PTT ve Yurtdışı Alışveriş Sorunları

Levent Kırça

Forum Bağımlısı
Tepki
338
Bisiklet
Salcano
@Mustafa Zeybek takipsiz diye gecen ya da bazilari takipli dese de yukarida yazdigim ptt personelinin kendi tabiri olan "adi posta" ile geliyor. Onlari sadece aliexpress ekraninda goruyorsunjz ve sadece ulkeye girisine kadar. Yani bir kere tr ye varsin otesi onlarda da yok sonrasinda oturup bekleyeceksiniz.

O adoli postalar zaten posta ile geliyor kargo elemani getirmiyor.

Normalde ptt kargo hizli zaten denildigi gibi kotu degil. Ben ilk yurtdisi alisverisimde sasirmistim hatta. İst a geldi paket 3 4 gun icinde bursa da adresime ulasti. Ama sunu farkettim belirtmek isterim. Eger kargonuz ctesi istanbula ulasirsa isler biraz karışıyor. Haftasonu kargolar kayniyor galiba. Daha erken yola cikip ctesi ulkeye giren bir kargom cok sonra yola cikip haftaici ulkeye girdi. O ctesi gelenden once elime ulasti :)

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Zeybek
Scudo

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.987
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Levent Kırça
Satıcıdan ötürü böyle oldu. Ben china post registred air mail seçtim 4xp singapore post om mudur nedir onunla yollamış :snzdglsn: normalde en uzun gelen kargom 24 gün kadar sonra gelmişti. O da kurban bayramından aksadı. Onun dışında takipsiz kadro kulakları 2 aya falan geldi bir defa.

danceros

Forum Demirbaşı
Tepki
1.009
İsim
Mehmet
Bisiklet
Cube
@Mustafa Zeybek

şu an a kadar aliexpressten 150'nin üzerinde ürün sipariş etmiş biri olarak bende sizin gibi düşünüyordum. china post registered mail hızlı diğerleri yavaş sanıyordum ama öyle değilmiş.istediğiniz ürüne göre değişiyor.mesela paketiniz büyükse 2-3 ay kadar bile sürebiliyor mesela aynı anda farklı satıcılardan sipariş ettiğim china post ile gönderim yapılan ürün 3 aydır gelmedi, singapore post ile gönderilen ürün 5 günde elime geçti, nl post ile yollanan ürün 2 haftada geldi. ben bu uzun süreçlerin paket büyük olduğundan deniz yolu ile yollandığı kanısına vardım. china post un forum sayfasındada kullanıcılar 1 ayı geçen ürünlerin gemi ile gönderildiğini söylüyorlar. hatta xpedo 08 pedal sipariş etmiştim tam tamına 4 ay gibi bir sürede geldi. ama bu süreç içerisinde dispute açmadım satıcıyla konuştuğumda ona güvenmek istedim.güvenlik süremi 2 defa uzattırdım. en sonunda eğer ürün gelmezse bana yeniden yollayacağını söyledi bu konuşmanın olduğu gün ürün istanbula geldi ertesi günde elimdeydi zaten. gelmeyen ürünüm hiç olmadı,

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
@Ahmet Bilge Kaan AKIN

uçağa verilen paketler ülkeye zamanında giriş yapıyor ancak bizim memurların keyfini bekliyorlar depolarda.. malum paşalar ülkeye giriş kaydını yaptıktan sonra nihayet ptt'nin takip sisteminde takip etmeye başlıyoruz :hihi:

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.987
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@danceros
Şimdiye kadar turkey post china post registred air mail, ve china post small packet plus kullandım. Bir de bu satıcı singapore post ile yolladı.

Turket post ile aldıklarım 9 ve 12 günde geldi. Registred air mail ile ortama 15-20 small packet plus 2 ay, bu satıcınınki ise şimdilik 29 gün :snzdglsn: aldığım en büyük şey bleed kit idi. Ayakkabı kutusunun yarısı kadar bir kutuda geldi.

• Beğen
Tepkiler: danceros

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
@Cuneyt Erkman

yurtdışına gönderdiğimiz paketler diğer ülkeye ulaştığı anda ptt'nin takip sayfası duruyor.. artık orada kim devraldıysa onun takip sayfasından devam etmek gerekiyor.. hangi kuruma teslim ettikleri bilgisini de ptt kargoyu arayıp öğrenebilirsiniz.. tabi siz royal mail'e devredildiğini bildiğiniz halde orada işlem yapılmıyorsa yine birkaç gün beklemekte fayda var.. onlar da giriş kaydını yaptıktan sonra takip sayfası çalışmaya başlayacaktır..

tabi bütün yazdıklarım, "paketiniz kaybolduysa.." aynen geçersiz oluyor o zaman yapacak birşey yok!!!

