Sabuncubeli tünelinde yaşanan bisiklet kazası

Myst3ry

Üye
Tepki
15
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
İptal edildiği yok ki, eski yol aynen duruyor. Arkadaş kestirmeden gitmek ve tırmanışı kısaltmak istemiş.
İzmir'den Manisa'ya giderken kocaman DAĞ YOLU KAPALIDIR TÜNELDEN GİDİNİZ yazıyor tabelada. Tadilat var o tarafta. Bisikletli de ya tüneli kullanıcak ya da menemen tarafına dönüp yolunu 80 km civarında uzatması gerekir en az. Mecburiyetten giriyor tünele. Trafiğe kapalı şeritten gidiyor. Yasal olarak doğru değil ancak tünelde 40la sol şeritten giderse arkasında deli kuyruk oluşur veya araçlar bisikletliyi sıyırarak yanından geçmeye çalışır. Videoda trafik sıkışmış ancak normalde araçlar ondan daha hızlı. Arkadaşın yerinde kim olsa güvende kalmak için araçların olmadığı şeritten gider. Araç dubalarla geçişi yasaklanmış şeride geçiyor. Eğer ki bisikletliye çarpmasa muhtemelen diğer bekleyen araçları enayi yerine koyup boş şeritten ilerleyip tüm bekleyen araçların önüne geçecekti. Sizin için söylemiyorum paragraf paragraf durumu bilmeden uzun uzun yorumlayanlar olmuş olayı iyice bilmeden yorumlamamak hele ki bisikletliyi suçlamamak gerek.

Scudo

ErzincanLee

İnsanı Ayakta Tutan Tek Şey , Ayakları dır. =))
Tepki
2.321
İsim
Halil Ekinci
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Öncelikle bisikletli arkadaşa geçmiş olsun. Umarım kötü bir şeyi yoktur. Arkadaşın bana göre hatası tünele girmek ve gerekli aydınlatma ekipmanlarını kullanmaması, şoförün hatası sinyal yok aniden direksiyon kırıyor,trafikte sağlamak diye birşey varsa ben bilmiyorum ve en önemlisi bakım nedeniyle araç trafiğine dubalar ile kapatılmış yola girmek kendince uyanıklık ama trafik kuralları gereği hatadır.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Motorlu taşıtları savunmak istemiyorum. Sevmiyorum motorlu taşıt. Ancak, o kadar tatava, tünel köprü, dahası otoban bu motorlu zımbırtılar için yapılıyor. Dünyanın haracını yiyen kuzey avrupa ülkelerinden birinde sanırım şehirler arası bisiklet yolu var. Hal böyleyken, eğer tünel dışında dönüş imkanım yoksa, kendini avrupadan ilerde sanan ama tam ortadoğunun göbeğinde yaşayan biri olan ben, o yolculuğa çıkmazdım. Yani tünel yukarı , tünelin dışında gideceğim ama dönüşüm tünel içinden olacak. Kalsın derdim. Arkadaşın, umarım sağlığı daha iyidir, evden işe, işten eve bisikletle gider bir hali de yok. Yani, bisikleti ulaşım aracı olarak kullanmıyor gibi algıladım. Hal böyleyken, hımm ankaradan istanbula eski yoldan gideyim, dönüş için sadece otoban var, napalim en sağdan tırıs tırıs gelirim koca banket var dediğim anda daha yola çıkmadan hataya düşmüş olurum. Yıl 1993 değil ki, yol durumunu öğrenmek artık google ile saniyelik iş, tüh bak gördün mü dönüş kapalıymış napacağız şimdi denecek zamanda yaşamıyoruz.

Çağdaş78

Forum Bağımlısı
Tepki
4.571
İsim
Çağdaş
Bizim milleti sedan, roadster, suv, truck,... kesmiyor. Uçak , helikopter falan lazım. Artık selektör yapmak yerine radar kiliti mi atar bilemem...

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Motorlu taşıtları savunmak istemiyorum. Sevmiyorum motorlu taşıt. Ancak, o kadar tatava, tünel köprü, dahası otoban bu motorlu zımbırtılar için yapılıyor. Dünyanın haracını yiyen kuzey avrupa ülkelerinden birinde sanırım şehirler arası bisiklet yolu var. Hal böyleyken, eğer tünel dışında dönüş imkanım yoksa, kendini avrupadan ilerde sanan ama tam ortadoğunun göbeğinde yaşayan biri olan ben, o yolculuğa çıkmazdım. Yani tünel yukarı , tünelin dışında gideceğim ama dönüşüm tünel içinden olacak. Kalsın derdim. Arkadaşın, umarım sağlığı daha iyidir, evden işe, işten eve bisikletle gider bir hali de yok. Yani, bisikleti ulaşım aracı olarak kullanmıyor gibi algıladım. Hal böyleyken, hımm ankaradan istanbula eski yoldan gideyim, dönüş için sadece otoban var, napalim en sağdan tırıs tırıs gelirim koca banket var dediğim anda daha yola çıkmadan hataya düşmüş olurum. Yıl 1993 değil ki, yol durumunu öğrenmek artık google ile saniyelik iş, tüh bak gördün mü dönüş kapalıymış napacağız şimdi denecek zamanda yaşamıyoruz.
Benim başima cok sukur bir tünelden gecme mecburiyeti gelmedi fakat öyle bi durumda kalsam yapacagim tek sey tunel girisi bir kamyonet falan otostop cekip, durumu izah edip tunel ckisina kadar kamyon arkasinda gitmek olurdu. Yani bisikleti kamyonete yukleme seklinde

