Şehir/tur bisikleti seçim rehberi

Myali

Forum Bağımlısı
Tepki
1.554
İsim
Sef
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Tur bisikleti arayanlar için Decathlon'a yeni bir ürün gelmiş:
(link)

Microshift 1x11 vites, önde 36, arkada 11-46
Tektro HD frenler
Alyan anahtarıyla sıkılan sokma mil 36 tel jantlar (ilk defa bir üründe jant teli boylarının da verildiğini görüyorum, önde 287 mm, arkada 290 mm)
Deore XT 6V, 0.5A, 3W dinamolu ön göbek
Fotoğraftaki gibi gökyüzüne bakmaması gereken 30 lux ön aydınlatma, 4 dakika gecikmeli sönen arka lamba
5 mm delinme önleyici katmanı olan 42 mm lastikler. 1295 gram ağırlık.
Kal uyumlu pedallar
Çamurluk, bagaj
Bol aksesuar yuvası
Toplam 16 kg ağırlık

Bayağı beğendim çok güzel.

• Beğen
Tepkiler: Şenol U.
Scudo

Peregrine

Daimi Üye
Tepki
674
İsim
Peregrine
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Ghost
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Tur bisikleti arayanlar için Decathlon'a yeni bir ürün gelmiş:
(link)

Microshift 1x11 vites, önde 36, arkada 11-46
Tektro HD frenler
Alyan anahtarıyla sıkılan sokma mil 36 tel jantlar (ilk defa bir üründe jant teli boylarının da verildiğini görüyorum, önde 287 mm, arkada 290 mm)
Deore XT 6V, 0.5A, 3W dinamolu ön göbek
Fotoğraftaki gibi gökyüzüne bakmaması gereken 30 lux ön aydınlatma, 4 dakika gecikmeli sönen arka lamba
5 mm delinme önleyici katmanı olan 42 mm lastikler. 1295 gram ağırlık.
Kal uyumlu pedallar
Çamurluk, bagaj
Bol aksesuar yuvası
Toplam 16 kg ağırlık

Herşeyi çok güzel olmakla birlikte vites oranları fabrika çıkışı değeri olan 22 gear inch ile bir miktar yüksek. Düzeltmek için ya 30t aynakol dişlisi ya da daha iyisi 30-42t aynakol ve ön aktarıcı ile desteklemek gerekiyor. Sadece asfaltta gidecekse 32t aynakol dişlisi ile değişim yapmak da kurtarır. Nedense decathlon'un gravel ve touring bisikletlerde "under geared" ürün piyasaya sürmek gibi bir sıkıntısı var.

• Beğen
Tepkiler: Şenol U.

Alpacino40

Üye
Tepki
2
İsim
Yusuf
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Arkadaşlar düz (yokuşsuz, engelsiz) 2 km yolda sabahları işe giderken kullanabileceğim şehir içi ve maliyeti 5-6 bin TL civarı bisiklet önerebilir misiniz? Boy:1.78, kilo: 75.
Tabi sadece bu yol için düşünüyorum, ondan maliyeti düşük yazdım. Her gün dolmuş parası vermek can sıkıcı, yürü derseniz de ter basıyor, bazı ilaçların yan etkisinden dolayı ve gün içinde hasta ediyor bu durum. Sabahları uyku problemi de olduğundan rahatça sürebileceğim bir model olmalı, fikirlerinizi merakla bekliyorum. Dükkan sahipleri malum, bir konuda bilgimiz az olunca hemen eldeki çöpü satıp kazıklamaya çalışıyorlar.

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.627
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Arkadaşlar düz (yokuşsuz, engelsiz) 2 km yolda sabahları işe giderken kullanabileceğim şehir içi ve maliyeti 5-6 bin TL civarı bisiklet önerebilir misiniz? Boy:1.78, kilo: 75.
Tabi sadece bu yol için düşünüyorum, ondan maliyeti düşük yazdım. Her gün dolmuş parası vermek can sıkıcı, yürü derseniz de ter basıyor, bazı ilaçların yan etkisinden dolayı ve gün içinde hasta ediyor bu durum. Sabahları uyku problemi de olduğundan rahatça sürebileceğim bir model olmalı, fikirlerinizi merakla bekliyorum. Dükkan sahipleri malum, bir konuda bilgimiz az olunca hemen eldeki çöpü satıp kazıklamaya çalışıyorlar.
Güncel olarak 6000 liraya kadar;

Alüminyum kadrolu olarak
- (link) - V ve MD frenlileri bütçe içinde (arka attırıcısının aslında 6 vitese göre olması dışında önemli bir sorunu yok, o da 3x7 viteste ince ayarla idare ediyor, gerekirse değiştirilir)
- Corelli Trivor (link), (link) ve birkaç model daha

Çelik kadrolu olarak
- (link)
- Kron Nomad (link), (link)
- (link)
- (link)

var.

Bütçeyi az daha yükseltebilirseniz (6300-6500) (link) gibi Aluminyum kadrolu ve bileşenleri daha iyi seçilmiş modellerden alabilirsiniz.

İkinci el olarak aynı fiyata daha iyi modeller bulunabilir ama sabırla aramak lazım.