• Beğen
Tepkiler: Cuneyt Erkman

Serrchi

Daimi Üye
Tepki
769
İsim
Serhat Özcan
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Cyclocross
Büyük keşmekeş tüm hızıyla(!) devam ediyor, Beş haftalık gönderi hala havada gözükmekte..

danceros

Forum Demirbaşı
Tepki
1.009
İsim
Mehmet
Bisiklet
Cube
@Mustafa Zeybek

RY553040685CN takip numaram

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.133
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Takipsiz kargolar Türkiyeye giriş yaptığında sadece giriş yaptığı birim gözüküyor. Bir kaç ay kadar PTT'de kargo kabul bölümünde çalıştım takipsiz kargoların hepsi 100 ile 50 kiloluk çuvallarda geliyor. Yaklaşık her gün 50 çuval kadar geliyordu. Yani onlar birikiyor sonra tek tek açılıp üzerindeki adrese göre önce merkez-ilçe olarak, sonra dağıtıcıya göre bölge bölge ayrılıyor. Tabi bunun öncesinde şehre göre ayrılıyor. Yani PTT gelmiş olsa bile minimum 1 hafta bekliyor. Ve bu birimde çalışanlar taşeron olsa bile memur ile aynı saate çıkıyordu. Benim çalıştığım birimde sabah 8 akşam 8'e kadardı. Benimde şimdiye kadar aldığım ürünler 5 tanesi takipsiz olarak geldi 2 tanesi 0.65$lık çakmak taşı ve arka led lambam 20 günde gelirken diğer 3 parça 45 güne yakın bir sürede geldi. Çinden 15 günde gelen mal 30 günde eve gelemedi ki Denizli PTT'ye 5dk yürüme mesafesinde oturuyorum.

danceros

Forum Demirbaşı
Tepki
1.009
İsim
Mehmet
Bisiklet
Cube
@Mustafa Zeybek
Bu kargo 8 günde elimdeydi. söylediğiniz posta şirketi. genel olarak çinden gelen her posta şirketlerinde teslim süreleri değişiyor dememin sebebi

4PX Singapore Post OM Pro S000022476389
  • 2017.12.28 15:18 (GMT-7): Gönderi, yerel gönderim şirketinde
  • 2017.12.28 15:18 (GMT-7): Varış ülkesine ulaştı
  • 2017.12.22 20:00 (GMT-7): Menşe ülkesinden yola çıktı

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Zeybek

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.987
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@danceros
Sanırım bu durum genelde takipsiz kargolarda oluyor.

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.987
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Cuneyt Erkman
Teşekkürler ama bir şey çıkmıyor.

Emert20

Daimi Üye
Tepki
306
İsim
Egemen
Bisiklet
Carraro
11.11 de aldığım kışlık eldiven kışın yarısı geçtikten sonra anca bugün ülkeye ulaştı.

Levent Kırça

Forum Bağımlısı
Tepki
338
Bisiklet
Salcano
@Emert20 11.11 den aldigim benimde bir urun oldu. Daha onceden de almistim. Ayni satici ayni kargo. İndirim diye bir tsne daha,alayim dedim 15.11de kargoya verildi hala bekliyorum.tr ye bile giremedi. Sanirim 11.11 yoğunluğu ile alakala.

İsmail Selçuk

Founder Pelokon Cycling Team on Strava
Tepki
2.538
İsim
İsmail SELÇUK
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
benim 11.11 de aldığım 6 ürün 1 ay içerisinde en fazla 35 gün içinde gelmişti ama 11.11'den 1 ürün hala gelmedi ve yarın son gün, bugün gelmezse iade açacağım. 27.12 de aldığım bir ürün 2 haftada geldi. 11.11den aldığım bir ürün 15 günde gelmişti hoşuma gitti bir daha aldım aralık başında ama bu henüz gelmedi aynı üründe bile gecikme var. Gemiyle gelse yine gelirdi ama yok. Sanırım bisikletle getiriyorlar :acpsnr:

İsmail Selçuk

Founder Pelokon Cycling Team on Strava
Tepki
2.538
İsim
İsmail SELÇUK
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti