Sigarayı nasıl bırakabiliriz?

Sigarayı bıraktınız, tekrar başlamayı düşünüyormusunuz?

• Evet

• Hayır

• Toplam katılım
    152

Ümit Bozyılan

Daimi Üye
Tepki
351
Herkese merhaba

Ben yaklasik 10 yildir sigara iciyordum, ozellikle son 2-3 yildir gunde 2 paketin altina hic dusmezdim.

Karar verdim hem de radikal bi karar verdim ve piyasada yeni sayilabilecek bir ilac satin aldim ve kullandim. Sadece 2 hafta icinde hic sigara icmemeye basladim. 1. ayin sonunda ilaci kullanmayi biraktim. yeni bir bisiklet satin aldim ve onunla mesgul olmaya basladim. Su anda sigara icmiyorum ve bisikletimle cok daha huzurlu ve saglikliyim.

Darisi basiniza arkadaslar..

Gerçekten çok sevindirici bir haber bu. Tüm içten dileklerimle kutluyorum sizi... Sigarayı hiç sevememe karşın lisede tüm arkadaşları sigara içen birisi olarak 1 yıl kadar sigara kullanmıştım bence. Aynı sizin gibi bisiklet ve doğa ile ilgilenmeye başlayana kadar. Şimdi darısı sigarayı hala bırakamayan insanların başına...
En yakın arkadaşımın da bırakması, gezi yazılarına çok özendiği bisiklet sporuna başlaması için çaba gösteriyorum ben de. Umarım başarılı olurum. :)

Hoşçakalın!

Scudo

harunkenan

Üye
Tepki
56
Benim de sigarayı bırakma hikayem şöyle; Öğrenciyken tek tük içiyordum, mezun olunca şantiyede çalışmaya başladım. Şantiye ortamını bilen bilir, tatilin yok, iş, stress çok.. Günde 2 pakete yakın sigara içiyordum. Kış aylarında biraz üşütmüşüm, klasik bir soğuk algınlığı yaşıyordum. Öksürdükçe balgam geliyordu. Şantiyedeki doktor bana Asist diye bir şurup verdi. Paketler halinde tozlar var, ılık suya karıştırıp içiyordum her gün. Gerçekten çok kuvvetli bir balgam sökücüymüş. 1-2 ay o şuruptan içtim. İçtikçe ciğerlerim temizlendi. İçimden çıkanları gördükçe iyice tiksindim sigaradan. Bir daha da içmedim.

Serdar Pehlivan

Aktif Üye
Tepki
42
Arkadaşlar sigarayı bırakmak sandığınız kadar zor değil bana göre. Bırakma tarihini net olarak belirlemeyin bir gün bıraktım deyin o kadar. Benim kendime uyguladığım şuydu belki garip gelebilir ama şöyle içmek aklıma geldiğimde kendi kendimi içimden beceriksizlikle aşşağıladım insanların bana beceriksiz diyeceklerini düşündüm kendimi böyle dizginledim. Kendimi öyle şartlandırmışım ki rüyamda sigara içince kendime çok kızıp bağırırdım ama uyanıpta herşeyin rüya olduğunu anlamamla ne kadar mutlu olduğumu anlatamam. Yemekten sonra arka arkaya 4 sigara ve günde en az bir buçuk paket içen biri olarak başarılı olduğumu düşünüyorum en azından 8 aydır ağzıma sürmedim ve aklıma dahi gelmiyor sigara içilmeyen bir dünya dileğiyle saygılar.

Okan71

Aktif Üye
Tepki
147
Sigarayı bırakabilen tüm arkadaşları kutluyorum. Nikotin bağımlılığı , bağımlılık derecesi oldukça yüksek bir madde bağımlılığıdır. Aynı zamanda davranışsal olarak çok güçlü şartlı refleks alışkanlıkları oluşturur. Sigarayı bırakmış dahi olsanız onun bu olumsuz etkilerinden kurtulmak oldukça uzun zaman ister. 20 yıldır günde ortalama 1.5 paket sigara kullanan ve 10 larca kez bırakma teşebbüsünde bulunmuş biri olarak söylüyorum , sigarayı bırakmamın kolay yolu yok. Tek yolu sigara içmemektir. Vücut kimyanızın ve psikolojinizin bu bağımlılığı unutması için ona zaman vermekten başka şansımız yok. Bu süreci ne kadar erken başlatırsak o kadar iyi.

