Salcano markasını neden herkes kötülüyor?

selami atay

Daimi Üye
Tepki
249
Bisiklet
Giant
iki tane salcaono bisiklet kullanmış biri olarak yorum yapmaya çalışacağım.2011 de salcano astro 270 srd sram x5 setli. 2014 salcano assos 50 slx setli.ikiside güzel bisikletti assos u alırken slx donanımlı ritchey sele gidon vb donatılı ve mt55 jantı olan bir bisiklet diğerlerine göre nasıl ucuz oluyordu sadece bu model.bunu ancak bisikleti sattıktan sonra öğrendim arka fren kaynak motajında küçük hata var yani fren ayarı zor hatta tutturamıyorsun rotora sürtme yapıyor. bu sadece benimkinde var düşünüyorken bu modellerin kronik arızası imiş benimki kötünün iyisi idi.salcano alınırmı evet alınır ama servise bakım yaptırmayı düşünme servis yapayım derken bozuyor ben kendim yaparım veya tanıdık usta var dersen alabilirsin.assos a iki yıl bindim hiç servise götürmedim kendim bakımını yapmıştım.astroyu alanya salcano yetkili servisine götürdüğümde orta göbeği sökecek sizce ne kullanmış olabilir?( çekiç ve murc)ne yapıyorsun diyince çekmecesindeki sökme apartaını çıkarmıştı.şu an giant kullanıyorum nedeni beğendiğim salcano modlleri bütcemi aşması birde 2016 modellerinin kadroları tipsiz olması ghost güzeldi oada bütcemi aşıyordu otel müşterim olan bisikletci ben sana getirceğim karbon bisikleti senin için çok iyi fiyata dedi deore xt setli giant xtc advanced almış olduk.salcano bütcene göre ürün sunar bu kadar geniş ürün sunan başka firma varmı.özetle salcano bisikletler güzel servisleri berbat ötesi.istisnalar kaideyi bozmazmış

Scudo

Battutaettanci

Daimi Üye
Tepki
281
İsim
yasin
Bisiklet
Corratec
ben gittim 4100 e corratec aldım yol bisikleti ben şimdi büyük bir firmanın büyük bir markasını mı almış oldum. yaşadığım yer samsun ve burada başkani bir corratec bile görmüyorum bırak satış sonrası desteği/servisi/hizmeti..

bazı şeyler çok abartılıyor! ne alırsak alalım kendi işimizi kendimiz görmeyi öğrenmek zorundayız nokta. en azından kabaca temel sorunların üstesinden gelebilmeliyiz. hele de bu çağda internetten hakkından gelemeyeceğimiz kadar kaynak varken hala servislere muhtaç olmak nereye kadar .. ha jant akordu vs. gibi ustalık isteyen konular istisna.

şimdiki aklım olsa tereddüt etmeden salcano alabilirdim aynı paraya karbon bi salcano yol bisikleti alabiliyordum muhtemelen.

tabi ben bisiklet üzerinden inmeyen yok bugün 50-60 km yaptım yok haftasonu 200 kö yaptım yok tura çıktım insanı değilim kendi halinde takılan heves gideren bir kullanıcı açısından yazdım. daha yoğun bisikleti hayatına sokabilmeyi başarmış biri olsaydım o zaman ne düşünürdüm bilemiyorum ama milli olanı seçmenin kaçınılmaz huzurunu hazzını sanırım o koşulda da alırdım.

• Beğen
Tepkiler: bisikletebin

gunes1001

Daimi Üye
Tepki
183
İsim
Güneş A.
Bisiklet
b'Twin
Birileri ayarlamayı bilmiyorsan tamir edemiyorsan sürme filan yazmışta öyle bi dünya yok hocam ben diyeyim. O adam belki ilk defa bisiklet sporuna başlıyor ve o ilk bisikleti olacak ve onunla öğrenecek. O adam servise götürdüğünde bisikletin ağzını burnunu yamultup birde fahiş fiyat isterse orda bisikletin sahibi değil, o servis hatalı olur. Sonra o adam bisiklet böyle demek aman benden uzak dursun der ve bisikleti bırakır, satar vs. Bu yüzden servisini, montajını, bayisini adam gibi yapmazsa kötü firma denir. Belki ürünleri ucuzdur performanslıdır ama acemi için en önemli şeylerin hiçbirisi olmazsa bisikleti bilmeyen insanda kötüler. Bu yüzden servisini vs iyi tutarsa o iş yerimden şu abi iyi değilci abilerde iyi olduğunu anlar ve firma belirli yerlere gelir. Yoksa bu şekilde daha üst yerlere gelebileceğini düşünmüyorum. Salcano bisikletim yok hiçte olmadı ama burdaki servisi çokta iç açıcı değil. Sever miyim severim. Alır mıyım? Ucuz bulursam evet. Yoksa illede Salcano olsun yerli olsun ülkenin gücüne güç katayım(hala nasıl gücümüze bisiklet alarak güç katıyoruz bilmiyorum ama) diye almam.

