Sıkışmış ruble acil yardım ihtiyacım var

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
12.002
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
😂 Aldığımda güncellerim durumumu. Peki siz kurbağacığı nasıl sabit tuttunuz? Yani bastırırken bir anda fırlıyor ya onun için ben rublenin içindeki küçük boru tarzı desteği ve vidayı sökmüyorum ama yine de fırlıyor gavur.
Ben tekerleği dik tutuyorum, o zaman bir kolla yere bastırarak sağlam tutmak kolay oluyor. Kurbağcığı da aşağı doğru bastıracağım şekilde yataydan biraz yukarıda tutuyorum. Boruyla birlikte biraz bastırınca tık diye açılıyor. Milimetrik hareket verdikten sonra gerisi geliyor zaten. Kurbağcığın ağzı ya da anahtarın yüzeyi bozuksa kayabilir, o zaman anahtarı içeri doğru bastıracak bir kişiden yardım almak faydalı olur ama fazla bastırırsa tekerlek kayar. Mesela diğer parmaklarıyla tellerden çekerken baş parmağıyla anahtarı içeri bastırabilir. Ya da anahtar tarafından duvara-masaya-bir nesneye yaslanabilir.
Alternatif olarak yere yatırıp dizlerle jantı sabit tutmaya çalışırken bir elle anahtarı içeri bastırarak diğer elle çevirmeye çalışmak denenebilir ama aşağı bastırmak çevirmeye çalışmaktan daha kolay.
...Araba bijonlarını sıkan tabancalara ruble anahtarı uysa git sanayiye anca o açar demişti ilk deneyen.
Tabancaları bilmiyorum ama ilk aklıma gelen dörtlü bijon anahtarıydı, en büyük ağzı bile küçük geldi. Belki daha büyük araçlarıa göre daha büyük bijonlar vardır, onların anahtarı uyar.

Scudo

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
7.001
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Etrafımdaki bisikletçilerin hepsi şerefsiz hepsi "şu yapar şuna git" diyip başından attı.
Esnafımıza böyle tabirler kullanmayalım öncelikle. Böyle olanları olsa bile hepsini aynı kefeye koymayalım.

Göbek bilyalı ise kendi başına yapamazsın. Rubleyi sökmek için öncesinde mili göbeğin içinden çekmen gerekecek, mili yaprak anahtar (yaprak anaktar = 2 mm kalınlığında 15 mm ağız açıklığına anahtar) olmadan göbekten ayırabilirsin ama sonrasında monte edemezsin çünkü yaprak anahtar olmadan kontra somunu ve konik somunu birbirine doğru sıkamazsın.

Göbek rulmanlı ise kendin yapabilirsin. Göbeğin sol tarafının yakından fotosunu atarsan rulmanlı mı bilyalı mı söylerim.

Tepki
26
İsim
Yunus
Başlangıç
2022—23
Bisiklet
Ümit
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Esnafımıza böyle tabirler kullanmayalım öncelikle. Böyle olanları olsa bile hepsini aynı kefeye koymayalım.

Göbek bilyalı ise kendi başına yapamazsın. Rubleyi sökmek için öncesinde mili göbeğin içinden çekmen gerekecek, mili yaprak anahtar (yaprak anaktar = 2 mm kalınlığında 15 mm ağız açıklığına anahtar) olmadan göbekten ayırabilirsin ama sonrasında monte edemezsin çünkü yaprak anahtar olmadan kontra somunu ve konik somunu birbirine doğru sıkamazsın.

Göbek rulmanlı ise kendin yapabilirsin. Göbeğin sol tarafının yakından fotosunu atarsan rulmanlı mı bilyalı mı söylerim.
Estağfurullah hepsini kastetmedim sadece etrafımdakilere kızdım. Şu anda bisiklet burada değil yarın elime geçecek. Ben tekerleği incelemek amaçlı rublenin olmadığı taraftaki tekerlek vidasını biraz açtım ve orada bilyalar gördüm. Bilyalı olduğunu söyleyebilirim. WD-40 döktüğüm için tekerlek pekte dönmemeye başladı yani sökmekten başka çarem yoktu hazır azıcık sökmüşken bakıverdim :d Tabii bilyaları çıkartmadım.

mcanerg

Forum Demirbaşı
Tepki
1.224
İsim
Caner G
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
"Usta yok" bayağı güldürdü abi 😀