• Beğen
Tepkiler: Myst3ry

ozdeozgu

Üye
Tepki
2
İsim
Özgür
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhaba,
13 Aralık 2021 haftası İnegöl'den İzmir'e bisikletle gitmeyi tasarlıyorum. Sabuncubeli tüneline geldiğimde ne yapmamı önerirsiniz. Tünele hiç girmemek, tünelde kaldırımdan elde bisiklet yürümek vb. diğer seçenekler hakkında tecrübeli arkadaşlardan bilgi bekliyorum. Teşekkürler.

Cemal Ç.

Sadece sürüyorum. 😒 𐱅𐰇𐰼𐰰- 🚵‍♂️🚴‍♂️
Tepki
20.617
İsim
Cemal ÇELİK
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Merhaba,
13 Aralık 2021 haftası İnegöl'den İzmir'e bisikletle gitmeyi tasarlıyorum. Sabuncubeli tüneline geldiğimde ne yapmamı önerirsiniz. Tünele hiç girmemek, tünelde kaldırımdan elde bisiklet yürümek vb. diğer seçenekler hakkında tecrübeli arkadaşlardan bilgi bekliyorum. Teşekkürler.
Tünel tek geçiş yolu değil. Eski yolu tırmanmanızı öneririm. Yüklü olursanız da bir araçla geçmeye çalışın. Tünele bisiklet sürerek girmeyin.
Tabi sadece öneri, ben dedim diye kural değildir. 😅

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Merhaba,
Sizin videonuzu izlemeyelim bir de. Siz dikkatli olsanız da, 4 tekerlilere güvenmeyin derim. Girmeyin tünele.

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
Tepki
7.152
İsim
Abdülkadir Ergin
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tünele bisikletle giriş yasak zaten. Sağdan dağ yolundan devam edin. Üstelik Manisa'dan İzmir'e gidiş istikameti tırmanış olduğu için tünelin içinde yavaş ilerleyeceksiniz. Uzunluğu 4 km.az değil, emniyet şeridi de yok içerde. Tünelin üzerinde karayolları ofisi var, sürekli izleniyor. Bisikletle yaklaştığınızda genelde anons açıyorlar. Sabuncubeli çıkılamayacak kadar sert değil, yine de çok zorlanırsanız yürürsünüz ama tünelden daha güvenli olur dağ yolu (eski yol).

Kadir Eskici

Forum Bağımlısı
Tepki
1.702
İsim
Kadir
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhaba,
Hocam sakın tünele girmeyin bisikletle. 4 sene önce ben de İstanbul'dan İzmir'e kadar sürerek gitmiştim. Tünele girmeye gerek yok alternatif yol var. Manzaraya baka baka sürün :)

Guanzo45

Aktif Üye
Tepki
78
İsim
Mehmet
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Ghost
Bisiklet türü
Diğer
Menemen yolu riskli mi? Neden tercih etmiyorsunuz?

• Beğen
Tepkiler: Abdülkadir Ergin

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
Tepki
7.152
İsim
Abdülkadir Ergin
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Menemen yolu riskli mi? Neden tercih etmiyorsunuz?
Menemen yolu eğim açısından çok daha rahat aslında, 20-25 km. civarı yolu uzatır. Manisa - Menemen arası gayet rahat, emniyet şeridi geniş. Menemenden sonra emniyet şeridi olmadığı için ve yoğun trafikten dolayı sıkıntı yaşanabilir. Çiğli bölgesinde trafik iyice keşmekeş oluyor, kaldırımdan ilerlemek zorunda kalınabilir. Çiğliden sonra ulukent civarı kısa bir bisiklet yolu var, bakımsız ve otlu olsa da bir süre daha rahat ilerleme imkanı sağlıyor. Çanakkale otoban bağlantıları bu yolda ve Menemen - İzmir istikametinde olduğu için bağlantı yolları hizasında hızlı ve dikkatli olmak gerekiyor.