Edit:Servis benim için önemli değil bu yüzden Decathlon olmayan bir şehirde Triban sürüyorum. Ancak yeni başlayıp bisikletini bozabilecek olanlar için elzem bir konu olduğunu düşünüyorum

inziva

Aktif Üye
Tepki
175
İsim
ökkeş
Bisiklet
Trek
Bisikletle ilgilenen bisikletçi var. Servis filan hikaye oturmuş düzenli bisiklet servisi yok ülkemizde. bu servis muhabbetini anlamak güç

• Beğen
Tepkiler: bisikletebin

brky1905

Cycle to stay alive
Tepki
594
İsim
Berkay A
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Yerli firma olduğu için meyve veren ağaç taşlanır, insanlarda aşağılık kompleksi var biz Türkiye olarak üretiyoruz neden dünyada sayılı markalardan birisi olmayalım

ozgur908

Forum Bağımlısı
Tepki
999
şimdi olumsuz eleştiri getiren biri olarak ben kendim xrs 030 aldım. kısa bir süre sonra kadroseti sattım az bir farkla 2006 scott s30 aldım parçaları kendim aktardım kablo uzunlukları dışında parça değişimi olmadı. bir süre sonra ksıa gidon aldım vs. Hatta bazı insanlar büyükbaşa girer gibi 030'a filan giriyorlardı. jant seti, tek tip grupset, kadro, ritchey set derken dört :) kişinin ihtiyacı uygun fiyata karşılanıyordu. ama işin inceliklerinden yoksunlar mı? yoksunlar. mehmet işcan geçidi, sirkeci kafası. bisikletle yeni haşır neşir olacaksanız karnınıza ağrı sokar. para harcatır. belki yine diğerinden bir tık ucuz olur ama daha fazla zaman harcamış ve sinire kesmiş olursunuz.

@brky1905
Firma sadece toplu montaj yapıp iç piyasaya veriyor. muhtemelen güzel kazanan bir firma, nüfuzlu filan. ama imza attığı bir teknoloji filan yok fason kadro ürettirip oem parçalar takarak bisiklet topluyor. bir devlet adamına özel bisiklet hazırladık diyorlar bakıyorsun kadro boyu bile yanlış. ha belki birkaç senelik aklımda kalanlarla konuşuyorum belki güncel durum değişmiştir. ama know-how havadan düşmez. havadan düşeninin kıymeti bilinmez.

bisikletebin

Forum Demirbaşı
Tepki
503
İsim
birol
Bisiklet
Dahon
bende salcano x r700 var, 1 sene arkadaş kullandı sonra ben ondan aldım bende de 1 sene oldu. Hiç bir sorunu yok. Metin bisiklete götürüp akort ayarı yaptırdık sonrasında 5 aya yakın kullandım bu bisiklet bende 1.5 sene arkadaşımda 1 seneden fazla kullanıldı. fiyatı 750 tl idi. Yol bisikleti ve 750 tl. Katlanır bisikletler bin tl den başlıyor. 1800 e Dahon katlanır aldım. Keşke bin tl verip salcanonun katlanırını alsaydım. Çok kötüymüş ya hani bi de onu deneseydim keşke :)

mirzaberk

Üye
Tepki
79
İsim
Fatih Mirzaberk ASLANTAŞ
Bisiklet
Carraro
Neden kötülüyoruz?

İlk olarak bisikleti kullanırken sana verdiği güven çok önemli. Yıllar sonra bisiklete tekrar başladığımda ilk bisikletim GT idi ve sonra onu satıp Carraro aldım ve ikisinden de hiç bir şekilde pişman değilim. Yokuş aşağı inerken Carraro ile 74 km hızı gördüm ve acaba durabilir miyim ya da kadro buna dayanır mı gibi hiç bir endişe olmadı ve o süratle inerken en ufak titreme ya da yalpalama yapmadı bisiklet.

İkinci olarak hem GT'nin hem de Carraro'nun kadro sağlamlığı Salcano'dan ben diyeyim 5 siz diyin 10 gömlek daha üstün. GT ömürlük kadro üretiyor mesela.