@Can Çelik 'in de sürekli dediği gibi döndürürken bir yandan üstten baskı uygularsanız açılıyormuş. (Üstten derken teker yerde yan yatık duracak. Ruble üstte. Bir kişi tüm ağırlığını verecek. Öbürü de anahtarı çevirecek.) Valla ben tersine aşırı sıktığım rubleyi mengenesiz açamadım. Bir bisikletciye götürdüm ruble anahtarı yamuldu. Benimki de yamuldu. Başka bir bisikletçi iki dakikada açtı. Artık mengeneyle mi yaptı yoksa uzun su borusu mu taktı bilemiyorum. Araba bijonlarını sıkan tabancalara ruble anahtarı uysa git sanayiye anca o açar demişti ilk deneyen.
o tabancalar da somunu sıyırabilir benim bijonları sıyırmıştı da neredeyse jantı kesecektik çıkarmak için, sonra bir küçük bijon anahtarını çekiçle çakarak takıp söktük serviste, bijonlar gitti tabi lastikçiden almıştım parasını

• Beğen
Tepkiler: -Deniz-
Tepki
26
İsim
Yunus
Başlangıç
2022—23
Bisiklet
Ümit
Bisiklet türü
Dağ bisikleti

Benim mil çıkmaya meyilli. Şöyle anlatayım, ruble anahtarını taktığım yerde, mil üzerinde boru benzeri küçük parça ve somun vardı. Onu çıkartabiliyorum acaba onu mu kastediyorsunuz?

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
7.001
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Benim mil çıkmaya meyilli. Şöyle anlatayım, ruble anahtarını taktığım yerde, mil üzerinde boru benzeri küçük parça ve somun vardı. Onu çıkartabiliyorum acaba onu mu kastediyorsunuz?
Tamam, biraz içerde konik somun var, onu da mil üstünden çıkart, sonra mili göbeğin solundan çekeceksin mil gelecek. Sonrasında göbeğin sol tarafı zemin ile öpüşecek şekilde jantı yere yatır. Sol elinde kurbağacık, sağ elin kurbağacığın 180 derece karşısından jantı tutacak. 2. kişi topuğuyla anahtarın üstüne basacak (mümkünse öbür ayağını yerden keserek), böylece vida dişleri arasındaki sürtünme kuvveti azalacak, sol kolunla kurbağacığa allah ne verdiyse abanacaksın. Bu şekilde ruble sökülür.

Fakat mili tekrar monte etmek istediğinde bisikletçi yolu tutmalısın. Çünkü yaprak anahtarın yok. Veya da yaprak anahtar alacaksın kendine.

• Beğen
Tepkiler: Wilhelm_LAS

speedymammy

Daimi Üye
Tepki
499
İsim
speeddymammy
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bilye mi yoksa bilya mı ? Makine - makina , meyve-meyva mı ?Biraz da dilbilgisi tartışalım 🫡

• Hahaha
Tepki
26
İsim
Yunus
Başlangıç
2022—23
Bisiklet
Ümit
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Tamam, biraz içerde konik somun var, onu da mil üstünden çıkart, sonra mili göbeğin solundan çekeceksin mil gelecek. Sonrasında göbeğin sol tarafı zemin ile öpüşecek şekilde jantı yere yatır. Sol elinde kurbağacık, sağ elin kurbağacığın 180 derece karşısından jantı tutacak. 2. kişi topuğuyla anahtarın üstüne basacak (mümkünse öbür ayağını yerden keserek), böylece vida dişleri arasındaki sürtünme kuvveti azalacak, sol kolunla kurbağacığa allah ne verdiyse abanacaksın. Bu şekilde ruble sökülür.

Fakat mili tekrar monte etmek istediğinde bisikletçi yolu tutmalısın. Çünkü yaprak anahtarın yok. Veya da yaprak anahtar alacaksın kendine.
Teşekkürler anladım. Görkemli bir operasyon olacak :hihi:

• Beğen
Tepkiler: -Deniz-
Tepki
26
İsim
Yunus
Başlangıç
2022—23
Bisiklet
Ümit
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Herkese teşekkürler ama başarısız oldum. Sebebi Ruble anahtarımın kurbagaciga tam oturmaması ve kuvvetin azalmasıydı. Ben de uzak bir bisikletçiye otobüsle gittim. 30 saniyede el ile açtı fakat bilyeler yere düştü çünkü dizmeydi. Dizme bilyelerin sayısı 9+9 idi. Bilyenin sadece birini kaybettik ve bana iki adet kafesli bilye verdi. İkisinde de 7 adet bilye var. Sizce herhangi bir performans kaybı yaşanır mı veya bir şey olmaz mı?IMG20240308162933.jpg
Kafesin içindeki bilyelerin boyutu dizmeler ile aynı. Dizmek istemiyorum kafes daha iyi olacak gibi duruyor. Ne yapmalıyım?
Anaaaaa kafesteki bilyeleri sökebiliyormuşuz 😂 boyutları da aynı! @Can Çelik ustamdan bi öneri bekliyorum. Kafes mi yoksa dizme mi? Bisikleti genelde kuru alanlarda kullanacağım, Mtb ve yokuş çıkcam biraz.
Gres olarak lityum g-3 +280 derece kullanacağım

