Sahte ilan ile dolandırıcılık ve mahkeme kararı

Strelok

Aktif Üye
Tepki
258
İsim
Tuncay
Bisiklet
Bianchi
En güncel başlık bu olduğu için burada paylaşmak istedim. Kusura bakmayın lütfen @Love The Wind .
İlandaki resim ve kişi sahtedir. İlgili ilan resimleri eBay'den alınmıştır bilginize.

(link)

Scudo

Yusuf G.

Forum Demirbaşı
Tepki
716
Bisiklet
Cube
@Strelok

Bu ilanı kaçıncıya görüyorum, geçen hafta da vardı, diğer ilanları da bedellerinin çok altına satıyordu, İskenderun adres vermişti, mesaj attım elden alacağım nereden alabilirim diye cevap yok tabi, şikayet ettim kaldırdılar ilanlarını yine vermiş.

Benim de başıma bir dolandırma olayı gelmişti, normalde çok emin olmadığım kişiler ile havale/eft yoluyla alışveriş yapmam ama bir boşluğuma gelmiş ve telefon almıştım, sahte telefon yollamış eleman, kabul etmedi sahte olduğunu, iade de kabul etmedi, sonra telefonlarıma çıkmaz olmuştu, benden tavsiye; ilana ait ekran görüntülerini alın, eğer sahte/arızalı/hasarlı bir ürün yollamışsa kargoda fotoğraflayarak tutanak tutturun, parayı göndereceğiniz hesabın ilan sahibine ait olmasına dikkat edin, mümkün ise iş adresi ve sabit telefon bilgilerini alın.

Ben nöbetçi savcıya gidip durumu anlattım, ispat etmemi istedi "ilana ait ekran görüntüleri, telefon görüşme detayları, havale dekontu, kargoda tuttuğumuz tutanak, BTK dan imei numarasının sahte olduğuna dair çıktı"yı gösterdim, bana "istersen dava açmadan önce bu belgelerin bir kopyası ile bir ihtarname yolla (iadeli taahhütlü)" sana dönüp paranı ödemezse "sebepsiz zenginleşme" suçundan dava açarız dedi, ben de savcının dediği şekilde 15 gün süreli bir ihtarname yolladım (iş adresini öğrenmiştim facebook hesabından), kendisi bana tutuşmuş bir şekilde döndü "abi neden iş yerime yazı yolladın, parayı ayarlayınca verecektim, ben de bilmiyordum sahte olduğunu vs.", ben yine vicdan yapıp maaşını alacağı tarihi bekledim ve paramı iade edince telefonunu yolladım.

Çok canımı sıkmıştı bu olay, telefonlarıma cevap vermemesi, verdiğinde de "istediğin yere şikayet et, ne yaparsan yap tarzı atarlanmaları" deli etmişti beni, son mesajımda "bu sana son mesajım, ben seni bir daha aramayacağım sen arayacaksın" gibi bir şey yazmıştım, iş yerine ihtarname gidince tutuşarak arayıp "abi, lütfen abi" demesini hiç unutamıyorum :D İşinden olma korkusu ne hale getirmişti elemanı. Rızkı veren Allah'a nasıl hesap vereceğini düşünüp içi titremeyen bir insanın iş yerindeki patronundan korkmasını bir türlü anlayamıyorum.

Hevesli

Aktif Üye
Tepki
260
Elden bile ticaret yapsanız, aldığınız esnada farketmediğiniz bir arıza ya da eksik-sahte parça probleminden dolayı adama ulaşmak için numarasını alın, CIA, Truecaller gibi yazılımlarla kontrol edin ismini cismini, hatta kimlik görüp ad soyad yazın, e-mail adresini falan kaydedin, ev/iş adresi vermezse bunları kullanarak adresinin bulunması sağlanılabilir. Adres verse bile hemen güvenmek mantıklı değil, google maps'tan falan öyle bir yerin olup olmadığını kontrol edin, hatta çevredeki yapıları sorun ki salladığı tutacak mı, market ismi vs.

Yoksa 5 bin liralık bisikleti acil para lazım diye kimse 1000 liraya satmaz.

darkdream

Daimi Üye
Tepki
322
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Aynı ilanı ilk sayfada da teşhir ettim, şimdi de başka adla açmış. Yeni isim Er Gürbüz olmuş. Sahibinden şikayet et butonunu kullanarak bu şerefsizi şikayet edin. Yeterli şikayette ilan kaldırılıyor.

