şehir içinde güvenli sürüş için 5 ipucu

mustang41

Aktif Üye
Tepki
273
İsim
Mustafa
@Atasoy
Hemen hemen her pazar Sabah 07.00 ile 10.00 arası Tuzla-Bostancı arası turlarım.Bu saatlerde sorun olmuyor.Yollar bile boş olabiliyor.Fakat 12 den sonra mangalcısı semavercisi bisiklet yolunda cirit atıyor.Sen bisiklet yolundan giderkende ters ters bakıyorlar,ne işin senin burada der gibi.

• Beğen
Tepkiler: -Skynet- ve Atasoy
Scudo
Tepki
26
İsim
Muhammet kayalar
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@mariokaldato
Niyeki,ayrıca direk janta değilde beze sıkıp siliyorum merak ettim eyvah ?

Tepki
81
İsim
Cekmekoy
Bisiklet
Whistle
Gecen sene rodos yunanistan gezisi yaptim yanimdan gecen arabalardan neredeyse durdurup ozur dileyecektim kardes biz turkuz bize oyle insanca yaklasmayin diyecektim hemen hemen her kavsakta durdum ben gecene kadar butun hepsi bekledi bizim ulkemizdede olur lakin yaptirimlarin cok agir olmasi lazim

• Hahaha
Tepkiler: Triban

bonexq

Üye
Tepki
0
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Yolu ortalamaktan çok çekiniyorum, arkamdan korna çalıyorlar. Tamam yeniyim, hızım da düşük fakat kulağımı parçalıyorlar. Sağda bekleyip, yol boşaldıktan sonra veya kaldırım uygunsa oradan sürüyorum.

Mehmetunlu

Üye
Tepki
184
İsim
Mehmet ünlü
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Esenkentteyim. Rotam her sürüşte aynı. Tüyap,beylikdüzü,ambarlı,avcılar,firuzköy,esenyurttan ev. Ortalama 40 km . Duruma göre sağdan gidiyorum. Maviye boyanan kaldırım bozması bisiklet yolunu tercih etmiyorum. Yaya kaldırımlarına girmiyorum. Kavşaklara gelirken sağ sola arkaya her yere bakıyorum. Minübüs otobüsten uzak durmaya çalışıyorum.bazen en soldada olduğum oluyor trafiğe göre çünkü sürücüler sağda yer bırakmıyor ağır trafikte. Şerit takibi yapıyorum yeri gelince.karanlık tünel geçişlerinde ışıklarım hep açık hızlı girip hızlı çıkıyorum ne olur ne olmaz.tecrübem dalgınlığa hiç yer olmadığı.tehlike ve olasılıkları önceden kestirmek şart.kararlı bir sürüş gerekiyor. Hareketleri sürücüye net göstermek lazım.birde üst seçimi renkli olmalı . Dikkat çekmeli.
Herkese kazasız sürüşler.

makaram

Forum Bağımlısı
Tepki
4.398
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@bonexq
korna çalıyorlarsa rahat olun. sizi görüyorlar demektir. ben korna duyunca hiç istifimi bozmam

Fahri Eren

Üye
Tepki
6
İsim
Fahri Eren Öğütlü
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bisikleti yıkadıktan sonra kesinlikle Nazar duasını okuyun.Kirli iken başkalarının ilgisini çekmeyen bisikletiniz temizlenince insanların gözüne batabilir.(Tecrübeyle sabit)

Tepki
26
İsim
Muhammet kayalar
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Fahri Eren
Cidden öyle çamurluyken iyy diyenler bu ne diyenler temizlenince mobese kamerası gibi baka kalıyorlar bide nazarlarıda turuyor

• Beğen
Tepkiler: Fahri Eren

Türko

Sunroofa değil gökyüzüne inananlar
Tepki
3.144
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@oxcakmak
aaauuuuvvv besmele mi ne besmelesi bu forumda dinin yeri yok

luckxor

Forum Demirbaşı
Tepki
1.108
Bisiklet
Focus

@Mehmetunlu

İstanbul'da bisikletle trafiğe çıkılacak en son yerler.