Son düzenleme:

makaram

Forum Bağımlısı
Tepki
4.434
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Alternatif olarak yere yatırıp dizlerle jantı sabit tutmaya çalışırken bir elle anahtarı içeri bastırarak diğer elle çevirmeye çalışmak denenebilir ama aşağı bastırmak çevirmeye çalışmaktan daha kolay.
Gözümde canlanmadı. Tasavvur edemedim.

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
12.002
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Gözümde canlanmadı. Tasavvur edemedim.
Sizinki de mi açılmadı?

Yapılması gerektiğinde doğal olarak canlanır ama
- Tekerlek yatık olarak yerde, ruble yukarı bakıyor
- Dizler tekerin üstünde, hareket etmesin diye
- Bir el ruble anahtarını kurbağcıkla birlikte tekere doğru bastırıyor, çıkmasın diye
- Diğer el kurbağcığı tutuyor, çevirip açmak için

Yine de canlanmazsa bu zaten önerdiğim yöntem değil, önerdiğimi zayen yazmıştım ama çoğu kişi tekerleği tutması kolay geldiğinden böyle de yapıyor.

Tabii bunların hepsi vidalı ruble için. Sonra okuyan başkaları kaset rubleyi böyle açmaya çalışmasın.

• Beğen
Tepkiler: makaram
Tepki
26
İsim
Yunus
Başlangıç
2022—23
Bisiklet
Ümit
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Sizinki de mi açılmadı?

Yapılması gerektiğinde doğal olarak canlanır ama
- Tekerlek yatık olarak yerde, ruble yukarı bakıyor
- Dizler tekerin üstünde, hareket etmesin diye
- Bir el ruble anahtarını kurbağcıkla birlikte tekere doğru bastırıyor, çıkmasın diye
- Diğer el kurbağcığı tutuyor, çevirip açmak için

Yine de canlanmazsa bu zaten önerdiğim yöntem değil, önerdiğimi zayen yazmıştım ama çoğu kişi tekerleği tutması kolay geldiğinden böyle de yapıyor.

Tabii bunların hepsi vidalı ruble için. Sonra okuyan başkaları kaset rubleyi böyle açmaya çalışmasın.
Dediğiniz ruloyu da denedim streç film kalın ve benim boyum kadardı biraz abartmış olabilirim ama o da işe yaramadı ya sanırım benim kas gücüm yetersiz geldi valla usta aynen benim yaptığım gibi yaptı direkt taak diye çıktı. Onun anahtarı daha uzundu. Gerçi öncesinde sinirlenip zeytinyağı boşaltmıştım ☠ama temizleyeceğim için üzülmedim 🙂

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
7.001
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@Wilhelm_LAS Mili çekerken göbeğin altına bir tas koymayı akıl edememiş mi bu pisitletçi :ssrtcbya:

Kafessiz daha akıcı oluyor bence. Elinde 17 E, 14 Y var. Bunları dizerken E-Y-E-Y-E-Y-E-Y-E şeklinde sıralı olmasına (E=eski, Y=yeni) dikkat edersen bilyalar arasındaki olası mikronluk çap farkından doğacak aşınma sorununu elimine etmiş olursun. İki adet E yan yana gelmiş oluyor ama o kadardan bi sıkıntı olmaz. Kullanılmayacak 7 E vs 4 Y yi'de ileride kullanırsın. Ama E ve Y leri karıştırma. Ayrık olarak dursunlar.

• Beğen
Tepkiler: Cem Coşkun
Tepki
26
İsim
Yunus
Başlangıç
2022—23
Bisiklet
Ümit
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Wilhelm_LAS Mili çekerken göbeğin altına bir tas koymayı akıl edememiş mi bu pisitletçi :ssrtcbya:

Kafessiz daha akıcı oluyor bence. Elinde 17 E, 14 Y var. Bunları dizerken E-Y-E-Y-E-Y-E-Y-E şeklinde sıralı olmasına (E=eski, Y=yeni) dikkat edersen bilyalar arasındaki olası mikronluk çap farkından doğacak aşınma sorununu elimine etmiş olursun. İki adet E yan yana gelmiş oluyor ama o kadardan bi sıkıntı olmaz. Kullanılmayacak 7 E vs 4 Y yi'de ileride kullanırsın. Ama E ve Y leri karıştırma. Ayrık olarak dursunlar.
Gittiğimde adam bilgisayardan film izliyodu aceleyle yaptı baya baya aleti edavatı bana bırakıp devam etmeye gidecekken sorularımla sülük gibi yapıştım 😎

Teşekkür ederim. Eski bilyelerin bazıları aşınmış onları atacağım dediğiniz gibi yapacağım. Tek sıkıntı takmak olacak çünkü kontra mı konik mi ismini bilmiyorum o vidayı anahtar olmasına rağmen tutamıyorum (15-16-17 denedim).

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
7.001
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Doğru ya. Söylemiştim de sana. Niye bisikletçiye yaptırmadın o işi?

Tepki
26
İsim
Yunus
Başlangıç
2022—23
Bisiklet
Ümit
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Doğru ya. Söylemiştim de sana. Niye bisikletçiye yaptırmadın o işi?
Göbek henüz bol zeytinyağı ile kaplı olduğundan temizledikten sonra hallederim diye düşündüm. Bunun için nasıl bir anahtar gerekiyor? İşte şuna benziyor ama benimkinin dışı yuvarlak ve 15'e yakın ama tam 15 veya tam 16 değil.

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
7.001
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Uygun fiyatlı olarak şunu gördüm. Üstüne diğer ihtiyaçlar ile 500'ü geçen bir sipariş yapıp kargoyu bedavaya getirebilirsin.

(link)

Tepki
26
İsim
Yunus
Başlangıç
2022—23
Bisiklet
Ümit
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bu anahtar yapı market veya hırdavatçıda bulunur mu acaba veya uyar mı ki yakınımda bir tane var da. Ben 6-22 arasındaki yaprak anahtarları set halinde oradan 265'e aldım. Yarın ona somunla beraber gidip soracağım, eğer yoksa internetten alacağım yapacak bir şey yok..

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
7.001
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Bulamazsın. Elinde 15 anahtar varsa onu bıçak bileycisinde veya demircide taşlattırarak konik somuna girecek kadar incelttirebilirsin. Bu gönderide bahsetmiştim:

@-Deniz- Spartiat'ın en alta fotoğrafını koyduğu anahtarlar sadece teker göbeklerindeki bilya boşluğunu ayarlamak için gerekiyor. 13, 14, 15, 16 olarak 4 ölçü sunuyorlar ama sana sadece 15 gerekecek, teker milindeki konik somun için. O sebeple "1 milyoncu" denen yerlerden 30-40 tl ye bir adet 14-15 açık ağız anahtar alırsan bir demirciye veya bıçak bileycisine gidip onu yaprak anahtara çevirtebilirsin, bu sacdan basılma anahtarlardan hem ucuz hem ağzı çok daha yavaş bozulan bir anahtar olur. Videosu bu:

• Beğen

-Deniz-

🌴🌴🌴🌴
Tepki
1.072
İsim
Deniz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ben tekerleği dik tutuyorum, o zaman bir kolla yere bastırarak sağlam tutmak kolay oluyor. Kurbağcığı da aşağı doğru bastıracağım şekilde yataydan biraz yukarıda tutuyorum. Boruyla birlikte biraz bastırınca tık diye açılıyor. Milimetrik hareket verdikten sonra gerisi geliyor zaten. Kurbağcığın ağzı ya da anahtarın yüzeyi bozuksa kayabilir, o zaman anahtarı içeri doğru bastıracak bir kişiden yardım almak faydalı olur ama fazla bastırırsa tekerlek kayar. Mesela diğer parmaklarıyla tellerden çekerken baş parmağıyla anahtarı içeri bastırabilir. Ya da anahtar tarafından duvara-masaya-bir nesneye yaslanabilir.

Tabancaları bilmiyorum ama ilk aklıma gelen dörtlü bijon anahtarıydı, en büyük ağzı bile küçük geldi. Belki daha büyük araçlarıa göre daha büyük bijonlar vardır, onların anahtarı uyar.
Dizlerin üzerine çöküp önündeki leğende çiğ köfte yoğurmak gibi bir şey canlandı bende abi 😀

Yatayda yeterince kuvvet veremiyor gibiyim ben. Onu da denedim de. Bir ayağımla kurbağacığa basıp öyle açabilmiştim bir seferinde. 125 kg'ın bir kısmı bir anda binince açılmıştı. Biraz tehlikeli olabiliyor ama önermiyorum kimseye.