Üçüncü olarak servis diyebilirim. Kullandığım Carraro'da en ufak bir sıkıntım olduğu zaman İskenderun'daki bayisine gittiğimde sağolsunlar her defasında ilgileniyorlar bisikletimle. GT'nin ön göbekte sıkıntı vardı ve son derece profesyonel bir şekilde müdahalede bulundular. Ayrıca GT'nin gidon boynunun fabrikasyon olarak eğri olduğunu sonradan anladık ve o boynu benden alıp firmayla görüştüler ve yerine FSA boyun takıldı. Arkadaşımın Salcano'su vardı servise götürdüğümüzde adam ön göbeğe bildiğiniz çekiçle girişmeye başladı.

Dördüncü olarak tasarımları rezalet denilebilecek seviyede. Bu firmanın tasarım ekibinde yer alanlara firma sahipleri veya üretim ve pazarlama departmanları hiç mi fikir vermiyorlar ya da hiç mi piyasa araştırması yapmıyor bu firma onu anlamış değilim. Tabirim için herkesten özür diliyorum ama Salcano'nun çoğu bisikleti tasarım olarak alacalı bulacalı bir şekilde boyanmış bir eşeğe benziyor. Gözü çok yoruyor mesela tasarımları.

Beşinci gerekçe olarak bir Salcano'yu çok fazla geliştiremezsiniz çünkü genelde kadro yapıları müsait değildir. Ama benim elimdeki başlangıç seviyesi orta seviye arasında konumlandırılmış bir Carraro'yu çok daha fazla şekilde geliştirebilirsiniz ( ki şu aralar yapmayı düşündüğüm şey Deore 9 lu set taktırmayı düşünüyorum ).

Başka sebebe gerek var mı?

Benim şahsi fikrim 2.000 TL verebiliyorken örneğin Salcano'nun Deore'li bisikletini alacağıma Carraro'nun Alivio veya Tourney'li bisikletini tercih ederim.

IMG_20160808_221524.jpg

Benim kendi bisikletim Salcano'dan çok çok daha iyidir diye düşünüyorum.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Simdi sorun Salcano'da malkanoda degil. Sorun, sorunlu bisiklet cikan şansli talihlide. O kişi disinda herkesin memnun olduguna eminim, o kisi de elbette ki markayi kötüleyecek, hakli da. Geri kalan saglam bisikleti olanlar da övecek, onlar da hakli. Yani şansiniza kalmis durum ahahaha :D

gunes1001

Daimi Üye
Tepki
183
İsim
Güneş A.
Bisiklet
b'Twin
@mirzaberk tasarım konusunda kesinlikle katılıyorum. Hele o yol bisikletleri... Allahım gözümü çıkarasım geliyor. Bisikleti tek siyah yada kırmızı yada mavi yani tek bir renk yapmak bu kadar mı zor yahu? Bisiklet renk paleti gibi siyah var sarı var beyaz var. Hocam bunu sarı arkaplan üstünde siyah salcano ve model adı yazsan çok mu zor? İnşallah gerçekten bisikletçi birisi firmanın başına geçerde gerekli düzeltmeleri yapar

• Beğen
Tepkiler: gok

mirzaberk

Üye
Tepki
79
İsim
Fatih Mirzaberk ASLANTAŞ
Bisiklet
Carraro
@gunes1001 ben ülkemiz şartları içinde firmanın başına bisikletli birinin geçeceğine %1 bile ihtimal vermiyorum. Maalesef günümüz kapitalizminin şartlarında ki hele de ülkemizde önemli olan yegane şey kişinin o işle ilgili olup olmaması veya yönetilecek firmayla ilgili ne kadar profesyonel olduğu değil tamamen firmaya ne kadar kar ettirebileceğidir. Şu anda ülkemizdeki ticari zihniyetin durumu maalesef budur. İş biraz daha farklı boyutlara kayacak ama örnek verecek olursak 1 yıl hazırlık + 4 yıl bölüm olmak üzere 5 yıllık turizm işletmeciliği ve otelcilik bölümü mezunuyum fakat otellerle görüştüğüm zaman adam kalifiye personele neden 3.500 TL maaş vereyim ki aynı işi bu bölümü okumamış birine daha düşük bir maaşla yaptırabilirim zihniyeti sürekli karşıma çıkmıştır. Demek istediğim şudur ki bu gibi zihniyetlerden dolayı da çoğumuz eğitimini alıp profesyonel bir şekilde çalışabileceğimiz sektörün dışında bir sektörde iş bulup hayatımızı idame ettirmeye çalışırız.

Evet belki de biraz ütopik gelecek ama aslında temelden bir çok şeyin değişmesi lazım da maalesef bu baştakileri değiştirerek değil ancak ve ancak bizden sonraki nesilleri yetiştirerek ve buna devletin de gereken şekilde yaptırımları uygulayarak değiştirebilecek bir durum.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Tasarımcılar o salcano fontundan ilk akıllarına geldiği an gülüşüp vazgeçmeliydiler. Hadi vazgeçmediler bisiklete basmamalıydırlar. Hadi bastılar insanların yorumlarını dinlemeliydiler. Bir bisikletin biblo gibi olması gerekmez ama çirkin olamaz. Geometriler de bence sorunlu. Markanın revizyona ihtiyacı var.

