salcano mu kron mu?

celil.mayaoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
409
@naczu

ephesos ile xc2000i kıyaslıyoruz biz burda, markaları tartışmıyoruz kardeşim.

Boş konuşuyosun burda, ngf24ten bize ne şimdi?

bu 2 "bisikleti"n kıyaslaması yapılıyor.

kusura bakma da uyarıyorum baştan sonra laf laf getiriyo gereksiz yere.

Scudo

naczu

Üye
Tepki
3
Haklısın arkadaş. Ama ben burda firmanın olayından ve bisikletimden bahsediyorum. Ngf 27 Ephesosun üst modeli. ki o model için bile arkadaş firmayı arıyor ve ne cevap veriyorlar kilosuna sallamasyon bi cevap 18kg. bilmem anlatabildimmi. Ephesos bir salcano markası ise firma hakkında bilgi veriyorum. marka tartışması değil tabiki. Objektif başımdan geçenleri anlatıyorum

Eğer ben burda başımdan geçenleri insanlara aktaramicaksam, bisikleti yapan firma hakkında bilgi veremiceksem ne yapıcam. sende yanllış anlama lütfen. gereksiz yere yazdığımı sanmıyorum. arkadaşım firmayı arayıp sorsun ne dicekler. eğer ilgilenip net bilgi verirlerse. yazdıklarımın hepsini silicem ve herkesten burda özür diliceğim.

SNkaraoglu

Forum Demirbaşı
Tepki
233
Ngf 27 Ephesostan daha üst bir model, bu durumda xc 2000 - ephesos karşılaştırmasında "Ngf 27 bile bu durumdaysa ephesos xc 2000 den daha düşüktür" gibi bir mantık kuramaz mıyız?

celil.mayaoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
409
@SNkaraoglu

neye göre daha üstün peki?

26” MTB
Shimano Altus 24 Vites
7005 Alüminyum Kadro
RST OMNI 191 C7 Amortisörlü Maşa
Ahead Alüminyum Boğaz
Ön: Shimano Disk
Fren Arka: Shimano V Fren
Komple Tekerlek Seti

diyo ngf24 için, ben bir üstünlük göremiyorum bunda, deore nerde altus nerde farkında mısınız?

ephesos'ta parçalara bakarak konuştum ben, fiyata göre üstün demişsiniz de her şey para değil, her zaman pahalı olan daha iyidir demek değildir, öyle olsa scott'tan corratecten, meridadan üstün olurdu kronlar veya sedonalar.

elipmana göre konuşuyorum forum başından beri ve öyle devam edicem, umrumda olan bisikletlerin kendisi ve üstündekiler, üstünde ne yazdığı değil.

Hem firmadaki sorunları da aktarmanız güzel ve olması gereken bir şey, yani bir deneyim varsa paylaşmaktan çekinilmemeli ama bunu başka bir başlık açarak da bahsetmek mümkün olabilir.

Bisikletinin ağırlığını bilmiyorsan, bi tane küsüratlı tartı alırsın, kendini tartarsın, kilonu bi yerde kayıt altında tutarsın, sonra bisikleti kucağına alıp tartarsın kendini ve aradaki farkı bulursun küsüratıyla, bunu genelde köpekleri tartmak için yaparlar yarışmalarda. Ne yani bu kadar mı zor yapacağın iş? firmada evet terbiyesizce saygı nedir bilmeyen adamlar da çıkıyo telefonlara, sanki dostuymuşun gibi küfürlü konuşmalarla tarif yapıyor, bunu ben de içerliyorum fakat şu an aldığım bisiklet benim gözümde lego gibi güncelleme yapmaya uygun ve ilk oyuncak benim gözümde bu yolda, salcanoyla işim yok benim artık, servisçiyle aram iyi, sohbetim oluyo, zamanı geldiğinde kendi masrafımla kendi planıma uygun geliştirmelere girişicem zamanla, şu an kondisyon yapıyorum kendime bu bisikletle.(ng 650 ile)

ephesos shimano deore kullanan bir bisiklet ayrıca, deore seti 270€, amortisörü RST Omni, amortisörü hakkında bilgim yok fiyatı ve kalitesi açısından ama Corratec X-Vert Baco marka bisiklette de olan bir maşa, yani dandik maşa olsa corratecte kullanılmazdı o zaman.ismi Corratec olup da 1milyardan aşağı bisiklet yok ona bakarsanız. Böyle bakınca fiyatı kaliteyi tam karşılıyor ama kron karşılamıyor,

belki 15. kez söyledim bunu ama kronxc2000in ekipmanı 250milyon etmezken fiyatı 780ytl, maşası "SUNTOUR XCM uzaktan kitlemeli ve ayarlamalı" 45€ ediyo. araştırarak söylüyorum size bisikletçi sitelerine bakıp da aktarıyorum.

