Sigarayı Bırakma Denemeleri Vol. 7

Atalay Mete

Daimi Üye
Tepki
199
Alperen sigaranın olmaması dert değilmiş. Ben, sigara içmezsem ne yaparım yahu diyordum, hiç bir fark olmadı günlük yaşantımda. Sağlık ve spor açısından olumlu etkileri için bilmem, herhangi bir şey söylememe gerek var mı?
Ben, Champix denen ilaçla bıraktım. Başarısı %90. En büyük korkum %10 a girmekti. Tahmin etmediğim kadar etkili bir ilaç yardım etmiyor; aklına hiç sigara gelmiyor..
İlacın yan etkilerinin hemen tamamı ilaçsız bırakanlarda görülenlerle aynı oranda görülmüş. Hemen herkeste, eğer sabah aç karnına alınırsa bir miktar bulantı oluyor. Bir dilim peynir ya da ayranla o da olmuyor. Önemli tek ciddi yan etkisi, o da olursa, depresyon. Öyle bir durum hissedince kesmek yeterli oluyor. Bende olmadı. Hatta tam tersine antidepresan etkisi ağır bastı, laylaylom şeklinde bıraktım. Öyle ki, ilacı bırakınca canım sigara çekerse ömür boyu sigara yerine ilaca devam etme kararı vermiştim.
En az 14 hafta kullanmak gerek. Bir yıl içmeyince de kür sağlanmış deniyor.Bıraktıktan sonra bu bir yıl boyunca tek bir sigara bile içmemek gerek.
Kolay gelsin demiyorum, cidden kolay bırakılıyor.

Scudo

adamCliff

Üye
Tepki
18
Bisiklet
Corratec
@Ahmet F.ELBİR

Arkadaş sigaradan ayarılalı şu kadar yıl oldu demiş, çokta doğru söylemiş.İnsanlar sigaradan ayrılmaya korkuyor, sigarayı bırakamamanın tek sebebi var o da korku.

Sigara ''alışkanlık''tan ibarettir.Yemek yemek gibi düşünün; Ramazan Ayı yaklaşıyor, ilk günlerde oruç tutarken zorluk çekeriz, sonra alışıp Ramazan Ayı bitince kendimizi geçici olarak boşlukta hissederiz.

Şöylede bir video var bende çok etkili olmuştu:

(link)

Bi 10 yıl kullanmışımdır sigarayı ve benim de 16 Haziranda 5 yıl olacak ayrılalı.Hiç kullanmamış gibiyim ve garip geliyor sigara bana;)

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@Alperen Haner

Sağlık Bakanlığını sigarayı bıraktırma hattı var onları ara destek iste.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
Sigarayı bırakabilmek için

1- Bırakmaya karar vermek
2- Evdeki bütün kül tablalarını atmak
3- Sigara içen hiçbir arkadaş ile görüşmemek. ( en az 3 ay)
4- Sigara içilen hiçbir yere gitmemek. (en az 3 ay)

coffeeguy

Forum Bağımlısı
Tepki
285
Bisiklet
Lapierre
@Atalay Mete

hocam champix i birçok kişi öneriyor fakat bulantı vb durumların dışında aşırı baş dönmesi gibi durumlarda yaşadım. ha şu olabilir. doktor alternatif sunmaz bunu kullanacaksın der, o zaman kullanırım. çünkü bünyeye ters düşen bir ilaçla vücudu yıpratmakda doğru değil. güçlü bir ilacı ki benim bünyeme ağır geliyor gibi, doktor kontrolünde kullanmak daha doğru.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bütün mesajları okumadım, tavsiye eden oldumu bilmiyorum. Ben nikotin bandı sayesinde bıraktım. %50 bant %50 kendi iradenizle bırakıyorsunuz. İlk günü atlatınca ikinci gün daha çok azim geliyor. Günler geçtikçe sigaraya dönmeye utanıyorsunuz. Tabi bu işin psikolojik kısmı. Bant ne mi yapıyor? Canınız çektikçe size nikotin pompalıyor. Vücut nikotini aldıkça içme isteği geçiyor ve içmiyorsunuz. Tavsiye edilen 3 farklı dozu ikişer haftadan 6 hafta kullanılması. Ya da her hafta doz düşürüp 3 haftada da kurtulabilirsiniz. Bu sizin iradenize ve isteğinize kalmış

