Şehir içinde sabit maşa ve amortisör farkı

danceros

Forum Demirbaşı
Tepki
1.009
İsim
Mehmet
Bisiklet
Cube
eski tur bisikletlerimde en iyi amortisörlü maşaları kullanmama rağmen sabit maşa tur/şehir bisikletleri için tek seçenektir (bence)... Alıyorsun bir ?x2,35 balloon özellikli schwalbe lastik amortisörde neymiş? bozuk yolda 35-40psi a indir kamyon gibi tıs tıs gidersin, baktın kaymak gibi asfalt ver 65psi sankim yer uçağüğiğğ :p:koptum::koptum::koptum:

IMG_2216.JPG

Scudo

danceros

Forum Demirbaşı
Tepki
1.009
İsim
Mehmet
Bisiklet
Cube
@mariokaldato
60 kilo taş yükledim, yatar pozisyoda yokuş aşşaa üsss kilometreye çıktım abi
beşyüzmilyonbinlira abii
o değilde dolma dedin canım biber dolması çekti iyi mi ettin şimdi? :D
şaka bir yana aynen böyle daha iyi abi, kelebek bana göre değilmiş abi hafiften domelme pozisyonuna geçeceksinki bisiklet sürdüğünü hissedeceksin haksızmıyım?.

ErHan72

Daimi Üye
Tepki
422
İsim
Erhan
Bisiklet
Carraro
Bir de şu açıdan konuyu ele alın; neden bisiklet çeşitleri var? Bisikleti nerede ve ne amaçla kullandığınız önemli.Adı üstünde dağ bisikleti, şehir bisikleti, yol bisikleti diyoruz. Neden dağ bisikletini illâ şehirde kullanmaya çalışıyoruz?

Biz daha gençken böyle bisiklet çeşitlerini bilmezdik. Tek seçeneğimiz sağdan soldan ucuz yollu, taksitle de olsa bir bisiklet sahibi olabilmekti. Kısıtlı bütçemizle alabilecğimiz yegane seçenekte her yerde satılan dağ bisikletiydi. Şu an yol bisikletim var; o zamanlar yol bisikleti olarak aklımda yer eden (marka bilmezdik çünkü) Peugeot yeşil renk yol bisikletidir. O Pinokyolar,bmx ler hep tarih oldu artık.

Şimdi forum konularına bakıyorum da binlerce liraliık bisikletler, ekipmanlar, formalar, kasklar öneriliyor. Zar zor kenara 500-1000 TL sı koyan bisiklet sevdalısı bu parayla hangi bisikleti alacak, hangi ekipmanı veya giysiyi alacak? Mecburen gözü ve aklı üst markaların o afilli modellerindeyken yine albenisi olan bir amörtisörlü dağ bisikleti gidip alacak.

Sözün özü; her bisiklet kullanım amacına ve yerine göre seçilmelidir. Elbette zevk ve imkân meselesi her şey. İsteyen en iyi amortisörlü dağ bisikletini şehirde kullansın kendi zevki. Ama kullanım yeri şehir midir? Şehir için mi üretilmiştir o ayrı konu.

Bir de y.dışı forumları takip eden forumdaşlar orada ki görüşleri de aktarsa bizde bilgilensek daha iyi olur. Bakalım y.dışında ne düşünülüyor bu konularda

Çağdaş78

Forum Bağımlısı
Tepki
4.571
İsim
Çağdaş
100-150 $ a Cin yapımı yada 300-500 $ a marka olan mtb için yapılmış karbon masalar var. Para kısmi sorun olmasa denemek lazım . Hafifliği de cabasi.

• Beğen
Tepkiler: Anıl Erdoğan

Anıl Erdoğan

Forum Carbonbaşı
Tepki
1.786
İsim
Anıl ERDOĞAN
Bisiklet
Cube
@epsilon91 denemelisin demişsin ya , rocksshox havala maşalı mtb ve carrraro 324 ile denemelerim + mosso 771acera ve mosso legarda amartsiörlü denemelerim neticesinden bu kanıya ulaştım. Zaten yorumların büyük bir çoğunluğa da sabitten yana...

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

JusTiMe

Siyah Bisiklet Delisi
Tepki
1.117
İsim
emre
Bisiklet
Mosso
Mosso 7581xc xtye geçmiş olmam isabetli olmuş. Bende diyorum 27 vitesten 33vitese geçmem neden bu kadar fark etti diye yazından dolayı sebeplerini apaçık gördüm. İlki vites elbet 2. ise üstümden 0,5kg kalkmış olması 2.3kgye sahip amortisörlü maşam mevcut eski bisikletimde şu an ki bisiklette 1.8kglik havalı maşa mevcut :D bisikletim 17kg olması da cabasıydı :D 5kg üstümden net ağırlık kalktı ki sanki ilk kez bisiklet sürmüşüm gibi hissettim :D

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Hakan Ergül
kaliteliymis demek icin insanin amotisörlü masayi hayatinda ilk defa görmüs olmasi lazimki buna kaliteli diye bilsin. Kalite baska bir sey oluyor buna emin olabilirsiniz.

