Salcano City Fun 50 HD vs City Sport 40

Y

yunafani

Misafir
Merhaba arkadaşlar uzun süredir araştırma yapıyorum ve bütçeme uygun bisiklet arıyorum ve şu 2 model arasında kaldım.

SALCANO CİTY SPORT 40 V
  • TİPİ
  • 700C TREKKING
  • KADRO
  • Hydroformed tubes alüminyum kadro
  • MAŞA
  • Sr Suntour 700C NEX HLO hidrolik kilitlemeli maşa
  • ARKA VİTES
  • Shimano RD-M280 Altus 24 vites
  • KADRO ÖLÇÜLERİ
  • 18" - 20"
  • ORTA GÖBEK
  • Chin Haur CH-51 kaset
  • AYNA VE KOL
  • Sr Suntour XCT 48t/38t/28t krank takımı
  • FREN TAKIMI
  • Tektro 837 alüminyum V fren sistemi
  • VİTES KOLU
  • Shimano STEF51
  • RUBLE
  • Shimano CS-HG31 32t/11t kaset
  • ÖN DEĞİŞTİRİCİ
  • Shimano TX51 ön değiştirici
  • GİDON
  • Zoom alüminyum gidon
  • BOĞAZ
  • Zoom TDS-C297 alüminyum boğaz
  • SELE BORUSU
  • Zoom C208 alüminyum sele borusu
  • SELE
  • -
  • FURÇ TAKIMI
  • Chin Haur CH-9280TBW
  • TEKER SETİ
  • Continental Country Plus reflektörlü lastik
  • JANT SETİ
  • Salcano XPRO HB 8x4h özel örüm jant seti
  • AĞIRLIK
  • 14,11 kg

SALCANO CİTY FUN 50 HD

• TİPİ
  • 700C TREKKING
  • KADRO
  • Alüminyum kadro
  • MAŞA
  • Zoom 700C amortisörlü maşa
  • ARKA VİTES
  • Shimano RD-TX35 Tourney 21 vites
  • KADRO ÖLÇÜLERİ
  • 18" - 20"
  • ORTA GÖBEK
  • Chin Haur CH-51 kaset
  • AYNA VE KOL
  • Sr Suntour XR178 48t/38t/28t krank takımı
  • FREN TAKIMI
  • Shimano M355 hidrolik disk fren sistemi
  • VİTES KOLU
  • Shimano SL-M310
  • RUBLE
  • Shimano MF-TZ21 Tourney 28t/14t ruble
  • ÖN DEĞİŞTİRİCİ
  • Shimano TZ31 ön değiştirici
  • GİDON
  • -
  • BOĞAZ
  • -
  • SELE BORUSU
  • Zoom C208 alüminyum sele borusu
  • SELE
  • Salcano logolu jel takviyeli sele
  • FURÇ TAKIMI
  • Chin Haur CH-9280TBW
  • TEKER SETİ
  • TREKKING COMFORT reflektörlü lastik
  • JANT SETİ
  • Salcano XPRO HB 32h jant seti
  • AĞIRLIK
  • 13,97 kg

Arada vites,lastik,maşa ve fren var.City fun 50hd deki Hidrolik için diğer özelliklerden feragat edilebilir mi vites,lastik ve maşa bariz fark ettirir mi kendini kararsız kaldım. Genel itibari ile asfaltta kullanıcam hidrolik ile v arasında bariz fark vardır elbette ama bu o kadar da bariz midir bilen kullanan birinin tecrübelerini aktarması çok faydalı olur.

Bir de kadro boyu sorucam ben normalde 18 düşünüyordum ama bazı sitelere göre bana 20 olur gibi duruyor boyum 1.80.

Kiltlemeli maşa,Continental lastikler ve altus vites beni cezbediyor açıkçası yorumlarınızı bekliyorum. Bu fiyat aralığında daha farklı model varsa farklı önerilere de açığım.

Son olarak bu jantlara daha kalın veya daha ince,cyclocross lastikleri,dişli lastik takılabilir mi?

Scudo

eren konu

Forum Bağımlısı
Tepki
565
Bisiklet
Specialized
city sport 40 almanı öneririm.
benim kullandığım bisiklet disk frenli ama aynı model üzerinde alternatifim olsa v frenli olanını alırdım.
onun dışında kilitlemeli maşa önemli yani bana sorsan amortisöre de gerek yok derim ama illaki amortisörlü olacaksa kesinlikle kilitlemeli olsun derim.

Y

yunafani

Misafir
Büyük ihtimalle city sport 40 alıcam ancak diğer sorular hale cevapsız kaldı kafamda. Yorumun için teşekkür ederim.

Hâkî.

Hâkî
Tepki
374
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
CS 40 iyidir. V fren ihtiyacınızı görür. Ben 185 boy 18 kadro aldım. 19 da olabilirdi. Belli bir kalınlığa kadar lastik takılır ama ne kadar bilemiyorum. Bir kişi daha sormuştu.

Ömer ÇOLAK

Daimi Üye
Tepki
210
Bir yıla yakındır City Sport 40 kullanıyorum. Gayet memnunum tavsiye ederim. Özellikle City Fun 50 HD'ye göre lastikler patlamaya karşı dirençli olması tercih sebebidir. V fren şehir içinde gayet yeterlidir. Hatta şehir dışında da yeterli. Çamura, tarlaya mevcut bisikletle zaten girilmez. O yüzden disk olmasının çok da önemi yok kanaatimce.

Tepki
70
İsim
Kadir
Bisiklet
Kron
@yunafani SALCANO CİTY SPORT 40 V al derim,
hidrolik disk olayı yağmurda çamurda karda tabi ki daha etkili fakat 365 günün en fazla 10 günü bu koşullara çıkacağından v sana fazlasıyla yeterli olur(fizik kanunu olarak tabiki de merkezden baskı daha etkili.)
Ama fren için diğer sistemlerden vazgeçmen seni daha çok pişman edecektir.
Çünkü v nin stabilize olması(onarımı kolay, daha az masraflı, daha kolay ayarlanabilir) ilerde pişmanlık olayını azaltacaktır.
Süspansiyon sistemi asfalt yolda pedala verdiğin gücü %15 oranında emer.( bence %40 emiyor) Çünkü aynı asfaltta 45 km/s yaparken kitleyince 60 km/s yi gördüm.
Yarın öbürgün düz maşamı alıyım derdine düşmüyorsun. Kitle gitsin.
24 vites de ayrı bir avantaj. 40 modeli daha üst modeldir. İlerde daha rahat satarsın. Salcano da Model no azaldıkça seviyede artar.
Jant olayınıda hiç merak etme her janta ,nce kalın diş hepsini ayarlıyolar ;) tr desin unutma yoksa bile üretirler :D

Son olarak eski bi salcano kullanıcısı olarak bisikletini ilk kurdururken Lastik, vites, akord, fren, pedal somonloarı sıktır bunların hepsini ayarlattır. yoksa 1 ay boyunca bu sorunların hepsini bekliyorsun. 1 ay süredede bisikletten soğuyorsun. Çünkü para da versen servis 1 ay dolmadan bi daha bakmıyor :) Salcanonun en kötü daha doğrusu tek kötü yanı bu. Fabrikaya kadar aradım bisiklet 1 ay yattı lastik yamuk diye. Mantıklı ama kullanıcıyı mağdur ediyor.

Kadro boyu olarak bence 18 ideal boy. Bende 1,77 yim 18 kullanıyorum. 3 santim için 2 kadro büyük almaya gerek yok. Çünkü daha çok yorulur ve fiziğini daha çok yatacağından fiziğini bozarsın gerek yok.

Fiyatlar çok kazmazsa Kron veya carraro modellerine de bakmanı tavsiye ederim sportive 225 veya 224, kron xc 300..., sedona tavsiye etmiyorum. Özellikle bayisine gittim malzeme kalitesini duyup bildiğin 900 liraya 600 tl lik ng 650 kalitesinde bisiklet satıyorlar. Tourney li sistemliler 900 lerde. Millette abartıyor yok öyle sistem böyle işçilik. Tamm 1500 liraya güzel bisikletleri var am ao paraya salcanonun tam pro modellerini alabiliyon Deore setlilerini :)
Kron kullanıcısıyım. Salacanoyu 3 ayda 2000 km kullandım.(hiç problem yaşamadım ilk ay hariç). ama şunuda bilmeni isterim her şey etiket değil. ama ortamlara akıcaksan cahil insanların söylediklerine kulak asmak istemiyosan Kron veya carraroya yaslan derim. Çünkü bu tip insanlar salcanoyu ümit,atlas gibi markalarla eşdeğer tutuyor. Ama bilmiyorlar ki hepsine shimano aynı malzemeyi sunuyor. Kadro farkınıda kron hariç bu seviyelerde hepsi aynı malzeme 6061 zaten..

