Sigara içiyor musunuz?

Sigarayla ilişki durumunuz nedir ?

• Toplam katılım
    1.083

umutcelik

Forum Bağımlısı
Tepki
8.025
Bisiklet
Trek
Basligi gorunce eski gunler aklima geldi.

Suruse cikardik 2-3 kisilik cekirdek grubumuzla. Verilen molada birisi gulumseyerek sigara ( Amsterdam sigarasi diyeyim ) cikartirdi bir yerlerden. Sigarayi icer, onun ustune de enerji jeli yiyip suruse devam ederdik. Bu sekilde bisiklet kullanirken uzay/zaman bukulmesini defalarca yasadim. Simdi donup dusununce kaza yapmadan, kalp krizi gecirmeden atlatmisiz o sacma sapan gunleri.

Simdi mola verdigimizde en fazla kahve iciyoruz, enerji jellerini de biraktik. Olayimiz geze geze gitmek artik.

Scudo

ghostt

Forum Bağımlısı
Tepki
4.961
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sigara hiç içmeyin arkadaşlar alkolde kullanmayın .Ama şarap 🍷 içebilirsiniz 😁

fatihgocmez

Forum Bağımlısı
Tepki
1.720
İsim
Fatih
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu ramazan karar aldım ilk gün iftardan sonra içtim aradan 10 gün geçti içmedim. Sonra kafama ağrı girdi acaba sigaradanmı diyerek bir tane daha içtim değilmiş ağrı kesici kullandım geçti. :D 10 yıllık sigara serüveni'nin sonuna çok yaklaştım.

Alkol içmem ve en önemli bağımlılığımı Kötü arkadaşlarımı bıraktım.

• Beğen
Tepkiler: Atasoy ve BarkinD

Ronin45

Forum Bağımlısı
Tepki
2.678
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Diğer
Babam günde 2.5 paket uzun samsun içerdi, o zamanlarda ben de pasif içiciydim. Ayrıca kendisi her akşam 70lik rakıyı içerdi. Normalde, rol model olarak babamı almış olsam muhtemelen sıkı bir baca, ciddi bir sünger olmam gerekirdi. Ben ne sigara ne içki içmiyorum. Eksikliğini duymuyorum. İçki içen ağzı ile içse, sonrasında aile fertlerini dövmese, hele hele taşıt kullanmasa varsın içsin, bana bir zararı olmuyor ama sigara içilen yerler benim kabusum. Bazı yerlerde sigara içilen kurtarılmış bölgeler var bina içinde. Ona denk geldim mı, sinir oluyorum.
Allah sizin babanız gibi babalara uzun ömürler versin başımızdan eksik etmesin inşallah.

• Beğen
Tepkiler: MakRo ve M.İhsan

PuncherZ

Puncher
Tepki
5.355
İsim
Ziya D. Bilgitoğlu
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Cipollini
Bisiklet türü
Yol bisikleti
2017 de bisiklete başlamadan önce düzenli ve çokça alkol kullanırdım. Bisiklete başladıktan sonra hiç canım çekmiyor. Ayda yılda bir 1 2 bira, oda aromatik biralardan. Keşke sıgarada öyle olsa. Tırmanışın tepesinde yakıyorum, ne kadar çok efor sarfedersem o kadar çok içesim geliyor. Bisikletten önce bir kere bıraktım 3 ay. Alkol ile yürümedi, yine başladım. Şimdi alkol yok, ofis ortamı yok ama bırakma aşamasında yaşadığım yoksunluk duygusu çok korkutucu geliyor, gözümde büyüyor. Sigaraya harcadığı parayı bisiklete şöyle harcarım diye hayal etsem de bu motivasyon çok yetersiz kalıyor.

ModernOblomov

Daimi Üye
Tepki
2.496
İsim
Oblomov
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
bırakma aşamasında yaşadığım yoksunluk duygusu çok korkutucu geliyor, gözümde büyüyor.
Zyban ya da Champix ile yoksunluk hissinden kurtulabilirsiniz. Tabi çoğu ilaç gibi bunlar da pek masum değil, muhteviyatı ve yan etkileri sizi ikna ederse bir şans verebilirsiniz.

