Şehir/tur bisikleti seçim rehberi

emirhan54

Üye
Tepki
4
İsim
Emirhan
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Diğer
@Haggard1963
Mosso bende düşündüm ama yedek parça ve servis sıkıntısı çekeceğimi düşünüyorum. Birazda bu yüzden Kron almak istiyorum. Bu markalar hariç Kron önerir misiniz?

Scudo

celalpc

Üye
Tepki
22
İsim
Celal P.
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@emirhan54
Servis veya tamir sıkıntısı çıkaracağını düşünmüyorum, için rahat Mosso tercih edebilirsin. Bütçen varsa ben de Carraro veya Sedona tercih etmeni öneririm.

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bisikletler basit makinalardir. Bu bir ferrari degil ki serviste parca gbi problemler cikarsin arkadaslar. Tum bisiklet markalari ayni donanim markalarını kullaniyor. Sadece ana govdeler, şasiler yada bizim deyimimizle "kadrolar" degisiyor.
Bisiklet denen seye boyle sacma derin anlamlar yuklemeyin lutfen.Hem baslarken, hem ilerleyen zamanlarda.

@wilson

Giant escape serisine bak hocam yada sedona 410

Tepki
8
İsim
onur
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Ümit
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
arkadaşlar kadro boyu seçerken bir bisiklet denedim gittim gördüm ve boyu tam benim boyuma uygun. kendi kadro boyumu da bilmediğimden bu bisikletin aynı kadro boyundan alayım dedim. ama fotoğrafta 21/23 m l falan yazarken ilanlarda hep 48-50-52 falan var. kafam karıştı size danışayım dedim.
bu bisikletin kadro boyu 48-50-52li cinsten kaçtır acaba
192381

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
52-54 diye tahmin ediyorum.

Bisiklet Fuji ama tam nedir bilmiyorum. Şu belki işinizi görür.

N.ozer

Üye
Tepki
1
İsim
Nurullah ÖZER
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Herkese Selamlar; Arkadaşlar Şehir bisikleti almak istiyorum. Dağ, bayır, patika uzun yollara ve turlara çok istesem de çıkacak vaktim olmayacak makesef. Bulunduğum şehirde biraz da hobi amaçlı kullanmayı düşünüyorum. Bisiklet tecrübem az da olsa var sayılır. Çok acemi değilim. Hafta içi bazı günler ve hafta sonları da bi kaç saat kullanma imkanım olacak. Bisikleti bi hevesle alıp sonra bi kenarda çürümeye terketmeyeğimi biliyorum. Hem hobi hem de sağlık açısından faydası olur diye ümit ediyorum. Masa başında oturmaktan bunaldım artık. Geleyim asıl iki soruma.
1-) Boyum 1.73, kilo 88 ve bacak iç uzunluğu 75. Kadro Boyuyla ilgili çok araştırdım, araştırdıkça iyice karıştırdım. Bisikletçiye gittim adamın elinde ne varsa bana onu satmak istediğinden, her bindiğime bu senin için iyi oldu demeye getirdi. Kısaca, Şehir bisikletinde benim kadro boyum ne olmalı?
2- Scott Sub Cross 20, rakam bütçemi çok aşsa da, biraz zorlanarak da olsa almama değer mi, yoksa daha uygun modellere mi yönelmemi tavsiye edersiniz. Şimdiden yardımcı olabilecek tecrübeli arkadaşlara teşekkürlerimi iketirim.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Heisenberq

Üye
Tepki
103
İsim
Walter White
Başlangıç
2002—03
Bisiklet
Pinarello
Bisiklet türü
Downhill-Freeride
@N.ozer

Boyumuz, iç bacak boyumuz aynı. Buradaki yorumları okurken 51 cm kadronun bana uygun olduğunu düşündüm. Bir ara 56 al diyen bile vardı. Bu saçmalığa son verip gittim bisikletçiye söylediğiniz gibi hangi bisikleti denesem bu sana oldu diyen bir tip vardı. Muhtemelen en son ilk okulda bisiklet sürmüştür. Neyse amacım üst demir apış arası hesabı hangi kadronun bana göre olduğunu öğrenmekti. 51 denedim olmadı, 48 den ümitliydim cık olmadı demir değiyor. Depodan 44 cm getirdi cuk oturdu. Denemeler carraro serisi üzerinde yapıldı.

Bizim kadro boyumuz eğer apış arası hesabı yapacaksak 44-45 cm. 46 büyük geliyor.

Marka model tavsiye edecek kadar tecrübem yok ama carraro 227 aldım çok memnunum.

