Ruble önerisi

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Tepki
1.774
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
Arkadaşlar aşağıdaki göbeği aldım ancak eski rublem küçük geldi, fiyat performans ürünü ne önerebilirsiniz?
Aşağıdaki göbek ile uyumlu bir ruble istiyorum.

(link)

Scudo

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
Bu Göbeğe 8 Uyumlu Kaset Olur...Gerçi Daha Fazlasını da takıyorlar.

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Tepki
1.774
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
Arkadaşlar o göbeğe alacağın rublenin boyutu ne olmalı? Çünkü eski rublem küçük geldi takamıyorum.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Sizin aldığınız, uyumlu olmayan rublenin markası/modeli nedir? 8-9-10 vites uyumlu bir göbek almışsınız. Kaçlı ruble kullanacaksınız? Ona göre öneride bulunalım.

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Tepki
1.774
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
8 veya 9 uygundur, 30-40 liraya ne alınabilir.

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Tepki
1.774
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
@Murat B.
Çok teşekkürler peki eski rublem 7'liydi bu 8'li olunca kadroya sürtme olasılığı var mı? 7'liye göre daha geniş olsa gerek?
Birde ben 7'li vites artırıcı kullanıyorum. 1 vitesi kullanmasam sıkıntı olur mu?

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
@Gökhan Akkaya

Ruble zaten göbek somunundan daha içerde olduğu için kadroya sürtmez. Kadronuz küçük gelecekse tekeri (göbeği) takamazsınız...

• Beğen
Tepkiler: Gökhan Akkaya

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Tepki
1.774
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
Hocam yani aşağıdaki ruble ve göbek birbiri ile uyumlu değil mi? Sıkıntı çıkmaz yani?
(link)
(link)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Uyumlu. Rahatlıkla kullanırsınız. Aynı göbeği 10'lu ruble ile kullanıyorum. İlk yorumumda da belirttiğim üzere, 8-9-10 vites uyumlu. Tüm bu vites sayısına sahip kaset rublelerle kullanılabilir.

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Tepki
1.774
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
Arkadaşlar paraya kıyıp SRAM PG990 aldım haberdar edeyim dedim :)

20150129_140440.jpg

• Beğen
Tepkiler: SEL PER

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Güncel - Cevaba göre gidip alacağım.

Merhaba arkadaşlar zincir değiştirdim ama rubleden hala ses geliyor zincir de zarar görmeden onu da değiştireyim diyorum ruble Shimano Mf-tz 21 7 Vites vidalı ruble farklı bir model ruble buldum Shimano Megarange HG 40 Freewheel 7 vit. / En üstteki dişlide Super - Low 14-34 T yazıyor vidalı ruble bu da / araştırdığıma göre yokuş çıkabilme adına koymuşlar sizce benim ruble yerine takabilirmiyim ne dersiniz ?

Artı - eksileri ne olur sizce ?

Bisikletin full üstündekilered ekten ulaşabilirsiniz.

Teşekkür ediyorum.

@egee17

Dosyalar

Neil deGrasse Tyson

Daimi Üye
Tepki
383
İsim
Mehmet Ç.
Bisiklet
Canyon
@egee17 eksi bir özelliği olmaz,avantajı ise sizinde dediğiniz gibi yokuşlarda daha rahat çıkarsınız, arka aktarıcının özelliklerinden baktım yeni rubleyi sorunsuzca kullanabilirsiniz

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.986
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Şu an sizde olan rubleyi kullandım. Sonra altus 12-32 ye geçiş yaptım. Aradaki fark i na nıl maz.yokuşlar o kadar kolaylaştı ki.

Megarance işinizi fazlasıyla görür

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Mustafa Zeybek

Teşekkürler Mustafa, sizinkisi kaset ruble diye biliyorum altus 12-32, acaba diğer bileşenler bir sorun çıkartır mı zincir yada arka aktarıcı ? Birde bu dişlinin en üst kısım büyük rahatlatıyor evet ama diğer dişlilerde de oran farklı mı daha mı yavaş olacağım normalden.

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.986
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@egee17 ben rubleyle birlikte vites sayımı da arttırdım onu söylememişim.kaset kısmını araştırmadım doğrusu. Arka aktarıcıların belirli bir dişli kapasitesi oluyor ona bakmak gerek. Aktarıcınızın modelini biliyorsanız İnternette kapasitesi ve nasıl hesaplanacağı yazıyor. Mtb tr'den alıntılıyorum:
Arka vites attırıcının kısa ve uzun bacaklı olması vites attırıcının farklı vites kapasitelerine sahip olmasıdır. Vites kapasitesi şu şekilde hesaplanır:
Önde en büyük dişli ile en küçük dişli arasındaki fark
Arkada en büyük dişli ile en küçük dişli arasındaki fark
Ve bu iki sayının toplamı
Yani dağ bisikletçiliginde bakarsak:
Önde 44-22=22
Arkada 32-11=21
Toplam 22 + 21 = 43
Yani bu durumda 43 diş kapasiteli arka attırıcı lâzım, örneğin Shimano'nun SGS kodlu XT arka attırıcıları , yani uzun modelleri 46 diş kapasitesine sahiptiler, LX ve Deore'ler 43 diş kapasitesine.
Peki kısa model (veya orta da var) ne zaman kullanılıyor?
Örneğin yol bisikletine bakalım:
Önde 53-39 = 14
Arkada 24-11 = 13
Toplam 14 + 13 = 27
27 diş kapasiteli arka attırıcı kısa bacak demek. Aynı şekilde dağ bisikletçiliğinde de meselâ hafiflik için arkada kaset olarak en büyük dişlisi 24 veya 26'lı olan bir yol bisikleti kaseti kullanılıyorsa kısa bacaklı attırıcı kullanmak mümkün.
Kısa bacak bazen bu hesabın dışında kalmasına rağmen tercih ediliyor, bunun nedenlerinden biri haliyle kısa olduğu için yolda dala takılma falan ihtimalinin biraz daha az olması. Tabii kısa kafesin bir nebze (birkac gram gerçi) hafifliği de var. Ancak bu yönde tercihte bulunulduğu zaman kazara da olsa önde büyük-arkada büyük gibi veya matematiksel olarak kapasitenin dışında kalan kombinasyonları kullanmamaya dikkat etmek gerek, aksi takdirde fazla gerilen arka attırıcı en kötü ihtimalle kopabilir.

İlla megarance almak zorunda değilsiniz. Şöyle şeyler de var (link)

• Beğen
Tepkiler: venom09

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Mustafa Zeybek

Benim ruble vidalı ruble sizin attığınız kaset ruble uyumlu değiller diye biliyorum. Onun dışında arka aktarıcı shimano acera rd m360

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.986
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@egee17 uyum konusunda çok bilgili değilim. Uymuyorsa çare megarange. Arka aktarıcıdan memnun musunuz ben de 2 gün sonra aynını alacak gibiyim.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Beklenti üst düzey olmadığı için gayet memnunum temizlik ve yağlamayı düzenli yaptığım için heralde çok seri geçiyor.