• Beğen
Tepkiler: gokhancan

gokhancan

Forum Bağımlısı
Tepki
661
AAA KRONXC2000 İN EKİPMANI 250 ytl etmiyomu? o zaman yazık kroncx2000e 800 ytl bayılanlara :) Hem yazık hemde günah be dostum.

Gerçekten celil bu kadar araştırdın demek sen varya büyük insansın celil su anda kanaat getirdim.

Seni saygıyla selamlıyorum. Bu arada o bahsetttiğin bisiklet bende olacak varya ne yollar aşarım ben :)))

celil.mayaoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
409
pardon bu arada ngf 27den bahsetmiş sn. Karaoğlu fakat naczu arkadaşın bisikleti de ngf24,

benim de kıyasladığım ngf 24 zaten şansa,

ngf27de de deore LX var, maşası da RST CAPA, onları bilmiyorum gerçekten yorum yapamıycam.

Yani ngf24 ephesostan üstün değilmiş demekki, üstün olan ngf27 imiş:)

onu kullanıp da pişman olan arkadaş varsa yazsın bari bu da rezil bisiklet diye bari yerinde olsun tüm cevaplar :D

bu arada saol Gökhan kardeşim, o senin büyüklüğün..

• Beğen
Tepkiler: mathcup

SNkaraoglu

Forum Demirbaşı
Tepki
233
Üşenmeyip hesaplıyorum:

GÖVDE : 7005 Double butted alloy
SÜSPANSİYON : SUNTOUR XCM Lockout & Preload adjustment : 45 Euro
FREN VİTES KOLLARI : SHIMANO Altus 19 Euro
FREN BACAKLARI : SHIMANO Alıvıo Dısc Brakes ) 46 $
ARKA VİTES : SHIMANO ACERA 18 $
ÖN VİTES : SHIMANO C 050 12$
ARKA DİŞLİ : SRAM pg-830 , 8 Speed 20 Euro
AYNAKOL : SHIMANO ALIVIO 35 $
ZİNCİR : KMC Z-50 5 euro
GÖBEKLER : SHIMANO Alıvıo Dısc Hubs 10$ + 20$
JANTLAR : RIGIDA ZAC -19 , 32 Holes 20Euro
LASTİKLER : IRC PiranhA Pro 27 tpı 16 Euro
GİDON : ZOOM 3D Forged Specıal stıcker desıgn&lıghtweıght
BOĞAZ : ZOOM 3D Forged Specıal stıcker desıgn&lıghtweıght
ELCİK : SETLAZ
25 Euro (ebaydaki fiyatlara göz atıp tahmini bir fiyat yazdım. En kötü ihtimalle)
SELE KELEPÇESİ : ZOOM 3D Forged Specıal stıcker desıgn&lıghtweıght
SELE : SETLAZ 15 Euro
BOĞAZ YATAĞI : VP A-42E Integrated A-HeadSet 7 Euro
KABLOLAR : SHIMANO
PEDAL: WELLGO 10 Euro

150 Euro 141 $

530 lira kadro harici tüm parçalara gidiyor, kaba bir hesap.

250 lira tutmayan ekipman derken neyi kastediyorsunuz anlayamadım.... Yani insanlar kron xc 2000 aldıklarında paralarını krona mı bagıslıyorlar?

Eğer salcanonun komponentleri krondan daha yüksek, fiyatı daha düşükse kadrosunda krondan daha düşük birşeyler vardır... Yok mudur? yani salcano daha az kar edip, hayır olsun diye bisiklet mi satıyor?

