Şehir bisikletine dağ lastiği olur mu?

Tepki
10
Arkadaşlar herkese selamlar.Danışmak ve fikirlerinizi almak istediğim bir konu var.Sedona 321 tarzı bir bisiklete 28 inç için biraz daha bozuk zeminlerde kullanmak üzere orjnal lastiklerin yerine dağ lastikleri tarzında lastikler takılabilir mi?Performansta (dağ/şehir) nasıl değişimler olur?İlginize teşekkürler.

• Beğen
Tepkiler: ali tekintüre
Scudo

Murat Uluoğlu

Daimi Üye
Tepki
145
olmayacak birşey değil. hybrid bisikletlerde örneğin scott sportster (p5, pg vs.) serilerinde var. çeşitli markalarda sizin işinize görecek hem ince hem de dişli lastikleri var. bozuk yoldaki titreşimi azalır ve gevşek zeminde yol tutuşu artar. ama unutmamak lazım: araziye ne kadar yakın yola o kadar uzak, veya tam tersi.

ali tekintüre

Daimi Üye
Tepki
137
Kadro ve maşan kurtarıyorsa olmaz diye birşey yok.fakat hamallık yapacaksan yani performansını düşüreceksen sen bilirsin,iyi seçim yaparsan memnun kalabilirsin.bence city nin tadını çıkar..

Mert Akça

Üye
Tepki
25
İsim
Mert Akça
Bisiklet
Scott
beyler bende bu durumun tam tersini yapacağım dağ bisikletine şehir lastiği takacağım şu anki lastikler shwalbe rapid rob 29x2.25 ben buna en az ne kadar lastik boyu takabilirim yardım lütfen@ali tekintüre

serikli07

Üye
Tepki
3
İsim
Ahmet
Bisiklet
Salcano
Merhaba benzer bi durumda benimde sorum olacak. Arkadaşın Salcano city sport 50 bisiklete 700x40 lastik olurmu (üzerinde 700x32 var sanırım) veya en kalın takabileceğimiz lastik ne olur deneyen yapan varsa fikir verebilir mi?

@SyndromeUser Bildigim kadarıyla istediğin kadar ince takabilirsin jant aynı kalınlığada kendin karar vermen lazım lastik inceldikçe konforun azalacak kalınlaştıkça hızın azalacak. Kullandığın yere göre seçim yapmalısın. Kaldırıma inip çıkıyorsan veya döşeme taşlı yollarda geziyorsan 700x40 700X38 700x35 daha incesi çok rahatsız eder. Bende Salcano astro 29 var (lastiği 29X2,2)city sport un lastiği astro ya oluyor ama benim lastik City sporta olmuyor. Lastiğin yanağı kalın olduğu için lastik aynakolun arkasındaki birlerşme noktasına değiyor ve teker bisiklete takılamıyor.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
İstediğiniz kadar ince takamazsınız beyler ya da kalın, lastiğinizi çıkartacaksınız jantınızdan, sonra ölçeceksiniz jantın kalınlıgını yani jantın üstünden bir cetvel tutacaksınız jant ayakta iken sonra o değeri alacak ve 1.4 ya da 2.2 ile çarpacaksınız, 1.4 ile çarptığınız jantınıza uyan en ince lastik kalınlıgı çıkacak yani 21lik bir jant için 29 gibi birşey çıkıyor 28c uyabilir ama 25 veya 23c yi denemeyin kesinlikle aynı zamanda 2.2 ile çarptıgınızda da en kalın jantınıza uyumlu lastik genişliğini yine XXc cinsinden bulacaksınız(XX 35 olabilir veya 32c)

avare

Aktif Üye
Tepki
127
Bisiklet
Salcano
:D:D Hep mtb ye şehir lastiği diye araştırdıktan sonra şimdi bu başlığı görmek değişik bir mutluluk verdi :)

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato
Tepki
65
Bisiklet
Salcano
@serikli07

model yılına göre değişir mi bilmiyorum ama bende de city sport 50 var üstünde gelen lastik 700*37 (lastiği incelerseniz üstünde 37-622 yazar veya başka bir ölçü) ölçmedim ama 40 uyar diye tahmin ediyorum ama 37 den 40 a geçmek size ne kazandırır ki

Tepki
65
Bisiklet
Salcano
@MBB
orası öyle ama 5-10 psi az hava bassa min değere çok yaklaşmadan 37 den 40 a geçerek kazanacağı rahatlığa belki ulaşır edeceği masrafa değmez diye düşünüyorum :)

ertkls

Üye
Tepki
1
İsim
Ertuğrul
Bisiklet
Salcano
Olur fakat sehir bisikletinin amaci zaten konfordur. Cok fark olmaz konfor acisindan ama genede etki eder

Taxonera

Forum Bağımlısı
Tepki
823
İsim
Gökhan
Bisiklet
Mosso
Mtb lastiğine gerek yok. Ona uygun lastik ölçüsü yok zaten. Ya 27,5 yada 29 alıcan. Onun yerine imkanın varsa yurtdışı sitelerinde mesela (link) 28inç lastiklere bak illaki istediğin dişli model vardır.

GT-I8190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mert Akça

Üye
Tepki
25
İsim
Mert Akça
Bisiklet
Scott
beyler bu 700x35 var bide 700x35c var bunlar ne

Emre Yönlüer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
@b.özgür KUL Bontrager LT3 işinizi fazlasıyla görecektir:harika::harika:
Ben kullanıyorum süper bir lastik:harika:

serikli07

Üye
Tepki
3
İsim
Ahmet
Bisiklet
Salcano
@Fatih Koçak

Muhtemelen yıla göre değişiyor bizdeki lastikler 32 ayrıca lastikler eskidi dişleri bitmek üzere ve islak zeminde çok kaymaya başladı. Yenisini almak gerekiyor almışken de daha kalın bi lastik almayı düşünüyoruz. Sürekli şehir içi gezmiyoruz bazen şehir dışına filan çıkıyoruz eski bozuk asfaltlar oluyor. Lastiği 700x35 olan arkadaşlar ile arasındaki fark bariz bi şekilde hissediliyor.

@SyndromeUser jantlar aynı (gözle görünen çok incelemedim) 29 yazan janta 28 lastik oluyor. MTB lastiğinin yanağı daha kalın olduğu için çap büyüyor 29 oluyor. MTB nin lastiğini sökmek şehir bisikleti satiğini sökmekten daha zor bir kere denemek için söktük bi daha da sökmek zorunda kalmam inşallah. Lastik ölçülerin sonundaki c ibaresi de ne anlama geliyor bende bilmiyorum. Tahmini söylüyorum bu kesin bilgi değil 700x.. olarak verilen ölçülerin standardı gibi geliyor. Zira 37-622 gibi ölçülerde c diye bi ibare kullanıldığını görmedim.

Konuyu açan arkadaş @b.özgür KUL 2011 den bu yana ne yaptı acaba keşke bi dönüş yapsaymış.

• Beğen
Tepkiler: Mert Akça

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Tası tarağı toplayıp köye mi dönsem diye düşünüyorum

ozips

Aktif Üye
Tepki
309
İsim
özalp
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bir konuyu da ben hortlatıyım.

Carroro 224 şehir bisikletim var. Acaba buna mtb lastiği taksam olur mu ?

Saburié

Always do FAVORS Never take ORDERS
Tepki
443
İsim
Burhan Has
Bisiklet
Bianchi
@ozips jant ve maşanın genişliğine bağlı

Inked0026978_look-carbon-road-fork-yellow_1200_LI.jpg Inkedmaxresdefault_LI.jpg

• Beğen
Tepkiler: BerkEvren