Shimano Br-M575 Hidrolik fren sistemi sorunum

dodurgalı_06

Forum Bağımlısı
Tepki
1.170
İsim
Mustafa Erdoğan
Bisiklet
Kron
@mustan35 hocam ben sıklıkla bisiklet süren biri olmadığımdan fazla yağlama yapmıyorum ve bundan dolayı bir kaç marka deneme fırsatım olmadı. Ama biraz araştırdığım kadarıyla bisikletinize uygun yağ türünü bulmalı ve kullanmalısınız ( kuru, ıslak gibi ). İyi olan yağ markaları, hangi yağ tercih edilmeli, forumda bir çok konu mevcut.

Bir de önemli bir not ekleyeyim. Eğer zincirinizi yağlamayı geciktirirseniz, sürtünmeden dolayı sadece zincire değil, ruble, aktarıcı ve aynakol gibi parçalarınıza da zarar vermek durumunda kalırsınız. Bu da size uğraşmak istemeyeceğiniz ve maddi gideri olan sonuçlar doğurur.

• Beğen
Tepkiler: mustan35
Scudo

mustan35

Üye
Tepki
9
@dodurgalı_06
Teşekkür ederim
Çok haklısınız sorunu derhal çözmeliyim

MUSTAN

SEYYAH OZİ

Daimi Üye
Tepki
654
İsim
Özkan
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Balataları sök yağlıysa aygazda yani.ocakta yakıp temşzkensin bunun ilacı bu soğuyunca deterjanla yıka tak yerine rotoruda temşzkemen gerek onu yağsökücü doküp bezle güzel kurula ama sisteme hava karışdıysa havasını alman gerek o ayrı bi olay

• Beğen
Tepkiler: dodurgalı_06

mustan35

Üye
Tepki
9
@Seyyah özkan
Hocam teşekkür ederim

Sisteme hava karışmamıştır diye tahmin ediyorum
Çünkü hiç açmadım sadece lâstik tamiri için bisikleti ters çevirdim onu yapma amacımda daha önce bisiklet devrildiği için

MUSTAN

mustan35

Üye
Tepki
9
Dün balataları söktüm deterjan ve dış fırçasıyla bir güzel fırçaladım çok iyi oldu artık tekerlek kitleniyor lâstik yakıyor [emoji1]

MUSTAN

• Beğen
Tepkiler: yemyeşil

yemyeşil

Üye
Tepki
10
İsim
E.K.
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Dahon
Bisiklet türü
Katlanır
@mustan35 ben de balatalardan gelen gacırtı sesi için dün tam da anlattığınız gibi yakma işlemi ve ardından hafifçe zımparalamak suretiyle balataları iyice temizledim. ses falan kalmadı o gün için ama bugün ses yine başladı. hem de eskisinden daha fena. keliper mi yağ sızdırıyor acaba diye düşünmeye başladım.

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Arkadaslar bu yakma yada temizleme fikrini kim cikardi bilmiyorum ama yanlis birsey. Balatalara yag bulastiysa onu yakma degil yeniden icat etseniz yine kurtaramasiniz. Yag bulasan balatalari atip yenisi almak gerekiyor. Temizlemeden sonra ses falan kalmaya bilir ama o ses bir süre sonra yine gelecektir cünkü yagi balata emiyor, bundan dolayida temizlemek fayda etmiyor.

Ilani acan arkadas icinde önemli bir NOT: @mustan35 Zincir ruble vs. wd 40 ile yaglanmaz sadece temizlenir, wd40 yaglamak icin bir ürün degildir temizlemek icin bir üründür. Zincirinizi yaglamak istiyorsaniz kaliteli bir bisikletciden zincir yagi almanizi tavsiye ederim.

• Beğen
Tepkiler: yemyeşil

mustan35

Üye
Tepki
9
@yemyeşil
Bakarsanız dengesiz civataları gevsetin ayarlayin
Bu video tam sizlik kolay gelsin

MUSTAN

yemyeşil

Üye
Tepki
10
İsim
E.K.
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Dahon
Bisiklet türü
Katlanır
@mustan35 bendeki ses sürtme sesi değil. rotora yağ damladığı için balatalara yağ bulaştı. hızlı giderken fren yapınca sorun yok ama durmaya yakın cayırtı kopuyor :)

bahsettiğim sorun şu videoda mevcut:

GETzREADY

Üye
Tepki
14
İsim
uğur
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Uzun süredir bisikletimi kullanmıyordum.Dün havanın da iyi olmasını fırsat bilip ufak bir tura çıktım.Ön frenimde hiçbir sorun yok lakin arkayı kullandığım zaman kamyon kornası misali ses çıkıyor ve fren tutmuyor.Balataya su tutup diski temizledim.Su kuruyana kadar fren performansı harika ancak su kuruduğu zaman aynı tas aynı hamam,bende yeni balatalar sipariş ettim gelmesini bekliyorum.Sanırım uzun süre kullanmayınca sıkıntı oluyor.

Cenk Akbulut

Daimi Üye
Tepki
255
Bisiklet
b'Twin
Arkadaşlar aynı sorun bende var, o yüzden yeni konu açmak istemedim.

Ön frenimde hiçbir sorun olmamasına rağmen arka fren kimi zaman boşalıyor gibi oluyor, sık bırak sık bırak yapınca tekrar eski haline geliyor ama git gide daha sık olmaya başladı bu durum ve can sıkıcı olmasını geçtim başıma bir şey gelmesinden korkuyorum artık.

Sorunun sebebi belli de çözümü için hangi yola başvurayım onu danışmak istiyorum.

İstanbul Avrupa yakasındayım, ne kit ne de yağ var elimde onları satın almak da istemiyorum bir seferlik bir iş için. Hangi bisikletçiye gitmeli, ne kadara patlar bu işlem yaptıranlar söyleyebilir mi?

GETzREADY

Üye
Tepki
14
İsim
uğur
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ben sorunumu çözdüm.Servisin söylediği,arka dişlilerden diske yağ sıçramış ve rotor ve balata bu sebebten ötürü kötü olmuş.Diski ve balatayı değiştirdim.Şu anda çok iyi.Sizde ki durum tahminimce hava var ya da yağ eksik.İstanbul'da ikamet eden arakdaşlar yardımcı olacaktır.

Cenk Akbulut

Daimi Üye
Tepki
255
Bisiklet
b'Twin
Şu Shimano'nun hunisinden olan var mıdır İstanbul Avrupa yakasında?

Mineral yağ siparişi vereceğim de huniyi birinden ödünç alabilirim.