Tepki
26
İsim
Muhammet kayalar
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.372
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Karga bokunu yemeden turlarını tavsiye ederim. Salı- Perşembe sabah 05:30-07:00 arası Selimpaşa-Büyükçekmece git gel. Haftasonu duruma bağlı en geç 06:30 çıkışlı 70 km üzeri turlar.

Yine haftaiçi akşam çıkmak istersem BBK ile (Büyükçekmece Bisiklet Klubü) laylaylom akşam turları kalabalıkla olunca hiç sıkıntı olmuyor kimse ağzını açıp tek kelime edemiyor. Yaklaşık 10-15 kişi olunca haliyle kimsecikler ses çıkartamıyor.

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.140
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@trainspotting35
Sanırım büyük şehirlerde bu şekilin dışında bisiklet sürmek çok zor. Sabahın o saatlerinde bisiklete çıkmakta çok miktarda özveri ve bisiklet tutkusu gerektirir orasıda ayrı...

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.372
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Benim felsefem şu şekilde kendi hobim ve zevkim için ailemin zamanından çalmamak. Hem trafik olmuyor o saatte. Hem eve sabah erken geliyorum hemde eve giderken simidimi alıyorum. Oğlanla hanım uyanmamışsa çayı demliyorum prim üstüne prim topluyorum. ? ? ?

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Yol genis ise suruculer cildiriyor, daha dikkatsiz ve agresif oluyor.
Ara sokaklarda gerekirse yolu ortalayin, musait yerlerde hiz keserek veya saga kacarak onun farkında oldugunuzu hissettiren bir baş veya el isareti verin gecip giderler.
Ulasim agirlikli kullanirken bu sekilde hareket ediyorum. Istanbul'da yasamiyorum ama bulundugum bolgede ozellikle son birkac yildir, suruculerin daha duyarli ve sabirli davranmaya basladiklarini soyleyebilirim.
Araba ve motorsiklet surucusuyum aynı zamanda. Siz trafigi gereksiz, bencil veya kuraldışı kullanmadiginiz surece hemen her taşıt kurala uymaya calisiyor. Dogustan psikopat ve cahillikten beslenen, ergenlik hormonlari ile ölümcül risklere soyunan kişiler ayrı! Kaldi ki bu tipler icin yaya, bisikletli veya motorlu arac kullanıyor olmaniz farketmiyor. Sadece arac icinde degilseniz trajik bir sonun kurbanı olma ihtimaliniz daha yuksek oluyor. yoksa durduk yerde kimse karsinidakine zarar vermek, aynı zamanda kendisine maddi manevi hasar vererek ugrasmak istemez.
Spor amacli kullanirken mumkun oldugu kadar trafik saatinden ve hızlı akış olan yollardan uzak rotalar secmeye calisiyorum.
Bisiklet yollarinin sportif amacli olmadigini bildigim icin tur/spor amaciyla asla dikkate almadigim bir secenektir. Cunku bisiklet yoluna parketmeseler bile, yayalar ve araclar surekli gecis guzergahlarinda kaldikca bisiklet yolunu keserler. Yuksek hiz ile giderseniz iki taraf icinde hosnutsuz sonuclar dogurur. Kaldi ki cogu yaya bisiklet yolu seklinde bir ayrımın ne oldugunu henuz ogrenemedi...

Nazar duasi ve besmele ile bindigimi hic hatirlamiyorum. Gecirdigim tum kazalar, risk almak veya dalgin olup hata yapmak sonucu basima gelmistir...
Hangi araci kullanırsanis kullanın, dikkatinizin dagilmasina izin vermeden ''yolu okumaya'' yani trafikteki diger ogelerin hareketlerine, yol durumuna, gorus kalitesine dikkat ederek olasi riskleri gozonune alarak temkinli hareket edin. Sizi en iyi bu korur.

• Beğen
Tepkiler: Mehmetunlu

Mehmetunlu

Üye
Tepki
184
İsim
Mehmet ünlü
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@caner adsız
Gönül ister daha güzel yerlerde çıkalım ama bisiklet ile kaza riski sahil yolundada var sokak arasındada.sürücü önlemini alacak İllaki gerisi şansa kalıyor.çatalca tarafına doğru gitsen sevimli dostlarımız her yerde bazen bayağı zorluyorlar koştururken.