Ben Zyban ile bıraktım sigarayı. Bırakın yoksunluk hissini, dünya yansa umrumda olmazdı. O derece etkili. 😄

RTFM

Forum Demirbaşı
Tepki
1.116
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
15 yaşından, 33 yaşına kadar toplamda 14-15 sene sigara içtim. 6 ay ile 18 ay arasında 3-4 başarısız bırakma teşebbüsünden sonra 33 yaşımda bi daha başlamamak üzere biraktım (ortalama günde 1 paket içiyordum). En önemli konu bir hedef doğrultusunda ilerlemek, herşeyde olduğu gibi. Sonrasında dirayet. Aslında bisiklete çok benzetebiliriz. Nasıl %10luk uzun bir yokuşu ilk çıkışımızda zorlandıysak, ısrarcı olduğumuzda sonrasında en iyi dereceler geliyor. 21 gün sürer madde bağımlılığı, ondan sonra ki tüm istekler sosyal ortam ve psikolojik. Herşeyi sigarasız bir kez daha yapmak gerek, sigarasız bira, sigarasız kahve gibi. Sonra aramıyorsunuz. Sigarayı bırakmak hayatta aldığım en doğru karardır. Sigarasız günler dileğiyle. İçmeyin, içtirmeyin.

Adil ÜNALDI

Antagonist
Tepki
9.568
İsim
José
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Zyban ya da Champix ile yoksunluk hissinden kurtulabilirsiniz. Tabi çoğu ilaç gibi bunlar da pek masum değil, muhteviyatı ve yan etkileri sizi ikna ederse bir şans verebilirsiniz.

Ben Zyban ile bıraktım sigarayı. Bırakın yoksunluk hissini, dünya yansa umrumda olmazdı. O derece etkili. 😄
Champix'in içinde diyazem var diye biliyorum. Sigarayı bırakamayıp birde üzerine diyazem bağımlılığı gelmesin. 🤪

• İnanılmaz
Tepkiler: necmeddin

ModernOblomov

Daimi Üye
Tepki
2.496
İsim
Oblomov
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Champix'in içinde diyazem var diye biliyorum. Sigarayı bırakamayıp birde üzerine diyazem bağımlılığı gelmesin. 🤪
Kuzenim de Champix ile bıraktı. İki yıldır ne ilaç ne sigara içiyor. İlacı kullananların yorumlarına bakmıştım, o kadar farklılık arz etmiş ki. Herkeste farklı etkiler bırakıyor. Ciddi psikolojik sonuçları da olabiliyor. Sigara ve ilaç arasında bir tercih yapmam gerekse sanırım yine ilacı seçerdim. 😒 Kullanacak olan arkadaşlara da iyi araştırmasını öneririm.

.edoardo

Aktif Üye
Tepki
212
İsim
Cihan
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Açıkcası bırakmaya çalışıyorum, kepaze ediyor insanı!

cazci

Dört Mevsim Pedal...
Yönetici
Tepki
17.270
İsim
MEHMET CEM SAYGI
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Genç arkadaşlar karşı cins ile ilişkilerinde, yakın temas halinde içen/içmeyen durumunu empati kurarak anlayabilir...
Erkekler farkında olmasa bile kadınlar sigara içen bir erkeğe fazla şans tanımazlar..
İki tarafta içiyorsa da eğer bir gün yorgan tutuşur...

denizt

Üye
Tepki
559
İsim
deniz
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Yaklaşık 3 sene önce sigaradan (adıyaman tütününden) e-sigaraya geçtim bir süre e-sigara içtikten sonra onu da bıraktım. Öncelikle durduk yere e-sigaraya başlamayı desteklemediğimi ve sigaraya tamamen zararsız bir alternatif olmadığını söylemek istiyorum. Diğer taraftan tütün ürünlerine kıyasla solunum sistemindeki zararının daha az olduğuna ben de katılıyorum. E sigara içmeye başladıktan sonra sigarayı bırakmış hissine kapılmıştım. Yaklaşık 1 sene elektronik sigara içtim ve bu süre zarfında sigara içerken karşılaştığım sağlık sorunlarının çoğundan kurtuldum. Çabuk yorulmak ve miğde sorunları bunlardan bazıları. Sigarayı bırakmak isteyenlere Esigara önerir miyim? Kısmen. Bu sefer de e-sigara bağımlısı oluyorsunuz. Sonuç olarak nikotin hala mevcut. Yok efendim nikotini azaltırım yavaş yavaş bırakırım aroma koymam sade içerim falan filan bunlar genelde lafta kalıyor. E sigarayı bırakmaya kalktığınızda sigara bırakmış gibi yoksunluk hissediyorsunuz. Lakin sigaradaki kadar yoğun değil.

