kullandım yaylı bır maşa olmasına ragmen en ufak bır sertlesme yada hıssızlık olmadı.Eskısehırın soguk hava sartlarına ragmen çakı gıbıydı valla :)