Burada bisikletlerinin agırlıklarını bilmeyen, sadece alt seviye bisikletler üreten bir markadan söz ediyoruz... Bu markanın ne kadar ihracat yaptıgı, ne kadar kadro ürettiği beni ilgilendirmiyor... Eger ürettiği şey kron ya da diğer markalardan daha kaliteli değilse, ihracat rakamları, servisleri beni ilgilendirmez.
Ki hala bisiklette servis diye söz ettiğimiz seyin anlamsızlıgına inanıyorum. Bu adamlar bisikletin her parcasına nasıl garanti verebilir? Hadi en üst modellerini bir kenara bıraktık, tourneyden daha düşük komponentler downhill kadrosunda kullanılıyor, siz gidip, "benim pedalım kırıldı, aynakolum yamuk yumuk oldu, aktarıcım uçtu gitti" dediğinizde "hay hay efendim, hemen değiştiririz" cevabını mı alacaksınız? hayır! alacagınız cevap şu olacak "bu bir kullanıcı hatası, eger kadroda-kaynaklarda bir kırılma olursa garanti kapsamına girer"

Şimdi insanlar bu servis anlayışı için daha düşük kalitede oldugunu bildiğikleri bir markaya yönelirler mi?

Celil bey daha önce salcanonun ürünlerinin seviyesinin servis agından daha önemsiz oldugunu söylemişti, eger siz de böyle düşünüyorsanız, Hemen bir beyaz eşyacıya gidip salcanonuzu sipariş ettirebilirsiniz (muhtemelen orada yoktur, çünkü vitrin çift amortisörlü "downhill" bisikletleriyle doludur).

Daha fazla tartışmanın anlamı yok, Kron ve Salcanonun üretim amaçları, şirket politikaları belli. Ben uzun turlara cıkacagım, bisiklet hayatımın hep bir köşesinde olacak, yarışlara katılacagım, sadece sahil yolunda tur atmayacagım diyorsanız salcanoyu öneremem....

ProBisiklet

Daimi Üye
Tepki
112
Bence konu şu anda çok uzamış ve amacından çıkmış bir durumda.

Eğer konumuz "Kron & Salcano" veya "Kron XC2000 & Salcano Ephesos" karşılatırmalarından birisi ise yorumum şu olacaktır;
İlk önce bisiklet de dahil olmak üzere birçok şeyin (insanlarn kullanması için üretilen araçlar veya aletler) kalitesi kullanıldıktan sonra anlaşlır. Bakın şu anda ne kron nede salcano bana sitesinde bu bisikletle şu kadar km şu kadar yükseklikten inerken bisiklete hiçbirşey olmaz ben garanti ediyorum istediğin gibi hopla zıpla artistik hareketleri yap veya 600-700 km sür bu bisiklete hiçbirşey olmaz diyemez sadece kron veya salcano değil tüm bisiklet markaları. Ha belki garanti verebilir herhangi bir parçasına ama söylediğim kullanım garantisini asla veremez çünkü bisiklet üreticilerin hepsi bunu bilir bu tartıştığnız şeyler çok anlamsız şeyler.

Şimdi sorabilirsiniz o zaman almak istediğim bir bisikleti alıp kullanmam mı gerekecek. Hayır elbette birçok insan yllarca bisiklet alabilmek için para biriktiriyor buna karşın yıllarca kullanabileceği bir bisiklet almak ister fakat burada yapması gereken salcano ve kron'da dahil olmak üzere ilk önce kendinin gözüne hoş görünen bisikletleri seçmek daha sonra çeşitli unsurlara göre filtrelemek yani boyuna göre kadro boyları, teker boyları istediği vites sayısı, rengi gibi... daha sonra kullananlara sormalı ve bunlardan bir sonuç çıkarıp eğer mümkünse bisikleti görüp incelemeli veya dokunmalı bunları yaptıktan sonra verdiği karar internetten seçmesinden daha verimli olacaktır diye düşünüyorum.

Okuyanlara ve okumayanlara teşekkürler. . .

SNkaraoglu

Forum Demirbaşı
Tepki
233
Bugün arkadasımın yeni aldıgı Salcano Astroya bindim. Kadronun üstünde küçük bir sticker vardı, Ve üstünde de "Made in China" yazıyordu... Sonra dikkat ettim, Salcanonun Türkiyede ürettiği kadrolar, sadece bildigimiz celik yıgını kadrolardan... (ng650 de dahil olabilir.)