Eğer günün birinde e-sigara ile sigara bırakmayı deneyecekseniz öncelikle şu ayrımı bilmeniz lazım. Bu e sigara iki türlü içiliyor. Birisi nargile gibi ciğerleri doldurarak diğeri ise sigara içer gibi ağızdan ciğere şeklinde. Siz sigarayı bırakmak için ( Mount to lung - MTL) yöntemini tercih edin. Ciğer çekiminde nikotin miktarı azdır ve çok fazla buhar çıkartır her yerde içemezsiniz. Hem siz hem çevrenizdekiler rahatsız olabilir. Sigara içimi yönteminde nikotin miktarı daha yüksek boğaz vurumu dedikleri hissiyat daha fazla ve çıkan buhar sigaradaki dumanla benzer miktarlarda. Sigarayı bırakmak için e-sigaraya başlayanların yaptığı en büyük hata budur. Ciğer çekimi ile başlarlar ve istedikleri hissiyatı ve alıştıkları nikotin miktarını alamayıp sigaraya dönerler. Ben de aynı hatayı yaptımıştım neyse ki bırakmaya niyetliydim yine de bırakabildim. Bisiklet turlarına bile götürür milleti rahatsız ederdim.

Maliyet açısından ilk etapta e-sigara daha yüksek. Daha sonra işin teknik boyutuna hakim olup likiti kendiniz yapmaya başladığınızda coil'lerini kendiniz sardığınızda maliyet de fazlasıyla azalıyor(du). Güncel fiyatlardan haberim yok. Umarım bunlara gerek kalmadan sigarayı bırakırsınız. Çok çetin bağımlılıktır.

Benim içtiğim dönemde e-sigara kullanımı sanırım yasalarla sabit bir şekilde yasak değildi. Halen de değil gibi görünüyor. İnternette bu konuyla ilgili ne yazık ki güvenilir bilgi bulmak zorlaştı. Sanırım yasal yollarla bunu kullanmanın tek yolu yurt dışından kendimizin ya da bir tanıdığımızın getirmesi şeklinde oluyor. Satışı yasak gibi görünüyor ama satın almanın yasal yaptırımı var mı bilmiyorum. E-sigara üzerinden fazlasıyla hurafe yayılmış durumda. Yanlız şu bir gerçek ki bu illetin özellikle gençler arasında yayılma potansiyeli çok yüksek. Kendisi çok zararlı olmasa da e sigarayı sahiplenen kesimin kayda değer bir kısmı uyuşturucu maddelerle de iç içe. Türkiye'de bu durum henüz endişe verici boyutlarda değil. Yurt dışında çoluk çocuğunuz e-sigara içiyorsa muhtemelen sigarayı barakmak için başlamamıştır.

Son düzenleme:

sspl

Forum Bağımlısı
Tepki
2.774
İsim
Emre
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
Tepki
237
İsim
Murat KILIÇÇÖTE
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Diğer
17 sene kadar,günde 2 paket ya da ona yakın ortalama sayılarla içtim. 2016 'da hastalık nedeniyle bıraktım. Geçen sene Şubat'ta da fıtık ameliyatından önce alkolü bıraktım. 5 sene oldu,canım hiç ama hiç sigara istemiyor,hatta kokusundan bile iğreniyorum ama ara sıra canım buz gibi bir bira istiyor fakat içmiyorum :)
2004 yılına kadar günde 2 paket içtim. 2004 yılında oğlumun baskıları yüzünden bıraktım. Şimdi iyi ki baskı yapmış diyorum. Özellikle ileri yaşlarda sigara içmiyor olmak muhteşem bir duygu.

Alkol konusu bende biraz farklı. Uzun yıllar ciddi alkol sorunu olan ortağım ile birlikte çalıştım. Her gün 15:00 de ofiste başlayan düzenli seanslar beni alkolden soğuttu. Keyifle bir bira bile içemez noktaya geldim. Sanki 20 yıl o kadar alkolü ben içmişim gibi hiç hevesim kalmadı.

Allah bu tarz bağımlılıkları hiç kimseye yaşatmasın. Pırıl pırıl beyinlerin yoksunluk zamanlarında ne kadar aciz olduklarını görmek inanın çok kötü.

Bu arada sigarayı bırakmak isteyip te bırakamayanlar için, günde 2 paket sigara içerken kendi bırakma yöntemimi anlatmak isterim. Belki bir faydası dokunur.