Hevesli

Aktif Üye
Tepki
260
İlan kaldırılmış bile. Güzel, ilgilenen var demekki.

alperr125

Daimi Üye
Tepki
266
İsim
Alper
Bisiklet
Merida
Bende bisikleti satmak icin sahibinden sitesine koydum Muğla'dan bir arkadaş kendisi emlakcoymis bu arada. aradı daha ben istemeden parayi gondereyim alayim bisikleti dedi bu şartlarda bile arkadaş guvenmis bize kendisi istedi göndermeyi. Sonra elde olmayan nedenlerden bisikleti satamayacagimi soyledim cok anlayisli biriydi saglik olsun dedi. para lafi bile yapmadi ben hemen yolluyorum dedi sadece bisiklet parasi iadesi yazarsan cok iyi olur dedi. boyle iyi niyetli insanlari kandiran oldugu yerde onlarin caydirici ceza almasi gerekli ki umarim bu uygulanir.

lercan2000

Üye
Tepki
45
Gecmis olsun ....sizin bu ozverili ugrasinizi takdir etmemek mümkün değil. Bu şahsın ismi ve mevcut ilanları hangileriyse lutfen yayınlayin da başkalarida aynı hataya düşmesin

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Strelok

Aktif Üye
Tepki
258
İsim
Tuncay
Bisiklet
Bianchi
@Yusuf G. Karaktersizlik, başka açıklaması yok maalesef. Bizler tabiri caizse bir tek haram lokma yememek için elli takla atıyoruz. Adamların bu kadar rahat olmasını aklım almıyor. Yaklaşık 3-4 haftadır yeni bir bisiklet için piyasayı araştırıyorum buna benzer ilanlar gözüme çarpınca şikayet edip yayıyorum. Uyanık olmak lazım belki başkası fark etmeyebilir, sizin de dediğiniz gibi boş anına denk gelebilir o açıdan başka bir gözle uyarmak lazım, elden geldiğince.

• Beğen
Tepkiler: Yusuf G. ve Atasoy

Bülent Gökmen

Forum Demirbaşı
Tepki
148
Bisiklet
Cannondale
Bilişim ve iletişim sektörüne el atmış bir şahısla benzer bir sorun yaşadım. Kısaca anlatmam gerekirse;
1) ismini bile gizleme ihtiyacı duymayan Ö.F. Arda isimli bir şahıstan pc parçası için anlaştık
2) Aynı oyalama taktikleri
3) Şahsı araştırdım ve hakkında arama yakalama kararı olduğu vs öğrendim
4) Benim gibi 21 magdur olduğunu öğrendim ama dava için ikisini ikna ettim, diğer ikisi zaten istekliydi (hakkını aramayıp sadece söylenen mallar yüzünden böyleleri var)
5) 2 yıllık süreç sonu 10 küsür bin adli para cezası ve ''kesinleşmiş 10 yıllık hapis'' ile geciken bir adalet.

Hacze gitmedim ama sadece kendi hakkım değil başkaları için bu sıkıntıya katladım. Sizi iyi anlıyorum.

Bisikletli Gezgin

Forum Bağımlısı
Tepki
4.683
İsim
Mustafa
Bisiklet
Sedona
@Love The Wind hocam dolandırıcının cezalandırıldığına sevindim... Sizide ayrıca kutluyorum... Sonuna kadar hakkınızı aradığınız için...

Tepki
26
İsim
Ali Şimsekoğlu
Geçmiş olsun.
Bende geçen hafta sahibinden de 105 stı kol satan bir arkadaş ile konuştum, get ilan açabilir misiniz diye sordum arkadaş güvenle alakalı bir durum mu var diye sordu evet dedim. O zaman alacaksınız ürünü ben size kargolayayim dedi.
Demek istediğim düzgün insanlarda var fakat ayırt edemiyorsunuz işte.
O arkadaş buralarda ise bir kez daha teşekkür ederim samimiyetinden ötürü.

darkdream

Daimi Üye
Tepki
322
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yine aynı ilan, aynı fotolar. Kimsenin canı yanmasın, "şikayet et" kısmından şikayet edildiğinde yeteri sayıda ilan kaldırılıyor:

Şahısın 2 ilanı mevcut:
(link)

(link)

• Beğen
Tepkiler: Road_Runner

darkdream

Daimi Üye
Tepki
322
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yine bir dolandırıcılık durumu:
(link)

(link)

• Beğen
Tepkiler: Atasoy
Tepki
12
İsim
Kemal
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Ghost
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Hapise giren dolandırıcı bu başlığı görseydi tepkisi ne olurdu acaba çok merak ediyorum

Darth_cyclist

Aktif Üye
Tepki
133
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Yusuf G. Oflu hoca geldi aklıma g...korkusu allah korkusundan önde diyordu ya film de.

Amsoryy

Üye
Tepki
0
İsim
Mikail
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Amoeba
Bisiklet türü
Trial