Schwalbe smart sam/smart sam plus kullananlar bakabilir mi?

emre özbay

Daimi Üye
Tepki
224
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@serdargecu

Asfaltta iyi olmasına iyi de ben ne yaptım? Gene tur lastiği aldım.Gerçi o benim yanlış bisiklet seçimimden kaynaklanıyor 2.10 smart samdan 1.5 marathon racer evolution modeline geçtim.Karar size kalmış tabii neyi uygun görürseniz...

Scudo

serdargecu

Aktif Üye
Tepki
36
Bisiklet
Ghost
Peki Emre şimdi memnun musun, ciddi fark var mı?

emre özbay

Daimi Üye
Tepki
224
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@serdargecu

Şuanlık bir yorum yapamam lastik kargoda bisiklet serviste :)

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
lastiklerimi hafta içi aldım... aslında smart sam performance 26x2.10 (wired) almaya karar vermiştim. patlak konusunda diğer versiyonlara göre en düşük puanlı olduğu için de patlak önleyici şeritle destekliycektim... ancak bisiletçide 26X2.25'i varmış sadece, dolayısıyla eski modeller arasında (smart sam ve smart sam active line / k-guard ) arasında tercih yapmam gerekti...

burda gayet kızsal bi seçim yaptım, k-guard'ın yazıları daha kibardı, onu seçtim :) ve biraz önce de bisikletime taktım...

wired gerçekten zor takılıyomuş janta... ama herşeyde bi hayır vardır derler ya, hem takarken hem çıkartırken levyeleri kullanmanın püflerini öğrendim sanırım :)

bir de şöyle bi'şy keşfettim, bi taraftan çıkartamıyosanız, diğer yandan deneyin... kolaylık konusunda çok fark olabiliyor... en azından bende öyle oldu.

bi de iç lastiği takmadan önce mutlaka bi şişirin kontrol edin, patlak olmadığından, siboptan falan hava kaçırmadığından emin olun :) -- sonra tekrar sökmek zorunda kalmayın...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
788
@CandanC

Meraba abicim, dediğin her konuda lastiği test ettim ben ve şunu söyleyimki dörtdörtlük performansa sahip smart sam lar, şeytan kulağına kurşun patlak falan olmadı daha üstelik dikenlerle kaplı arazi yollarında sık kullandığım halde, kalın durduğu yok görünüşü gayet iyi, koca koca çakılların üzerinden geçerim kayıp düşme korkusu bile olmaz o denli iyi tutunuyo, bi keresinde asfaltta viraja bayağı hızlı girmiştim bi orda kayar gibi oldu ama geri düzeldi, zati kaysaydı haşat ederdi :D velhasıl gönül rahatlığı ile alıp kullanabilirsin ;) :)

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
diğer lastikleri en son 8 cuma günü denedim ve belirli bir güzergahı mapmyride'la kaydettim...
bugün (ayın 11'i) aynı güzergahı yeni lastiklerle denedim...

1- Eski lastiklerde yerdeki engebeleri daha az hiddediyordum. bunda daha tangır tungur gibi geldi. ama max hava basıncı 55. ben 50 bastım. eskisinde, ölçüm olmayan bi el pompasıyla şişiriyodum ve ne kadar hava bastığımı bilmiordum.. e doğal olarak 50 basmam mümkün diil... yani düzgün hava basıncının bi sonuvu olabilir diye düşünüyorum -- psikolojik de olabilir, emin diilim :)

2- 1. madde memnun olmadığım anlamına gelmesin, 1.95'ten 2.10'a çıkınca tank sürüyorum ve her engeli aşarım gibi bis oluştu :) ki sanki öyle gibi... gümbür gümbür gidiyo gibi -- bu da psikolojik olabilir :)

3- şimdi yazıcağım kesinlikle pisikolojik diil bence : ) virajlarda daha rahatım... yaptığım hıza göre iyi tutuyo, hatta hatta daha hızlı girmeye başladım... bi de dışa doğru atmıyo... viraja girdiğim çizgiyi çok rahat koruyabiliyorum -- giderek hızlanırım ben :)

4- yokuş aşağı inerken daha akıcı gibi... mesela fren mesafem uzadı... eskiden sıktım mı duruyodu, şimdi yavaşlıyo... yine de çok net konuşamıyorum, çünkü bisiklet saatimin lastik ayarını biraz önce yaptım, dolayısıyla bugün gördüğüm 60'lar yanıltıcı olabilir (yokuş aşağı kısmını mapmyride'a kaydetmedim, kıyaslayamıyorum) yani aslında daha hızlı akmamasına rağmen bana daha hızlı gelmiş olabilir... ama başka bi nokta da, o yokuşta daha önce hiç bu kadar fren sıkma ihtiyacı duymamıştım....

5- 4. maddeye ek: bununla birlikte, kendimi daha güvende hissettirdi ve sanırım biraz daha yüksek bi hız görebilicem -- umarım yarın sabah netleşicek :)

6- ve en net ölçüm... mapmyride derki, "15 km'lik ve 415 metre tırmanışlı rotada 3 dakika kazancın var..." 3 günde performansım artmış olamayacağına göre, kilo da vermedim... bu 3 dakika lastik kaynaklı...

demek ki diyorum... bi lastikte performansımızın sınırlarına geldiğimizde, bi üst segment lastiğe geçmekte fayda var :)

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
ORTA (!!) seviye bisikletçiler için kesinlikle tavsiye ediyorum.. çünkü neden?

- gerçekten yokuş aşağı kendiliğinden hızlanıyo.
- asfaltta 60 km/saat civarında (3 aşağı/yukarı) çok güvende hissediyorum...
- yokuş çıkarken işinizi kolaylaştıran bi dişli lastik...
-dik inişlerde (dik derken, çıkamıycağınız yerleri inmekten bahsediyorum.. yani kendinizi araba yolundan aşağı bırakmak diil) -- benim en azından zor cesaret edebileceğim diklikte yerleri (büyük taşlı, çakıllı, yumuşak toprak vb. yerleri bu hafta sonu deneme frsatım oldu) oldukça güvende inmemi sağladı...

bu da orta seviye bi bisikletöi olarak bu konuda son mesajım olsun... : )) -- ha gün gelir smart sam'le dünya şampiyonu olursam konuyu yine hortlatırım ama : )))

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Zeybek

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
788
Dediklerine aynen katılıyorum abi, bende bugün çok zorlu bir arazi turuna çıktım, bisikletin kaymasına yol açacak her materyal mevcut ama smart sam üstesinden geldi ;) ne yalan söyleyim bayağı korktum o dimdik yeri inerken kumlu kumlu çakıllar kocakoca taşlar kayalar aha dedim kayıp uçacağım ama hiçbişey olmadı :)

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Hort... Ağustos ayından bu yana patlak konusunda sıkıntı yaşadınız mı kevlar guard modeli ile? @CandanC

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
pardon şimdi gördüm @Serden Us, o zamandan bu zamana hiç patlamadı... yalnız ben ben patlak önleyici şerit de kullanıyorum. -- şeritlerin sınırını zorlayan bir durum da yaşamadım...

bunlar da fotoğraflar ve ufak püfler :)

1-yağlı, kirli işlerle uğraşırken mutlaka ince bulaşık eldivenlerinden kullanın
2- yeşil olan parlak önleyici şerit, dış lastik ve iç lastik arasına yerleştiriliyor... tubeless kullanmıyorsanız tavsiye ederim. ben çok faydasını gördüm.
3-pudra... dış lastiği iç lastiği pudralayınca, sıcakta falan birbirine yapışmıyolarmış. kullandığım gül kokuluymuş :))
4-iç lastiği takmadan biraz şişirirseniz, çok daha rahat yerleştirirsiniz. bi de patlak olup olmadığını test etmiş olursunuz...
5- telli (wired) lastikler -- dış lastikler -- folding (katlanabilir) olanlara göre daha zor sökülüp takılıyor; ancak bir taraftan sökemezseniz diğer yandan deneyin... fark ediyor. Bir de levyeleri doğru kullanırsanız çok sıkıntı çekmeyebiliyorsunuz.

bis2.jpg bis1.jpg bis3.jpg

ahaha :) biraz geveze, biraz da bisikletin sağıyla soluyla uğraşmayı özlemiş biri olarak geçmişe de döndüm soru sayesinde :) -- e doğal olarak cevabım da biraz yer kapladı tabi :D

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Benim eskiler kevlar guard değildi ama bu sefer kevlar aldım mecburen. Etkisi nasıl diye merak ediyordum acaba şerit de taksam mı diye ama siz zaten takmışsınız. :)

Bu arada 5. madde benim için halen geçerli değil. Çok kolay taktım. Levyeler tatile devam ediyor. :)

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
ben zorlanmıştım :S diğer taraftan kolay olmuştu gerçi -- o yüzden onu belirtmiştim özellikle-- ama yine de cesaretim yok tekrar denemeye... bir daha söküp takmamak için yola ekstra dikkat ediyo olabilirim... o yüzden de patlamamış olabilir lastikler :D

bence memnun kalırsın... lastik güzel lastik...