Oğlum ile bir anlaşma yaptım. ;

Bana 3 ay izin ver, 3 ay sonra su tarihte sigarayı bırakacağım dedim ve el sıkıştık. 3 ay boyunca ............ tarihte sigarayı bırakacağım diye fosur fosur sigara içmeye devam ettim. Çevremdeki herkese ............. tarihte sigarayı bırakacağımı söyledim durdum.

Bu söylemlerim farkımda olmadan bilinç altımda işlendi durdu. Verdiğim tarih geldiğinde son sigaramı içip bir cuma akşamı sigarayı bıraktım. Hafta sonu yataktan hiç çıkmadım. Sonrası bir hafta biraz zorlandım ama 10. güne geldiğimde sigara ile ilgili en ufak bir istek kalmamıştı.

Bence en büyük etken kafamda 3 ay sonrası için bir tarih belirlemem ve sürekli bu tarihi düşünmem oldu.

Denemek isteyenlere duyurulur.

Son düzenleme:

DogukanKyn

Üye
Tepki
137
İsim
Doğukan Koyun
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Etrafımdaki tüm arkadaşlarım ve ailem kullanıyor, ben şahsen tiksiniyorum sigaradan. Küçük yaşlardan itibaren sürekli etrafımda içilmiş olmasından dolayı galiba, emin değilim bu konuda. Hayatımın ilerleyen dönemlerinde kullanmayı düşünmüyorum

caglara.

Aktif Üye
Tepki
676
İsim
Çağlar A.
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Üniversitenin ilk yılında başladım. 13 sene içtim. Sonra bıraktım. Bırakırken eski komşumdan şu likitli elektronik zamazingolardan almıştım. Onları herkes nargile içer gibi aromalı maromalı kullanırken ben aromasız sadece ve sadece nikotin bağımlılığı ve el alışkanlığımı gidersin diye kullanıyordum. Sadece 1 ay içerisinde bırakmamı sağladı.

1 yıldan fazla içmedim. Sonra aşşşşırı stresli iş, boşanma vs. derken tekrar başladım. Şu likitli zamazingolardan bulmaya çalışıyorum ama hiiiç anlamıyorum. (Zaten o likidin nasıl yapıldığını da bilmiyorum)

Bana 3 ay izin ver, 3 ay sonra su tarihte sigarayı bırakacağım dedim ve el sıkıştık. 3 ay boyunca ............ tarihte sigarayı bırakacağım diye fosur fosur sigara içmeye devam ettim. Çevremdeki herkese ............. tarihte sigarayı bırakacağımı söyledim durdum.

Bu söylemlerim farkımda olmadan bilinç altımda işlendi durdu. Verdiğim tarih geldiğinde son sigaramı içip bir cuma akşamı sigarayı bıraktım. Hafta sonu yataktan hiç çıkmadım. Sonrası bir hafta biraz zorlandım ama 10. güne geldiğimde sigara ile ilgili en ufak bir istek kalmamıştı.

Bence en büyük etken kafamda 3 ay sonrası için bir tarih belirlemem ve sürekli bu tarihi düşünmem oldu.
Şu bana babamın sigarayı bırakışını hatırlattı. 30 yıl sigara içen adam kapalı alanda sigara yasağının gelmesiyle "Kahveye gittiğim zaman sigara içemeyeceksem bu zıkkımı niye içeyim ki" dedi ve bıraktı... Çok da mantıklı geliyor. 14 Kasım'da burayı güncelleyeceğim.

Burak Uğurlu

Forum Bağımlısı
Tepki
4.132
İsim
Burak Uğurlu
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
15 yaşında başlayıp 35 yaşında bıraktım sigarayı. Son olarak günde 2 paket camel içiyordum. Hayatım boyunca spor yaptım. Salon sporları, doğa sporları. Bir gün e-sigaraya başladım. O gün normal sigarayı bıraktım. Çok araştırdım. 1 sene hedef koymuştum kendime ve 11 ay sonunda bir gün evden çıkarken e-sigaramı evde unuttum. Otlanılacak bir şey değil. Eve geldiğimde akşam bir nefes aldım garip geldi. Bu ne la dedim. Ertesi gün de almadım. 2 gün daha geçti. Sonra bir daha denedim. Başım döndü. Bir daha içmedim, ne sigara ne de e-sigara. Not: en az 6-7 kişiyi cesaretlendirip e-sigaraya başlattım sigarayı bırakmaları için. Benim dışımda sigarayı bırakana (tanıdıklarım arasında) rastlamadım. Her biri o veya bu şekilde sigaraya geri döndü hep.