Shimano CLICK'R - Kilitli pedala yeni bir bakış

V.K.

Daimi Üye
Tepki
246
Bisiklet
Diğer
Merhaba Arkadaşlar,

Eğer siz de, benim gibi, kilitli pedalın avantajlarını bilmenize rağmen; pedaldan kurtulma, kilidi çözme konusunda çekinceleriniz varsa, Shimano bizler için yeni bir ürün geliştirmiş. CLICK'R.

Standart SPD pedallara göre, %60 daha kolay kilitlenme ve %62 daha kolay kilit çözme kabiliyeti olduğu iddia ediliyor. Aslında ürün pek yeni değil fakat, ülkemizde pek yok. Hakkında hiç Türkçe kaynak da yok.

Denek olmayı göze alıp, Bike24'den geçtim siparişi :) İlk kilitli pedal deneyimim olacağı için heyecanlıydım.
Bugün, kargoyu aldım ve test etme şansı buldum.

İlk izlenimlerim, şahane!
Aklınıza "acaba kilitli pedal.... ?" şeklinde bir soru geliyorsa, buyurun burdan devam edin derim ben.

Standart bir SPD kullanmadığım için ona göre kıyaslayamıyorum ancak ilk defa kilitli pedal kullanan biri olarak söyleyeyim, hep kullanıyormuşum gibi hissettim. Kilitlemeye, mekanizmayı denk getirmek için alışmaya çalışıyorum diyeyim (yaklaşık 5 saniye sürüyor), kilidi çözmek ise çocuk oyuncağı (1 saniye).
Trafikte dahil denedim, patates çuvalı gibi devrilme riski hiç yaşamadım şimdilik.

Gücün aktarımı konusundaki değişiklik ise oldukça iyi, en büyük fark pedalı artık çekebilmek. Ani hızlanmalara çok daha tepkili oluyor, daha rahat hızlanıyorsunuz. Kesintisiz bir güç aktarımı olduğu için daha rahat devir çevirebiliyorsunuz.:D

Benim satın aldığım pedal T-700 modeli, ayakkabı ise SH-CT71L modeli, ancak çeşitli modeller de mevcut.
Bendenizden bir kaç fotoğraf paylaşayım:
IMG_7418.JPG IMG_7417.JPG IMG_7410.JPG IMG_7407.JPG IMG_7409.JPG IMG_7408.JPG IMG_7405.JPG IMG_7404.JPG

Bu da bulduğum bir tanıtım filmi:

Henüz 30 km civarı kadar deneyimleyebildim ancak, sorularınızı yanıtlamaya çalışırım :harika:

Scudo

Milbert Hofen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.623
Bisiklet
Canyon
:) Merhaba,
Benzer bir konu açmak istiyordum ama artık gerek kalmadı. Ben de 1 haftadır kullandığım click'r pedal ve ayakkabı ile çok farklı tecrübeler yaşıyorum. Bu sistemi ilk kez denediğim için diğer pedallarla karşılaştırma yapmam çok zor ama şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, ayaklarım hem sürerken, hem de yürürken çok rahat. Herhangi bir baskı hissetmiyorum.

Geçen hafta, Münih'in en büyük bisiklet mağazalarından birine gittim ve ayakkabıları gözden geçirdim. Hani 5-10 model olsa beğenip alacağım ama neredeyse 100 çeşit arasında kalakaldım. Fiyatlar da 30 eurodan başlıyor. O mu bu mu derken, hem rahat, hem de ne yazlık ne de kışlık olan bir model seçtim. Sizinkisi, galiba biraz daha yazlık bir model. Onu da denedim ama bana ince geldi :) Kalın çorapla idare edebilirsiniz.

Hayırlı olsun tekrar. Güzel günlerde kullanın.

Bu da benimkisinin mavisi:

(link)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Hayırlı olsun kullanışlı bir ürüne benziyor. Sakıncası yoksa ne kadara aldınız (pedal ve ayakkabı) ? Shimano kataloğunda bu ürün mevcut mu acaba eğer Türkiye'den temin etme imkanım varsa ben de tercih edebilirim. Ayakkabı da çok güzel, güle güle kullanın.

HikmetYılmaz

Forum Bağımlısı
Tepki
877
Bisiklet
KTM
Ben bunların bildiğimiz normal spd'den farkını anlayamadım. Yayı daha hafif demiş bir tek onun dışında mekanizma birebir aynı görünüyor bana :)
Sanki SPD'ye geçmeye korkanların korkusunu yenmeleri için aynı şeyin adını click'r yapmışlar da farkı bir şeymiş gibi lanse ediyorlar. Eee SPD işi zor ben click'r kullanayım hesabı ;)

V.K.