Daha önce de onlarca kez yaptığım gibi , yarım saat önce içinden birkaç tane sigara içtiğim bir paket sigaramı katladım ve çöpe attım. Üstelik hiç bir hazırlık felan yapmadım. Çok ani bir karardı. Forumda yazılanları okurken birden bu cesareti kendimde hissettim. Tamemen bıraktım demek için yıllar geçmesi gerektiğini biliyorum. Üstelik saatleri , günleri ve ayları sayarek bu sürenin geçmeyeceğini de biliyorum. Binlerce nikotin krizi geçireceğimi de biliyorum. Ama bırakabilen bu kadar insanı gördükten sonra ben neden yapamayayım demeden de duramıyorum. Sanırım en zoru ilk birkaç gün olacak. İlk birkaç gün için yaşadığınız deneyimleri paylaşırsanız sevinirim.

Erdem Akcan

Forum Bağımlısı
Tepki
592
@Nuri Kongur

merhaba bu mesajınızı hatırlşıyormusunuz neredeyse 1,5 ay oldu ve ben o günden beri sigara içmiyorum ve hayata yeniden başlamış gibiyim...

arkadaşlar inanın bana sigarayı bırakmak içmekten daha kolay ...ben günde 2 pakete yakın bir insandım ...................... ama artık içmiyorum içen bir insan yanıma geldiğinmde inanın kokusundan duramıyorum meğer bende öyle kokuyormuşum....lütfen sigarayı bırakın sadece 2 günlük bir savaştan sonra herşey güzelleşecek.lütfen bırakın lütfen bırakın lütfen bırakın

Erdem Akcan

Forum Bağımlısı
Tepki
592
@OkanAyaz

merhaba inanın bende bu şekilde bıraktım lütfen savaşı kazanın aslında sadece beyninizle savaşıyorsunuz sigara ile değil... ben bunu yaşadım lütfen içmeyin güçlü olun

• Beğen
Tepkiler: felis911 ve Okan71

Nuri Kongur

Forum Demirbaşı
Tepki
842
Bisiklet
Ümit
@EXTASY

Erdem bey, mesaajınızı okuyunca ne kadar sevindim anlatamam.
koku konusunda çok haklısınız. sigarayı bıraktıktan sonra karıma saygım ve sevgim daha da arttı. ben o kokuya kesinlikle tahammül edemezdim sanırım. sevgili karım bana yıllarca hoşgörü göstermiş.
arada bir yoklayacaktır sigara içme isteği. psikoljik anlamda tabiki. öyle durumlarda kendinize "sigara içmemeyi seçtiğinizi" hatırlatmak çok faydalı olacaktır.

