Şehir içi virajlara dikkat

Efe Yamac Yarbasi

Daimi Üye
Tepki
311
Bisiklet
Cannondale
Merhaba arkadaşlar,

Yine kaza yaptım, iyileştim sayılır ve hepinize ibret olsun diye yine yazıyorum :D 2 hafta önceki cumartesi günü sabah yola çıktığım gibi düştüm. etiler civarından baltalimanına inen bir yol var, bilenler bilir. iyi bir hızla her zaman geçtiğim ve avcumun içi gibi bildiğim viraja girdim ama virajın ortasında, geçeceğim kısma bir sıvı (su veya yağ olabilir, bilmiyorum) dökülmüş ve orda ön tekerin kayması sonucu düştüm. garmin'e göre 55-60 arası bir hızla giderken düştüm. kaskımın bi tarafı kırıldı ve diğer tarafında da hasarlar var, ona rağmen kaşım açıldı biraz. ve vücudumda da farklı yerlerde morluk/ödem ve bacağımda da iki avuçiçi büyüklüğünde sıyrık var, çoğu şu ana kadar iyileşti gerçi. bisiklette pek hasar olmaması sevindirici en azından :D

diyeceğim o ki, yine ucuz atlattım bir kazayı. yazmaktaki amacım, bunu okuyan arkadaşları şehir içindeki yollarda böyle aptal ve beklenmedik sıvılara karşı falan uyarmak. yüksek hızlarda durumu toparlayacak vakit ve refleks pek olmuyor malum, o yüzden herkese dikkatli sürüşler :)

Scudo

samet teke

Üye
Tepki
21
Bisiklet
Carraro
Ülkemiz şartlarında bu tür tuzakların farkında olarak sürüş yapmak lazım çok geçmiş olsun..

Efecan UZUN

Daimi Üye
Tepki
72
Bisiklet
Corratec
Çok geçmiş olsun . Zannediyorum virajlara ayrı sempatimiz var bende virajda takla attım ve kaşım yarılmıştı iki ay önce ağrılarda cabası :D Yinede bisikletimi hergün daha çok seviyorum onlarsız kalmayalım ve tekrardan çok çok geçmiş olsun :in: :in:

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Geçmiş olsun diyelim abi yol bisikletinin viraj kabiliyeti ne kadar iyi olsa da bir saniyelik hata veya paniğe bakıyor her şey.

• Beğen
Tepkiler: Ali Demir

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Çok geçmiş olsun Efe, o hızlarda düşmek gerçekten korkutucu.

En iyisi inişlerde hız yapmayalım diyeceğim ama bisiklet kendi ataletiyle hızlanıyor maalesef, sürekli fren sıkmak hoş olmuyor.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
geçmiş olsun ,2 kere kaza tehlikesi atlattım ön tekerin kayması nedeniyle ama hızım düşüktü kurtardım,1.sinde yerdeki tahtayı son anda gördüm direksiyonu kırmamla ön teker tam sağ döndü ve hemen toplayabildim.

K. Aydın

Aktif Üye
Tepki
101
Bisiklet
Mosso
Öncelikle geçmiş olsun lakin yolu tam bilmiyorum ama şehir içi bir yol. Sanırım hız sınırı 50 km/sa olması lazım. Araçlar için böyle bir durum mevcut iken bisiklet ile o hızda gitmek ne kadar uygun orasını da siz daha bilirsiniz.

Max Torque

Forum Bağımlısı
Tepki
800
İsim
Hüseyin Gündoğdu
Bisiklet
Kron
Geçmiş olsun efe,

Valla en korktuğum şeylerden biri, mazot dökülmesi, yağ dökülmesi hemde virajda.
Karşıdan araç gelse tamamen pertiz. malesef Çengelköy'ün ilerisinde ki Villalar yolları sabunlu su ile ıslatmaya devam ediyorlar.

• Beğen
Tepkiler: Ali Demir
Tepki
18
İsim
Tayfun Güler
Bisiklet
Bianchi
konu eski fakat iki hafta önce benzer durum başıma geldi. Kaldırım çıkış rampasının kenarında ki çiçekler sulanmış. çapraz çıkış yaparken ön teker kaydı. fazla bir sürat olmamasına rağmen sol tarafıma düştüm. el bileğimde ve dizimde problem oluştu. el bileği için röntgen çekildi kırık çatlak yok ama ufakta bir sızı devam ediyor. Bileğimde ortopedik bir koruyucu var. ciddi bir sıkıntı yok şükür. fakat ıslak zemin ve virajı görünce düşmeye hazır olun derim :(

dodurgalı_06

Forum Bağımlısı
Tepki
1.170
İsim
Mustafa Erdoğan
Bisiklet
Kron
@Tayfun_Güler öncelikle geçmiş olsun. ''ıslak zemin ve virajı görünce düşmeye hazır olun derim'' yazmışsınız. Ben de ıslak zemin ve virajı görünce frenleyin derim. Hızlı bir şekilde düşmek gerçekten tehlikeli.:(

Tepki
18
İsim
Tayfun Güler
Bisiklet
Bianchi
@dodurgalı_06 aynen yavaş girip hasarı minimize etmek önemli. Anlık ıslak zeminlerle karşılaşınca tepki verene kadar lastik kayıyor. tedbirli olmakta fayda var.:harika:

• Beğen
Tepkiler: dodurgalı_06

Thranduil

Daimi Üye
Tepki
385
İsim
Sadık
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Brompton
Küçüklüğümde ben de yokuşlu virajlı bir yerde çok kötü kaymıştım. Asfalt üzerinde kum vardı kaymama sebep olan oydu ve yüzümde patlamayan yer kalmamıştı neredeyse tabii o zaman kask falan da yoktu. Hala bir iki iz durur, o günden beridir kum olan yer görünce tedirgin olurum.