Sedona 321 de 2010 model mi, 2011 model mi tercih edilmeli..?

Tepki
34
Bisiklet
Geotech
Merhaba arkadaşlar, bisiklet araştırmalarım forumumuzun ve forumun değerli üyeleri sayesinde sona yaklaştı. Zannedersem seçimimi Sedona 321 den yana kullanacağım.Ancak başlıktanda belli olduğu üzere 2010 ve 2011 modelleri arasında kaldım.İnşallah buradan alacağımız cevaplar bu soruya yanıt arayan diğer arkadaşlara da yol gösterir.
2010 model Sedona 321 ler sizinde bildiğiniz üzere daha agresif bir yapıya sahip,daha fazla hızı düşünen, görece daha atik ve dinamik bir bisiklet.Ancak yük taşımaya müsait eklentilerinin olmadığını da biliyoruz.Tabi bu başka şekillerde giderilebiliyor.
2011 model de ise kadro açıları biraz daha değiştirilerek konforlu sürüşe daha elverişli bir hale getirilmiş.Ön ve arka tekerlekler birbirinden biraz daha uzaklaştırılmış.Bazı bağlantı yerleri eklenmiş.

Evet arkadaşlar bu konuya bir el atarsak hem benim hemde bu konuya cevap arayan/arayacak başka arkadaşların tereddütlerini gidermeye yardımcı olacaktır.Siz olsaydınız hangi modeli tercih ederdiniz?
Yorumlarınızı bekliyorum.
Saygılar...

Scudo

sonEr´´

Forum Bağımlısı
Tepki
1.421
Bisiklet
Salcano
Aslında sorunun yanında cevabıda vermişsiniz:)..Ben uzun bir tura çıkıcak olsam 2011 modelini alırdım.Bagajlarımı takar düşerdim yollara..Şehir içi / hafta sonu günü birlik turlara çıksaydımda 2010 modelini alırdım..Hatta yol gidonu takıp melez bir bisiklet çıkartırdım ortaya :) Bence görünüm olarak 2010 modeli daha güzel :)

• Beğen
Tepkiler: Serkan KURAL
Tepki
34
Bisiklet
Geotech
Soner bey aslında benimde ilerideki amacım yol bisikleti gidonu takmak , çok uzun turlara çıkacağım şuan için (en azından 1 sene) söylenemez, ama hafta sonları 100-120 km lik asfalt sürüşleri yapabilirim.Bu bağlamda baktığımız da hangisini önerirsiniz..?

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
2010 model Sedona 321, aslında Cyclocross kadrosuna sahip bir bisiklet. Bu kadro üzerine V fren ve düz gidon takılarak Cyclocross - Şehir arası atik bir bisiklet yapmıştı Sedona. Arka tekerin ön tarafa çok yakın olması sebebiyle bagaj vidaları fren'i engellediği için bagaj vidası takılamıyordu bisiklete (cyclocross bisikletinde gerek yok tabii ki buna, o yüzden sorun olmuyor tabii ki)

Bu sene ise, şehir bisikleti kadrosu kullanmışlar. Arka teker biraz daha geriye gittiği için bagaj montajı herhangi bir aparat kullanmadan mümkün olmuş. 2 aks arasındaki mesafenin artması atikliği azaltıyor. Bu dezavanaj olabilir, eğer amaç tur değilse.

Bunların hepsine ek olarak, yol bisiketi çok farklı. Bende bir tane 321 bir tane de Scott S40 var.
2sinde de aynı ölçüde jant ve lastik kullanmama rağmen, yol bisikleti çok daha farklı. O nedenle, amacınız tursa eğer 2 321 arasında karar verin.
Fakat asıl amaç yol bisikleti ise, o zaman bu bisikletlere hiç bulaşmadan yol bisikleti almaya çalışın.

