Ruble boşluk sorunu

yusuf bekar

Forum Bağımlısı
Tepki
256
merhaba arkadaşlar ben 2 hafta önce 2010 cs-m970 shımano xtr ruble almıştım ama bu ruble vites ağırdayken bir den yüklenince pedala boşluk yapıyor yani pedal tam döndürürken bir çeyrek çeviremiyosun bu sorunda her zaman olmuyor bugün fark ettim sizce ne yapmalıyım

Scudo

bianchiultra

Forum Bağımlısı
Tepki
226
o rubleye uygun zincir alcaksın yada zincr değiştrcen:D:D:D yada en azından bi vites ayarı lazım o kadar

• Beğen
Tepkiler: yusuf bekar

umutkahraman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.304
Bisiklet
Geotech
anladığım kadarı ile ruble sıfır.o zaman zinciride sıfır almalısınız.kullanılmış zincir yeni rubleye uymayabilir.ikinci el aldıysanız aldığınız kişiden o rubleyi kullandığı zinciride isteyin.

yusuf bekar

Forum Bağımlısı
Tepki
256
rubleyi sıfır aldığım için zaten yanında sıfır xtr zincir de aldım ben aradığım yere sordum rublenin üst kapağının gevşek olup olmadığını kontrol et dedi olmazsa sana spacer parça yollarım onu oraya takarsın dedi siz nediyorsunuz

yusuf bekar

Forum Bağımlısı
Tepki
256
şöle söylim jantım mavic crossmaks slr jant daha 2 haftalık malum göbekleride aynı marka

zafersidal

Forum Bağımlısı
Tepki
640
Bisiklet
Scott
hmm o zaman göbekten bir sorun olamaz, shimano nun bazı göbekleri bazen kaçırabiliyor ama mavicte öyle bir sorun olmaz hemde slr gibi bir sette.

• Beğen

yusuf bekar

Forum Bağımlısı
Tepki
256
janttan bir şüphem yok zaten sadece bisikletin pedalına bastıktan sonra tam pedal çevirirken çeyrek pedal boşa kaçıyor sorun bu akşama bisikletçimde söküp bakıcaz bu boşluk yapma işide her zaman olmuyor hatta haftada bir bazen oluyor diyebilirim :d

umutkahraman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.304
Bisiklet
Geotech
@yusuf bekar

iyi de o bendede oluyo.büyük bir sorundeil seninkisi galiba.ama sen yeni parça aldığın için şüpeleniyosundur.

• Beğen

yusuf bekar

Forum Bağımlısı
Tepki
256
dün akşam bisikletimle geziyorum bir asfalta çıkıp 27 vitese attım hiç kullanmadım ya 9 u nasıl tık tık her pedalda boşluğa düştü alışıyo malzeme 1-2 hafta sonra düzelicek ihşallah

SRT

Forum Bağımlısı
Tepki
1.504
Başlangıç
1964—65
Bisiklet
Diğer
Vites ayarları düzgün ise;Ruble iyi sıkılmamış veya bir spacer'a ihtiyaç olabilir......Bisikletçi rubleyi ve de zinciri kontrol etsin..Zincir de birkaç bakla uzun olabilir...

mcanb

Forum Bağımlısı
Tepki
917
@yusuf bekar

Eğer en alt dişlide oluyorsa Sedat Bey'in dediği gibi zincir biraz fazla uzun olabilir, çünkü tık tık atıyor demişsiniz, en arkadaki en küçük dişlide zincirdeki gerilim en az oluyor o yüzden olma ihtimali yüksek. Zincirleri 0 takınca genellikle kısaltmak gerekiyor.

Ön taraf ve arka taraf en küçük dişlilerdeyken zincirin sarkan kısmında boşluk var mı? Ya da gerginliği nasıl?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Videodada görüldüğü üzere 1-2mm lik bir yalpa ve buna bağlı tık sesi var dik yani sürüş pozisyonunda bu yalpa gözükmüyor ancak elle rahatlıkla hissediliyor bu durum normal mi?

Flibber da sorun olabilir mi rubleyi sökmeden nasıl anlarım?

MAERKEK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.010
İsim
Mehmet Ali ERKEK
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Diğer
@Murat-k
Genelde bu boşluk oluyor. Sıkıntı çıkarmıyor. Ruble anahtarı ile sıkmayı deneyin.

GencerGümüşay

Aktif Üye
Tepki
32
Bisiklet
Geotech
Ruble arkasına mavic hublar için 1.75mm olan spacerden koyarsan sorun çözülür diye tahmin ediyorum. Hub 11 uyumlu ise genişliği daha fazla olduğu için 9lu-10lu ruble ince kalıp hubu kapatamıyor ne kadar sıkarsan sık boşluğu alamazsın.

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@GencerGümüşay
Hub Rs10 10v limitli 105 rublede 10v en altta kutu içersinden çıkan spacer takılı. Yüzüğü 1mm daha sıktım yalpaya etki etmedi sanırım o flibber ın hareketi...

GencerGümüşay

Aktif Üye
Tepki
32
Bisiklet
Geotech
Ben konu sahibine yazmıştım. Konu çok eskiymiş :). spaceri takmadan sadece rubleyi takmayı denediniz mi? 10v huba 10v ruble takılacaksa spacer koyulmuyor diye biliyorum.

makaram

Forum Bağımlısı
Tepki
4.398
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba

Dün lastikleri değişirken ilk defa rubleyi yakından gördüm. Sram marka imiş. Zincirim de öyle. Biraz boşluk olduğunu hissediyordum o yüzden video çektim. Sizce bu boşluk normal mi?

CeRKeZ

Kağnı Arabası
Tepki
1.188
İsim
Yunus Emre Cebe
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@makaram
Ben burada anormal bir şey göremiyorum, her şey normal.

• Beğen
Tepkiler: makaram ve asibol

Berk Ömer

Üye
Tepki
0
İsim
Ömer
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba arkadaşlar. Elimde 1960-70 model Arabella marka 5 vites İtalyan yarış bisikleti var. Bisiklet 7 senedir kullanılmadı ama oldukça iyi korundu. Son 4 aydır kullanıyorum. Geçenlerde bir arkadaşın bisikletine arkadan yavaşça çarptım ama bisikletten düşmedim. Bunun neticesinde arka jantımın 4/1 ilk bir kısmı yamuldu (jant yaklaşık 8 yıllık). En yakındaki bisikletçiye götürdüm değiştirmek için fakat jantımdan (24x1 3/8) olmadığı için değiştiremedim bu yüzden jantın yamukluğu düzeltilip ayar yapıldı. Fakat hala hafif bir ayar bozukluğu mevcut. Şimdi ise arka rublenin hafif oynadığını gördüm. Sizce ne yapmalıyım?