• Beğen
Tepkiler: Erdem Akcan

Nuri Kongur

Forum Demirbaşı
Tepki
842
Bisiklet
Ümit
@OkanAyaz

Okan bey, gazanız mübarek olsun diyelim ilk önce.
sigarasızlık veya nikotin yoksunluğu bıraktıktan sonraki ilk 72 saat boyunca kendisini yoğun şekilde hissettirecektir. fiziksel bağımlılık 72 saatin sonunda bitiyor ve beyin kendi başına yeniden serotonin hormonu üretmeye başlıyor. lakin ilk başlarda yetersiz kalıyor. bilmeyenler için söyleyeyim serotonin hormonu bizim depresyona girmemizi önleyen hormon, mutluluk hormonuda deniyor. bu hormon yeterince üretilmezse depresyona giriyoruz.
nikotinin bizi esir etme yöntemide bu hormon zaten. sigara içmeyen bir insan normal olarak kendisine yeten 1 birim hormon üretiyorsa, sigarayı içmeye başladığının ilk aylarında hem beyin normal şekilde hormonun üretilme emrini veriyor hemde vucuda giren nikotin o hormonun üretilmesini sağlayarak bizim hormon seviyemizi yükseltiyor. diyelimki 2 birim mutluluk hormonu dolaşıyor vucutta. tiryaki olma süresi kişide kişiye değişebilir belki ama aylar içinde dışardan alınan nikotin beynin mutluk hormonu kendi kendine üretme kapasitesini durduruyor. bunun yerine ancak nikotin girdikçe vucuda beyin tamam şimdi üretebilirsin diyor vucuda. işte bu aşama tiryakilik aşaması oluyor. biz ne zaman kendimizi depresif hissetsek, o sıkıntıdan kurtulma için bir sigara yakıp güya "efkar dağıtıyoruz". asıl yaptığımız şey ise idam sehpamıza bir çivi daha çakmak. elbette sigaradan her nefes çekişimizde beyin çok kısa bir süre için oksijensiz kalıyor ve mini bir kriz geçiriyor. bu mini krizlerin sonucu Jean Christophe Grange'ın Siyah Kan adlı romanında gayet net açıklanmış.
işin garip ve acı kısmı tütünün bu zararı Fernand Braudel'e göre yanlış hatırlamıyorsam 17 veya 18 yüzyılda anlaşılmış . Maddi Uygarlık : Ekonomi ve Kapitalizm, Gündelik Hayatın Yapıları adlı 3 ciltlik eserinde bundan bahsediyor kendisi. o zamanlar dünyadaki hemen hemen bütün devletler tütünü yasaklamış. hatırlarsanız IV. Murat da aynı şeyi osmalı imparatorluğu zamanında yapmıştı. ama sonra devletleri yönetenler ve iştahları hiç doymayan işadamları böyle bir ürün için insanların düzenli şekilde yüksek meblağlar ödeyeceğini ve vergi alınabileceğini farketmişler. ondan sonra gelsin sigara üretimi ve diş hekimlerinin tavsiye ettiği sigara markaları. anlayacağınız maalesef hepimiz bu gözü doymaz para hırsı sahiplerine kurban olmuşuz.
şimdi bu kurban pozisyonundan çıkmak verilebilecek en akıllıca hareket olacaktır bizim için.
tekrar ediyorum, gazanız mübarek olsun

• Beğen
Tepkiler: Okan71

Nuri Kongur

Forum Demirbaşı
Tepki
842
Bisiklet
Ümit
@OkanAyaz

şimdi gelelim ilk bir kaç gün ne yapmalı kısmına:
ilk önce sigara ile ilgili bütün herşeyi evden uzaklaştırın. her depresif durumda sigara içme isteğimiz artacağı için kendizi sinir edecek şeylerden uzak durun. ilk 72 saat çok önemli. yanınızda kuru yemiş, şeker, ama en önemlisi suyu hiç eksik etmeyin. ben ilk 1 ay su şişemi yanımdan hiç eksik etmedim. aklınıza ne zaman sigara düşse bir kaç yudum su için ve derin nefes alın. göreceksiniz anında uçup gidecektir tüttürme isteği.
bunun dışında eğer sigara içen dostlarınız varsa ya onlarıda bırakırın ya da bir süre görüşmeyin. çünkü onların sigara içip sizin içmemeniz üzerinizde korkunç bir baskı oluşturacaktır ki buna hiç gerek yok. birde youtube da falan sigaranın zararları ile ilgili çeşitli filimler göreceksiniz. onlardan bir tanesini birileri sağolsun türkçeleştirmiş, amerikada sigara karşıtı yapılmış bir reklam fragmanı. sigaranın zararları konusu , o zararların mağdurlarınca anlatılmış fragmanın sonunda da bizde 2-3 kişi konuşuyor, kimisi gırtlak kanseri kiminin vucudunu santim santim kesmişler nikotinin zararlarından dolayı. onu bulup seyredin. adamı müthiş korkutuyor. görüntüler hala zihnimde...
bir kaç gün sonra sigara içenlerin kötü kokusunu farketceksiniz birde elbiselerinize sinmiş olan kokuyu.
daha sonra daha sigara içerken yaptığınız ne varsa, bıraktıktan sonraki ilk yapışta aklınıza yine sigara gelecek ve gayri ihtiyarı bir tane tüttürmek isteyeceksiniz. aklınızda o kötü koku ve sigaranın zararlarının görüntüsü bulunsun. ve kendinize "ben sigara içmemeyi seçtim", "artık sigara içmiyorum" demekten hiç gocunmayın. bir süre sonra dünyanın rengide kokusuda değişecek sizin için. keyif almaya bakın o zamanda.
selam ve sevgiler

aykutkarasac

Aktif Üye
Tepki
297
selamlar arkadaşlar..