Daimi Üye
Tepki
246
Bisiklet
Diğer
@Soner Közen

Merhaba,

Ben satın alırken önce pedallarda karar kıldım ve sonra gördüm ki, pedallar için önerilen ayakkabı modelleri mevcut.
Ayakkabı tercihimi de önerilen modeller arasından yaptım.
Ancak deneklikten, önerilen neye göre öneriliyor tam olarak emin değildim.
Yurtdışından aldığım için de herhangi bir yanlışlık olması durumunu göze almak istemiyordum.
T700 pedalı için önerilen çok az model vardı sanki.
Ancak her SPD ayakkabı, CLICK'R pedal ile uyumlu mu inanın ben de bilmiyorum.
Malesef bu yazlık kışlık durumunu da tam olarak deneme şansım yoktu, ama tam istediğim gibi bir ayakkabı buldum karşımda :)

@Onur YCL

Merhaba,
Ben ürünleri şuradan satın aldım:
(link)

Ancak görece daha uygun fiyatlı,şöyle bir bundle'da varmış :)
(link)

Türkiye'de ise Erdoğanlar ve Delta'da T400 pedal var sanırım ama ayakkabı uyumunu tam bilemiyorum.

@KaanG

Merhaba,
Normal SPD pedal kullanmadığım için kıyas yapamıyorum fakat, ürün vaad ettiğini veriyor size.
Farklı bir şey değil, kilitli pedala geçmek isteyen fakat çekinceleri olanlara, daha kolay kilitlenip,çıkabilen bir ürün geliştirmişler.
Bana bu seçeneği sunmasalardı, daha epey düşünürdüm ben kilitli pedal kullanmayı.
Bu durumda olan epey çok insan olabilir bence.

UtkuSener

Forum Demirbaşı
Tepki
678
Bisiklet
Trek
Ayakkabı bağcıklı ama bağcıksız :D çok güzel tasarlamışlar. bağcık bisiklette harbiden ayak bağı olabilir ama bu şekilde olunca hem normal bir ayakkabı gibi görünüyor hemde işlevini yerine getiriyor.

• Beğen
Tepkiler: V.K.

Milbert Hofen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.623
Bisiklet
Canyon
@VeyselKobal

Ben ise önce ayakkabıyı beğendim :)
Click'r yazısını gördüm ama bunun tam olarak ne anlama geldiğini bilmiyordum. Oradaki görevlilerden öğrendiğim kadarıyla, bu ayakkabılar ile mtb pedallarının hepsi uyumlu. Pedalın da, ayakkabının da temel farkı rahat olması. Geniş ve düz bir tabana sunan bu ikili, konforlu bir sürüş sağlıyor (reklam gibi oldu :) ) Eğer işiniz, masa başı ya da az hareketli bir iş ise, siyah renkli click'r ayakkabı ile 2 ayakkabı derdinden kurtulabilirsiniz. Sert zeminlerde,kösele dediğimiz ayakkabılardan çok daha az ses çıkartıyor.

Bu arada, eğer numarası ayağınıza olduysa sorun yok. Geri göndermek ayrı bir teferruat.

• Beğen
Tepkiler: Rocketman ve V.K.

V.K.

Daimi Üye
Tepki
246
Bisiklet
Diğer
@Soner Közen

Ayakkabının konforuna katılıyorum. Mekanizma için ise temel fark pedalda diyebilir miyiz o zaman?

Ayakkabı numarası büyük bir sorunsal oldu benim için:D
Bike24 açıklamalar kısmında, "Shimano'nun kalıpları dardır, normal giydiğinizden bir numara büyük almanızı tavsiye ederiz." diyordu.
Ben de hep 44-45 civarında kalıbına göre değişen ayakkabılar kullanırım.
Shimano ise ölçü olarak 44 diyordu (ayağın cm bazında ölçüsüne göre),
Bike24'ü değil, Shimano'yu dinlediğim için memnunum:)

Furkan BOZKUR

Aktif Üye
Tepki
46
Neden bilmiyorum ama çıkartmak çok kolay olduğu için pek güven vermedi bana. Sürerken çıkacakmış hissine kapılır insan. :D

Taha Güngör

Aktif Üye
Tepki
44
Bisiklet
Giant
Diğer Çoğu SPD pedalda zaten sertlik ayarı var ? Kal kısmında da bir fark yok ?

emre0x5d

Forum Demirbaşı
Tepki
267
Bu click'r denen şeyin asıl farkı cleatlarda(türkçesi gelmedi bir an aklıma).
Normal klasik shimano cleatı sh51: (link)
Bu da yeni "Multi-Release" cleat sh56: (link)
Multi-Release yani ayağı her yönden kolayca çıkarabiliyorsunuz. Yeni spd kullanıcılarına öneriliyor. Ben de merak ettim, bu durumda acaba yanlışlıkla çıkma durumu oluyor mu diye. Yorumlara baktım, yanlışlıkla çıkmıyor diyor millet. Arazide bile kullanan varmış.
Yani anladığım kadarıyla clickr'ın özelliği şunlar:
-SH56 Multi-Release cleats
-Daha rahat, yürümeye izin veren, nispeten esnek tabanlı ayakkabılar.
-Platform pedal. Ayakkabının esnekliğini telafi ediyor ve ekstra konfor sağlıyor. Ayrıca yorumlarda platform pedalda mekanizmayı ayakla bulup kilitlenmek daha kolay diyorlar.