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Aslında Race Guard alacaktım şöyle uygun yollu bulabilseydim. Reflektör şerit de var onlarda. Ağırlığı az daha fazla olduğu için kendi puanlama sistemlerindeki hızı 1 puan düşük çıkıyor. Ama patlama direnci de 1 puan yükseliyor. Şu yol kenarında şişe kırma meraklısı yaratıklardan çok fazla olduğu için patlama direnci biraz daha ön planda. Kendinden dolgulu iç lastik taktım ama cam kesiklerine -özellikle cam içeride kaldıysa- etkisi olmuyor bu yüzden şerit olayını hala düşünüyorum. Gerçi şerit takınca bu sefer de dolgulu lastik gereksiz ağırlık olacak ama... Eskiden iç lastikten kesip kendim yapardım şeridi. Biraz takması zordu ama tekere batan cisim asıl iç lastiğe ulaşamadığı için hiç patlamıyordu. Sağlamlıktan değil ama, mesela bir diken battığında, dikenin iç lastiğe kadar ilerlemesine boyu yetmiyordu. :D Sadede gelirsek; kararsızlık zor iş. :)

Bu arada bu lastiğin hamuru eski lastiğime göre daha yumuşak gibi geldi bana. Belki de eskisi rafta bundan daha çok beklemişti ilk aldığımda, bilemiyorum artık. Dün biraz deneme şansım oldu, ön lastik 30km/h ve üzeri hızlarda hoplama yapıyor galiba biraz yamuk takmışım. Ama yola tutunma kabiliyetinden bir şey kaybetmemiş yeni model. Yanılmıyorsam 2014 üretimi.

• Beğen
Tepkiler: CandanC

Çağrı Fatih Yamalı

Forum Demirbaşı
Tepki
299
Bisiklet
Carraro
Smart Sam kullanıyorum, gayet hoş ama 1,5 ay içinde 5 patlak verdim. Ancak patlakları incelediğimde hep zorlu şeyler girmişti. Zımba teli, kırık demir parçası, sivri cam gibi. Tavsiye ederim. Virajlarda yola tutunuyor Allah var.

sspl

Forum Bağımlısı
Tepki
2.774
İsim
Emre
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
2 yaşını doldurmuş, az kullanılmış 26x2.25 Smart Sam kullanıcısıyım. Islakta, düz zeminde kayma yapıyor artık yaşından mıdır bilmem :) Arazide özellikle çamur-kumda çok iyi. 2.25 ölçüsüde bi yandan güven veriyor ama traktör gibi duruyor :)
https://scontent-cdg2-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xta1/v/t1.0-9/11350480_10153395367967235_737665470984818326_n.jpg?oh=24da8b9556d800956888a782a28d38b7&oe=55E91FD9

ismail.yüksel

Forum Demirbaşı
Tepki
276
Ben 1200 km dir kullaniyorum smart sam i. Lastik patlagi olmadi ve oldukca akici bir lastik. Duz sayilabilecek zeminde ataga kalktinmi 40 km hizi gormek zor degil. Tabi uzun sure hizi koruyamiyorsunuz orasi ayri.

• Beğen
Tepkiler: necmeddin

Ender şeker

Forum Demirbaşı
Tepki
111
Bisiklet
Sedona
29x2,25 kullanıyorum 150 km oldu.hakkını verdiğim söylenemez limitlerinde kullanmadığım için.ancak forumda rapid rob modelinden daha iyi olduğunu söyleyenlere rastlamıştım

konuyu bi hortlatiim.29x2,25 için doğru lastik basıncı ne olmalıdır bilen varsa söylesin

Ender şeker

Forum Demirbaşı
Tepki
111
Bisiklet
Sedona
kenarında 1,8-3,2 bar yaazıyor ancak benzinlikte şişirirken 1,2 bara geldiğinde lastik çok sertleşti bende sıkıntı çıkmasın diye devam etmedim şişirmeye

hakan64

Forum Bağımlısı
Tepki
543
İsim
hakan
@Ender şeker benzinlikteki basınç ölçer sapıtabiliyo bazen. onun için elle kontrol edip karar vermeyi öğrenmek lazım