@epsilon91
Hic amortisörlü bisikletiniz olmadiysa yorumunuzu neye dayanarak yazdiniz? Bir süspansiyonlu masanin sadece kilitli olmasi sizce konforlumu oluyor?

@yakup3457
Bir kac marka düz masayi neden MTB de üretmis onu anlamak lazim ki kimse burada onlar düz masa üretti diye tüm MTB ler artik düzmasayla üretiliyor diyen olmadi. Ayrica kaldirim cikmak icin yada cukur gecmek icin kilitli masaya falan gerek yok bunu basarili sekilde düz masayla da basara bilirsiniz.

@ErHan72
Ilk sorunuza cevap vereyim.
Mesela ben dag bisikletinden baska bisiklet sürmesini sevmiyorum, o yüzden MTB yi sehir ve turlarda da kullaniyorum. Bugün 29" bir bisilet rahatlikla turlarda veye sehirde kullana bilirsiniz. Hatta yol bisikletini de sevmem, ara bi kullansam bile.

ikinci sorunuza gelince. hic merak etmeyin almanyadaki forumladan misal vereyim, buradaki yorumlardan pek degisik yorumlari zor görürsünüz. %95 genel olarak hep ayni muhabbetler ve ayni yorumlar. :)

ErHan72

Daimi Üye
Tepki
422
İsim
Erhan
Bisiklet
Carraro
@Murat Cömez Keşke diğer yazdıklarımı da dikkate alsaydınız, sağlık olsun. İsteyen istediğini kullanır. Önemli olan bisiklete binme zevkine varabilmek.

Aklıma geldi ekleyeyim; bizler ne yazarsak yazalım sonuçta her bisiklet belli amaçlar için üretiliyor. İsteyen istediğini alıp kullansın sorun değil. Gücü yeten 60.000TL lık bisiklete biner. Bizler kendi bisikletimizle güzel vakit geçirebiliyor muyuz ona bakalım. Gerisi teferruat. Ne dersek diyelim, neyi savunursak savunaalım bu üretilme amacını değiştirmez

Ben İstanbul Yeşilköy sahilinde o kadar geniş lastikli bisikletler gördüm ki türü bilmediğim bu bisikletlere neden binerler şehirde anlamış seğilim. Sanki kumluk alanlar için üretilmişler.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@ErHan72
Tabiki tüm yorumunuzu okudum, sadece cevaplanmasi gereken yerleri cevaplamak istedim. Kusura bakmayin yanlis anlasma icin. Bence en önemli cevap sizin icin yurtdisi forumlardi diye düsünüyorum.

ErHan72

Daimi Üye
Tepki
422
İsim
Erhan
Bisiklet
Carraro
@Murat Cömez Dil sorunu olmasa bakacağım da translate yeterli olmuyor malum. Sıkıntılı bir durum yok canınızı sıkmayın. Herkesin kendine göre bir düşüncesi var bunu da medeni bir şekilde paylaşmayı bilmemiz lazım. Alınacağım bir yazı yazmamışsınız ayrıca

Anıl Erdoğan

Forum Carbonbaşı
Tepki
1.786
İsim
Anıl ERDOĞAN
Bisiklet
Cube
@danceros Mehmet abi az önce 08:25de Cube travel kullandım. Telefonum yanımda değildi foto alamadım. NE kadar güzel bir bisikletmiş yaa.
Mercedes Balina kasa rahatlığı var resmen:komik: . Acaip hoşuma gitti.
Acaba MTBye ayırdığım parayı bunu mu alsam diye düşündüm sonra yok canım sen MTBcisin didim...:D:D:D

danceros

Forum Demirbaşı
Tepki
1.009
İsim
Mehmet
Bisiklet
Cube
@Anıl Erdoğan

:) Aynen çok heybetli bir bisiklet.yerinde olsam karbon mtb yerine daha uygun 2.el birşey alıp böyle bir tur bisikletinide alırdım.bisiklete gelince, tam bir tur bisikleti geçen hafta pazar günü 150kmlik turun yarısını %3 ile %8 eğimde sürdüm cube ın kadro yapısı efsane ağırlığını hissettirmeyen bir tur bisikleti (16kg, yüklü 20-21 idi). sonrasında maça gittim gerisini sen düşün :) çamurlukları ve gidonu değiştirince son zamanlarda duyduğum yeni tepkiler ''abi bu elenkritiklimi?'' ''abi bunun akusüğ nirde?'' ''abi motopisikilent gibi duruyor'' :)

• Beğen
Tepkiler: Anıl Erdoğan

MossoM

Daimi Üye
Tepki
462
İsim
Cihan D.
Bisiklet
Mosso
@epsilon91
Benim zoom marka kilitli ayarlı maşam var kilitlediğinde tam sokı olmuyor biraz boşluk oluyor hafif çukura girince çat diye ses yapıyor yokuş çıkarkende ivme verince esneyim vine vuruyor. Sıfıra sıfır kilitlenen maşa olmadıkça kilitlemek iyi olmaz kanımca. Ben o yüzden hiç kullanmıyorum o özelliğini

• Beğen
Tepkiler: suat akman