Sele baskısı ve zararı

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Siz kızınızı kesinlikle şimdiden alıştırıp , sağlıklı ve sporcu bir yapıda olmasını sağlayın. gerisi palavra...

Scudo
Tepki
0
arkadaşlar ne yalan söyleyeyim küçükken bisikletim olmadı bisikleti 1 ay önce falan aldım benim performansımda ciddi bir azalma oldu şimdi çok kararsızım binip binmeme konusunda o kadarda fazla binmiyorum ama neden oldu bilmiyorum kafam karışık günde toplasan 30 veya 45 dakika biniyorum ne yapayım ben şimdi

Mr. Biggs

Üye
Tepki
41
Ben internetten yaptığım araştırmalarda hep "uzun süreli" yapılan baskıların sakıncasından bahsediyordu..1 ay boyunca 30-40 dk. bisiklet sürmek uzun süre kategorisine giremez..Bir Üroloğa danışmanız en doğrusu..

Tepki
0
tmm da arkadaş ben doktora gitmem utanırım ne dicem adama başka çaresi yok mu bunun ? bir müttet kullanmasam belki geçer

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Bibendum

Sele baskısı kadınlarda, erkeklerde olduğundan daha farklı bir etki yapmıyor. Hatta kadınlar daha şanslı. Çünkü onların organları vücutlarının dışında değil. Dolayısıyla herhangi bir tehlike yok. Yalnızca ilk defa binenlerde alışma evresi biraz sancılı geçebilir; bu da çok doğal. Artık kadınlar için özel bisikletler ve seleler yapılıyor. Bu selelerin özelliği burun kısmının daha küt ve koltuk kısmının daha geniş olması. Bu da maksimum konfor sağlıyor. Kanepede oturmaktan farklı değil.

Ayrıca Başar Bey; size katılıyorum. Bence de bunda komplo teorisi kokusu var sanki.
Etrafımda bisiklete binmekten yalnızca bu yüzden korkan erkekler gördüm. Çok yazık...

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
@akıncı beyi

Bisikletinizi bir uzmana götürseniz, sele ve diğer aksamlarının ayarlarını size en uygun hale getirseler. Hatta belki kullanımınız ve fiziğinize uygun başka bir sele verseler size?
Çünkü genelde yapılan bir çok hata vardır. Selenin burnunu çok kaldırmak, çok büyük boy kadro kullanıp gidona gereğinden fazla uzanmak vs gibi.
Ancak doğru ergonomik ayarlar ile bisikletin bu yönde bir zararı olacağı tamamen palavra.
Avrupa nüfusunun çok büyük bölümünün ulaşımlarını bisiklet ile sağladığını düşünürsek, bu söylemin gerçek olması halinde Avrupa toplumlarının büyük çoğunluğunun soyunun tükenmesi gerekirdi :).

basar

Daimi Üye
Tepki
189
@Zuhâl

"who killed the electric car" filmini seyretmenizi öneririm...

Ali AKTAŞ

Forum Bağımlısı
Tepki
993
14 Yaşımdan beri bisiklete biniyorum, (profesyonel anlamda) yaklaşık 10 yıl ediyor, ve yıllık 15bin ile 22 bin km arasında antrenman yapıyorum, hiç bir sakınca görmedim duymadım, herşey de tıkır tıkır çalışıyor.
Bu konuda herşeyde olduğu gibi hurafelere inanmayı adet edindiğimizden kaynaklanıyor.....

Hiç meraklanmayın bisiklete binin, sağlıklı olun....

Keyifli sürüşler...

ALİ AKTAŞ

PAMUKKALE ÜNİVERİSTESİ SPOR BİLİMLERİ VE TEKNOLOJİSİ YÜKSEK OKULU ÖĞRENCİSİ

Özgür Nevres

Forum Bağımlısı
Tepki
1.287
Ben de 14 yaşımdan beri bisiklete biniyorum. İlk bisikletim o dönem boyuma çok büyük gelen bir Bisan Süper idi. Ancak kaldırımdan binip tekrar kaldırıma yanaşarak inebiliyordum boyum yetmediği için, bir geminin limana yanaşması gibi. Tabi aniden durmamı gerektiren olaylarda pek çok "sancılı" iniş yaşadım kadronun üzerine :)
Sonuçta bu tür şiddetli darbeler bile herhangi bir hasar oluşturmadı. O yüzden sele baskısının herhangi bir zarar vereceğini düşünmüyorum.
Bu tür sorunların pek çoğu psikolojik olabiliyor, sağda solda duyuyorsunuz ve ister istemez etkilenebiliyorsunuz.
Gene de çok şüpheniz varsa bir doktora görünmelisiniz, utanacak bir durum yok.

gurol

Forum Bağımlısı
Tepki
2.830
Bisiklet kısır yapar,
Su topu kalp büyümesi,
Futbol asla oynamayın diz yan bağlarının düşmanı,
Koşmayın diz eklemlerine darbe verir,
Yelken yapmayın allah korosun batar,
Halter bel fıtığı,
Güreş de bel fıtığı yapar,
Dağcılık, kayak filan yanından geçmeyin çığ düşer,
Otomobile binmeyin bir canavar karşı şeritten üstünüze çıkabilir,
8 den sonra dışarı çıkmayın gaspçılar karşınıza çıkar,
Otobüs durağında da durmayın başka bir canavar durağa girer,
Evde dışında yemek yemeyin kesin zehirlenirsiniz.

Biz en iyisi evden hiç çıkmayıp, bilgisayar ve TV başında mc donaldsdan sipariş ettiğimiz siteril hamburgerlerle kilo alıp duralım.

SNkaraoglu

Forum Demirbaşı
Tepki
233
@gurol

Yazı çok güzel olmuş. :) size katılıyorum. Ne gerek var tehlikeye girmeye:D

Ali AKTAŞ

Forum Bağımlısı
Tepki
993
Aynen böyle yapalım haklısınız ''gürol bey''

bi deneyelim bakalım faydalı olacak mı? :D

cruphasulie

Forum Demirbaşı
Tepki
422
Gürol bey haklı :D halkımızın hayatı çok değerli risk almaya değmez :)
Ama evde oturup TV izlemek de tehlikeli malum deprem riski taşıyan bir
bölgedeyiz, hadi çadırımızı bahçeye kurduk ya kene ısırırsa...
Bütün bunlar ''aman oğlum şunu yapma böyle olur'' diye yetiştiren, pardon
kısıtlayan zihniyetin yüzünden :D

Geçen söyle bir olaya rastladım bir doktor ( doktor demeye içim elvermiyor
ama) gayet iddialı bir biçimde sporun sağlığa zararlı olduğunu ve hayatı
kısalttığını iddia etmiş, eskimoları ve kaplumbağaları örnek alın demiş :D.

(link)

Bu arada yeni farkettim bu yazı ilk hali değil galiba hacklenmiş ve daha komik bi hal almış,
İlk kere hackleyen birine hak veriyorum :)

• Beğen
Tepkiler: Özgür Nevres

BF Okuru

Üye
Tepki
2
en iyisi uzayda bir boşluğa bir gecekondu inşa edip tarımla uğraşalım.ama dikkat edelim yıldız kaymasın :D

Özgür Nevres

Forum Bağımlısı
Tepki
1.287
@Atacan

Bence bu doktor moktor değil şarlatanın teki.
Eğer gerçek bir hekimse ve bu kafadaki birisi hekimlik diploması alabiliyorsa yazık.

Alıntı yazıdan:
-insanın genetik yapısı 150 sene yaşamak üzere ayarlanmıstır tıpkı kaplumbağ gibi,biz ise onu spor,beslenme ve steres ile 70-80 seneye indirmişiz.

Arkadaş insan ömrünün gitgide uzadığından bile habersiz.
Her neyse yazının iler tutar yanı yok zaten.

• Beğen
Tepkiler: cruphasulie

gurol

Forum Bağımlısı
Tepki
2.830
Doğal olarak, hepimizin hem fikir olduğu gibi hayattan bazı zevklerin alınabilmesi için biraz risk almak gerekiyor. Ben artık, bu yaşımda dağda taşta bisiklet sürdüğümü duyup tehlikeli bulan ancak emniyet kemeri takmadan araç kullananlar yaşıtlarımla tartışmıyorum bile.

Acaba "TV izlerken bel pozisyonunun yanlışlığından dolayı bel fıtığı olan adam" hikayesi ortaya atsak bir kaç yıl sonra TV izlemek bel fıtığı yapıyor genellemesi ile karşılaşır mıyız?

gurol

Forum Bağımlısı
Tepki
2.830
Sele olayı konuşulunca hep selesi çalınan bisikletçiler aklıma gelir.

Sanırım 7-8 sene kadar önce sevgili Bilal ve Serkan'ın (yada mustafa idi tam hatırlamıyorum) bir hiper marketi ziyaretleri sırasında sıkı sıkıya kilitledikleri bisikletlerinin sele borusu ile birlikte seleleri çalınmıştı. Tabi o dönem 26.8 sele borusunu bir kaç hafta bulamadığımızdan yaklaşık 10 gün boyu selesiz bisikletle idman yapmak zorunda kalmışlardı.

Belki de selesizbinmek lazım, bu tartışmalara da girmemiş oluruz.