Rock Shox Recon 100mm kilit sorusu

BurakCan

Aktif Üye
Tepki
88
İsim
Burak Can
Bisiklet
b'Twin
Merhaba arkadaslar,
4 yillik bir aradan sonra bisiklet alemine geri donus yaptim bugun BTWIN Rockrider 8.1 ile. Bisikletin ustunde Rock Shox Recon 100mm Hidrolik masa var. Okudugum kadariyla havali bir masaymis bu sanirim. Birakmadan onceki bisikletim Sedona 711'di ve ustundeki Suntour dandik yayli bir masayi kullaniyordum. Onu kilitledigimde sanki sabit masaymis gibi kilitleniyordu. Recon'u kilitledigimde ise sertlesiyor fakat tam kilitlenmiyor. Aradim ama pek bir sonuc bulamadim, bu masalarin normal davranisi midir bu acaba? Yoksa tam olarak kilitlenmesi mi gerekiyor?

Her seyi cok unutmusum zaten daha cok sorular var da kendim cozerim galiba, tamamen yeni bir dunyaya gelmis gibiyim nedense :)

• Beğen
Tepkiler: SerkanH
Scudo

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
@BurakCan

Merhaba. Kilit aparatını çevirdiğiniz zaman maşayı kilitlemek için dönen tekerin etrafına dolanan çelik tel gevşek olduğu için kilitlemez. Eğer kronik bir arızası yoksa..

• Beğen
Tepkiler: Murat Cömez

BurakCan

Aktif Üye
Tepki
88
İsim
Burak Can
Bisiklet
b'Twin
Tesekkurler hocam yarin onu biraz daha siki bi hale getireyim bakalim nasil olacak :) Yani sonuc olarak tam rigid bir hale gelmesi gerekiyor degil mi kilitlenince?

Uğur Sabuncu

Daimi Üye
Tepki
327
İsim
Uğur Sabuncu
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@BurakCan

Öncelikle maşanız Yağlı-Yaylı bir maşa havalı değil =) Maşanızın önce kilonuza göre sol bacaktan ön yükleme ayarını yapıp daha sonra kullanma tipinize göre rebound ayarını yaptıktan sonra ve kilit mekanizmasınında tel sıkılığından eminseniz kilitlediğinizde yaklaşık olarak 1-1.5 cm lik bir oynama söz konusu oluyor oda deneme amaçlı üzerine bastırırsanız yani düz yolda ancak çukurlarda oynayabilmesi için gerekli olan bi kilitleme mesafesi eğer bu şekilde çalışıyorsa herhangi bir sıkıntısı olmaması lazım =)
Kilitlenmesinde sıkıntı varsa öncelikle kilit mekanizması sıkıntı yoksa daha sonra yağ eksiği varmı kontrol ettirmeniz lazım.

ProfessionaL

Forum Bağımlısı
Tepki
700
İsim
Hasan Kılınç
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bendeki sorunun aynısı :D Kilitli iken kilidi açmaya bastığım zaman tel kilitleme mekanizmasını çevirmiyor aksıne kilitleme kolunun arkasından dışarı tel çıkıyor :D Tabi ikinci kez kilitle - kilidi aç yapınca düzeliyor bendeki

• Beğen

Uğur Sabuncu

Daimi Üye
Tepki
327
İsim
Uğur Sabuncu
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Hasan Kılınç

Kilit kolunun tel gerginliğini kontrol et =) aşağı taraftan uygun alyan ile gevşetip açık konumdayken kilidi teli çek ve tekrar alyanla sabitle teli.

ProfessionaL

Forum Bağımlısı
Tepki
700
İsim
Hasan Kılınç
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Uğur Sabuncu

Hiç oynamamıştım telle ancak teli saran kablonun pozisyonunu değiştirmiştim ondan olmuştu. Sizin dediğinizi de yaparım :)

Uğur Sabuncu

Daimi Üye
Tepki
327
İsim
Uğur Sabuncu
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Hasan Kılınç

Şimdi bahsedince farkettim gidondan maşaya uzanan kablo yolunda eğer keskin kıvrımlar varsa oda salıp germesini engelleyebilir mümkün olduğunca düz olması lazım.

• Beğen
Tepkiler: ProfessionaL

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
@Hasan Kılınç

Tel ve dış kablo hortumunu sökün ve Çelik teli yağlayın. Sonra tekrar takın sorun düzelir..