OguzGyan

Aktif Üye
Tepki
190
İsim
Oguzk
Bisiklet
b'Twin
Arkadaslar zaten detayli bilgi vermis. Ben de CS40 kullanicisi olarak çok memnun oldugumu belirtiyim sadece.

hayatgezi

Aktif Üye
Tepki
66
İsim
Caner
Bisiklet
Salcano
city sport 40 kullanıcısıyım, profesyonel arkadaşlar gibi uzun yollar yapmadım, şehir içinde kendi çapımda kullanıyorum her gün iş çıkışı 2 saate yakın sürüyorum 2 aydır oldukça memnunum. tavsiye ederim.

fbyram

Üye
Tepki
39
İsim
B.Emeksiz
Bisiklet
Salcano
City sport 40 tercih ederseniz sizi daha fazla memnun eder. Hd fren iyi ancak v frende ihtiyaç karşılıyor şehir içinde. HD için diğer özelliklerden bence vazgeçilmez.

Y

yunafani

Misafir
Tüm cevaplar için çok teşekkür ederim galiba tercihim cs40 olucak. Alınca detaylı bir inceleme ve ss koyacağım.

H.ozan

Üye
Tepki
5
İsim
mehmet
Bisiklet
Salcano
Arkadaşlar bende bügun city sport 40 HD aldım ancak HD tam olarak ne oluyor?

bazı modelleri 'V' sanırım...

Birde bisikletimin 2015 model oldup olmadığını nasıl anlayabilirim acaba ?

nbacıshaquılle

Daimi Üye
Tepki
184
İsim
Emre
Bisiklet
Sedona
Benim boy 171 18 kadro kullanıyorum ama 188 dayım binse bile koltuk yetiyor benim de bacak boyum 82cm bu arada

kadir karakaya

Forum Demirbaşı
Tepki
492
İsim
kadir
Bisiklet
Bianchi
@yunafani Ben city fun 50 hd kullanıyorum. Yıllardır eski bir dağ bisikleti kullandığım için bu bana mükemmel gelmişti ilk başta. Sonraları soğuttu biraz beni.Yanlış anlama seviyorum ama jant ve servisi canımı sıktı. Jantı değiştireyim dedim ustaya sordum nasıl olur diye; vitesi de değişmen lazım daha kalitelisi için falan dedi epey pahalı fiyat çekince öyle canım sıkıldı. Fabrika, müşteri temsilcisi ve servisin anlayışı berbat, bozulunca kendin yap daha iyi. Diğerini alabilecekken bence city fun'ı hiç alma. Frenler bence çok güzel, vitesleri de ayarlattım daha hiç ayarı kaçmadı iyi durumda. Bisikletin pek bir sıkıntısı olmuyor jant akordunun sık sık kaçması dışında. (O da ben ağırım bir de üstüne alışmışım eski bianchimi tepe tepe kullanmaya, buna da öyle yapınca normaldiir umarım). Yolda hiç bırakmadı ve genelde tarla arası yollarda, köy yollarında sürdüm. 400 km den fazla yol yaptım. Ve sonrasında tarla bir yola girdim ve diken patlattı ama hemen inmedi eve kadar dayandı. Tavsiye üzerine şerit çektim. Daha da patlamadı. Ön süspansiyon fazla dandik diğerinde de aynı mı bilmiyorum. Tıpkı market bisikleti gibi ama bu kadar paraya bu kadar sanırım. Ne Kadar ekmek o kadar köfte:).Bu arada ben de martta aldım ve senin gibi bir iki seçeneğim vardı. Alırken ki bilgim 0 dı. Şimdi en azından biraz daha bilgiliyim. Ve o zaman kurcalayarak öğreneyim demiştim.Olmadı ilerde değiştiririm demiştim. Bir yandan iyi de oldu. Yoksa cube, trek vs alıp hurda etmek biraz koyardı:( Bilgin olsun diye dedim, belki kullanan birinin yorumu işine yarar. Sormak istediğin varsa sorabilirsin. Elimden geldiğince olanları anlattım.Umarım faydalı olmuştur.

Tepki
4
İsim
Yücel
Ben geçen hafta kron spx1000 aldım pek bisikletten anlamayan biri olarak tercihim sizce nasıl bisikletimim doere set olduğunu biliyorum yalnız.