Sağ diz kapağımdaki ağrı..

kerem oktar

Forum Demirbaşı
Tepki
204
Bisiklet
Bianchi
berk sedona konusunda haklı olabilirsin bende sedona 611 kullanıcısıydım ve dizlerimde çok sıkıntı yaşadım yürüyemiyordum 2 gün topallayarak gezdiğimi biliyorum tedavisini biraz önce yazdım bu sayfada. Dizleri hiç yormadan pedal çevirmek 15-20 km lik hiç yokuş olmayan yollarda sürmek dizlere soğuk su tutmak ve buz tampon uygulamak ancak biraz önce yazmayı unuttum buz torbası ile tampon yaparken kesinlikle deri ile torpa arasında tülbent gibi ince bir bez olması gerekir buz torbalarının kılıflarıda mevcut. Direk buz torbasını çıplak dize koyarak bekletince siniriler yanabilir durum çok daha kötü olur. Sedona kadrosuna gelince 611 53cm kadro boyu olmasına rağmen 56,5 üst boru uzunluğu var ve alın borusunun ölçüsünü bilmiyorum ancak yüksek bir ölçüye sahip bu kadroyu taşıyabilmek ve yokuşlarda tırmanmak için dizlere binen yük daha fazla oluyor zannedersem

• Beğen
Tepkiler: Robert Knepper
Scudo
Tepki
1.365
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Raleigh-USA
Bisiklet türü
Katlanır
Arkadaslar merhaba..
Sag dizimde cok kotu zayiflik var direnc 0 adeta. Sol diz cok daha guclu. Bu zayiflik kaslardan kaynakli sanirim bunun icin egzersiz yapmak lazim ama hep erindim malesef yapmadim. Oturma merdiven cikma gibi bi sorunum yok şu an. Egzersiz olarak ne onerirsiniz dizimde agri yok şuan

Yakup ADIGÜZEL

Daimi Üye
Tepki
75
Bisiklet
Merida
Küçüklüğümden beri diz arğısı çekerim ama hiç doktora görmedim artık bu konuda iyice tecrübelendim ağrı olursa kendimce yöntemlerle geçiriyorum

Size tavsiyem ağrı olduğu zamanlarda gece dizinizi sarın sıcak tutun ,gündüzde üşütmeyin mutlaka faydası olur bende bu şekilde 3-4 günde diz ağrısı tamamen geçiyor.

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Vahap Demir

Daimi Üye
Tepki
531
Bisiklet
Sedona
"Yüksek kadans her derde deva imiş" başlıklı bir yazı vardı forumda. Yazıyı bulun ve okuyun, tavsiyelere kulak verin. Muazzam derecede faydasını göreceksiniz.

"Yüksek kadans her derde deva imiş" başlıklı bir yazı vardı forumda. Yazıyı bulun ve okuyun, tavsiyelere kulak verin. Muazzam derecede faydasını göreceksiniz.

Ahanda linki: https://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=13391

Yusuf G.

Forum Demirbaşı
Tepki
716
Bisiklet
Cube
Arkadaşlar ben de benzer bir problemden dolayı doktora gittim, mr çektirdim, şu an fizik tedavi görüyorum. Eksik olmayın hepiniz tecrübelerinize istinaden yardımcı olmaya çalışmışsınız ama aralarda sakıncalı tavsiyeler de olabiliyor. Örneğin fizik tedavide öğrendiğim kadarıyla soğuk\buz tedavisi dizde şişlik (ödem) oluştuğunda uygulanıyor, dizde aşınma ve zorlanma kaynaklı oluşmuş bir ağrı için ise (ödem yok ise) sıcak uyguluyorlar. Tabi siz yine de mutlaka bir hekime görünerek tedavi uygulayın, her ne kadar rahatsızlıklarımız benzerlik gösterse de sebepleri ve tedavileri farklı olabilir.

Nexus 4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tepki
4
Bisiklet
Geotech
@oğuz çetinkaya hocam açıklamalarınız için tebrik ediyorum. çok doğru, sağlıklı ve açıklayıcı bilgiler vermişsiniz. benim de ön diz çapraz bağlarımda yırtık var ve ayrıca diskoid menisküs tanısı koydular. 1 doktor hiç elle tedavi etmeden sadece mr a bakara direk ameliyat olmalısın derken, diğer bir doktor uzun uzun eliyle tedavi etti. dizimi büktü, verdiğim tepkilere baktı. bu şekilde ağrılarım olmadığını görünce sadece mr a bakılarak ameliyat kesinlikle verilemez, mr da her zaman görüntü doğru da çıkmaz dedi.

yani arkadaşlar siz siz olun öyle hemen ameliyat diyen bir doktorun tanısı ile hareket etmeyin. mutlaka 2.bir doktora gösterin. ameliyatların artık kapalı olarak yapılmasından dolayı cerrahlarımız sağolsunlar süreci iyice basitleştirdiler ama en basit ameliyat bile vücut için akabinde zorlu bir süreci getirecektir bunu da unutmayalım.

söylediklerim yanlış anlaşılmasın, tanı kesin olarak koyulduktan sonra ameliyattan başka çare yoksa tabiki ameliyat yapılmalıdır. kast ettiğim şudur artık muayene gibi ameliyat yapılıyor, özellikle özel hastanelerde bu durum çok yaygındır.

