Shimano XT Aynakol: "2011 Model (Dyna Sys)" ve "2010 Model" Farkları

Halil Emre Ozlu

Daimi Üye
Tepki
372
Merhaba sevgili forum severler;

Ben kuzenime yeni bir bisiklet toplayacağım şimdilerde. Kendisi bisiklet üzerinde pek rahat durmadığı için Shimano'nun XT serisini düşündüm. Kendim de XT kullanıcısıyım ve hakkatten memnunum diyebilirim.

Geçen hafta yurt dışından kendime "Race Face'nin Deus SL Titanium" aynakolunu aldım. Elime geçsin seve seve ağırlıklarını ve izlenimlerini paylaşacağım. (link)

Neyse konumuz bu değil şimdi :) soracağım şey şu ki, kuzenime aynakolu hariç 10'lu sistem XT alsam, benim 2010 model 9'luda kullandığım aynakol kuzenin 10'lu sistemine uyar mı? Dişli sayılarının farklı olduğunu biliyorum ama eğer zincire uyum sağlayacaksa dişli sayılarının pek bir önemi yok. Bildiğim kadarıyla 10'lu sistemin zinciri daha ince oluyor. Dişlilere girmeme gibi bir durum olur mu? Umarım uyar... Çünkü bir aynakoldan 400 küsür TL masraf kazancımız olacak. Hem ben de bir daha aynakolumu satmak için uğraşmamış olacağım.

Forum da dahil birçok yerde arasam da sorumun cevabını bulamadım, bilen birisi varsa hakkatten hayra girecek. Şimdiden teşekkür ederim, kolay gelsin...

• Beğen
Tepkiler: Barış BİRLİK
Scudo

temucin90

Forum Bağımlısı
Tepki
2.483
offf offf titanyum hemde :D bende alu olanı var :)

xt ye gelirsek galiba dişli aralıkları aynı, aksi bir durum olsaydı zaten kesinlikle kullanmayın diye bir talimat verirdi shimano

• Beğen
Tepkiler: Halil Emre Ozlu

Halil Emre Ozlu

Daimi Üye
Tepki
372
@temu90

Hocam ebayda bi satici acik artirmayla satiyor sana da ayarlayalim arzu edersen :) vites gecisleri xtr den bile iyi demisler kullanicilar. Cok rijitmis, esnemiyormus. Agirligi da gobek dahil 795 gram. Ve asil bomba geliyor, sadece 216 dolara kazandim artirmayi... Diger haftalar da takip ettim 212, 213 dolara iki tanesi gitti feci kazik yedim :D hadi saglicakla :)

• Beğen
Tepkiler: temucin90

temucin90

Forum Bağımlısı
Tepki
2.483
satıcıyı biliyorum ;) evde yeteri kadar aynakol var :)

yaminkutlu

Forum Demirbaşı
Tepki
748
XT 10 lu sistemde diş oranlarını değiştirdiler diye biliyorum. Bu yüzden zincir farklı olabilir. Yine de kesin diyemem. Biraz daha araştırın bence. Bilen varsa yazsın. Ben de merak ettim.

Bu arada 150 dolar sınırını aştığı için gümrüğe takılmıyor mu? Takılırsa vergi vermeniz gerekir(%10). Ben kol saati aldım. Geçmediği halde gümrüğe takıldı.
Takıldığı takdirde sizden ebay çıktısı ve kredi kartının ödemeye dair extresini isterler. Üzerine ''Gift'' yazdırma meselesi hikaye. Gümrüğün keyfine bağlı her şey...

Ferhat Şener

Forum Demirbaşı
Tepki
562
Bisiklet
Giant
XT 10lu sisteme geçişi cuma tam anlamıyla gerçekleştiriyorum.fakat aynakol farklı olmayacağını sölediler hepsi 10lu sistem olması gerekiyor.Ondan dolayı full set halınde aldım bende;)

Raven_35

Forum Bağımlısı
Tepki
1.898
Dişli modülü değiştiği için,9'lu aynakol 10'lu zincire uyum sağlamayacaktır.

• Beğen
Tepkiler: yaminkutlu

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Uyumsuz olur. Bununla ilgili bir yazı vardı, ama şimdi bulmak zor. Forumda da yazıldı zaten, tamamen 10'lu sisteme uyumlu parçalarla toplamak lazım. Ticari amaçla söylenebileceğini de düşünebiliriz, ama Shimano da bunu belirtiyor zaten. :)

Halil Emre Ozlu

Daimi Üye
Tepki
372
anladım dostlar, teşekkür ederim, tam şimdi satıcıyla iletişime geçip de aynakolu çıkarmalarını isteyecektim :)

bu arada abd de akrabam var ona gonderiyorum, yoksa gümrüğe takılıyor ben de cesaret edemiyorum ona :)

crysis581

Üye
Tepki
69
arka dişlinin artması performansı ne denli etkiliyor ki. Aynakolun büyüklüğü daha etkili değilmi ?

yaminkutlu

Forum Demirbaşı
Tepki
748
@mahmut güldeş

Performans derken düşünülen şey sadece hız değildir. Vites geçişlerinin akıcı ve yumuşak olması, kullanıcının kendine daha uygun oranı ayarlayabilmesi vs vs..
Çok fazla etken var.. Biraz araştırarak hepsini kavrayabilirsin.

• Beğen
Tepkiler: Raven_35

iskender şerit

Forum Bağımlısı
Tepki
463
Bisiklet
Bianchi
2*10 ile 2*9 ne gibi bir fark gözlemlediniz. 3*9 dan 2*10'a geçişteki detaylar nedir. (kullanılabilen vites sayıları Vs.). 2*10 geçiş değermi.