İnceleme Sks longboard 28" çamurluk

UtkuSener

Forum Demirbaşı
Tepki
678
Bisiklet
Trek
Merhaba arkadaşlar, bu yazımda alman bisiklet aksesuar markası SKS'nin Longboard modelini dilim döndüğü kadar sizlere tanıtacağım. Çamurluklar hepimizin bildiği gibi ıslak yollarda hayat kurtaran araçlardır. Amma abarttın yahu nasıl hayat kurtaracakmış çamurluk dediğinizi duyar gibiyim :D Çamurluklar trafik güvenliği kategorisinde satılan ürünlerdir. Basit bir örnek vermek gerekirse hepimiz bisikletimiz veya üstümüz batmasın diye yol kenarındaki sulardan kaçınırız, yavaşlarız veya yolun hızla aktığı şeritlere girip çıkmayı tercih ederiz. 2 damla su yüzünden refleks olarak kendimizi tehlikeye atacak hareketler yapabiliriz. Longboard ı taktığım gün Ankara'da aşağıdaki gibi bir manzara vardı :D Hayatımda bisiklet sürerken bu kadar eğlendiğimi hatırlamıyorum.

Adı gibi Long (uzun)
Tur bisikleti çamurluklarını alırken aman ne güzel artık rahat ederim diyerek alırız fakat ön çamurluk paçası kısa olduğu zaman ön tekerin arkaya attığı sudan bacaklar ve ayakkabılar fazlasıyla nasibini alır. Longboard modelinde böyle bir şey söz konusu bile değil, ön paça o kadar uzun ki kaldırımdan inerken paça basamağa takılıyor, ön tekeri sökünce maşayı yere bırakamıyoruz, yoldan çöp poşeti falan yakalıyor yani o derecede yere yakın. Maalesef sprey etkisinden korunmanın başka yolu yok. Uzunluk sadece paça ile sınırlı değil burun kısmı denilen ön tarafta da baya uzun. Burnunun uzun olması ne sağlıyor derseniz 30 km üzeri hızlarda lastik önden yukarıya doğru da su fırlatır tabi bu fırlatılan su bizim de hızımız sebebiyle yüzümüze gözümüze kadar ulaşıyor(tecrübeyle sabittir). Hayat kurtarma derken abartmadım gerçekten çok işe yarıyorlar.

İyide ne kadar uzun?
Babamın tur bisikletinde ortalama ölçülerde bir çamurluk var onun da boyutlarını görün diye fotoğraflarını çektim. Bu konuda detay vermem gereken bir nokta var, hiçbir malzemenin fiyatına göre değerlendirme yapmamaya özen gösterin. Birazdan göreceğiniz çamurluklar herhalde piyasadaki en pahalı çamurluklardır, marka verip ürün kötüleme gibi görünmesin ama 160tl civarı fiyatları var (dolar o zamanlar 2.5TL seviyesindeydi) Haksızlık etmeyeyim bu model de montaj açısından kolaylık taşıyor, alyan anahtar ile ayarları yapılıyor veya sökülüp takılabiliyor. Montaj konusunda Longboard tam bir şenlik onun için aşağıya doğru devam edin :D

Hiç mi kötü tarafı yok bu Longboard şeysinin?
Kötü yanı nedir dersek tek kelime ile "montaj" derim. Gerekli ekipmanlar ve el beceriniz varsa biraz da benim gibi ölçme biçme işlerinde 3 defa hesap edip 1 kere kesiyorsanız 5-6 saat uğraştırır :) Sabitleme ayakları gerekenden fazla uzun gönderiliyor (her türlü bisiklete göre ayarlansın diye töleransı bol) öncelikle Tapaları takmadan çamurlukları tam ayarında oturtmanız gerekiyor. Ön ve arkada ölçü almanız gereken 4 çift yani kesilecek 8 parça ayak mevcut :)

Tapasız montajı yapıp ölçü alınca tekrar bütün parçaları söküp taşıyıcı bacakların uçlarından kesilmesi gerekiyor tabi evinizde paslanmaz çelik bacakları kesecek ekipmanınız varsa :) kesme biçme işlemi bitince görüntü şu şekilde oluyor.

