Shimano CLICK'R - Kilitli pedala yeni bir bakış

V.K.

Daimi Üye
Tepki
246
Bisiklet
Diğer
@nolef
20 gün sürdü hocam herşeyiyle.

• Beğen
Tepkiler: nolef
Scudo

Melih Çolak

Cyclist ♥
Tepki
3.073
Bisiklet
Scott
oldukça iyi spor ayakakbı görünümlü ben çok beğendim. benim spd ayakabıların kalleri dışarda topuklu ayakakbu gibi ses yapıyor her girdiğim dükkanda herkes direk ayaklara odaklanıyor :) patenmi yapıyorsun diye soranlar bile olmuştu :) imkanım olsa böyle bir model alırım ama artık geçti :)

• Beğen
Tepkiler: Hayrettin

ToroMir

Sadece Bisiklet
Tepki
1.920
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Soner Közen

Evet 2 yıldır hem dağ hem yol bisikletimde kilitli pedal kullanıyorum. Hatta ikisini de aynı ayakkabım ile kullanıyorum. Özellikle dağ bisikleti ile gittiğim turlarda uzun yürüyüşler yaptım gayet rahat. Sıkıntı yok. Takur tukur ses yok.

Bahadır Aktaş

Daimi Üye
Tepki
192
Bisiklet
Merida
Konuyu hortlatıyorum ama tam bike discount ta indirime girmiş bakayım nasıl bir ayakkabıdır acaba dedim neyseki forum da incelemesini buldum çok teşekkürler diğer spd pedallara uyumlu mu acaba? Önerilen pedal biraz pahalı da.

Drdaldal

Aktif Üye
Tepki
96
İsim
ALPER DALDAL
Bisiklet
Trek
Bende yeni alacak arkadaşlara tavsiye babın da konuyu hortlatayım dedim;
Ayakkabı CT71, mükemmel görünümü var çok severek aldım ve giyiyorum şu an altında platformu var yani kilitli pedal ile kullanmıyorum ancak normal pedalla kullanınca zemini sert olduğunda arada kayıp ayağı boşa düşüryor hoş olmuyor, özellikle ayağa kalkışda...
Yeni t400 click'r pedallarım geldi inşallah hafta sonu takıp denemeye başlıyoruz bakalım nasıl olacak....Paylaşmaya devam ederim

• Beğen
Tepkiler: V.K.

karaomermustafa

Kozan Bisiklet ( KOZBİ)
Tepki
743
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
bisiklet ile işe giderken normal ayakkabı ile kullandığımdan pd-t400 tarzında platformlu bir pedal aldım. turlarda ise shimano ct 45 ayakkabı ile kullanıyorum. ayakkabıdan da pedaldan da çok memnunum.

• Beğen
Tepkiler: Drdaldal

Atacan

Daimi Üye
Tepki
385
Bisiklet
Giant
açıkçası ben görsel olarak bir fark bulamadım. denemek lazım, %60 ciddi bir rakam. spd pedala, clickr ayakkabı+kal uygunsa (hadi %30 kolay çıksın öyle olunca :) ) gibi kombinasyonlar ile güzel olabilir.

(link)

spd-clickr.png

Edit: Çoğu sorunun cevabı şu incelemede verilmiş.

The new retention plate has a release angle of only 8 degrees, compared to the ~13 degrees of SPDs, which means you’re out of the pedals much quicker when you want to be.

(link)

• Beğen
Tepkiler: Drdaldal

Drdaldal

Aktif Üye
Tepki
96
İsim
ALPER DALDAL
Bisiklet
Trek
Bugün itibari ile Shimano CT71 ayakkabı ve T400 Click'r pedallarımı birlikte deneme fırsatım oldum. İlk defa kilitli pedal kullanan birisi olarak endişelerim vardı ama çok şükür hiç düşmeden olaya kolayca adapte oldum. 7 km mesafede işe geldim. Pedal ayakkabı uyumu çok hoşuma gitti. Kilitlenme-serbestleme çok kolay...İyi ki almışım herkese tavsiye ederim....

V.K.