Tepki
34
Bisiklet
Geotech
Aslında amacım sadece tur bisikleti, ama dediğim gibi şehirler arası tur şuan için bana uzak görünüyor sadece 100 km civarı sürüşler yaparım. Bunuda yarışıyormuş edasıyla değilde geze geze yapmak isterim, ancak öte yandan tabiki az zamanda çok yol kat etmek tercih sebebimdir.Bu şekilde baktığımızda galiba 2010 model daha mantıklı geliyor benim için ne dersiniz..?

Tepki
34
Bisiklet
Geotech
Okuduğum kadarı ile takılabiliyor ancak çok fazla yük taşınamıyor.

frustrated

Aktif Üye
Tepki
81
peki 2010 model sedona 321 piyasada var mı gerçi 2011 lerde henüz gelmedi sanırım.

Ahmet Gürkan

Daimi Üye
Tepki
328
Bisiklet
Sedona
Ben de genellikle şehiriçi tur için kullanıyorum ama 50-70 km'lik kısa turlarda bile bagajın ne kadar işe yaradığını görüyorum. Küçük çaplı yol erzağını, yedek kıyafetleri falan koymak için her zaman çok kullanışlı oluyor... Ben olsam bagaj takılabilen bir bisikleti tercih ederdim, ağırlıklı olarak şehiriçi kullanıyorsam eğer...

• Beğen
Tepki
34
Bisiklet
Geotech
@frustrated

Mutlaka vardır hocam 2010 modeli, zira birçok sitede şuan güncel ilanları var...

frustrated

Aktif Üye
Tepki
81
ben de aynı bisikleti düşünüyorum mtb ile tur yapmak zor oluyor. ama 2011 modeli görünüş olarak bana daha güzel geldi onu gelmesini bekleyeceğim .

• Beğen
Tepki
34
Bisiklet
Geotech
@frustrated

Hocam bende galiba 2010 u tercih edecem hayırlısı bakalım, aslında en iyisi ikisinide görüp test edip almak, ama ne yazıkki benim öyle bir şansım yok, büyük ihtimalle internet üzerinden sipariş vereceğim.Bu nedenle çok çok iyi araştırmam gerekiyor.

lamba

Aktif Üye
Tepki
81
2011 321 sedonayı motorsiklet ve bisiklet fuarında gördüm. Gerçekten kadro renk uyumu çok güzel. 2010 modelindeki beyaz kadroda güzel fakat 2011 daha agresif duruyor gibi. Arkaya bagaj tabiki takılabilir. Hatta Aslı bisikletin bu sene yeni çıkardığı bisiklet romörklerini de inceledik. Normal bagajdan biraz daha pahallı fakat en azından düşünülebilir. Romörkün linki:

(link)

• Beğen
Tepki
270
Bisiklet
Geotech
2011 modelini görmedim ama 2010 güzel bir modeldi.Anladığım kadarıyla senin amacın şehir içinden çok,uzun yol yapmak şehirlerarası olmasada şimdilik ve 2011 daha mantıklı gibi geliyor gerek kadrosu gereksede bagaj yerleştirmek için elverişli olmasıyla.

• Beğen

frustrated

Aktif Üye
Tepki
81
mart ayı geldi bisikletler hala piyasada yok sanırım..bayilere dağıtım ne zaman olur acep?

• Beğen
Tepki
34
Bisiklet
Geotech
Evet ne yazıkki bisikletler hala bayilerde değil, arayıp sorduğumda 1 hafta 10 güne gelir diyorlar.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Bu arada, yorumlarda gördüğüm kadarıyla 2010 321'e bagaj takılamadığı yazılmış. Öyle birşey yok, bagaj çok güzel takılabiliyor. Sadece üst tarafta bulunan vidalar için ufak bir aparat yapmak gerekiyor.
Ben sele borusu kelepçesine takmıştım. 2. bir kelepçe alarak veya başka bir şekilde bu sorun çok rahat çözülebiliyor.

Buyrun bu da fotoğraf :)
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs377.snc4/45990_420309398771_770838771_4848991_1166428_n.jpg

Tepki
34
Bisiklet
Geotech
@İbrahim Safa

Her ikiside bildiğim kadarı ile 500 $ dan satışa sunuluyor.