Yunus Fe

Üye
Tepki
0
İsim
Yunus
@oğuz çetinkaya
konu biraz eski ama Oğuz abim yardımcı olabilirsen sevinirim . daha iki hafta önce menisküs için sağ diz mr ı aldım grade 1 dejenerasyon var . sol diz için de 5 ay önceki mr da grade 2 dejenerasyon gözüküyor . tanıdığım bir bisikletçi arkadaşın önceden iki dizinde de grade 2 dejenerasyon varmış ve 6 ay kadar glukozamin kondritin msm takviyesi kullandıktan sonra ağrısının dindiğini söyledi . ben de bu sebeple glukozamin takviyesi almak istiyorum ancak çok fazla marka olduğu için hangisini almam gerektiğine karar veremedim sizin önerdiğiniz bir marka var mı ? Ayrıca uzun süredir dizlerime baskı uygulamamaya çalışıyorum buz koyuyorum bisiklet sürmemeye çalışıyorum . sizce şuan çok fazla baskı yapmadan bisiklet sürmemin bir sakıncası var mıdır(spd de kullanmaktayım) ? evde otura otura çok sıkıldım havalar da şuan çok güzel ayrıca yeni bisiklet aldım çıkıp sürmek istiyorum ama ileride dizde kireçlenme falan olabilir mi diye düşünmüyor değilim , böyle bir durum olur mu sizce ? Cevaplarsanız sevinirim !!!

Tepki
1.365
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Raleigh-USA
Bisiklet türü
Katlanır
10 sene olacak neredeyse iyiyim hocam sağolun ...👍
Bir ortopedi ve travmatoloji uzmanı olarak yazmadan edemedim. Darıca farabi devlet hastanesinde çalışıyorum. Diz ağrılarının çoğu kondromalazi dediğimiz geçici kıkırdak patolojilerinden kaynaklanır. Menisküs yırtığı tanısını sadece mr ile koymak uygun değildir. Bizim meslekte klinik ve görüntüleme birbirini desteklemelidir. Yani klinik olarak menisküs testlerimiz hassasiyet bölgelerimiz var. Muayene tetkikler ile desteklenirse ameliyat kararı alınır. Fizik tedavi doktorlarımızdan çok klinik ve görüntüleme ile tanıyı koyacak ve tedaviyi belirleyecek olanlar ortopedi uzmanlarıdır. Artroskopi ameliyatını gebze darıca bölgesinde en sık yapanlardan biriyim. Artroskopi sırasında mr ile uyumlu olmayan çok lezyon gördüm. Mr da yırtık olarak raporlanan menisküslerin bir kısmının artroskopide sapasağlam olduğuna şahit oldum. %10-15 gibi oranlarda olsa da diz mr yanlış pozitif sonuç verebilir. Bu yüzden klinik muayene menisküs yırtığını desteklemelidir. Grade 1-2 menisküs dejenerasyonları ameliyat gerektirmez . Grade 3 olanlar klinik uyumlu ise artroskopi önerilebilir. Menisküs genç yaşta bir travma olmadan pek yırtılmaz. Tekrarlayan zorlamalarda oluşan şey daha çok başta ifade ettiğim en sık diz önü ağrısı sebebi olan kondromalazi patella dediğimiz hastalıktır ve ameliyat gerektirmez. Menisküs yırtıkları medikal tedaviye yani ilaç tedavisine yanıt vermez. ilaca yanıt varsa şikayeleriniz geriliyorsa travmanız yoksa problem kıkırdak sorunudur. Bu yüzden hemen artroskopi ameliyatı düşünmeyin. Menisküs yırtığı kesin ise artroskopi dışında tedavi yöntemi yoktur.

Narcostic

Üye
Tepki
7
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Şehir - Tur
10 sene olacak neredeyse iyiyim hocam sağolun ...👍
Bunu duyduğuma sevindim.
Peki "iyiyim" derken, bisiklet sürerken hala zorlayınca dizinizdeki ağrı nüksediyor mu yoksa üst bacak güçlendirdiniz ve özgürce kullanabiliyor musunuz?

• Beğen
Tepkiler: Robert Knepper