• Beğen
Tepkiler: trz4545

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
@N.ozer

Kadro boyu konusu markadan markaya, modelden modele değişir. Güzel haber, şehir bisikletlerinde öyle çok acayip bir kadro farklılığı yok zaten. Aşağıda tablo işinizi görür. Scott Cross için Small ya da Medium kadro size uygun olacaktır. Bacak içi uzunluğunuzu da düşününce S kadro uygun olur gibime geliyor. Yine de son tahlilde bayide binip bakmanızda fayda var. (Bayinin ne dediği önemli değil, seleden inince üst boruyu bacak aranıza aldığınızda tam basabiliyor musunuz, gidona ulaşmak için ileri doğru çok yatmanıza gerek kalıyor mu vs)

N.ozer

Üye
Tepki
1
İsim
Nurullah ÖZER
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Anladığım kadarıyla 1.73 boy, 75 iç bacak uzunluğuna S beden 46 kadro boyu iyi olacak.
Peki Scott Sub Cross 20 ye ne dersiniz arkadaşlar. Bütçemi zorlayayım mı, yoksa daha uygun fiyatlı alternatiflere mi yöneleyim.

gezgin gezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.600
İsim
mehmet emin
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
Bulabilirseniz giant seek alın. Eski bir model ama özellikleri yenilerden çok daha iyi. üzerinde 2x10 sram set var. Tiagra ayarında denilebilir.
Gayette sağlam. Kilo versin diye 160kg lık yeğenime aldık. Taşıyor!
3500TL civarında satanlar var.
(link)

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato
Tepki
0
İsim
Mehmet
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Arkadaşlar iyi günler.
Şehir bisikleti almak istiyorum süspansiyon olmasını istiyorum.
Bütçem 1500 tl önerileriniz bekliyorum
Boyun 1.72 kilo 65.

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@N.ozer
Scott sub iyidir , giant escape air modeli yada merida speeder de ozellikle tavsiye ederim. Beden olarak M beden size olur rahatlikla 44-46 cm arasi bseyler

• Beğen
Tepkiler: sadi imren

citybike80

Üye
Tepki
4
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Ümit
Bisiklet türü
Şehir - Tur
mrb arkadaşlar aranıza yeni katıldım.bisiklet alacam ama ne alacağıma karar veremedim.daha çok asfaltta kullancam ama yaşadığım yerin yolları çok bozuk ve rampalı.hem işe gidip gelmede hemde arkadaşlarla tur için alacam.dağ bisikletimi şehir tur bisikleti mi almalıyım.amartisörlümü düz maşamı?v frenmi h.disk mi olsun.yardımcı olursanız sevinirim.

gezgin gezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.600
İsim
mehmet emin
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
@citybike80

• Şehir bisikleti al. Amörtisörler rampada zorlaştırıyor. bozuk yol için kalın lastikler yeterli(>=50mm)
  • Disk frenlerden şaşma. Her yönden daha iyi. 1-2 sene sonra artık hep disk fren olacak.

1. Giant Seek (link)
2x10 sram set var. gayet güzel. kadrosu da sağlam. hem ön maşa da, hem de arkada bagaj delikleri var.
Üzerindeki kalın lastik(schwalbe big apple), dağ lastiği değil. yol/şehir için ve ucuz bir amörtisörden daha iyi amörtisör işi görüyor.
$660 civarı fiyatı var.

2. Giant ARX
(link)
yapı olarak üsttekine benzer bir model.
3x8 tourney/acera set var. biraz daha hızlı bir sürüş pozisyonu var ama kalın tekerleri bozuk yol / hafif arazi için de uygun.
$660 civaru fiyatı var.

3. (link)
özellikleri güzel. 2x10 sram set. kadrosu disk fren destekliyor. daha sonra disk fren takılabilir.

• Beğen
Tepkiler: citybike80

S_tim

Üye
Tepki
0
İsim
Erhan İnan
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Merhaba,
(link) bisikletini aldım . Ön arka hidrolik disk fren ve sürtme sesi geliyor.
Birde inceleme yaparsanız sevirim

gezgin gezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.600
İsim
mehmet emin
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
@S_tim
Disk fren sesi için şu vidyodaki ilk işlemi yapın.

• Beğen
Tepkiler: talipbl

S_tim

Üye
Tepki
0
İsim
Erhan İnan
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
@gezgin gezer
Teşekkür ederim :) Bisiklet hakkında bir yorumunuz var mı?

Tepki
0
İsim
Mehmet
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@TheNovaPower

Önerilerinizi bekliyorum

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
@Mert E.
Aslında bu tip tablolar ve tekstildeki gibi s, m, l kodlaması rakamların olduğu tablolara göre çok daha faydalı. Niye kullanmazlar anlamış değilim.

Değişik marka ve tip kadroların boy uzunlukları farklı oluyor. Hatta üreticiler bazen sele borusunu bazen üst boruyu da esas alıp numara verebiliyor. Bu nedenle her bisiklet için rakam üzerinden tavsiye geçerli bir yöntem olmayabilir. Orta boylu biri için Mtb veya şehirde 17-18” veya 43-45 cm (yol bisikleti kadrosu için de buna bir 8-10 cm eklenebilir) uygun olabilir diye düşünüyorum (inch üzerinden rakamları 2,5 ile çarpın). O bisikleti kullanan kişilerden tavsiye almak en iyisi tabi.

emirhan54

Üye
Tepki
4
İsim
Emirhan
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Diğer
(link)
Bu bisikleti almak istiyorum. Sizce nasıl? Bu fiyata daha iyisi var mı? İnternetten almayı düşünüyorum. Önerdiğiniz bir site var mı? Bu site güvenilir midir? Bir sıkıntı çıkarsa ilgilenirler mi? Teşekkürler.

• Beğen
Tepkiler: erman35