Sonuç
Bu çamurlukları taktıktan sonra bisiklet sürerken yolda ıslaklık olsa da keyif yapsam demeye başlıyoruz :D Anlatımda kusurum olduysa affola, sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederim.

Scudo

Yalnız Pedal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.057
Bisiklet
Diğer
Yıllardır aradığım çamurluk modeli bu. çamurluk diye satılan varmı yokmu belli olmayan plastik parçasından ibaret fiyatı yüz tl leri bulan çamurluklar yüzünden her kış bisiklet yattı evde. bu çamurluğu nerden bulabiliriz ve kaça aldınız

UtkuSener

Forum Demirbaşı
Tepki
678
Bisiklet
Trek
@mustafa genç

Ben yurt dışından toplu siparişle kargosunu falan uyguna getirerek 25 euro fiyata almıştım ama şuan o fiyata tek sipariş olarak almak imkansız

Delta bisiklet bu sene SKS nin ürünlerini satmaya başladı (link) bu adresten detaya bakabilirsiniz.
Sıfır olarak forumda bir arkadaş ilan açmıştı buraya da bakabilirsiniz (link)

Yalnız Pedal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.057
Bisiklet
Diğer
Nette arama yaptım da chainreactioncycles in sitesinde 31.49 euro günümüzde 103 tl gibi bir fiyatı var 8 euro da kargo var 100 tl bana göre fazla. düşündüm de zaten bisikleti fazla sevmiyorum sanki, kışın dinlenlenmeye devam etsin evde.

by.catamak

Üye
Tepki
44
İsim
by.catamak
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Ghost
bu günkü yağmuru yedikten sonra aynı çamurluktan sipariş geçtim ... sormak istediğim sabitleme ayaklarını nasıl keserim ...pense nin filan yardımı oluyormu...

UtkuSener

Forum Demirbaşı
Tepki
678
Bisiklet
Trek
@by.catamak mesajınızı yeni gördüm 7 günlük gecikme ile cevap vereyim

Ayakları spiral taşı ile kestim, penseyi keseceğim yerleri işaretlemek için kullandım. Ölçme biçme ve göz hizasına eliniz yatkınsa kesilecek yerleri işaretleyip en yakın hırdavatçıya anahtarcıya falan gitseniz onlarda vardır kesecek malzemeler. Evde yapmak için demir testeresi falan gerekebilir.

by.catamak

Üye
Tepki
44
İsim
by.catamak
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Ghost
@UtkuSener teşekkür ederim . demir testeresi aldım gelince ki yarın gelir heralde bişekilde halledicem......

Yusuf'san

((( Sadece Bisiklet )))
Tepki
1.604
İsim
Yusuf
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@UtkuSener incelemeniz pek fevâid çok teşekkürler.
Çamurluk ve benim aradığım budur dedim.
Hemen sipariş veriyorum.
Montajdan sonra inşaallah foto paylaşacağım.

Kerim BEŞER

Forum Demirbaşı
Tepki
414
Yoğun yağışta ayakları iyi koruyor fakat... Çok uzun olduğu için kullanım alanını kısıtlıyor kaldırımdan inerken çatlatmıştım sonra el ile kırdım.
Sadece Uç kısmındaki plastiği kırıldığı yerden ilave etmeyi düşünüyorum. Sadece düz yolda kullanıcaksanız gayet iyi bir ürün fakat malum istanbul koşullarında kaldırım vs bölgeleri kullanmadan hızlı yol alamıyorsunuz. Kısacası şehir içi için biraz uzun bir çamurluk.image.jpeg

Yusuf'san

((( Sadece Bisiklet )))
Tepki
1.604
İsim
Yusuf
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Kerim BEŞER uyarı için teşekkürler kullanmaya başlayınca inşaallah dikkat edecem.
Genelde düz asvalt yolda kullanıyorum ve bisikletin diğer aksamları da zarar görür diye kaldırım ya da benzeri yerlerden küt küt inmiyorum.
Benim bisikletler biraz kıymetlidir :)
Zira kolay edinmedim onları.
Şehir içinde ise katlanırdan başka binmem zaten.