Konuyu tekrar hortlattım sanırım, ama yazmam gerekirdi bence. (ephesos, xc 200 karşılaştırmasıyla da alakası yok biliyorum.... Sadece Sedona ve benzeri markaların yanlış tanınmasını istemem...)

deniz çelik

Forum Demirbaşı
Tepki
195
@bianchimania kıyaslama yapmıyorum sadecde abartılı bir benzetme yaptım espiriyi anlamamışsınız kardeş salcona büyük bir firma olduğunu bizde biliyoruz

deniz çelik

Forum Demirbaşı
Tepki
195
@todiefor

kardeş kalbini kırmak istemiyorum ben hiç birşeyi küçümsemiyorum ben bianchi penta,corretec,geotech kullanıyorum bianchi penta hiçbirşeye yaramaz ben kendi bisikletimi de kötülüyorum bunda nevar kaliteli yapsınlar bizde övelim kardeş;corretec babamın malımıki övüyorum onlar kimki..salcona,bisan,bianchi yerli malı onlarda yapsın corretec kalitesinde bisiklet heryerde reklamını yapmaya razıyım ama kalitesiszlik ruhumuza işlemiş içim kan ağlıyor;elin gâvuru çalışıyor bizim gibi gençler bırak okey oynasın kahvehaneleri dolduralım anca elin gâvurunu taklit edelim;sonrada sizin gibi dar gözlüğüyle hayata bakan kişilerle uğraşıp duralım asıl senin gibi kişilerle uğramaya değmez sen gitde gumda oyna

suzunkopru

Forum Bağımlısı
Tepki
1.474
Salcano Ephesos ve Bianchinin Ultimate ve SLR 200 bisikletlerinden kullandım. Demek istediğim şu; Bu firmaların bu bisikletleri çok güzel, bu bisikletleri kullananların memnun olacağına inanıyorum. Ancak bu birmaların alt seviye bisikletlerinden bir kısmı işe yaramaz, ama şuda bir gerçek fiyatı da ona göre. Alt gruptaki bisikletleri önermem, ama üst seviye grubundaki bisikletleri iyidir.

Sayın Deniz Çelik; Birde Mavic jantları kullansalar değil mi?

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Boran

Mehmet Boran

Forum Bağımlısı
Tepki
663
@deniz çelik

Arkadaşım alıntı yaptığın o konuya yorumu 26.06 tarihinde yazmışım üzerinden kaç ay geçmiş ?

9. ayın içerisindeyiz sen bu siteye kaç defa online oldun 26.06 tarihinden sonra ,o mesajı görmedin mi hiç ? canın sıkıldı ortalığı karıştırmak mı istiyorsun eski mesajları araştırıp ? her mesajında bir gerginlik her mesajında huzuru bozmaya çalışıyorsun amacın ne senin ?

deniz çelik

Forum Demirbaşı
Tepki
195
@suzunkopru

sayın suzunkopru:Ultimate güzel bir bisiklet salcano ephesos da güzel bisiklet ama bianchinin düşük model bisikletlerini çok pahalıya satıyorlar bu sisteme yemlik sistemi deniyor;örneğin bir market ürünleri pahalıya satıp bazı ürünleri zararına satması gibi;bianchi firması ultimateyi zararına satıp acısını ucuz bisikletlerde çıkardığı gibi;ucuz bisiklet alan garibanların ne suçu varki! biraz adaletli davransalar çok daha iyi olmazmı!

deniz çelik

Forum Demirbaşı
Tepki
195
@bianchimania

yooo yanlış anlaşılma olmasın şu mübarek günde kimseyi karıştırma niyetim yok;bianchiname inanınki bu mesajı yeni okudum ama cevap vermekte benim hakkım isterse aradan 10ay geçsin nice arkadaşlar varki 2 sene önceki mesajlara cevap yazmışlar;yoksa bu forumda böyle bir kuralmı varki belli bir zamandan sonra mesaj yazılmasın;nede olsa konu kapanmamış herkes özgürdür mesaj yazmaya kimse karışamaz siz hele hiç karışamazsınız