Boran Selçuk

Daimi Üye
Tepki
352
Bisiklet
Cube
Salcano kötüdür demek BİSİKLET'den hiç anlamamak demektir. Aslında bu söylem sadece Salcano için geçerli değil. Gerçi yapılan yorumları okuyorum yorumcuların bisiklet meselesine pekde aşina olduklarını düşünmüyorum, ÇÜNKÜ:

Salcano'nun hemen tüm modellerinde Shimano veya Sram set kullanılır. Sele'den Jant'a ve hatta orta göbeğe ve hatta hurç'a kadar kendi ürettiği hiç bir şey yoktur. Şimdi işcilik hatası diyenler muhtemelen MONTAJ hatası demek istiyorlar sanırım. Hatta kadro üzerindeki Salcano yazısını bile bastırarak getirtir çünkü o baskıya basmak öyle hiçde kolay değil.

Kadrolara gelince, hemen hepsini Tayvan'dan alır. Yalnız Salcano değil, CUBE ve hatta TREK bile aynı yerden yani Tayvan'dan alır. Meride bir kaç modelin dışında keza yine tayvandan alır. Lapierre hepsini Tayvan dan alır.

Bu nedenle kötü demeden önce bir araştırın olur mu?

Salcano kötü derken Shimano kötü demek istiyor olabilirmisiniz?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Boran06
O zaman diyorsunuz ki SAlcano, Trek, Cube, Lapierre aynıdır? Sizin mantık buraya çıkıyor :D

mfurkan

Forum Demirbaşı
Tepki
551
İsim
Furkan
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Boran06 Benim Salcano bisikletimdeki mt35 jant seti üretim hatalı çıktı. Adamlar bildiğin fabrikada elenmiş jant setini alıp bana satmışlar. Kim bilir kaç kişiye bu şekilde sattılar.

• Beğen
Tepkiler: dodurgalı_06

Bartu Bilgi

Daimi Üye
Tepki
193
İsim
Bartu B.
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Merida
Bence algı.Yarışlarda boy göstsren bisikletler yapıyolar dandik şey yarışlarda koşturamaz

Galaxy S7 Edge cihazımdan gönderildi

• Beğen
Tepkiler: Mesut DOĞRU

bayırniyazi

Aktif Üye
Tepki
161
İsim
...
@Bartu Bilgi şu boya işçiliği ve kadroya bakan adam nasıl ön yargıya kapılmasın ki.gecen seneki modellere 2017 yazmaları vs. çok takip ettiğim bir marka değil fakat eski modellerinde aero bisikletler de bulunmus belki tt bile vardı.bence de kadrosunu üretmeyen ve yarışlarda bulunmayan markalar dandik değil fakat diğerlerine göre daha az değerlidir.

cagugur

Üye
Tepki
59
Bisiklet
Dahon
Yol bisikleti olarak Salcano XRS 030 Tiagra Disc kullanıyorum.Yetkili servis haricinde memnuniyetsiz olduğum bir durum olmadı.

hayatçokgarip

Daimi Üye
Tepki
348
İsim
Deniz
Bisiklet
b'Twin
Çünkü yerli marka ve biz de yerliler olarak, kendi mallarımızın kalitesiz olduğunu biliyoruz. Çünkü biz bizi iyi biliriz. Abi bak bu alman malı, orijinal japon malıymış abi... Alman ya da Japon olunca hiç düşünmeden alırız, çünkü onların üç kağıt yapmayacağını biliriz. Çünkü onlar gavurdur. Gavur adam sahtekarlık yapmaz bize göre.
18 Mart'ın anlam ve önemine binaen, bizlere bu toprakları bırakanlara layık olamadığımız için utanç duymalıyız. Namuslu olmanın neredeyse suç olduğu bir ülke yarattığımız için utanç duymalıyız.

Ismaildmr

Forum Demirbaşı
Tepki
396
İsim
Ismail demir
Bisiklet
Salcano
Cityfun70.model kullaniyorum, muhakkak diger bisikletler guzeldir bilemem, ama salcanodanda cok memnunum..butce olarak bu bisiklet miktari kadar ayirmistim, fiyatina gore beni ziyadesiyle memnun etti..eger kadroda bir sikinti cikmaz ise gerisi tammaen mekanik problemler olacagi icin elimden geldigi kadar kendim tamir edebiliyorum, boylelikle yetkili servise gitmeme gerek kalmayacagi icin sorun yok.gonul ister lokus bir pislet ama fakirik ne edek.