ben de 8 sene kullandıktan sonra "bırakamam" dediğim bu mereti bırakanlardanım.. konu ile ilgili çok şey yazıldığı için hepsini okuyamadım; bu öneriyi daha önce yapan oldu mu bilmiyorum ama iqs yöntemiyle bıraktım ben sigarayı.. akupupunktur benzeri bir tedavi yöntemiyle kulaktan düşük voltajlı elektrik verilmesi yöntemiyle sigarayı bıraktırıyorlar.. irade tabii ki gerekiyor ama ben seansa gittiğimde bana bıraktırabileceğinize inanmıyorum demiştim.. bu psikolojiyle 4 sene önce çıktığım o seanstan beri ağzıma sürmedim mereti.. yöntemi özetle şöyle uyguladılar;

- ilk seans yaklaşık 2 saat sürüyor.. toplam 5 seans hakkınız var.. olur da 5 seansta da bırakamazsanız paranızı geri iade ediyorlar.. söylediklerine göre %85 kişi ilk seans sonunda bırakıyormuş.. 5 seans sonunda bırakma oranı %95 imiş.. bu rakamlar bana inandırıcı gelmezken ben bıraktıktan sonra inandırıcı geldi.. :D

- seans yaklaşık 1,5 saat görüşme (psikolojik) ve 0,5 saat elektrik verilmesi ile geçiyor.. işin psikolojik kısmının elekrtik kadar en az önemli olduğunu düşünüyorum.. çünkü 1 sigara ile en başa dönüleceğini çok iyi anlatıyorlar seans sırasında..

- güncel ücreti nedir bilmiyorum ama o sene 600 tl idi.. 6 taksitle ödenebiliyordu.. aylık taksit miktarı açtığım sigaradan daha azdı.. bırakamazsanız 6 ay sonunda elinize toplu para geçmiş olur.. :D

arkadaşlar kendimden umudum yokken bana bıraktırabildiği için iqs yöntemini tavsiye ediyorum.. sigarasız yaşamın ne kadar rahat olduğunu tahmin edemezsiniz.. internet sitesi aşaıdaki gibi :

(link)

sigarasız günler diliyorum..

Nail USANMAZ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.175
Bisiklet
Specialized
Bırakma yöntemleri dışında "En ucuz sigara 8 Lira olacak." gibi haberler çıkmıştı ki bu da bırakmada epey etkili olacak gibi.:)
Herkese başarılar.

• Beğen
Tepkiler: aly gunes
Tepki
22
Bisiklet
Sedona
Babam'ın sigarayı bırakması çok ilginç olmuştu. Neredeyse 35-40 yıl sigara içtikten sonra(günde yaklaşık bir paket içiyordu) bir ramazan ayında aniden bıraktı. Oruç olduğu için zaten gündüz içmiyordu, akşamları içiyordu sadece. Sonra dedi ben bunu gündüz içmiyorum, akşam da içmesem birşey olmaz heralde. O gün bıraktı sigarayı. Tabi herkes bu şekilde bırakamaz belki ama benim söylemek istediğim şu, bu konuda en önemli mesele irade. Eğer güçlü bir iradeye sahipseniz bırakmanız daha kolay olacaktır. Bu ramazan ayı belki bırakmayı düşünenlere yeni bir fırsat olabilir. Kolay gelsin.

