Şehir içinde en çok tedirgin eden olay

Ormanci

Üye
Tepki
128
Bisiklet
Merida
@taner07 Hocam o zaman içeridekini gözleyip "len bu kapı açar mı" diye dikkatli bi şekilde geçeriz veya gerekirse yavaşlar hatta dururuz. Bu kadar basit. Allah allah allah allah diye mal gibi gitmeye gerek yok :)

Bunu demek istiyorum işte, bu iş araba kullanmak gibi basit değil. Motosiklet bisiklet kullanmayı insanlar daha basit sanıyor ama bu tip "yandan" ve "aradan" geçmelerde, bir otomobil sürücüsüne göre dikkat etmeniz gereken faktörler birden fazlalaşıyor.

Evet videodaki arkadaşta şanssızlık olmuş. Çünkü adam yeni park etmemiş, bir süredir orada duruyordu herhalde, en azından videodaki durağan süre boyunca böyle. Bisikletli vatandaşın da bu yüzden hiç aklına gelmemiş, yanından geçip gidiyor. Ben olsam benim de aklıma gelmezdi herhalde. Ama arabanın yeni park etmiş olduğunu görsem, gözüm sürücüde olacak şekilde yanından geçerim.

Arabanın biraz etrafından mesafe bırakarak geçme konusu ise aslında sadece videodaki olay içindi. Yol baya geniş, kurtarabilirdi ama çok anlık olmuş tabi, kaçamamış vatandaş.

Scudo

baykuş97

Forum Bağımlısı
Tepki
866
İsim
ilhan beyoğlu
Bisiklet
Trek
1) Mazgallar (ki kafa üstü çakılmışlığım var)
2) Park halindeyken açılan araba kapıları
3) Arkamdan gelip önümden sağa dönen araçlar.. (arkada gözlerimizin olmadığından habersiz araç sürücüleri, ki ben onların beyin kan akımlarının olmadığını düşünüyorum.. BEYİN ÖLÜM... Yapacak bişey yok..)

taner07

Forum Bağımlısı
Tepki
4.946
İsim
Taner Yılmaz
Bisiklet
b'Twin
@Onur Arslan Sizin hesabınıza göre ben varmak istediğim yere akşama doğru anca varırım. İyi günler, üslubunuza dikkat etmenizi öneririm herkes aynı tepkiyi göstermeyebilir...

• Beğen
Tepkiler: ERKAN ÇAVUŞ

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.277
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Ben bu ulkede birseylerin duzelecegi konusundaki umitlerimi tamamen yitirmek uzereyim.
Biz egitim sistemi duzelmeli dedikce daha da bozuluyor.
Biz insanlarimiz sehir kulturunu ozumsesin dedikce koyden goc artiyor ve gelenler ortama uymak yerine sehri kendilerine benzetmeye calisiyor.
Biz insanlar bisiklet kullanimina yönelmeli dedikce istanbul'da her gun 330 arac trafige katiliyor.
Biz insanlar bilinclensin dedikçe cehalet artiyor.
Biz insanlar saglikli yasasin dedikce obezite artiyor.
Biz ulkede uretim artmali dedikce disa daha da bagimli oluyoruz.

Ulke memur ve koylu zihniyetinden kurtulmadikca bunlar duzelmeyecek. Kimseyi asagilamiyorum sakin yanlis anlamayin, memur derken salla basini al maasini, köylü derken de 3 kuruşu menfaate çevirip uretim yapmadan kazanmak isteyenlerden bahsediyorum.
Bir kesim daha var ki foruma olan sevgi ve saygimdan dolayi bu kesimden bahsetmeyecegim.
Bunlar duzelmeden huzurlu bir hayati unutun dostlar. Bu ulkede devletten hicbir sey beklemeyin. Halk anca sivil toplum orgutleri ile belki birseyleri kabul ettirebilir ama icinde "örgüt" kelimesi gectiginden cahil halkimiz komünist, dinsiz yaftasini yapistiriverir.
Birseyleri degistirmek, yatarak olmaz. Ayağa kalkmak lazim.

smyrnoff

Üye
Tepki
17
İsim
kıvanç
Bisiklet
Kron
Geçen hafta İzmir de güzelyalı dan konak a dogru pedallıyorum. Karşıdan da bisim kiralamış bir grup geliyor. yaşları 20 nin biraz üstü . Bayan olanlardan bir tanesi en tehlikeli şeyi yapıyor. bisiklet kullanırken cep telefonu ile ugraşıyor. hadi araba kullanırken cep telefonu kullananlar bir nebze iyi de bisiklet lan ! 2 tekerlek üzerinde cep telefonu olurmu ? oluyor işte. Çok ucuz atlattık ,sıyırdık ama ben durdum agzıma geleni saydım.Duyduklarına da eminim ama hiç oralı bile olmadılar gittiler. bisiklet üzerinde whatsupp tan mesajlaşmak inanılmaz bir yetenek olsa gerek.