Daimi Üye
Tepki
246
Bisiklet
Diğer
@Atacan Ben şu anda Click'R ayakkabılar ve kalleri olan SH-56 ile birlikte Shimano A520 pedal kullanıyorum yol bisikletimde.
Kullanılmaya kullanılıyor, yanı normal pedallara da uyumlu fakat, T-700 pedallarımdaki gibi kolay çıkmıyor. Biraz daha kuvvet uygulamak lazım pedala.

• Beğen
Tepkiler: Atacan

SEL PER

Forum Demirbaşı
Tepki
792
İsim
Selçuk
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Kilitli pedala geçmeyi düşünen biri olarak, "MTB kilitli pedal " ve "Yol bisikleti kilitli pedalı" arasında kullanım açısından ne fark vardır, bilgi alabilirmiyim?

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisiklet
Sedona
Performans olarak ciddi katkı sağlıyor her iki bisiklette de alıştıktan sonra da bırakamazsın şahsen ben öyle düşünüyorum

SEL PER

Forum Demirbaşı
Tepki
792
İsim
Selçuk
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Sayın çağatay ben iki tip kilitli pedal arasındaki farkı merak ediyorum, bildiğim kadarıyla MTB kilitli pedalı ve Yol bisikleti kilitli pedalı diye iki yarı kilitli pedal tipi var (kullanıcı olmadığım için yanılıyor olabilirim), ikisi de sonuçta kilitli pedal aradaki kullanım farkı nedir?

V.K.

Daimi Üye
Tepki
246
Bisiklet
Diğer
@SEL PER doğrudur, iki farklı tipte model mevcut. MTB olanlar SPD, Yol için olanlar SPD-SL diye geçmekte. Mekanizma daha farklı. Yol pedallarında kaller ayakkabılara 3 noktadan bağlantı yapar ve bunun sonucunda daha homojen gücü daha iyi dağıtan bir şekilde daha doğrudan güç aktarmanız sağlanır, ayakkabı tabanları esnemez yapıdadır. MTB'de ise iki noktadan bağlantı vardır.

SEL PER

Forum Demirbaşı
Tepki
792
İsim
Selçuk
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@VeyselKobal

Teşekkürler Sayın Veysel peki kullanım açısından bunlar ne fark yaratıyor ?. Mesela MTB tipi ayaktan daha mı kolay ayrılıyor vb?

V.K.

Daimi Üye
Tepki
246
Bisiklet
Diğer
@SEL PER acikcasi her iki turu de deneyimlemedigim icin dogru bir karsilastirma yapmam mumkun olmayabilir. Yol pedallari maksimum esnenemezligi saglamak icin belki daha sert yapida olabilir diye fikir yurutuyorum sadece.

• Beğen
Tepkiler: SEL PER

hakan64

Forum Bağımlısı
Tepki
543
İsim
hakan
click r ilgi çekmek için verilmiş bir isim sanırım. mtb pedal ve kaliyle aynı gibi geldi bana. tek farkı ayakkabıyla yürüyüş yapılabiliyor olması. ama güzel ayakkabılar gerçekten. bende almayı düşünüyorum bunlardan

@SEL PER
yol ayakkabısıyla yürümek zor. kallerin içine çamur girerse pedalı kitlemekte zorluk çıkartır. sadece asfalta kullanacağım derseniz yol pedalı alabilirsiniz. mtb pedalı ise çamura batsan bile kilitlenebilir. yürümek yol ayakkabısına göre daha rahattır ama yine de zordur

• Beğen
Tepkiler: SEL PER

V.K.

Daimi Üye
Tepki
246
Bisiklet
Diğer
@Angel su anda kullanmakta oldugum A520 pedallar ve MTB'de kullandigim T700 pedallar arasinda kilitlenme ve cozulme gucu olarak ciddi bir fark mevcut. Isin pazarlama yonu elbette var, ama tek fark isim degil yani :)

hakan64

Forum Bağımlısı
Tepki
543
İsim
hakan
@VeyselKobal hocam mtb pedallarında yumuşatma vidası var, onu denediniz mi? aynı seviyeye gelebilir ikiside:)