• Beğen
Tepkiler: kaydogdu

Kerim BEŞER

Forum Demirbaşı
Tepki
414
@Yusuf'san
Önemli değil bilgi paylaştıkça çoğalır... ;) Benimde malım kıymetlidir Zira tüm parçalarını kullanım şeklime göre kendim topladım ve kullanırken de dikkatliyimdir fakat kullanım alanımın kısıtlanmasından hoşlanmıyorum.
Ben bisikletim ile dağ bayır demeden her yol şartlarına giriyorum. Eğer bi sorun varsada ortaya çıksın ki ona göre parçaları şekillendireyim veya gerekli modifikasyonları yapayım ;)

IMG_1646.JPG IMG_1688.JPG
IMG_1646.JPG IMG_1688.JPG

kaydogdu

Aktif Üye
Tepki
332
İsim
Kenan Aydoğdu
Bisiklet
Carraro
@UtkuSener Teşekkürler, inceleme ve tavsiyelerinizi ilgiyle takip ediyoruz. iyi ki varsınız :)

• Beğen
Tepkiler: UtkuSener

AliG.

Aktif Üye
Tepki
163
Bisiklet
Diğer
Bu çamurluklar 26" lastiklere uyarmi bilgisi olan yada deneyen varmı acaba ?

UtkuSener

Forum Demirbaşı
Tepki
678
Bisiklet
Trek
@kaydogdu Teşekkür ederim Kenan abi, yardımcı olduysam ne mutlu bana :)

@AliG. 26" için olan longboard modeli var o uygun olur fakat Türkiye'de bulma şansın çok düşük, yurt dışı sipariş ile getirilebilir.

• Beğen
Tepkiler: AliG. ve kaydogdu

AliG.

Aktif Üye
Tepki
163
Bisiklet
Diğer
@UtkuSener teşekkür ederim Utku bey netten baktımda fiyatlar baya uçuk duruyor daha kısa boylardaki 28" modellerini uydurabilirmiyim diye düşünnüyorda değilim hani bluemels primus gibi uzunlukları daha kisa longlara göre de teker çapları sırıtırmı emin değilim.

Sebahattin Gerceker

Daimi Üye
Tepki
1.732
Bisiklet
Specialized
O çelik çubukları keserken epey terlemiştim. :) Mengene türü bir şey olmayınca, iki masa arasına sıkıştırmıştım.
Ama bu uğraşa değdi bence. Tam anlamıyla, tam koruma sağlıyor.

(Aslında çubukları biraz daha kısaltmam gerekiyordu ama, tembellik yaptım sanırım... )

IMAG0208.jpg IMAG0218.jpg IMAG0219.jpg

(link)
Siteye üye olduğunuzda fiyat düşüyor.

Dosyalar

• Beğen
Tepkiler: hogutmen

UtkuSener

Forum Demirbaşı
Tepki
678
Bisiklet
Trek
@Sebahattin Gerceker

hayırlı olsun, montaj konusu dediğim gibi biraz yorucu olmuş :D çamurluğun yüksekliği suyu engelleyecek kadar yakındır diye tahmin ediyorum. benim kadro o kadar boşluğa izin veremediği için neredeyse sıfıra kadar indirmek zorunda kaldım, helezon yayları kısaltılmış bmw gibi görünüyor ama başka çarem yok :D çamurlu, taşlık yolda giderken tekere yapışan çamur ve taşların çamurluğa sürtünmemesi için o boşluk gayet güzel iş görür.

Nigga

Daimi Üye
Tepki
337
İsim
Özkan
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
En iyi koruyan bu sanırım bugün yağmur yağıyodu bisikleti iş yerinde bırakmak zorunda kaldım çünkü çamurluk yok yarın bi operasyon yapıyım :)

Hami Bulut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.575
İsim
Hami Bulut
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhabalar, konuyu hortlatıyorum ama Yol bisikletim de Sks raceblade long mudguard kullanıyorum. Ayarları doğru herhangi bir sürtme yok, frenler de aynı şekilde ama bisiklet sanki bir direnç gösteriyor gibi. QR mandalları da çok sıkmadım. Çamurluğun etkisi var mıdır?