• Beğen
Tepkiler: N.Erdem TUGRAHAN

tolgayalcin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.433
ben hiç bir yöntem uygulamadan bıraktım. Bir sabah terler içinde uyandım. Kabusumda doktor karşısındaydım , elinde sonuçlarım (rüyamda gelecekte geçiyor ama 20-25 sene sonrası gibi ) .diyorki tolga bey artık çok geç. öleceksiniz. sigara yüzünden kanser olmuşsunuz diyor gırtlak akciğer pert yani... çaresizlik içinde uyandım lavaboya gittim aynada yüzüme baktım , ben napıyorum dedim kendi kendime, daha önümde zaman varken bundan kurtulmalıyım dedim. Doktor söledikten sonra çok geç ! İçmeye devam ettikçe hergün bırakmak zorlaşıyor. O yüzden en iyi bırakma günü bugün arkadaşlar. Bırakın , en azından deneyin ."neden bırakayımki ben keyifle içiyorum" diyenlerden olmayın. gene başlasanızda sonra gene bırakın. Eninde sonunda bırakırsınız. "ya bırakırım aslında ama rakıyla birayla çok güzel gidiyor melet" derdim ben içerken . bırakalı 1 sene oldu. inanın bana artık rakı peynir ve kavun daha güzel, sabah uyanınca ağzım daha güzel , kondisyonum daha güzel, öpüşmek daha güzel bunlar aklıma gelenler, şimdi sorarım size ayda ortalama 150-200 lira vererek aldığımız zehir bunlardan dahamı güzel ?
Ben hiç bir yöntem denemedim.Ne nikotin bandı , ne akapunktur , ne sakız ne bişi, Beynime şu komutu gönderdim. ilk sigaranızın size verdiği acıyı hatırlayın, bu merete biz kendimizi zorla alıştırdık. İçmeye alışmak zor olsada bunu başardık ve içtik,yıllarca günlerce gecelerce içtik, sabah kalktık ilk onu aradık, artık yeter ! içmeye nası alıştıysam içmemeyede öyle alışırım dedim. ilk 3 5 gün çok zorlandım. ciğerim büzüşüyordu sanki.. öğle hissettikçe çıktım yürüdüm havuç yedim. Sonunda bıraktım! artık aklıma bile gelmiyor. ve 25 sene sonra 50 yaşımda o doktorun karşısında ben oturmicam. bu yazıyı okurken sigara içen ve yada akabinde sigara yakan arkadaşımız benim yerimi alıcak. Yazık ona ....
çok doluyum bu sigara konusunda inşallah paketi 15 20 lira olur...yanımda içenlere (açık hava dahil) sinir oluyorum! gelişmiş ülkelerde 1 paket sigara 7 euro!

Okan71

Aktif Üye
Tepki
147
@OkanAyaz

Evet arkadaşlar 48 saati doldurmuş oldum. Sigara fikrini kafamdan atabilmiş değilim. İçmiyorum ama tamamen zorlamayla bunu yapabiliyorum. Bilgisayar yazılımı geliştiriyorum ve konsantrasyonumu tamamen kaybetmiş durumdayım. 2gündür pek bir iş yapamadım. Sakız, şeker , su ve internette gezinerek oyaladım kendimi. Beni motive etsin diye 2 gündür deli gibi spor yapıyorum. 2 gündür Ortalam 1.5 saat durmadan koştum ve bacaklarım ağrıyor :(. Hafif bir sinirlilik te var. Birazdan yine koşmaya gideceğim. Sonra eve gidip erkenden yatacağım. Umarım bu süre çabuk geçer ve hayat normale döner.

Erdem Akcan

Forum Bağımlısı
Tepki
592
@OkanAyaz

sevgili okan sen önce sigarayı beyninden çıkarmalısın anladığım kadarı ile sürekli sigara düşünüyorsun bu çok tehlikeli.... sigareayı düşünme hatta bu güne kadar hiç içmemiş gibi düşün....2 gün bende zamanımı bilgisayarla geçirdim ... ondan sonrası basit lütfen sigara düşünme hatta bıraktığını bile unut hiç içmedin ki..

• Beğen
Tepkiler: Okan71
Tepki
25
@OkanAyaz

sigara içmeyerek kendine ne kadar iyilik ettiğinin farkına varmalısın. sigara içmenin zararlarını falan düşünme şimdilik, sadece bağımlı olduğunu ve bu bağımlılık süresinin 21 gün süreceğini düşün, gerisi alışkanlık zaten. kolay yani.( 15 yıl sonra sigarayı bırakmış biri olarak yazdım ) vazgeçme, su iç, kriz anlarında bırakanların var olduğunu düşün, ortamı terket, çık biraz dolaş. başarılar.

ek: ilk 2 hafta çikolatayı biraz kaçırırsanız, sorun olmaz. benim için çok iyi olmuştu. mutluluk hormonuna ihtiyacınız var şu sıralar, çikolata bu işi çok iyi halleder.
ek 2 : ekonomik yönü düşünün. cebimde eskisine oranla çok ama çok fazla para var. ay sonu daha rahat geliyor :)

Nail USANMAZ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.175
Bisiklet
Specialized
@OkanAyaz

Sonuç nedir acaba? Bıraktınızmı merak ettim?

Tepki
28
nikotin sakızları gerçekten işe yarıyor mu? ben de ciddi anlamda çok sağlam tiryaki olmasam bile içiciyim. son 1 haftadır ben de kendimden tiksinmeye başladım ve işin doğrusu eşim kullanmıyor. onun için daha zor bir durum.
kısacası eczacıya sorsam doğru ya da yanlış evet diyecek ama pratikte kullanan varsa yararı olup olmadığını belirtebilir mi?