• Beğen
Tepkiler: Tayfun Sezer

Ormanci

Üye
Tepki
128
Bisiklet
Merida
@taner07 Niye anlatamıyorum anlamadım. Üslubuma takıldınız gidiyorsunuz. Ben de diyorum ki siz zeki insanlar olarak şansınızı zorlayıcı şapşallıklar yapmıyorsunuzdur diye ümit ediyorum, belirli bir bilinç seviyesindesinizdir diye düşünüyorum. Bu durumda üzerinize de alınmamanız gerekir diyorum. Ne tepkisi yahu :)

Önlem almaktan bahsediyorum sadece. 10km/h ile gidin demiyorum.
Aman nasıl biliyorsanız öyle yapın ya :)

Snorlax

Daimi Üye
Tepki
210
İsim
Sinan
Bisiklet
Carraro
Özeleştiri içeren mesajları daha yapıcı buluyorum çünkü daha 2 gün önce farkında olmadan arabanın sağından geçtim o arada benim yaşlarımda bir çocuk önüme kapı açtı arabaya girdi onunda acelesi vardı herhalde, pardon dedi bende hatamın farkındaydım bir dahakine daha dikkatli olacağım onunda olacağını düşünüyorum aslında demem o ki bir çok olayda biz bisikletçilerin veya motorsikletçilerinde ağır hataları oluyor sütten çıkmış ak kaşık olduğumuzu düşünmekten vazgeçelim :D

NOT:Tabi ki bisikletçiler bir tık daha duyarlı oluyor dediklerim yanlış anlaşılmasın sadece olaylara bu önyargıyla yaklaşmamak gerekiyor sanırım

• Beğen
Tepkiler: Ormanci

Halilibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
2.288
İsim
Halil ibrahim
Bisiklet
Specialized
Gene burada yaşananlar trafiğe açık ve şehiriçi alanlar. Ben Cumartesi günü Eymir'de bisiklete binerken, Arkamdan son ses müzik açık, modifiyeli görünüme sahip mercedes vito geldi, ben sağdan giderken, sol dirseğime aynasını vurdu (aynası kırıldı) , bende gidon sağa dönüp aşağı düşmeyim diye, sola kırdım, sol fren kolum adamın ön kapıdan başlayıp boydan boya çizdi (kazıdı boyasını resmen).

Durdu indi aşağı. Ya dikkat etsene kenardan gitsene gibi abuk sabuk konuşmaya başlıyordu ki.

Ne diyosun la sen, zaten çalılar sağ koluma sürtüyor sıfır çizgiden gidiyorum, burası odtü arazisi bilader, burada araç üstünlüğü yok, yaya üstünlüğü var. Ayrıca diyelim ki burası trafiğe açık normal bir yol olsun gelip arkadan bana çarptın %100 kusurlusun bir de üste çıkmaya çalışma dedim.

Orada eşiyle birlikte koşmakta olan bir hanımefendi (eğitim görevlisi sanırım) "Arkadan son ses bangır bangır geldin, hızlı araç kullandın ve sonunda da çocuğa çarptın değil mi? Buraya ait olmadığın tüm hareketlerinden belli çabuk terket burayı serseri dedi."

Cevap dahi veremedi.

Ben dirseğime baktım kırık çıkık yok (1-2 noktadan kan akıyor 4-5 çizik vardı) Bisiklete baktım hiç birşey yok :D :D

Abi sende de ne dirsek varmış aynayı kırdı sende birşey yok dedi.

Baktım arkadaş cidden düşük zekalı, eşimi de sakinleştirdim, hadi bilader hayırlı bayramlar varsa bana bir ıslak mendil ver yoluna git dedim.

Çocukluğumdan beri (8 yaşımdan itibaren) yakın dövüş sporlarıyla uğraştığımdan, olaydan haberi olan herkes "abi bi güzel dövseydin" diye fikir beyan etti.

Bu tür düşük zekalı tiplerin istedikleri de budur arkadaşlar, sakın onlara istediklerini vermeyin. Bir çoğu yediği dayağı ya da onları vurmadan etkisiz hale getirmenizi kabul edemez ve egolarına yediremediklerinden, araçlarından sopa, delici kesici alet hatta silah alıp size saldırmayı normal sayarlar.

Herkesi kör ve sağır varsayıp ona göre temkinli olmak en iyisi.

oktayakgoz

Forum Bağımlısı
Tepki
507
Bisiklet
Salcano
@Kerem Özbayrak bunu dun yasadim. Baya hizli iniyordum. Yol yuzeyi biraz cukurlasmis hic farketmedim. Zor hakimiyeti sagladim.

Kerem Özbayrak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.688
Bisiklet
Giant
@oktayakgoz Geçmiş olsun yine de ucuz atlatmışınız. İnsan bir kere ciddi kaza geçirdiğinde sonrasında bisiklete her bindiğinde aklının bir ucunda yaşadıkları kalıyor. Ben artık korkar oldum aşırı hızlanmaktan.

oktayakgoz

Forum Bağımlısı
Tepki
507
Bisiklet
Salcano
@Kerem Özbayrak 7 yasindan beri araba kullanirim. Fakat bisiklet cok dikkat isteyen birsey. Zaten can guvenligi yok. Fakat korku daha beter eder. Hizlitsa hizli ama dikkatli surmek lazim. Yada yavas geziler yapacaksin

• Beğen
Tepkiler: Kerem Özbayrak

Halilibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
2.288
İsim
Halil ibrahim
Bisiklet
Specialized
Yol - Cx - Yarış Bisikleti sahibi arkadaşlarımı kızdırmak istemem ama, Trafikte Toyota Yaris'imle giderken, adam aracın küçüklüğünden dolayı sıkıştırıyor, aldırmıyor.

O nedenle 2 XC Mtb bisikletim var. 140mm ön amortisörlü, Artık daha sert arazilere girebilmek için Şimdi 3. olarak 27,5 jant 150-160mm amortisörlü bir enduro arıyorum.

Araçlardan ne kadar uzaktaysanız o kadar güvendesiniz. Memlekette yoldan daha çok dağ - taş arazi var ve araziler bitmeden, bisikletle asfalta ineceğimi sanmıyorum.

Kaza yapıyorsam da kendi hatamdan dolayı yaparım kimseye kızma lüksüm olmaz. kaskı dizliği dirsekliğimi takıyorum keyfime bakıyorum.

tanchu

Forum Demirbaşı
Tepki
235
İsim
tanju
Bisiklet
Cube
araçların yanıma kadar gelip geçmek yerine kaldırım tarafına sıkıştırmaları. bunlarada gidon içine aparat uydurup sprey boya püstürtesim geliyor. :krsn:

Arda Oral

Daimi Üye
Tepki
141
Bisiklet
Salcano
Tam kapı açılması yazacaktım video yu izledim çok korkuyorum bir gün benim de başıma gelecek diye keşke kask kullansalar

Elzem

Üye
Tepki
38
İsim
Elif Zemzem Hebiloğlu
Bisiklet
Salcano
ben bisiklette birkaç şeyden korkuyorum
yayalar
arabaların kapı açması
araçların sıkıştırması
bugüne has bişey daha oldu normalde hiç olmaz, bankada işim vardı aniden yağmur bastırdı hafif frende zaten bisiklet ağlıyor adeta, o ne ses öyle... yağmur altında frene de güvenemiyorsun. kapalı yolda araba geçiyordu ama çok ağır, az kalsın çarpacaktım ayaklarımla müdahale ettim. normalde böyle olmaz ama son anda yırttım şükür ki. kabustu bugün yani yağmur sağ olsun :)

E2NT

Üye
Tepki
26
İsim
Ertan
Bisiklet
Bianchi
Ağaca çarpmak :) geçen gün dönüşten sonra ağaç varmış ağaça çarptım, Bir ağaç korkusu oluştu :)

Tepki
130
İsim
navigraph55
Bisiklet
Scott
Cehaletin tavan yaptığı ,ödüllendirilip baş tacı edildiği hatta prim verilerek üst düzeylere getirlidiği bizim gibi feodal yapıdaki ata erkil toplumlarda maalesef bisikletie saygı duyulmasını beklemek saflıktan öte salaklık olacaktır...Bu cümleden olmak üzere bizler kendimizi herkesin hata yapacağını düşünerek yani bütün duyularımızla TRAFİĞİ OKUYARAK daha defansif bir sürüş sergilemeliyiz ki sağlığımız bozulmasın..

Tabii ki mazgallar,açılan kapılar,öne atlayan yayalar,aracıyla sizi itekleyen piç sürücüler ve tabii ticari zihniyetli 10 lira için sizi köpek gibi ezip telef etmekten hiç çekinmeyecek vandallar ülkemizin şehirlerindeki Sırf bu yüzden şehrin ağdalı trafiğinden bir an önce sıyrılıp , kasaba -köy ve ya şehirler arasına kaçmak en mantılısı ve akıllı olanıdır....

Maalesef halen ülkemiz trafiğinde cüsseye ve tonaja bağlı ilkel bir HİYERARŞİ hüküm sürdüğünden otobüs tırdan ve kamyondan kaçınmakta ,kamyonetler minibüsten ve otolar da panelvanlardan sakınmaya çalışmaktadır.
Durum bu kadar açıkken karne hediyesi anlayışı bir adım geçemeyen bu sporda hayatta kalmak istiyorsak trafiği okumayı öğrenmelisniz yoksa sinek gibi yapışmamak tamamen şanstır..

JamesFord

Aktif Üye
Tepki
148
Bir tek ben mi farkettim adamın indikten sonra kapısına baktığını?

cervèlo

Üye
Tepki
75
İsim
Burak
Bisiklet
Sedona
Bisikleti hiçe sayiyorlar. Kapıyı açan adamın rehabilitasyon görüyorsunuz. Pek falan umrunda değil. Dikiz aynaları yok galiba aracin