Bu üç özelliği sağlayan her kombinasyon yeni başlayanlar için uygun olur. Shimano da bunu biraz pazarlamaya dökmüş. ClickR ürünleri pahalı geldi bana. Benim alacağım kombinasyon:
SH56 cleats
SD66 Ayakkabı(SPD sandalet :D Harika bir şey)
M530 Platform pedal. Ama clickr pedal da güzel duruyor. Platformu plastik mi acaba? Öyleyse zamanla çizilme derdi olmaz, onu tercih edebilirim.

• Beğen
Tepkiler: Rocketman

invictustr

Daimi Üye
Tepki
95
Bisiklet
Bianchi
pedalda ayakkabı da hoşuma gitti günlük kullanım için ikiside ideal alabilirim

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.307
Bisiklet
Scott
Mustafa bey, cleat'in tam Türkçe karşılığı yok ama genelde "kal" olarak kullanılıyor, böyle dilimize yerleşmiş.

Click'R sisteminde anladığım kadarıyla ayakkabılar sert tabanlı değil. Bu da SPD ayakkabılara nazaran yürüyüşte konfor sağlıyor. Ancak yumuşak taban, pedala basarken ayaktan pedala iletilen güçte kayba yol açar. Şehiriçi kullanımda pek fark edeceğini zannetmiyorum ama uzun turlarda SPD sistemiyle kıyaslandığında daha çabuk yorulmanıza sebep olabilir.

ToroMir

Sadece Bisiklet
Tepki
1.920
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben hiç bir şey anlamadım desem yeridir. 2 yıldır spd kullanıyorum. Shimano 520 pedal ve Shimano mt 55 (hatırladığım kadarıyla). Benim kullandığım ayakkabı ile de dağ yürüyüşü bile yapabilirsiniz. Pedallarda da sertlik ayarı var. Yani bu Click'R da ki yeniliği anlamadım ama hoş görünüyor.

nolef

Üye
Tepki
40
İsim
ali
Bisiklet
b'Twin
Şimdi pedallardan 1 tane alınca 1çift gelecek değil mi? Birde ayakkabı numaralarında fark var mı?

V.K.

Daimi Üye
Tepki
246
Bisiklet
Diğer
@nolef

Pedal iki adet gelir, ayakkabı numarası için de,
Seçtiğiniz modelin sayfasında sağ aşağıdaki size chart kısmından, cm bazında kontrol edip aldım ben.
Gayet iyi oldu kalıp olarak.
Ekran Resmi 2015-01-26 16.48.37.png

• Beğen
Tepkiler: nolef

nolef

Üye
Tepki
40
İsim
ali
Bisiklet
b'Twin
@VeyselKobal
Teşekkürler hocam peki ne kadar sürdü kargonun ulaşması?

Milbert Hofen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.623
Bisiklet
Canyon
@Deniz Baklacı
Ben 2 tipi de kullanamadığım için yorum yapamayacağım ama ben de çok fark olacağını düşünmüyorum.Yalnız bir sorum var; ayakkabınız ile dağ yürüyüşü yapılabilir demişsiniz. Hiç böyle bir şey denediniz mi ? Mesela hafif engebeli arazide ya da toprak bir yolda 2 saat falan yürüdünüz mü ? Tecrübelerinizi merak ediyorum.

@Mehmet Altuğ

Aslında o kadar yumuşak değil ama ayakkabı gayet rahat. Uzun turlarda 3-5 saniye önemli olmadığı için, geniş tabanlı bir pedal ile ayağı daha az yormak, bana daha mantıklı geliyor. Mesela geçen gün spor salonuna bu ayakkabılar ile gittim. Bisikletimi kitleyip, ayakkabılarımı değiştirmeden 1 buçuk saat spor yaptım. Ne sesten, ne de ayakkabı vurması gibi bir şeyden rahatsız oldum.

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Tabanı genelden daha yumuşak bir ayakkabıyla 2 saat falan değil ama 1 saat yürümüşümdür, sorun olmuyordu. Ben de tam anlamadım bu click'r olayını. Biraz pazarlama meselesi gibi sanki. Her iki sistemi de denemiş olan var mı?

Not: Normal SPD pedalda sertlik ayarını iyice gevşetince zaten dik çekince de çıkıyor ayakkabı pedaldan.