• Beğen
Tepkiler: Alpacino40

Alpacino40

Üye
Tepki
2
İsim
Yusuf
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
[Carraro Active 280 duruşu itibariyle çok hoşuma gitti. Kullanımı rahat mıdır acaba?
En son 15 sene önce bisiklet kullanmıştım, ondan bu konunun cahiliyim biraz :)

sauron

Aktif Üye
Tepki
58
İsim
sahin
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar hep yol ve dağ bisikletleriyle ilgili tavsiye isteniyor. Şehir, hibrit, trekking bisikletler için en fazla 30 bin TL bütçeyle ne tavsiye edersiniz. Amacım hem şehir içi rahat kullanış hem de 50-60kmlik turlar yapmak. Bianchi t0011x3 düşünüyorum. Uzun turlar yapacağım için hafiflik benim için daha önemli.

-Deniz-

🌴🌴🌴🌴
Tepki
904
İsim
Deniz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Arkadaşlar hep yol ve dağ bisikletleriyle ilgili tavsiye isteniyor. Şehir, hibrit, trekking bisikletler için en fazla 30 bin TL bütçeyle ne tavsiye edersiniz. Amacım hem şehir içi rahat kullanış hem de 50-60kmlik turlar yapmak. Bianchi t0011x3 düşünüyorum. Uzun turlar yapacağım için hafiflik benim için daha önemli.
Peugeot T11x2 kullanmış biri olarak size x2 tavsiye ederim. 3'lü aynakoldan 2'li aynakola bu model ile geçtim. Daha hoşuma gitti diyebilirim. Bisiklet göbekler dahil herşeyi ile shimano idi. Kadro boyu uygun olsa hiç satmazdım. 32 lastikler ile akıyordu.

Sonrasında Trek Fx 2'ye geçtim. Yerlilerde büyük beden bulamadığım için. Kadro olarak daha güzel fakat bileşen olarak t11x2'den daha zayıf. Ileride güncellemek ile uğraşırım diyorsanız üzerindeki kendi bileşenleri ile o da yaklaşık sizin bütçeniz dahilinde. Sadece frenleri berbat.

Ben Trek'i alırken aynı fiyata daha donanımlı bir Giant modeli vardı. Ama modeli aklıma gelmedi ne yazık ki.

sauron

Aktif Üye
Tepki
58
İsim
sahin
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Peugeot T11x2 kullanmış biri olarak size x2 tavsiye ederim. 3'lü aynakoldan 2'li aynakola bu model ile geçtim. Daha hoşuma gitti diyebilirim. Bisiklet göbekler dahil herşeyi ile shimano idi. Kadro boyu uygun olsa hiç satmazdım. 32 lastikler ile akıyordu.

Sonrasında Trek Fx 2'ye geçtim. Yerlilerde büyük beden bulamadığım için. Kadro olarak daha güzel fakat bileşen olarak t11x2'den daha zayıf. Ileride güncellemek ile uğraşırım diyorsanız üzerindeki kendi bileşenleri ile o da yaklaşık sizin bütçeniz dahilinde. Sadece frenleri berbat.

Ben Trek'i alırken aynı fiyata daha donanımlı bir Giant modeli vardı. Ama modeli aklıma gelmedi ne yazık ki.
x3 olanda deore set var. Bütçem varken deore setten vazgeçme istemiyorum. Kilosu 12 civarı sanırım.

Peregrine

Daimi Üye
Tepki
674
İsim
Peregrine
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Ghost
Bisiklet türü
Şehir - Tur
x3 olanda deore set var. Bütçem varken deore setten vazgeçme istemiyorum. Kilosu 12 civarı sanırım.
Bu üçlü aynakol tercihiniz sayesinde ileride max. hızdan cüzi bir feragatla tırmanışları rahatlatmak isterseniz 44x32x22 aynakol ve 36x11 ruble oranlarına da geçebilirsiniz.

Tepki
1
İsim
Ercan Türkmen
Başlangıç
2022—23
Bisiklet
Diğer
Herkese merhaba aranıza yeni dahil oldum. Her gün işe giderken evimden Marmara'ya kadar gideğim 2 km bir yolda kullanmak üzere bir bisiklet arıyorum. Sahibinden sitesinden seçmek için desteklerinizi bekliyorum;

1- Şehir bisikleti en ideali anladığım kadarıyla,
2- Sadece ayağımı yerden kessin ve bana masraf çıkarmasın yeterli. Çok eski de olabilir,
3- Bütçem 500 TL - 2000 TL arası.
4- Eksik ve tamir edilmesi gereken bir parçası olmasın. Alıp direk sürmeye başlamak istiyorum,
5- Kadıköy, Ataşehir, Maltepe ve Üsküdar ilçelerinden birinde olmalı ki alıp sürerek evime gidebileyim.
6- Dönüşte dik olmayan hafif bir yokuş olacak.
7- Marmaray durağına kilitlenecek. Toplu taşımaya bindirilmeyecek.

Yardımlarınızı bekliyorum.

Son düzenleme:

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.723
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
2000'e kullanmaya hazır bir bisiklet bulmak çok zor onu söyliyim en baştan. Sonra,

1 - Bisikletle yokuş çıkılacak mı? Yoksa yol tamamen düz mü?
2 - Bisiklet iş yerine götürülecek mi? Yoksa Marmaray durağında kilitlenecek mi? (İş yerine götürülecekse katlanır lazım)

Bunların cevabını alayım. Bakarım senin için.

• Beğen
Tepkiler: Cem Coşkun