Ben 2 hafta kullandım. 3. Hafta en düşük dozdaki banta geçmeyi düşünüyordum. Fakat o gün bantı alamadım. Ertesi gün yine olmadı. Ve bir sonraki gün de... O haftanın sonu, 21 gün boyunca sigaraya vermediğim 150 TL yi bir hayır kurumuna bağışladım. Nikotin bandı için ayırdığım 25 TL ile kendime bir ziyafet çektim. :)

Asıl ziyafeti 3 aydır çekiyorum. Temiz hava çok tatlıymış....

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@Alperen Haner

Senin sigarayı bırakmaya niyetin yok. Champix'in yan etkilerini sayabiliyorsun. Sigaranınkileri de saysana...

D.Mustafa

Forum Bağımlısı
Tepki
754
Bence negatif özendirme olarak biraz kendinize telkin verebilirsiniz. Mesela bütün olumsuzluklarını bir araştırın ve liste yapın . İçmeye yeltendiğiniz zaman o listeden bir madde okuyun ve ondan sonra kararınızı bir daha gözden geçirin, Buna rağmen içeyim mi diye. Mesela benim önümde dedem vardı günde 3 paket ve 2 demlik çay. ciğer filminini görmüştüm inanın akciğer seçilemiyordu filimde o derece iflas etmiş artık vücut. Tabi birde maliyeti de var ki o parayı bir kenara koysanız bir süre sonra kendinize çok sağlam bir bisiklet alabilirsiniz. Birde şöyle düşünün sevdiklerinizden ortalama 5 yıl erken ayrılacaksınız.

coffeeguy

Forum Bağımlısı
Tepki
285
Bisiklet
Lapierre
@Ali Uzel

ali bey, sigarayı bırakmaya niyetim bizzat benimle konuşmanızda anlayabileceğiniz ve de benim içimde olan bir şeydir. ben ilaç taraftarı bir insan değilim açıkça belirteyim. 2008 martında sol dizimde tümör bulundu, ameliyat ve kemoterapi sürecine kadar yaşadığım ağrı ve acıyı çeken bilir. o sıralar kullandığım ağır ağrı kesiciler, o tip ilaçlara bünyemi alıştırdı. şuan dişim ağrıdığında bile ağrı kesici içsem herhangi bir işe yaramıyor. aksine mide vb sorunlara neden oluyor.

ha sigaranın yararı mı var da başladım şimdiye kadar içtim. başlığı okursanız eğer bu benim 7. bırakma denemem. bundan önce 6 kez denemişim ama olmamış. ben pes ediyor muyum? hayır. sizin gibi niyetin yok diyenleri kulak arkası ettiğim için 6 kez denedim şimdi 7. kez deniyorum. yaşınızı bilmediğimden saygıda kusur etmek istemem ama niyetin yok demek yerine "kardeşim champixin eksisini artısını biliyorsun, sigaranın da biliyorsun. kendine pay biç, hangisi sana zarar veriyor onu düşün. arkandayız..." gibi bir söylem beklerdim. yine de düşüncenizi belirttiğiniz için teşekkür ederim :)

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@Alperen Haner

Sigarayı bırakmış bir kişi olarak bırakma deneme sayınızın bir önemi olmadığını söyleyebilirim. İstiyorsanız 50 kere dener bırakırsınız. Yine bırakmış bir kişi olarak "bırakmamak" için uydurulan bahaneleri de çok iyi bilirim.

coffeeguy

Forum Bağımlısı
Tepki
285
Bisiklet
Lapierre
@Ali Uzel

bahane dizmek isteyen kişi burdan kendi denediği yada aklına gelmeyen bırakma yöntemleri de aramaz :) hadi benim bahane uyduruyorum diyelim, durduk yere neden kendime yalan söyleyeyim ve adımı forumda sözüne güvenilmez adama çıkartayım ki :)

@alperK

haram değil mekruhtur :) velev ki haram, ben o kadar dine bağlı değilim. direk patrona bağlıyım ben. o benim içimi de niyetimi de bilir :)

• Beğen
Tepkiler: levent koç

coffeeguy

Forum Bağımlısı
Tepki
285
Bisiklet
Lapierre
@lermis

mesajı yazarken görmemiştim. sağolun hocam, gece izleyeceğim :)

levent koç

Forum Bağımlısı
Tepki
108
İsim
levent koç
Bisiklet
Sedona
alperen kardeşim.. ben de sigarayı bıraktığımı ve de 10 yıldır içmediğimi gururla söyleyebilirim.. sigara kelimenin tam anlamıyla tam bir hammallık.. insanın sırtında bir yük.. sigarayı nasıl mı bıraktım.. 1 paket sigaranın sigaralarını tek tek kırdım ve tuvalete attım.. ve sifonu çektim.....:) bu kadar basit.. damarlarında akan kanı zehirleme.. canın sigara istediğinde.. bisiklete bin ve 10-15 dk deli gibi pedalla bir de el alışkanlığını yenmek için anahtarlık vb. bir şey olsun elinde sürekli.. selamlar..

• Beğen
Tepkiler: coffeeguy

Onur K.

Forum Demirbaşı
Tepki
379
Ben kendi irademle 2 sefer bıraktım.
İlk bırakışım 2007 Eylül ayı idi ve gerçekten çok zorlanmıştım. Etrafımdaki herkes içiyordu ve o zamanlar alkol kullanımım daha fazla idi. Benim için tam bir kabustu ama eskisi gibi koşamadığım ve bisiklete binemediğim için bırakmakta kararlıydım.
2009 yılında askere gidene kadar içmedim. Askere gidince gördümki, eğer eski bir sigara içicisiyseniz ve bıraktıysanız, orada başlamama ihtimaliniz oldukça düşük :) Malesef bende askere sigaraya tekrar başlayanlar kervanına katıldım. 2 sene daha içtim ve 2011 Eylül'ünde bir kızım olacağını öğrenince tekrar karar verdim ve o hafta sonu bu lanet beladan kurtuldum. Bir daha başlamamak için çok kararlıyım. Umarım aynı hataya tekrar düşmem.

Ben kendi iradem ile bıraktım ve bana en çok bu görsel yardımcı olmuştu.

https://www.dred.com/smoking_timeline_stoptober.gif

Faruk K.

Üye
Tepki
26
Bisiklet
Giant
Alperen kardeşim imzamdaki blog'da champix kullanarak sigara bırakma deneyimimi anlatmaya çalıştım. Bunu champix'in yan etkileri çok olduğu için başka arkadaşlara yardımcı olabilir diye yazmıştım. Belki yarar görürsün. Umarım sigarayı bırakmayı başarırsın, soracağın herhangi bir şey olursa çekinme. Kolaylıklar

coffeeguy

Forum Bağımlısı
Tepki
285
Bisiklet
Lapierre
@Faruk K.

hocam çok teşekkür ederim. şimdi okuyorum bloğunuzu. aklıma takılanlar olursa pm atarım

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
On sene önce sigarayı bırakmış biri olarak şunu diyebilirim:
- azaltarak sigara bırakılmaz (tecrübe ile sabit)
- yerine bir şey koyarak (sakız, çerez vb) sigara bırakılmaz
- pat diye birden sigara bırakılmaz

- nikotin bandı hiç kullanmadım ama bandı bırakınca yine yoksunluk yaşanacağını düşünüyorum

sigara en güzel:
- iki-üç ay sonra belli bir tarih koyarak o tarihte bırakacağınızı belirleyin
- her gün en az bir defa (mümkünse her sigara yaktığınızda) sigarayı bıakacağınız tarihi kendinize hatırlatın
- sigarayı seviyorsanız sevdiğiniz nedenleri bulun ve bu nedenleri kafanızda haksız çıkarmaya çalışın; sigara içmeyi halen seviyorsanız bırakamazsınız

Sonuçta mental olarak bırakmaya hazırlanmış ve sigara ile duygusal bağınızı kopardıktan sonra çok daha kararlı bir şekilde bırakabilirsiniz.
Bunu yaparken varsa kızarkadaşınıza/kankanıza/nişanlınıza vb kıramayacağınız bir yakınınıza planınızı anlatın ve uygulamaya başlayınca destek olmasını isteyin...

Tapatalktan gonderdim Turkce karakter varsa "tepetaklak" olmus olabilir