Ruble Yalpalıyor

Tepki
65
Bisiklet
Salcano
Sn @Mesut DOĞRU sadece 3*7 de bu yalpalamadan kaynaklı olduğunu düşündüğüm ufak bi sorun var. çok dert değil ama sıkılıp çözülecek bir şey midir diye merak ettim . teşekkür ederim

• Beğen
Tepkiler: Mesut DOĞRU
Scudo

Mesut DOĞRU

Forum Demirbaşı
Tepki
986
İsim
Mesut DOĞRU
Bisiklet
Bianchi
Sn @Fatih Koçak bisikletinizi güzel günlerde kullanın. Ben şahsen göbekte bir sorun göremedim. Akıcılık ise harika.
Esen kalın.

soner kalaycıoğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
946
İsim
soner
Başlangıç
1968—69
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Klasik
bende göbek dişli sıyırması vardı.ruble yalpalama yapıyor ve zincir kırıyordu.göbek değiştirmemle düzeldi.

Respolat

Üye
Tepki
0
İsim
Resul
Bisiklet
Diğer
Arkadaşlar merhaba, aranızda yeniyim bir şey sormak istiyorum cevaplarsanız memnun olurum.Şimdi ben bundan 3-4 hafta önce corelli pierre 2.0 yol bisikleti aldım genel olarak memnunum ama bir sıkıntım var şimdi bisikletin arka teker dönerken ruble sanki biraz fazla yalpalıyor ve çember şeklindeki koruma plastiğine sürtüyor sebebi nedir yani bisiklet daha yeni doğru düzgün binilmedi bile yanıtlarsanız sevinirim

aydın tuzersoy

Aktif Üye
Tepki
93
İsim
aydın
Bisiklet
Ümit
@Respolat bendede corelli var gecen gun bisikletcide ayar yaparken farkettik arka ruble hafif yalpa yapiyor. bi sorun ciklmaz dedi bisikletci. benimki jazz 1.1 modeli....

• Beğen
Tepkiler: Respolat
Tepki
2
İsim
Emir Yılmaz
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhabalar bisiklet severler aranızda yeniyim benim Btwin Rockrider 560 dağ bisikletim var bisikleti ilk aldığımda bir kaza geçirdim [arkadan bisikletle çarptılar(rubleyi sıyırarak aktarıcıya çarpıldı) arka aktarıcımı yaklaşık 3 hafta sonra aşırı hasardan değiştirmek zorunda kaldım] zaten kazayı ilk gün yaptığım için rublede daha önceden bir salınım varmıydı hatırlamıyorum daha sonra rubledeki bu salınımı fark ettim arka aktarıcımı değiştirdim sorun devam etti sonra göbekten tok sıyırma sesine benzer bişeyler duydum zaten ruble salınıyordu en yakin bisikletçiye gittim bu tırnaklar sıyrılmış dedi tamıtamına 75 tl ye bir tamir yaptı tamirden sonra rubledeki salınım azaldı ki hala eskisine göre daha az ama o sıyırma seslerini tekrar duyuyorum sanki rublem hala 's' çiziyor bu bir sorun mudur? yoksa normal mi? Sorunsa bu şekilde sürmek daha ağır hasarlara sebep olur mu?
Yardımlarınız içın şimdiden teşekkürler , Saygilar

berkeonar

Üye
Tepki
9
İsim
F. Berke Önar
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Vidalı ruble olsa normaldir de sizinki kaset ruble gibi duruyor

Tepki
2
İsim
Emir Yılmaz
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@berkeonar kaset ruble olduğu doğru peki bu sorunun kaynağı nedir ? bir bilginiz var mı bu konuda ?
Saygılar

alisirin

Aktif Üye
Tepki
213
İsim
ali
Bisiklet
Scott
Mil yamulmuş olabilir, daha önce göbeğe bakım yapıldıysa fazla veya eksik bilye konmuş olabilir veya göbeği sabitlerken somunlar ayarında sıkılmadığı için göbek boşluk yapıyor olabilir. Aklıma gelenler bunlar.

Tepki
2
İsim
Emir Yılmaz
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Göbek rulmanlı eksik bilye konmus olabileceğini düşünmüyorum milin yamukluğu nasıl anlaşılır ?

alisirin

Aktif Üye
Tepki
213
İsim
ali
Bisiklet
Scott
Söküp düz zeminde yuvarlayarak anlayabilirsin. Sıyırma sesi devam ediyorsa göbeği açman şart saten. Rulman zarar gördüyse değişmesi lazım. Milin en sağında ve solunda 2 tane, 2 tanede hub un içinde rulman olur, bunları parmağınla çevirirken takılma hissedersen zarar görmüştür. Göbek sökülüp takılmasıyla ilgili video çokça var, onlardan faydalanabilirsin her seferinde para verme?

