Sıvı gres mi makine yağı mı yoksa başkası mı?

aykut alihocaoğlu

Aktif Üye
Tepki
45
Merhaba arkadaşlar
Eski bisikletime fazla bakmıyordum ancak yeni bisikletime iyi bakacağımdan eminim o yuzden geçen hırdavatçıya gittim sıvı gres vardı ince makine yağı vardı ve wd-40 gibi ürünler vardı herkes farklı şeyler soylemiş ben zincirlerimi aynakolu rubleyi felan ne ile yağlamalıyım yardımcı olursanız sevinirim :) iyi pedallar

Scudo

sezer_57

Forum Demirbaşı
Tepki
68
İsim
Sezer Şentürk
Bisiklet
Trek
Spray teflon gres ilk tercihimdir. Biraz pahali ama cok basarili

• Beğen
Tepkiler: Yoldakiseruven

lealtad

Forum Bağımlısı
Tepki
1.597
İsim
Hüseyin
Bisiklet
Diğer
Zincir yağı ile. Özel olarak bisiklet ürünleri üreten ve ihraç eden firmaların kendi mallarıda vardır bu konuda bu sıvı gres satan firmalarında. Mesela Motip marka vardır. Aslen akça boyanın ürünü, permolitin üreticilerinden. Ürünleri güzeldir. Sıvı gres, genel yağlayıcı, zincir yağı, pas sökücü, inox temizleyici vs.. Wd-40 pas sökücüdür ve paslı yüzeyleri temizledikten sonra koruma amaçlı arkasında ince bir yağ tabakası bırakır. Ama yağlayıcı değildir. O sebeple işinize yaramaz. Makine yağı çok incedir ve genelde durağan ve aşırı oynamayan yada kapalı alanlarda kullanılır. Zincir gibi aşırı hareketli kısımlarda hiçbir fayda sağlamayacağı gibi aksine her tarafa bulaşıp zarar verir. Sıvı greste bir çeşit genel yağlayıcıdır aslında. Gres sürmenin mümkün olmadığı zor noktalar için üretilmiştir daha çok ve buda bir işinize yaramaz. Bu ürünleri kullanmak size fayda değil aksine zarar verecektir. Aynı zamanda greslerinde çeşitleri vardır. Sarı(rulman), kırmızı(suya dayanıklı) yeşil(kauçuklu) gibi ve bunlarıda kullanma niyetiniz olursa işinize yaramaz bilginiz olsun

• Beğen
Tepkiler: Emrah Demirci
Tepki
19
Bisiklet
Scott
wd-40 yeni ve modelli bir bisiklet için uygun değildir. çünkü hem pas sökücü hemde yağlayıcı bir üründür. bu yüzden boya atmalarına yol açabilir. ve ruble dişlileri arasında donup birikme yapmaktadır. ince makina yağını zor durumlarda kalınca kullanmanızı öneririm yani hiç yağınız yoksa kuru gitmesin amacı ile kullanmanızı öneriyorum. sıvı gresten kastınız sprey şeklinde satılanlar ise kabul kullanılabilir. ancak aynakol göbeğiniz rulmanlı ise zaten içerisinde gress yağı vardır. eksilirse ses çıkarması durumunda söküp yeniden gresslemeniz gerekmektedir. onun dışında zincir için hesaplı ve kaliteli yağ arıyorsanız zefal'i önerebilirim.

Şevket Akça

Daimi Üye
Tepki
206
Bisiklet
Kron
bugün wd40 ile kabaca bir temizliğini yaptım zincir ve dişlilerin. bulabildiğim yağ ince makine yağıydı. vites geçişlerinden tutun pedal çevirmeye kadar çok kötü bir performans tattırdı.

ferrariye lpg taktırmak gibi bir şey. gerçi lpg'leri güzelleştirdiler sanırım performans kaybı olmuyor artık :D

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Şevket Akça

ince makine yağını tazyikli suda baya temizliyor :) topluluğa ortak bi teneke zincir yağı mı alsak şevket :D

Şevket Akça

Daimi Üye
Tepki
206
Bisiklet
Kron
@Sinan A.

c.tesi hepinizden para alacağım :D hafta içi bir gün de lastik değişimi, bisiklet bakımı gibi çalışmalar yapacağız :D

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Şevket Akça

onu bırakta ken, da mı gerçekten diycemde neyse onu özelden konuşalım konunun içine etmiyim :D

kosova82

Üye
Tepki
0
İsim
Kosova
Bisiklet
Fuji
Ben İngiltere'den hediye gelen nanoprotech diye bi yağ ve korozyon önleyici kullanıyorum. Çok memnunum.