• Beğen
Tepkiler: ProfessionaL

BurakCan

Aktif Üye
Tepki
88
İsim
Burak Can
Bisiklet
b'Twin
Bu masalarda kronikmis bu sorun, 3 masadan birinde oluyor dedi decathlondaki arkadaslar. Ustune biraz daha verip bisikleti toptan degistim :) artik havali bi manitoum var, lockout da calisiyor :D

ProfessionaL

Forum Bağımlısı
Tepki
700
İsim
Hasan Kılınç
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@BurakCan

Güle güle kullanın. RR 8.3 aldınız sanırım :)

@SerkanH

Komple çıkarıp yeni tel taktım bu sefer gerginliğini iyi bir şekilde ayarladım sıkıntı kalmadı. Teşekkürler.

• Beğen

Emrah Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Bisiklet
Scott
@BurakCan

bendede rock shox reba 29 sl havalı maşa var, benimde maşam aynı şekilde kitleyince yağlı gibi tam kitlenmiyor sadece sertleşiyor, ama çevremdekiler havalı maşalar patlamasın diye tam kitlenmez sadece sertleşir dediler, yani deyişlerine göre bu durum gayet normalmiş

BurakCan

Aktif Üye
Tepki
88
İsim
Burak Can
Bisiklet
b'Twin
@Hasan Kılınç

Aynen hocam rr 8.3 aldim :)

@emrah9700

Bugunku aldigim manitou marvel masa da havali ve kilitlendigi zaman gercekten kilitleniyor. Cok az bir mesafe hareket ediyor 1cm bile degil nerdeyse.

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@emrah9700

Yagli gibi kilitlenmiyor demissiniz. Sizin masa yagsiz mi calisiyor?
Havali masalarin patladigini kim söylemisse yanlis söylemis, havali yada yayli masa kilitlenince ayni sabit masa gibi olmasi gerekiyor. Kilit sistemi zaten yag ve yay bölümünde olmuyor, kilit sadece yag ile calisir.
Söyle düsüne bilirsiniz, bir cesmeyi acinca su akar ve kapatinca artik su akmaz ama basincdan dolayida borularda patlamaz. Masada ayni sistemle calisir, kilitdi acinca yag akar, kiliti kapatinca yagin yolu kilitlenir ve akmaz, böylece masa kilitlenmis olur ama hic bir sey patlamaz.

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
@emrah9700

Havalı ya da yağlı maşalar da hiç bir fark yoktur. Daha doğrusu kilitleme sistemi açısından. Sol bacak ile sağ bacak arasında hiç bir bağlantı yoktur. Sağ bacak kilitlendiği zaman sol bacağın çalışmasına engel olur o kadar. Kilit sistemi aktive edildiği zaman maşanın sağ bacağınının içeri girmesini engeller. Sistem bağlantı kurulmuş tek parça köprü ile sol bacağında içeri girmesini engeller. Dolayısıyla sol bacak içeri girmeyeceği için basınç da olmayacaktır. Yani diğer bir değişle kilitleme sisteminiz düzgün çalışmıyor..

ProfessionaL

Forum Bağımlısı
Tepki
700
İsim
Hasan Kılınç
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@emrah9700

Bendeki maşayı (RS Recon Silver TK Solo Air) kilitlediğim zaman içeri girmesi 1 mm bile yok ancak arkadaşın maşasını (RS Recon Gold) kilitlediğimizde 1 cm kadar içeri giriyor.

Bunun sebebi sanırım yanlış hava basıncı

• Beğen
Tepkiler: Çağatay Y.

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
@Hasan Kılınç

[emoji2]Tekrar söylüyorum hava basıncının masanin kilitlenmesiyle bir alakası yok. Kilitleme sistemi manuel bir ventildir. Murat abinin benzetme yaptıgı musluk en doğru tanım dır. Tel gerilince boru içerisindeki delikli plastik hazne olduğu yerde doner ve delikleri kapalı konuma gelir. Bu sayede kapalı deliklerden hidrolik giremeyecegi için sistem içerisinde hidrolik sıkışır. Neticede sıkıştığı için bacak çalışmaz ve maşa yaylanamaz. Havalı yada yaylı olan diğer bacağın konu ile ilgili hiç bir ilgisi yoktur..[emoji2][emoji106]

ProfessionaL

Forum Bağımlısı
Tepki
700
İsim
Hasan Kılınç
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@SerkanH

peki kilitlendiğinde bazı maşaların taş gibi kalıp bazılarının içine girme sebebi nedir? :)

(Hava basıncı olmadığına şu an bende %100 eminim onda sıkıntı yok :))

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
@Hasan Kılınç

1. Hidrolik kaybı
2. Hidrolik bozulması (Nadir)
3. Kilit mekanizması ayarı
4. Ventil hasarı (Çatlak, kırık v.s)
5. Conta kaçırması

Mesela türlerinden birisi bu.

(link)