Tepki
2
İsim
Emir Yılmaz
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@alisirin yardimlarınız için teşekkürler. Haklısınız bisikletçiler özellikle küçük şehirlerde tam bir soygun makinesi devletin kesinlikle bu duruma el koymasi lazim berberler gibi bir iş için sabit ve tutarli fiyatlandırma olmalı

halogong

Üye
Tepki
3
İsim
Onur
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhaba. Arka göbeği çevirdiğimde 3-4 bilyanın sıkıştığını hissediyorum. Çok sıkmadığım halde sıkışıyorlar. Ruble bir miktar yalpa yapıyor. Buna ek olarak zincir, dişlilerden geçerken hafif yamuk geçiyor. Sanki bir üst vitese çıkmaya çalışırmış gibi.

1- Tekerde çok az yamukluk var. Bu durum bilyanın sıkışmasına neden olur mu? Daha öncede vardı yamukluk. Mili değiştikten sonra sıkışma olmaya başladı. Milin içine çok az yağ sürdüm. Daha çok bilyarı yağladım.

2- Zincir neden dişlere tam oturmaz? Rubleyi yeni değiştim ama biraz fazla sürtüyor.

HakanAydn

Forum Bağımlısı
Tepki
6.236
İsim
Hakan
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@halogong Göbeği ve bilyaları kendiniz söküp taktığınızı anladım yazınızdan, göbek somunlarını fazla sıkmış olabilir misiniz?

halogong

Üye
Tepki
3
İsim
Onur
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@HakanAydn hocam ucu ucuna ayarladım. 1mm sıksam boşluk gidiyor. 1mm gevşetsem çok az boşluk oluyor. Çok gevşettiğim zaman sıkışma olmuyor fakat boşluk fazla oluyor.

Ön tarafı da kendim yaptım ama onda bir sorun olmadı. Arka göbeğin mili kendi orijinal mili değil, boyutları aynı. Acaba bundan olabilir mi?

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK

HakanAydn

Forum Bağımlısı
Tepki
6.236
İsim
Hakan
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Zincirin tam oturmaması, aktarıcı ayarlarıyla ilgili olmalı, zaten 3 ana ayar var biliyorsunuzdur..Rubleyi takarken jantla arasına pul takmanız gerekebilirdi...O ruble yalpasını alıyor..Belki göbek milinizde eğiklik olabilir, ya da bilyalar aşınmış olabilir...Tekerdeki yamukluk akord ayarından mı?

halogong

Üye
Tepki
3
İsim
Onur
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@HakanAydn
Yamukluğun akord ile ilgili olması çok yüksek ihtimal. Akord aletim olmadığı için kontrol edemedim.
Vites ayarına yarın bir bakayım teşekkür ederim.
Bilyaların yenisini alıp taktım.
Hocam pul kısmını anlayamadım. Küçük, ince, yumuşak plastik, contaya benzer bir şey vardı onu taktım ruble takılan yere. Ardından rubleyi taktım.

HakanAydn

Forum Bağımlısı
Tepki
6.236
İsim
Hakan
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@halogong Pul aluminyumdu sanırım, metal..1mm ye kadar farklı kalınlıklarda..Ruble değişimlerinde, 9 lu yerine 10 lu takarken vs kasetin boşluğunu alıp ortalıyor...Çok uzmanı değilim...

halogong

Üye
Tepki
3
İsim
Onur
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Biraz bakındım da o plaka daha büyük dişli takmak içinmiş.
Akord ayarını yapmaya çalışacağım. Çözebilirsem sorunu yazarım yine. Bu gidişle göbeği değişicez sanırım.
Tekeri tutup salladığımda sağa sola oynuyor. Bu kadar boşluk bıraktığım halde göbekteki bilyaların hareketini pedalda hissediyorum :( Akord ayarı yapılda düzelir mi acaba. Göbeği tıka basa gres doldurdum yine aynı. Teker boşta çok rahat dönüyor. Yüklendiğim zaman takır tukur bilyaların hareketi hissediliyor. Tavsiye edebileceğiniz göbek var mı 32 delik vidali disk fren için. 200 liraya kadar uygundur.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: HakanAydn

SEL PER

Forum Demirbaşı
Tepki
792
İsim
Selçuk
Başlangıç
1949—50
Bisiklet